خواص چای ترش و مضرات آن + طبع و طرز تهیه

طبع، عوارض و خواص چای ترش شامل خواص چای ترش برای لاغری، اعصاب، فشار خون، پوست، قلب، خواب راحت و غیره را اینجا بخوانید.

در این نوشته درباره خواص و طرز تهیه چای ترش و همچنین یک نوشیدنی خوشرنگ که نه تنها خوشمره است، بلکه سرشار از آنتی اکسیدان می باشد. خواص چای ترش بی شمار است و به همین دلیل توجه بسیاری از علاقمندان به حوزه سلامت را به خود جلب کرده است. این چای از دم کردن گلبرگ های خشک گل هیبیسکوس تهیه می شود. شما همچنین می توانید با خیس کردن برگ های گل هیبیسکوس در آب این چای را تهیه کنید.

چای ترش طبعی سرد و خشک دارد و همچنین دارای خواص متعددی است. برخی ادعا می کنند که این چای سلامت مو را بهبود می بخشد، باعث کاهش وزن می شود و به مدیریت دیابت کمک می کند.

برای آشنایی با تعداد زیادی از خواص چای ترش از نظر طب سنتی و طرز تهیه این چای در خانه با مینویسم همراه باشید.

11 مورد از خواص چای ترش

تحقیقات قابلیت چای ترش در کنترل فشار خون بالا را ثابت کرده اند. گفته می شود که چای ترش دارای خاصیت ادرارآور و ضدافسردگی است. گل هیبیسکوس نیز به عنوان ملین و مفید برای کبد شناخته می شود. بعد از خواندن 11 خاصیت چای ترش خواهیم گفت مضرات چای ترش چیست؟

خواص و مضرات چای ترش

1. خواص چای ترش برای پوست و درمان بیماریهای پوستی

چای ترش در تسریع روند بهبود زخم و درمان سایر اشکال بیماری های پوستی موثر است. در مطالعات بر روی موش صحرایی، مشخص شد که عصاره چای ترش خواص ترمیم زخم بهتری نسبت به یک پماد موضعی محبوب دارد. عصاره چای ترش می تواند به طور موثر برای درمان زخم های موضعی مورد استفاده قرار گیرد به همین دلیل چای ترش در فهرست مواد غذایی مفید برای ترمیم زخم قرار میگیرد.

در این مطالعه، چای ترش موجب تسریع روند بسته شدن زخم شد. استفاده موضعی از عصاره گونه دیگری از هیبیسکوس نیز می تواند به درمان هرپس زوستر (عفونت ویروسی که با بثورات و تاول های دردناک مشخص می شود) کمک کند.

2. خواص چای ترش برای کاهش وزن

در مطالعات در فاز حیوانی نشان داده شده است که از خواص چای ترش می توان به کاهش وزن اشاره کرد. بنابراین خواص چای ترش برای لاغری به اثبات رسیده است. درمان با چای ترش می تواند چاقی ناشی از یک رژیم غذایی پرچرب را بهبود بخشد. چای ترش سرشار از پلی فنول ها و فلاونوئیدهایی است که به کاهش پارامترهای چاقی کمک می کنند. عصاره آبی هیبیسکوس سطح تری گلیسیرید سرم و کلسترول کل را کاهش می دهد. این کار را با مهار جذب لیپید در روده ها انجام می دهد.

به عنوان بخشی از کارآزمایی های آزمایشگاهی، به افرادی 100 میلی گرم پودر عصاره چای ترش در روز به مدت یک ماه داده شد. در بیماران کاهش چشمگیر سطح تری گلیسیرید و کلسترول کلی و افزایش سطح HDL یا کلسترول خوب مشاهده شد.

گونه خاصی از هیبیسکوس برای کاهش چربی شکم کاربرد دارد. عصاره نشانگرهای چاقی و سطوح اسیدهای چرب آزاد را در شرکت کنندگان آزمایش کاهش داد.

3. خواص چای رشد برای رشد مو

گل های هیبیسکوس به طور سنتی برای داشتن گیسوانی بلند و درخشان مورد استفاده قرار می گرفتند. برخی از مطالعات بر روی موش های صحرایی خواص چای ترش در تحریک رشد مو را تایید می کنند. در یک مطالعه در فلسطین، گل گونه هایی از هیبیسکوس برای تقویت سلامت مو و پوست سر مورد بررسی قرار گرفت.

خیساندن گل در آب گرم و سپس مالیدن آن بر روی مو (چای ترش نیز به همین صورت تهیه می شود)، سلامت مو و پوست سر را بهبود می بخشد.

مکانیزم دقیق این روش هنوز مشخص نشده است. اطلاعاتی در مورد این که گونه های دیگر این گل در سایر نقاط جهان دارای خواص یکسانی هستند یا نه، وجود ندارد. تحقیقات در زمینه خواص چای ترش برای سلامت مو کافی نیست.

