انواع موها و چگونگی تعیین جنس مو

اغلب این اتفاق می افتد که از نوع موهای خود آگاهی نداریم. فرقی نمی کند که مشغول خرید محصولات مراقبت از مو باشید یا استفاده از ابزارهای حالت دهی مو، اکثر افراد در تعیین جنس مو های خود با مشکل روبرو هستند.

تعیین جنس مو

فاکتورهای متعددی برای تعیین نوع مو وجود دارد. این فاکتورها عبارتند از حجم مو ، ضخامت مو ، نفوذپذیری ، چربی مو ، الاستیسیته و الگوی کرل مو . در این پست، ما انواع مختلف مو و چگونگی شناسایی آن را بررسی خواهیم کرد.

1) حجم مو

حجم مو به میزان مو (تعداد تارهای مو) بر پوست سر شما مرتبط می شود. حجم مو از ضخامت مو متفاوت است.
شما ممکن است موهای نازک با حجم بیشتر داشته باشید یا بالعکس. در کل، سه سطح از حجم مو تعریف شده است که همه آن ها را می توان با تست کردن در برابر آینه تعیین کرد.

بخش بزرگی از موهای خود را گرفته و به یک سمت بکشید. حدی که بتوانید پوست سر خود را مشاهده کنید، نمایانگر حجم موهای شماست.

♦ حجم کم :

اگر شما بتوانید به آسانی پوست سر خود را مشاهده کنید، حجم موی کمی دارید. این بدان معنی است که موهای شما کم پشت هستند.

حجم متوسط :

اگر بتوانید بخش هایی از پوست سر خود را مشاهده کنید، شما حجم موی متوسطی دارید.

حجم زیاد :

اگر به سختی پوست سر خود را مشاهده می کنید، حجم موی شما زیاد و موی شما پرپشت است.

2) ضخامت مو

ضخامت موهای شما به قطر تارهای موی شما ارتباط دارد. این دقیق ترین روش برای تعیین نوع موهاست. تست ضخامت تارها را انجام دهید تا بفهمید که آیا موهای نازک، ضخیم یا متوسط دارید.
یک تار از موهای خود را بین انگشت شست و اشاره نگه دارید.

موی نازک :

اگر به سختی تار موی خود را بین انگشتان حس می کنید، موهای نازکی دارید. در برخی موارد، تار مو می تواند به قدری نازک باشد که اصلاً قابل دیدن نیست.پس بهتر است روش هایی برای ضخیم کردن موی نازک در خانه را بدانید!

موی متوسط :

اگر تار موهای خود را اندکی حس می کنید، ضخامت موهای شما متوسط است.

موی ضخیم :

اگر به راحتی تار موهای خود را حس می کنید، موهای ضخیمی دارید.

شما همچنین می توانید تار موی خود را با نخ خیاطی مقایسه کنید. یک تار مو را در راستای طول یک نخ خیاطی قرار دهید. اگر ضخامت مو به اندازه ی نخ خیاطی یا ضخیم تر از آن باشد، به طور قطع موهای ضخیمی دارید. اگر ضخامت تار موها به اندازه ی نخ خیاطی یا نازک تر از آن باشد، مو با ضخامت متوسط دارید. اگر تار مو به طور قابل توجهی نازک تر از نخ خیاطی است، موهای نازکی دارید.

3) نفوذپذیری

نفوذپذیری به توانایی جذب و حفظ رطوبت توسط موهای شما اشاره دارد. هر چه نفوذپذیری آن بیشتر باشد، رطوبت بیشتری جذب خواهد شد. نفوذپذیری بالا منجر به آسیب به مو می شود. این موضوع همچنین به توانایی جذب مواد دیگر نیز اشاره دارد.

دانستن نفوذپذیری مو می تواند در انتخاب محصولات درست برای مراقبت از مو مفید باشد. یک تار از موهای خود را در یک فنجان از آب غوطه ور کنید تا سطح نفوذپذیری موهای خود را تعیین نمایید.

نفوذپذیری بالا :

اگر تار مور شما به ته فنجان می رود، نفوذپذیری موهای شما بالاست. مو با نفوذپذیری بالا بیشتر در معرض آسیب قرار دارد زیرا به راحتی مواد شیمیایی را از محصولات جذب می کند. همچنین به راحتی زبر می شود.

