کاشت مو یا مزوتراپی؟ (مقایسه کاشت مو با مزوتراپی)

اگر شما هم یکی از کسانی هستید که ریزش مو دارند یا اینکه قسمتی از سرشان خالی از مو شده، حتما با روش های درمانی مانند مزوتراپی یا کاشت مو رو به رو شده اید! ولی تا به حال به این نکته فکر کرده اید که اساسا این دو روش چه تفاوتی با هم دارند؟

مزوتراپی روشی است که در سال 1952 ابداع شده و در ابتدا تنها برای از بین بردن درد کاربرد داشت. اما امروزه از این روش برای از بین بردن چربی، کاهش سلولیت های پوستی، از بین بردن چین و چروک، سفت کردن پوست و البته درمان ریزش مو استفاده می شود. راستش را بخواهید این روزها استفاده از موزتراپی به عنوان روشی برای رشد مجدد موها و درمان ریزش یکی از شایع ترین روش هاست. اما این روش در عین محبوب بودن مزایا و معایب خودش را هم دارد. در ادامه با شرح کامل این دو روش، خواهیم گفت که کاشت مو بهتر است یا مزوتراپی!

مطالب پیشنهادی: هزینه کاشت مو در سال 1401

کاشت مو یا مزوتراپی؟ کدام بهتر است؟

هرگز فراموش نکنید که اگر روشی برای درمان ریزش مو یا رشد مجدد موها به شما توصیه شد حتما باید بررسی شود. من هم مانند خیلی های دیگر در مورد این روش کنجکاو شدم و کمی هم تحقیق کردم. با من در این مقاله همراه باشید تا در مورد مزوتراپی، کاشت مو به روش جراحی و تفاوت های این دو روش بیشتر بدانید! در ابتدای مطلب به مزوتراپی، روش عملکرد این پروسه، مزایا و معایب و البته مراقبت های پیش و پس از انجام این پروسه اشاره خواهم کرد. پس از آن به سراغ کاشت مو به روش سنتی جراحی را شرح میدهم. در این مورد هم مزایا و معایب بررسی شده و نکات مهم در قالب لیستی ذکر خواهند شد. پس اگر شما هم مشتاقید که بدانید کاشت مو بهتر است یا مزوتراپی، حتما این مقاله را مطالعه کنید. چون نکته های جالبی در مورد هر دوی این روش ها در این مطلب وجود دارد که دانستن شان خالی از لطف نیست!

مطالب پیشنهادی: انواع روش های کاشت مو

مزوتراپی مو چیست؟

اگر بخواهیم این روش را خیلی راحت و شسته و رفته توضیح دهم باید بگویم ک مزوتراپی روشی است که در آن کوکتل هایی از انواع ویتامین ها، مواد معدنی و آمینو اسیدهایی که برای رشد مو لازم هستند به پوست سر تزریق می کنند. در واقع با تزریق این کوکتل های مغذی فولیکول های مو هر چه که نیاز دارند را دریافت می کنند تا خیلی راحت در پوست سر جای بگیرند، موها قوی و ضخیم تر شده و در نهایت ریزش مو هم متوقف شود.

به گفته پزشکان متخصص در این زمینه، مزوتراپی روشی است که در آن مقادیر بسیار ناچیزی از کوکتل های مغذی به سراسر پوست سر تزریق می شود. البته تعداد بی شماری از این کوکتل ها وجود دارند و انواع گیاهی هستند که موجب تحریک رشد سلولی و رشد بیشتر موها می شوند. البته ممکن است در نگاه اول کمی ترسناک به نظر برسد اما در واقع جای هیچ ترسی نیست! البته پروسه تزریق کمی درد دارد و کمی هم ترسناک به نظر می رسد. اما خیال تان جمع باشد که پوست سرتان از بهترین مواد تغذیه می کند.

