لوازم آرایشی مضر در بارداری (مواد مضر موجود در لوازم آرایشی)

چه لوازم آرایشی برای بارداری مضر است

لوازم آرایشی مضر در دوران بارداری, مضرات لوازم آرایشی در دوران بارداری, مواد مضر لوازم آرایشی در بارداری و دانستی هایی از این قبیل در این پست از مینویسم.

بارداری زمان تغییر و حداکثر مسئولیت است. خود مراقبتی به مراقبت دو نفره تبدیل می شود. در این دوره است که اکثر زنان معمولاً شروع به مطالعه دقیق تر ترکیبات لوازم آرایشی می کنند و به تغییر به محصولات طبیعی تر فکر می کنند. بنابراین، ابتدا باید فوراً مواد مضر و خطرناک را در ترکیب لوازم آرایشی حذف کنید. حتی اگر قبلاً متوجه هیچ واکنش آلرژیکی نمی‌ شدید یا پوست حساسی نداشتید، در دوران بارداری همه چیز می‌ تواند تغییر کند و به طور طبیعی، نباید ریسک کنید و از یک درمان تایید نشده یا مشکوک استفاده کنید. از این گذشته، حتی آنچه دیروز به بهترین شکل ممکن برای شما مناسب بود، امروز ممکن است برای شخص اصلی زندگی شما مناسب نباشد. با مینویسم همراه باشید تا بدانید چه لوازم آرایشی برای بارداری مضر است.

مواد مضر لوازم آرایشی در بارداری

محصولات مراقبت بهداشتی و لوازم آرایشی به طور گسترده در تمام مراحل زندگی استفاده می شود و بارداری نیز از این قاعده مستثنی نیست. برخی از مواد شیمیایی مورد استفاده در چنین محصولاتی ممکن است با خطراتی برای سلامتی زن باردار و جنین همراه باشد. محققان توصیه می کنند که متخصصین باید زنان باردار را در مورد استفاده ایمن از لوازم آرایشی آگاه کنند. بنابراین، محصولات و لوازم آرایشی باید با دقت انتخاب و در دوران بارداری استفاده شوند.

مواد شیمیایی استفاده شده در این محصولات می توانند از طریق جذب از پوست (مانند صابون، شامپو، لوسیون ها و کرم ها)، دهان (مانند استفاده از رژ لب) و استنشاق (مانند عطر ها و دئودورانت ها) وارد بدن انسان شوند.

همچنین باید در نظر داشت که بسیاری از این مواد شیمیایی نیز به طور گسترده در صنایع غذایی، نوشیدنی و داروسازی استفاده می شوند.

چرا باید در دوران بارداری مراقب بود؟

در سرتاسر جهان نهادهای نظارتی توصیه هایی برای استفاده از مواد شیمیایی مضر به عنوان مواد افزودنی و نگهدارنده، دارند. بنابراین، بسیاری از این گونه مواد شیمیایی یا ممنوع هستند یا در غلظت بسیار پایین وجود دارند و به طور کلی، خطرات کلی سلامت (از جمله جنین) کم است. برخی از محصولات مراقبت بهداشتی و لوازم آرایشی ممکن است حاوی سطوح بالایی از مواد شیمیایی سمی باشند و ممکن است استفاده از آنها در دوران بارداری مناسب نباشد که شامل برخی از محصولات غیرقانونی موجود در بازارهای بین المللی و آنلاین (به ویژه محصولاتی مانند مواد روشن کننده پوست) می شود.

اما کدام مواد شیمیایی در بارداری مضر هستند؟

تصور می شود که مواد شیمیایی زیر در دوران بارداری مضر هستند و باید از آنها اجتناب کرد

 • رتینوئید موجود در کرم ها

رتینوئیدها یکی از مواد مضر در لوازم آرایشی و گروهی از ترکیبات شیمیایی مشتق شده از ویتامین A (همچنین به نام رتینول) هستند. ترتینوئین نوعی رتینوئید است که معمولاً در کرم‌ ها و محصولات ضد چروک/ضد پیری برای درمان آکنه استفاده می‌شود. برخی گزارش‌ ها از نقایص مادرزادی در استفاده از محصولات مرتبط با ویتامین A در دوران بارداری وجود دارد. بنابراین، هیچ رتینوئیدی نباید توسط زنان باردار استفاده شود، اگرچه به طور قابل توجهی از طریق پوست جذب نمی شود.

 • هیدروکینون در کرم های روشن کننده

هیدروکینون به عنوان یک عامل روشن کننده پوست استفاده می شود. اعتقاد بر این است که بخش قابل توجهی (35-45٪) از هیدروکینون (که روی پوست اعمال می شود) جذب می شود.

اطلاعات ایمنی در استفاده از هیدروکینون در دوران بارداری محدود است. بنابراین، باید توسط زنان باردار اجتناب شود.

 • آلومینیوم هگزا کلرید: محصولات ضد تعریق

آلومینیوم هگزا کلرید یکی دیگر از مواد مضر لوازم آرایشی در بارداری است که محصولات ضد تعریق استفاده می شود و از پوست وارد بدن می شود و موجب اختلالات در بدن می شود.

 • اکسیبنزون

اکسیبنزون در بیشتر ضد آفتاب ها استاده شده و از راه پوست وارد بدن می شود و روی جنین تاثیر نامطلوب می گذارد. همچنینی می تواند باعث بروز مشلات عصب در افراد شود. اکسیبنزون بیشتر در محصولات آرایشی ورنگ های شیمیای استفاده می شود.