موهای شما ممکن است خیلی سریع پس از شستشو خشک شوند. تعداد زیاد منافذ موجود در کوتیکول مو منجر به نفوذپذیری بالا می شود. این اتفاق معمولاً به دلیل استفاده مستمر از محصولات مراقبت از موی شیمیایی صورت می گیرد. پس بهتر است از آلوئه ورا برای تامین رطوبت مو استفاده شود.وقتی نفوذپذیری موهای شما بالا است، هیچ وقت به اندازه ی کافی هیدراته نمی شود.

 نفوذپذیری متوسط یا معمولی :

اگر نفوذپذیری معمولی دارید، تارهای مو در آب غوطه ور می شوند و تعادل درستی دارند. این نوع مو، رطوبت را به اندازه کافی نگه می دارد. پس از شستشوی آن، موها رطوبت دارند اما به هم نمی چسبند.

این نوع مو به نگهداری زیادی نیاز ندارد و بدون زحمت اضافی به هر نوع استایل مویی می آید. مو با نفوذپذیری معمولی کمتر در معرض آسیب است.

نفوذپذیری کم :

اگر نفوذپذیری موهای شما کم است، تار موهای شما بر سطح آب باقی می ماند. این بدان معنی است که زمان زیادی طول می کشد تا موها خشک شوند. کوتیکول های مو، منافذ کمتری دارند که ظرفیت مو برای جذب آب را به حداقل می رساند. آب بر روی سطح کوتیکول باقی می ماند و مواد اغلب بر سطح مو می نشینند. پس از شستشوی مو، موها برای مدت طولانی خیس می مانند و احساس چسبندگی دارند.

4) چربی مو

آگاهی از میزان چربی مو می تواند به درک مقدار شستشوی موها کمک کند. همچنین به شما کمک می کند تا محصولات مراقبت از موی درست را انتخاب کنید، مانند تعیین شامپوها و مرطوب کننده ها
قبل از خواب موهای خود را به طور کامل بشویید و خوب خشک کنید. پس از بیدار شدن، تست پچ را روی پوست سر خود انجام دهید. شما می توانید یک دستمال کاغذی را بر پوست سر خود فشار دهید، خصوصاً در پشت قسمت گوش ها. مقدار چربی باقیمانده بر دستمال کاغذی میزان چرب بودن موهای شما را تعیین خواهد کرد.

 موی چرب :

اگر چربی زیادی روی دستمال کاغذی باقی بماند، پوست و موی چربی دارید. این بدان معنی است که باید موهای خود را 4 تا 5 نوبت در طول هفته شستشو دهید.

موی طبیعی :

اگر شواهد کمی از چربی بر دستمال کاغذی باقی مانده باشد، پوست سر طبیعی دارید. در اینصورت می توانید موهای خود را 1 یا 2 نوبت در طول هفته شستشو دهید.

 موی خشک :

هیچ چربی بر دستمال کاغذی باقی نماند. این موضوع بیانگر کمبود هیدراتاسیون است. از محصولاتی استفاده کنید که رطوبت را در موها حفظ می کنند.

 موی ترکیبی :

اگر فقط در بخش هایی از دستمال کاغذی چربی باقی مانده است، بدان معنی است که موی ترکیبی دارید. اغلب، موهای پشت گوش و بالای پیشانی مقدار زیادی چربی ترشح می کنند.

 

5) الاستیسیته مو

 

الاستیسیته مو به میزان ارتجاعی بودن تار موها اشاره دارد یعنی این که یک تار مو تا چه اندازه قبل از بازگشت به حالت طبیعی، کشیده می شود. این یک شاخص از سلامت موهاست. مو با الاستیسیته ی بالا، مقدار خوبی از درخشندگی و سلامت را دارد و قوی ترین موع از انواع موها به شمار می رود.
به منظور آگاهی از الاستیسته ی موهای خود، شما باید یک تار مو را تا حد امکان بکشید. بسته به نتیجه ای که حاصل می شود، الاستیسیته ی موهای شما را می توان به یکی از سه نوع زیر دسته بندی کرد:

♦ الاستیسیته بالا: 

اگر تار موهای شما بدون هیچ گونه آسیبی کشیده می شود، الاستیسیته ی بالایی دارد. این

 

به معنی موهای قوی تر است. مو با الاستیسیته ی بالا(وقتی خیس باشد) می تواند تا %50 طول طبیعی خود کشیده شود. اغلب، موهای درشت از الاستیسیته ی بالایی برخوردار هستند.