چطور مزوتراپی ریزش موها را درمان می کند؟

چطور مزوتراپی ریزش موها را درمان می کند؟

خب اگر از آن دسته کسانی هستید که از سوزن وحشت دارند باید بگویم که در این روش هم خبرهای خوب هست، هم بد! خبر بد این است که در هر صورت تزریق ها با سوزن انجام می شوند و خبر خوب هم این است که این تزریق ها در اکثر نقاط سر درد چندانی ندارند.

بر اساس گفته های متخصصان این زمینه مزوتراپی با برطرف کردن تورم میکرو که در اطراف فولیکول های مو قرار دارد ریزش مو را درمان می کند. در واقع اگر این تورم درمان شود ریزش مو هم درمان می شود. البته این را هم بگویم که نتیجه مزوتراپی خیلی آهسته به چشم می آید. چرا که در کنار تزریق کوکتل های مغذی به پوست سر نیاز به مصرف داروهایی برای ریزش مو هم خواهید داشت. و در نهایت می بینید که آهسته آهسته ریزش مو کمتر و کمتر می شود.

اما اگر بخواهید نکات تکنیکی و علمی این روش را بدانید باید بگویم که در واقع کوکتل هایی از مواد مغذی به لایه مزودرم پوست تزریق می شوند. در این پروسه تفنگ های مزوتراپی خاصی استفاده شده که معمولا منجر به حساسیت نمی شوند. تزریق ها هم معمولا هفته ای یکبار و در 8 نقطه مختلف سر هستند.

مطالب پیشنهادی: روش یها تسریع رشد موی طبیعی

مزوتراپی برای چه کسانی مفید تر است؟

راستش را بخواهید هر کسی که ریزش مو دارد می تواند از این روش استفاده کند. البته این را هم بگویم که معمولا افرادی که ریزش مو منطقه ای یا طاسی کل سر دارند به سراغ این روش می روند. اما در هر حال هر کسی که ریزش مو هم دارد می تواند از مزوتراپی بهره مند شود. پس اگر شما هم دسته دسته موهایتان را از دست می دهید زوتر اقدام کنید.

اما اگر از آن دسته کسانی هستید که در حال کچل شدن هستند، یعنی کسانیکه ریزش موی ارثی دارند ممکن است مزوتراپی نتیجه بخش نخواهد بود. چرا؟ خب به این خاطر که در مزوتراپی فولیکول های ضعیف و غیر فعال تغذیه می شوند تا ریزش مو متوقف شود. اگر فولیکولی در کار نباشد نتیجه ای هم از مزوتراپی دریافت نخواهد شد. علاوه بر این خانم های باردار، کسانی که حساسیت های پوستی دارند و بیماران دیابتی یا هموفیلی هم باید دور این روش را خط بکشند. چرا که به سلامتی شان آسیب می رساند.

مزایای مزوتراپی چیستند؟

مزوتراپی مزایای زیادی دارد و همین مزایا هستند که باعث شده اند این روش تا این حد پر طرفدار باشد. در این قسمت به بخشی از این مزایا اشاره می کنم.

  • تاثیر گذار است

اگر کنجکاوید بدانید مزوتراپی در درمان ریزش مو تاثیر دارد یا نه باید بگویم که بله! خیالتان جمع! البته اگر با PRP ترکیب شود که عالی تر هم می شد. PRP پلاسمای مغذی شده است!

  •   امن و بدون درد است

در مقایسه با سایر روش های تهاجمی و دردناک، مزوتراپی خیلی هم خوب و بدون درد است. علاوه بر این به پوست سر آسیبی نرسانده و کارش را هم خیلی خوب انجام می دهد.

  • تقویت سلامت پوست سر

مزوتراپی علاوه بر اینکه فولیکول های شما را تغذیه می کند، پوست سرتان را هم شاداب می کند. پروسه تزریق کوکتل های ویتامین موجب می شود رگ های خونی جدیدی در این ناحیه شکل بگیرند و با این روش هم پوست سرتان شاداب تر می شود هم موهای بلند تر، درخشان تر و محکم تر خواهید داشت.

