با خصوصیات سگ دوبرمن آشنا شویم

سگ دوبرمن یکی دیگر از سگ های نژاد داره نگهبان می باشد که در قرن 19 در آلمان به عنوان سگ نگهبان تربیت داده شد. سگ دوبرمن به دلیل داشتن اندامی ورزشی و زیبا و پوست بدنی نرم و براق و شکل ظاهری خاص از دیگر سگ ها متفاوت شده است. سگ دوبرمن بسیار زیرک و باهوش می باشد و به همین خاطر می تواند در نیرونی انتظامی و ارتش کاربردی باشد.

ویژگی های منحصر به فردی که سگ دوبرمن دارد مانند: حس بویایی قوی و هوشیاری، چابکی، چالاکی عضلات و.. باعث شده است به عنوان سگ شکارچی از آن استفاده کنند. در ادامه درباره مشخصات و خصوصیات این سگ فوق العاده بیشتر گفته شده است با ما همراه باشید.

سگ دوبرمن مشکی

 مشخصات سگ دوبرمن

سگ دوبرمنی که به طور کامل آموزش دیده شده باشد ماهیت خود را به عنوان یک فرمان بردار و یا یک دوست با وفا می داند. و تنها سگی است که با ایما اشاره متوجه دستور صاحب خود می شود. سگ های دوبرمن بسیار باهوش هستند در آموزش دیدن فوق العاده هستند و سریعا هر آموزشی را یاد می گیرند و علاقه دارند چیزهای جدیدی را آموزش ببینند. سگ های دوبرمن برخلاف دیگر سگ ها دیر بزرگ می شوند به طوری که در سن 3 تا 4 سالگی همانند یک توله رفتار میکنند. دوبرمن ها جزو نجیب زاده ترین حیوانات هستند.در میان حیوانات بیشترین اثرات نژاد نجیب زاده را دارند.

قد و وزن استاندار سگ های دوبرمن را می توان به صورت تقریبی گفت که در ماده ها از 61 تا 66 سانتی متر و در نرهای دوبرمن از 66 تا 71 سانتی متر می باشد وزن آن ها بین 27 تا 36 کیلوگرم می باشد.

خصوصیات ظاهری سگ های دوبرمن

سگ های دوبرمن چشم هایی بادامی شکل دارند و صورتی کشیده با گونه های پهن عضلانی و نزدیک بودن لب ها به فکین و کتف های برجسته و پهن وعضلانی بودن سینه و کمر اشاره کرد. سگ های دوبرمن گوش های خاص و نوک تیزی دارند و همچنین دندان ها و فک بسیار قوی دارند و مدل سر آن ها به صورت مثلثی شکل می باشد.

از مشخصات بارز سگ های دوبرمن می توان گفت جثیه ای متوسط با بدنی ورزشی و عضلانی قوی و با سرعت زیاد طراحی شده است. ظاهر متفاوتی که سگ های دوبرمن دارند در هیچ نژاد سگی نمی توان یافت. یکی از جالب ترین مشخصات ظاهری سگ دوبرمن در همرنگ بودن پوست بدنشان با رنگ چشم آن ها است.

سگ های دوبرمن دارای گردن بلند و شانه های پهن می باشد و با پوستی زخیمی دارند که در شکارآسیب نبینند. سگ های دوبرمن از نظر بدنی از هر آنچه که فکر کنید قوی هستند و به صورن آماده باش برای دفاع از صاحب خود هستند.

مشخصات رفتاری سگ های دوبرمن

سگ های دوبرمن در اصل برای نگهبانی و محافظت تربیت داده شده اند و سگ هایی هستند که از صاحب خود فرمانبرداری میکنند و اگر به درستی تربیت داده شود سگی با وفا و دوستی مهربان است این رفتار و مشخصات باعث شده است که دوبرمن سگ خوبی برای محافظت شخصی، سگ پلیس و جنگ باشد.

سگ دوبرمن اگر در بین مردم باشد می تواند به خوبی رفتار های انسان ها آموزش بینند. این امر باعث شده است آموزش دهنده های سگ دوبرمن از درنده‌خویی این سگ بکاهند و دوبرمن امروزی را به سگی هوشمندتر، تربیت‌پذیرتر و آرام‌تر تبدیل کنند. در واقع دوبرمن امروزی با توجه به اندازهٔ بدن و همین‌طور پوشش مناسب و کوتاهش، سگی ایده‌آل برای نگه‌داری در منزل هست.

سگ های دوبرمن به خوبی احترام گذاشتن و مراقبت کردن از اهالی منزل را به خوبی یاد میگیرند به طور کلی رابطه خوبی با همیه انسنان ها و حیوانات پیدا می کنند ولی در برخورد با غریبه ها بسیار خشن می باشند.

خصوصیات سگ دوبرمنخشونت سگ های دوبرمن

دوبرمن ها بسیار خشن هستند و اگر شما نشناسند بسیار خطر ناک می باشند زیرا تنها سگی است با ایما و اشاره صاحب خود را متوجه می شود وبه آن عمل می کند  و زمانی خطرناک تر می شود که دشمنش بخواهد در مقابل او ایستادگی کند در این مواقع به قسمت های بالای بدن سر و گردن حمله میکند او سگ باوفایی می باشد و تا اخرین لحظه مرگ خود می جنگد و تسلیم دشمن نمی شود برای جدا کردند آن تنها می توانید از گلوله استفاده کنید.

با وجودی که دوبرمن ها به صاحب خود خیلی وفادار و فرمانبردار هستند ولی در مواقعی که صاحبش بی دلیل آن را تنبیه کند هیچ وقت تنبیه بی موقع آن را فراموش نمی کند و روزی تلافی خواهد کرد.پس به خاطر داشته باشید که بی دلیل سگ دوبرمن خود را تنبیه نکنید.

هوش بسیار بالای سگ های دوبرمن

در سگ ها محسابه هوششان کاملا متفاوت است ولی براساس تحقیقات و آزمایشات که در خصوص سگ های دوبرمن گرفته شده نشان می دهد که در هوش دوبرمن ها رتبه های بالا را به خود اختصاص می دهند.
براساس گفته  استندلی کورن، روان‌شناس، در کتاب هوش سگ‌ها دوبرمن را در رتبهٔ ۵ بهترین نژادهای سگ قرار داد. همچنین در دو مطالعه‌ای که در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۵ انجام شد، دوبرمن رتبهٔ ۱ بهترین نژاد سگ را دریافت کرد. این رتبه براساس تربیت‌پذیری و فرمان‌بردای داده می‌شد.

طول عمر سگ دوبرمن 

طول عمر اکثر سگ ها کم می باشد و بیشتر آن ها زمان کمتری را زندگی میکنند ولی سگ نژاد دوبرمن در حدود 12 تا 15 سال عمر می کنند.

 نگهداری از سگ دوبرمن

شما می توانید در منزل از سگ دوبرمن نگهداری کنید ولی به شرطی که در ساعت هایی از روز آن را بیرون ببرید تا فعالعیت زیادی داشته باشد ولی بهترین محیط برای آن فضای باز و حیاط بزرگ می باشد زیرا دوبرمن ها به تمرین و تحرک زیاد نیاز دارند.

سگ دوبرمن را روزی یک بار برس بزنید خوشبختانه این سگ نژاد دار ریزش موی کمتری نسبت به دیگر سگ ها دارد و نگران ریزش موی آن در خانه نباشید.

لازم به ذکر است که بدانید که سگ دوبرمن به سرما خیلی حساس می باشد و نسبت به دمای آن توجه داشته باشید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.