ارتباط خوشحالی با  چهار هورمون دوپامین ، سروتونین ، اکسی توسین و اندروفین

ممکن است درخت پول نداشته باشیم اما می توانیم یک درخت خوشحالی داشته باشیم. دوپامین ، سروتونین ، اکسی توسین و اندروفین چهارضلع مسئول خوشحالی ما هستند. بسیاری از حوادث می توانند این انتقال دهنده های عصبی را تحریک کنند ، اما به جای قرار گرفتن در صندلی ، راه هایی وجود دارد که می توانیم به طور عمد باعث گردش آنها شویم.

قرار گرفتن در وضعیت مثبت تأثیر چشمگیری در انگیزه ، بهره وری و بهزیستی ما دارد. هیچ فرد عاقلی با داشتن سطح بالاتر انها مخالف نخواهد بود.

در اینجا چند روش ساده برای هک کردن سلولهای عصبی شیمیایی مثبت ما وجود دارد:

دوپامین

دوپامین به ما انگیزه می دهد تا در جهت اهداف ، خواسته ها و نیازها اقدام کنیم و لذت بیشتری را در رسیدن به آنها به وجود آوریم. تخریب ، شک به خود و عدم اشتیاق با کمبود دوپامین ارتباط دارد. مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان داد افرادی که سطح پایین دوپامین دارند همیشه گزینه ای آسان و مواد غذایی کمتری را انتخاب می کردند. کسانی که سطح بالاتری دارند تلاش لازم را برای دریافت دو برابر مواد غذایی انجام دادند.

اهداف بزرگ را به قطعات کوچک بشکنیم به جای اینکه به مغزمان اجازه دهیم وقتی به خط پایان رسیدیم جشن بگیریم ، می توانیم یک سری خطوط پایان کوچک ایجاد کنیم که دوپامین را آزاد می کند و در واقع جشن گرفتن بسیار مهم است  یک کیلو پسته بخرید ، یا هر وقت به هدف کوچک خود رسیدید به رستوران مورد علاقه خود بروید.

قبل از رسیدن به هدف فعلی خود ، به جای این که معطل دوپامین باشید ، اهداف جدیدی را ایجاد کنید. این یک جریان مداوم برای تجربه دوپامین را تضمین می کند. به عنوان یک کارفرما و رهبر ، شناختن دستاوردهای تیم شما ، به عنوان مثال ارسال ایمیل به آنها یا دادن جایزه به آنها این امکان را می دهد تا دوپامین داشته باشند و انگیزه و بهره وری در آینده را افزایش دهند.

سروتونین

سروتونین وقتی شما احساس مهم بودن میکنید جریان می یابد. تنهایی و افسردگی در صورت عدم حضور سروتونین ظاهر می شود. بری جیکوب ،در مرکز  علوم اعصاب پرینستون توضیح می دهد که بیشتر داروهای ضد افسردگی بر تولید سروتونین تمرکز دارند.

تأمل در مورد دستاوردهای مهم گذشته به مغز این امکان را می دهد تا دوباره ان تجربه را تکرار کند. مغز ما در بیان تفاوت بین آنچه واقعی و تصور شده است ، مشکل دارد ، بنابراین در هر دو مورد سروتونین تولید می کند. این یکی دیگر از دلایل محبوبیت شیوه های سپاسگزاری است. آنها به ما یادآوری می کنند که ما در زندگی دارای ارزش زیادی هستیم. اگر در طول یک روز استرس زا نیاز به تقویت سروتونین دارید ، چند لحظه وقت بگذارید تا در مورد دستاوردها و پیروزی های گذشته تأمل کنید.

ناهار یا قهوه را در بیرون بخورید و به مدت 20 دقیقه خود را در معرض آفتاب قرار دهید. پوست ما پرتوهای اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند ، که باعث تولید ویتامین D و سروتونین می شود. اگرچه نور ماوراء بنفش بیش از حد مناسب نیست ، اما برخی از قرار گرفتن ها ی روزانه برای افزایش سطح سروتونین سالم است.

اکسی توسین

اکسی توسین باعث ایجاد صمیمیت ، اعتماد و ایجاد روابط سالم می شود. این ماده در زن و مرد در دوران ارگاسم و مادران در هنگام زایمان و شیردهی آزاد می شوند. حیوانات هنگام مسدود شدن اکسی توسین ، فرزندان خود را رد می کنند. اکسی توسین وفاداری را افزایش می دهد. در روابط تک همسری مردان اکسی توسین زیادی ترشح میکنند. کشت اکسی توسین برای ایجاد پیوندهای قوی و بهبود تعاملات اجتماعی ضروری است.

از این هورمون اغلب به عنوان هورمون نوازش یاد می شود ، یک روش ساده برای ادامه جریان اکسی توسین ،  در آغوش گرفتن کسی است.دکتر پل زاک توضیح می دهد که تماس بین فردی نه تنها اکسی توسین را بالا می برد بلکه استرس قلبی عروقی را کاهش می دهد و سیستم ایمنی بدن را بهبود می بخشد. به جای اینکه فقط یک لرزش دست داشته باشید ، همدیگر را در آغوش بگیرید. دکتر زاک هر روز هشت آغوش را توصیه می کند.

وقتی کسی هدیه دریافت می کند ، سطح اکسی توسین آنها می تواند بالا رود. شما می توانید از طریق یک هدیه ساده تولد یا سالگرد ، کار و روابط شخصی را تقویت کنید.

اندورفین ها

اندورفین ها در پاسخ به درد و استرس آزاد می شوند و به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کنند. مشابه مورفین ، به عنوان ضد درد و آرام بخش عمل می کند و درک ما از درد را کم می کند.

در کنار ورزش منظم ، خنده یکی از ساده ترین راه های القاء ترشح اندورفین است. حتی پیش بینی و انتظار خنده ، به عنوان مثال ، حضور در یک نمایش کمدی ، سطح اندورفین ها را افزایش می دهد. استفاده از حس شوخ طبعی خود ، ارسال یک ایمیل خنده دار و یافتن چندین مورد برای خندیدن در طول روز ، راهی عالی برای دور نگه داشتن پزشک است.

آروماتراپی: بوی وانیل و لوندر(گیاه اسطوخودوس)با تولید اندروفین ارتباط دارد. مطالعات نشان داده اند که شکلات تلخ و غذاهای پرادویه می توانند مغز را برای آزاد شدن اندورفین سوق دهند. مقداری روغن معطر و مقداری شکلات تلخ را برای تقویت سریع اندروفین در محل کار خود نگه دارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.