  • کاهش تورم پوست سر

همانطور که قبلا هم اشاره کردم مزوتراپی تورم اطراف فولیکول های مو را از بین می برد. پس اگر از کسانی هستید که شوره یا خارش سر دارند مطمئن باشید که با مزوتراپی درمان خواهید شد.

آیا مزوتراپی عوارض جانبی هم دارد؟

اگر برای انجام این پروسه به متخصصی رجوع کنید نه! اتفاقا عوارض جانبی خیلی کم هستند. تا جایی که به علت تهاجمی نبودن این روش بیشتر آدم ها می توانند درست پس از انجام مزوتراپی کارهای روزانه شان را هم انجام دهند. به گفته پزشکان این روش واقعا امن و بدون هیچ عارضه جانبی است. البته ممکن است در اثر تزریق کمی درد داشته باشید که با کرم های موجود در بازار خیلی زود از بین خواهد رفت.

اما امکان دارد که کسی به یکی از مواد مغذی موجود در کوکتل ها حساسِت داشته باشد. در این صورت کمی خارش خواهید داشت و بس! پس اگر تصمیم گرفتید که برای انجام این پروسه اقدام کنید حتما از قبل به متخصص خود بگویید که حساسیت خاصی دارید یا نه!

مطالب پیشنهادی: چه مشکلاتی باعث ریزش مو می شود؟

اقدامات مهم پس از مزوتراپی

در حالیکه لازم نیست پیش از مزوتراپی کار خاصی صورت گیرد، لازم است که پس از انجام پروسه چند نکته کلیدی را زیر نظر داشته باشید. اول اینکه، پس از انجام پروسه نباید در معرض مستقیم نور خورشید باشید. چرا که تحت تاثیر نور آفتاب امکان دارد حساسیت نشان دهید. دوم اینکه پس از مزوتراپی بلافاصله سرتان را نشویید. سوم اینکه رنگ مو پیش و پس از مزوتراپی ممنوع است!

چهارم اینکه حواستان به تک تک علائم پس از مزوتراپی باشد. حساسیت ها اگر در مراحل اول درمان شوند خیلی راحت تر کنترل خواهند شد. پنجم اینکه مصرف الکل تا 48 ساعت پس از مزوتراپی ممنوع است. و در نهایت اگر پزشک به مصرف کرم خاصی توصیه می کند حتما استفاده کنید.

همان طور که قبلا هم اشاره شد ممکن است در نگاه اول مزوتراپی خیلی ترسناک و وحشناک باشد. اما افرادی که این روش را امتحان کرده اند گفته اند که درد بسیار کمی دارد و در مقایسه با روش های دیگر مانند کاشت مو خیلی هم بی دردسر و راحت تر است. پس اگر به دنبال رهایی از ریزش مو و تقویت موهای سرتان هستید مزوتراپی یکی از بهترین آیتم های پیش روی شماست!

بررسی کاشت مو

حالا می رویم سراغ روش مقابل مزوتراپی، یعنی کاشت مو! پیش از اقدام به کاشت مو باید بدانید که رشد مو در افراد مختلف متفاوت است. خیلی ها موهای کم پشت یا طاسی منطقه ای دارند. بر اساس گفته متخصصان ریزش مو دلایل بسیار متفاوتی دارد از ژنتیک گرفته تا عدم تغذیه مناسب موها! در عین حال روش های متفاوتی هم برای درمان وجود دارد؛ کاشت مو هم یکی از این راه ها برای رشد مجدد موهاست.

لازم به ذکر است که کاشت مو یکی از تضمینی ترین روش ها برای رشد مجدد موها بوده و اگر توسط متخصصی انجام شود کمترین عوارض جانبی را دارد. شاید این تکنیک دری باشد به روی رشد مجدد موها، زیبایی و اعتماد به نفس دوباره خیلی ها!

از فواید و عوارض کاشت مو می توان به موهای نتیجه سریع، خط موی طبیعی و زیبا، تورم، خارش، دوره نقاهت بعد از عمل، در موارد نادر احتمال کیست و امکان ریزش مو و… اشاره کرد.