 • پارابن ها

پارابن ها گروهی از مواد شیمیایی هستند که معمولا به عنوان نگهدارنده در بسیاری از لوازم آرایشی و محصولات مراقبت شخصی مانند مرطوب کننده ها، دئودورانت ها، ژل های دوش، کرم های بدن و محصولات مراقبت از مو استفاده می شوند. پارابن خاصیت ضد باکتریایی و قارچ کشی دارد. بنابراین، به عنوان نگهدارنده (برای جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها) موثر است و ماندگاری این محصولات تجاری را افزایش می دهند. همچنین به عنوان نگهدارنده در غذا، نوشیدنی و در ساخت داروهای مختلف استفاده می شود. پارابن ها دارای خواص استروژنیک (هورمون جنسی زنانه) و ضد آندروژنیک (هورمون جنسی مردانه) هستند بنابراین برای جنین پسر مناسب نیستند.

 • فتالات: در لاک، عطر، محصولات مراقبت مو، لوسیون بدن

فتالات ها در، شامپوها و محصولات مراقبت از مو (اسپری مو، ژل و موس)، لوسیون بدن و کرم های بدن استفاده می شوند. جدا از مصارف آرایشی، فتالات ها ممکن است از منابع مختلفی مانند غذا، پلاستیک، دارو، آب و هوا وارد بدن انسان شوند.

قرار گرفتن در معرض فتالات با موارد زیر مرتبط است:

 • زایمان زودرس
 • ناهنجاری های مادرزادی اندام تناسلی در نوزادان پسر (به دلیل اثر ضد آندروژنیک)
 • مشکلات رشد عصبی در نوزادان دختر
 • مشکلات روانی در کودک
 • اختلال در عملکرد تیروئید هم در مادر و هم در جنین
 • تریکلوزان: برخی خمیردندان ها و لوسیون های بدن

از دیگر لوازم آرایشی مضر در بارداری آن هایی هستند که حاوی تریکلوزان می باشند. تریکلوزان یک عامل ضد میکروبی است. بسیاری از مقامات بهداشتی در سراسر جهان، مانند FDA (ایالات متحده آمریکا) استفاده از تریکلوزان را در محلول‌ها/شستشوهای ضد عفونی کننده بدون نسخه به دلیل نگرانی‌ های ایمنی ممنوع کرده‌اند.

با این حال، بسیاری از محصولات مراقبت بهداشتی (مانند برخی از خمیردندان ها و لوسیون های بدن) همچنان حاوی تریکلوزان هستند. مطالعات نشان داده است که قرار گرفتن در معرض تریکلوزان در دوران بارداری می تواند باعث کم کاری تیروئید در مادر و جنین شود. برخی از مطالعات تریکلوزان را با نوزادان کم وزن مرتبط دانستند.

 • رژ لب، برق لب، کرم دور چشم، فلزات سنگین

معمولاً از جیوه و سرب در لوازم آرایشی استفاده می شود. جیوه مجاز است در محصولات دور چشم (مانند سایه چشم) به عنوان نگهدارنده استفاده شود . سرب عمدتاً در ساخت محصولات مختلف لب (مانند رژ لب و برق لب) استفاده می شود. آرسنیک و کادمیوم نیز در برخی از لوازم آرایشی یافت می شود. قرار گرفتن در معرض این فلزات سنگین ممکن است منجر به تولد نوزادان کم وزن، سقط جنین و مرده زایی شود.

چند نکته کلی برای استفاده از محصولات مراقبت بهداشتی و لوازم آرایشی در دوران بارداری

 • سلامتی کلید سلامت پوست و احساس تندرستی است. بنابراین، همیشه بر داشتن یک رژیم غذایی مغذی متعادل، ورزش منظم و نوشیدن مقدار زیادی آب تمرکز کنید. تنها به لوازم آرایشی و مراقبت بهداشتی اعتماد نکنید.
 • همیشه برچسب حاوی لیست مواد تشکیل دهنده محصول مورد استفاده را بررسی کنید. در صورت امکان، از محصولات حاوی رتینوئید، هیدروکینون، ترکیبات مخرب غدد درون ریز (مانند فتالات، پارابن و تریکلوزان)، عطر و فلزات سنگین خودداری کنید.
 • بهتر است از محصولات طبیعی یا ارگانیک استفاده کنید. با این حال، لطفاً به یاد داشته باشید که اگرچه ممکن است چنین محصولاتی حاوی مواد شیمیایی ذکر شده در بالا نباشند، اما ممکن است برای بررسی نتایج بارداری آزمایش نشده باشند. بنابراین تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است. همیشه مواد روی برچسب را بررسی کنید حتی اگر روی آن نوشته شده باشد “طبیعی” یا “ارگانیک”.
 • در دنیای کنونی مواد شیمیایی سمی در بسیاری از محصولات زندگی روزمره مانند غذا، آب، دارو، بسته بندی، لباس، مصالح ساختمانی و رنگ وجود دارد. بنابراین، قرار گرفتن در معرض آنها اجتناب ناپذیر است. با این حال، سطح این مواد شیمیایی به قدری پایین است که بعید است مشکلاتی برای سلامتی از جمله بارداری ایجاد کنند.
 • هر نوع کرم و محصولات آرایشی از راه پوست می توانند جذب شوند و آسیب برساند. بنابراین اطمینان درباره ی ایمن بودن آنها در زمان بارداری بسیار مهم می باشد.
 • اگر قصد انجام امر زیبایی هستید، همیشه به متخصص زیبایی اطلاع دهید که باردار هستید. اطمینان حاصل کنید که آنها تجربه استفاده از محصولات ایمن در دوران بارداری را دارند.
 • هنگام قرار گرفتن در معرض آفتاب از لوسیون/کرم ضد آفتاب های مناسب استفاده کنید. این امر شانس و شدت تغییرات پوستی مزاحم در دوران بارداری مانند ملاسما و هایپرپیگمانتاسیون را کاهش می دهد.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.