♦ الاستیسیته متوسط :

اگر تار موهای شما تا حدی قبل از آسیب دیدن، کشیده می شود یعنی موهایی با الاستیسیته ی متوسط دارید. اغلب زنان دارای موهایی با الاستیسیته ی متوسط هستند. با استفاده از ماسک ها طبیعی و روغن های مو، موهای خود را تقویت کنید.

♦ الاستیسیته کم :

موهایی که بلافاصله پس از کشیدن، آسیب می بینند، الاستیسیته ی کمی دارند.
این نوع مو، نرم و شکننده است. در نتیجه در زمینه انتخاب محصولات مراقبت از مو باید نهایت دقت به عمل آید. مواد شیمیایی می توانند الاستیسیته ی مو را کاهش دهند. از این رو، انتخاب شامپوهایی که موجب تقویت کوتیکول های مو می شوند، ضروری است.

6) الگوی کرل

به موهای خود نگاه کنید، آیا کرلی، حالت دار، صاف یا فر است؟ در کل، چهار نوع الگوی مو وجو

 

د دارد. فولیکول و ساقه مو، ظاهر کلی موهای شما را تعیین می کند. شیب فولیکول و نحوه ی رشد آن ها تعیین کننده ی الگوی مو هستند.
در بخش بعدی، نگاهی به انواع مختلف مو خواهیم انداخت. تلاش کنید تا نوع موهای خود را تعیین کنید.

نوع A : موی صاف

این نوع مو بدون توجه به مقدار کرل آن، صاف باقی می ماند. این نوع مو معمولاً از ریشه تا نوک موها صاف باقی می ماند. بافت آن نرم و ابریشمی است و بسیار براق می باشد. این نوع مو فاقد هر گونه انحنایی است. اغلب، زنان با موی صاف داریا موهای نازکی هستند. علاوه بر نرم بودن، شما می توانید مقدار زیادی از ترشح چربی را به طور طبیعی در این نوع موها مشاهده کنید.

نوعB : موی حالت دار

نوع موی حالت دار نه صاف و نه انحنا دار است. در واقع،، چیزی بین این دو حالت است. در مو

 

ی حالت دار، شما می توانید یک الگوی تا اندکی کرلی را در قسمت پایین موهای خود مشاهده کنید. این نوع مو می تواند استایل های مختلف مو را حفظ کند. بافت آن بسیار زبر است و ضخیم می باشد. این نوع مو خود به سه زیر مجموعه تقسیم بندی می شود:

  • B1 ، موی حالت دار نازک
  • B2 ، موی حالت دار متوسط
  • B3 ، موی حالت دار ضخیم

نوع C : موی کرلی

 

بهترین روش برای تعیین نوع 3 موها یعنی موی کرلی، داشتن تار مویی با الگوی S شکل است. این نوع مو دارای کرل های مشخص است که بدون توجه به مقدار صاف کردن آن همچنان کرلی باقی می ماند. این نوع مو در مقایسه با موی صاف و حالت دار از حجم بالتری برخوردار است. این نوع مو بیشتر مستعد مجعد شدن است و خیلی سریع انحنادار می شود. نوع C مو را می توان به سه زیرمجموعه تقسیم بندی کرد:

  • C1 ، کرل های ریز
  • C2 ، کرل های متوسطی
  • C3 ، کرل های درشت

نوع D : موی فر

 

موی فر ظاهری مجعد و زبر دارد اما در واقعیت بسیار شکننده و نرم است. این نوع مو به سادگی در معرض آسیب و شکنندگی قرار دارد اگر به خوبی از آن مراقبت نشود. موی فر دارای حجم بالا با کرل های بسیار درهمی است. کرل ها بسیار شبیه به شکل Z هستند. این نوع مو به سه زیر مجموعه تقسیم بندی می شود:

  • نوع D1 ، ریز 
  • نوع D2 ، سیم مانند
  • نوع D3 ، خیلی درهم و وز

نوع درست محصولات مراقبت از موهای فر و روتین لازم را بر اساس آن انتخاب کنید.

همچنین اگر موهای شما وز و آسیب دیده است روش های برای احیا موی وز در خانه وجود دارد.پس آنها را امتحان کنید.

شناخت اتواع موها

 

حال که بیشتر در مورد نوع مو آگاهی دارید میتوانید بیشتر به موهای خود اهمیت دهید ، با شناسایی نوع موی درست یعنی این که نصف راه را پیموده اید. به محض این که نوع موی خود را انتخاب کردید،تنها وظیفه شما کمک به رشد مو و مراقبت از آن خواهد بود.

مگ تک

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.