مطالب پیشنهادی: بهترین روش کاشت مو

نکات مهم درباره کاشت مو

  • کاشت مو یک روش جراحی است

باید بدانید که در این جراحی، فولیکول های قسمتی از سرتان کاملا برداشته شده و در قسمت دیگری کاشت می شوند. به عبارت دیگر موها از بخش اهدا کننده به بخش دریافت کننده جا به جا می شوند تا بخش طاس و بی موی سر کاور شود. البته این روش آنقدرها هم که به نظر می آید تهاجمی نیست و تنها چند ساعت طول می کشد. این را هم بگویم که کاشت مو در نقاطی مانند ابروها و مژ هم کاربرد دارد.

  • موهای کاشته شده و موهای طبیعی با هم یکسان هستند

به محض کاشت، موهای طبیعی و موهای کاشته شده با هم برابر هستند و درست مانند هم رشد می کنند. یعنی می توانید موهای کاشته شده را هم درست مانند موهای طبیعی تان استایل کنید. این را هم بگویم که موی کاشته شده نیاز به هیچ مراقبتی نداشته و درست مانند موی طبیعی شسته و خشک می شود.

  • کاشت مو معجزه ای برای رشد مو نیست!

باید بدانید که رشد مو در هر کسی متفاوت است. رشد و تراکم موهای شما پس از کاشت به میزان اهدای موها به منطقه طاس شده بستگی دارد. در این صورت کاشت مو تضمین کننده این نیست که موهای شما پر پشت خواهد شد.

  • موهای کاشته شده دائمی هستند؟

کم و بیش بله! موهایی که کاشته می شوند برای مدت زمانی طولانی به رشد خود ادامه می دهند. یعنی پس از کاشت ریزش ندارید و موها نازک و مرده نخواهند شد. البته می توانید به میل خودتان از روش های FUT یا FUE استفاده کنید. در هر دوی این روش ها موها از منطقه اهدا کننده استخراج و در منطقه دریافت کننده کاشته می شوند. این را هم بگویم که BEST بهترین تکنیک به روز دنیا برای کاشت مو است.

  • مراقبت های پس از کاشت را هرگز فراموش نکنید!

اگر دکتر برایتان داروهای آنتی بیوتیک و ضد تورمی تجویز کرده حتما دوز مصرفی را کامل کنید. مورد بعدی مرطوب نگه داشتن پوست سر است. پس باید سرتان را مدام بشویید. البته تا سه هفته پس از انجام پروسه کاشت مو هم باید از برخورد مستقیم پوست سر با آفتاب خودداری کنید! شنا و کار سنگین هم ممنوع! تا یک ماه هم نباید از مواد شیمیایی مانند ژل مو استفاده کرد.

  • جلسات لازم را ادامه دهید

پیش از این هم گفته ام و باز هم تاکید می کنم که موی کاشته شده کم و بیش دائمی است. باید بدانید که کاشت مو صورت می گیرد تا بخش طاس سر را کاور کند. پس ریزش مو در قسمت های کاشت نشده سر ممکن است. پس درمان را ادامه دهید تا سلامت و رشد مو در تمام سرتان حفظ شود.

مقایسه مزوتراپی و کاشت مو

همانطور که متوجه شدید هر یک از این روش ها مزایا و معایب خاص خود را دارند به عبارتی برای مشاهده نتیجه مزوتراپی باید صبور بود اما نتیجه کاشت مو بلافاصله قابل رویت است، مزوتراپی دوره نقاهت نداشته اما برخی از روش های کاشت مو بخصوص روش FUT نیاز به استراحت و مراقب بعد از عمل دارد. همانطور که گفته شد برای افرادی که ریزش موی ارثی دارند ممکن است مزوتراپی نتیجه بخش نخواهد بود. با این وجود اگر بر سر دوراهی مزوتراپی یا کاشت مو مانده اید بهتر است با پزشکتان مشورت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.