4. خواص چای ترش برای افراد دیابتی

از یکی دیگر از خواص چای ترش می توان به کمک به درمان دیابت و بهبود حساسیت به انسولین اشاره کرد. گلبرگ های Hibiscus sabdariffa (یک گونه دیگر از هیبیسکوس) دارای مواد شیمیایی گیاهی مانند سیانیدین 3، روتینوکد، دلفینیدین، گالاکتوز، هیب سیتین، اسید اسکوربیک، اسید سیتریک، آنتوسیانین، بتاکاروتن و سیتوسترول هستند.

در مطالعات، دم کرده این نوع چای ترش، سه بار در روز به مدت چهار هفته تاثیر مثبتی بر دیابت نوع 2 دارد. همچنین، این چای عملکرد سلول های بتا پانکراس را بهبود بخشید. استرس اکسیداتیو دلیل اصلی دیابت است. چای ترش ممکن است به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کند و خواص ضددیابتی از خود نشان دهد.

در یک مطالعه، به موش های مبتلا به دیابت سه بار در روز به مدت سه روز عصاره گیاه هیبیسکوس تایواننسیس (یک گونه دیگر از هیبیسکوس) داده شد. دانشمندان افزایش در حساسیت به انسولین را گزارش کردند.

5. خواص خوردن چای ترش در کاهش سطح کلسترول

شواهد مبنی بر خواص چای ترش در کاهش سطح کلسترول هر روز بیشتر می شود. به طور کلی، چای ترش حاوی اسیدهای پلی فنولیک، فلاونوئیدها و آنتوسیانین هاست. این ترکیبات دارای خواص آنتی اکسیدانی هستند. به همین دلیل چای ترش ممکن است تاثیر مثبتی بر سطح کلسترول داشته باشد.

مطالعات نشان می دهند که این گل ممکن است در مطالعات آینده برای پیشگیری و درمان کلسترول بالا در نوجوانان مورد استفاده قرار گیرد.

مطالعه ای بر روی 43 فرد بزرگسال (30 الی 60 ساله) با کلسترول بالا انجام شد. به گروه شرکت کنندگان دو فنجان چای ترش در روز به مدت 12 هفته داده شد. نتایج کاهش میانگین در کلسترول کل به میزان 46/9 %،‌ در HDL 33/8 % و در LDL 80/9 % را نشان دادند. این مطالعه بیان کرد که چای ترش تاثیر مثبت چشمگیری بر سطح کلسترول خون دارد.

برخلاف سایر عوامل کاهش دهنده لیپید، چای ترش موجب اختلال الکترولیتی نمی شود. از این رو، مصرف آن همراه با الگوهای خاص رژیم غذایی و فعالیت فیزیکی می تواند تاثیر مثبتی بر روی سطح کلسترول داشته باشد. با این وجود، نتیجه گیری به تحقیقات بیشتری نیاز دارد.

6. خواص چای ترش برای قلب و پیشگیری از بیماری های قلبی

خواص چای ترش برای فشار خون بالا می تواند مفید باشد زیرا مصرف چای ترش یا عصاره گل آن می تواند به طور چشمگیری فشار خون سیستولیک (SBP) و فشار خون دیاستولیک (DBP) را در بزرگسالان کاهش دهد و به سلامت قلب کمک کند.

طبق مطالعه ای در سال 2008، داوطلبانی که چای ترش نوشیدند دچار افت فشار 7/2 واحدی در فشار خون سیستولیک در مقایسه با کاهش 1/3 واحدی در افرادی که از دارونما استفاده می کردند، شدند. این چای پتانسیل زیادی در کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی دارد و برای تایید این ادعا باید تحقیقات بیشتری انجام شود.

آزمایش های تحت نظارت زیادی نشان دادند که چای ترش دارای خاصیت کاهش لیپید است. آنتوسیانین های موجود در این گل دلیل اصلی این خاصیت هستند.

جلوگیری از تشکیل این پلاک های لیپید اکسید شده می تواند در پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی مانند آترواسکلروز موثر باشد. با این وجود، تحقیقات برای مطالعه مکانیزم دقیق محافظت از قلب توسط چای ترش همچنان ادامه دارد. همچنین، مواد فعال این موضوع باید شناسایی شوند.

7. خواص چای ترش برای کبد

آزمایش های تحت نظارت گزارش می دهند که چای ترش می تواند تجمع چربی در کبد همسترهای تحت آزمایش را کاهش دهد. مصرف این چای می تواند سطح کلسترول و تری گلیسیرید کبد را کاهش دهد.

یک رژیم غذایی پرچرب باعث افزایش سطح چند آنزیم یعنی آلانین آمینوترانسفراز سرم و آسپارتات آمینوترانسفراز می شود. اینها خطر آسیب کبدی را افزایش می دهند. درمان با عصاره هیبیسکوس باعث کاهش سطح این آنزیم ها می شود.

همچنین، چای ترش می تواند سطح آنزیم های آنتی اکسیدان مانند کاتالاز و سوپراکسید دیسموتاز را در کبد بازیابی کنند. این ممکن است سلامت کبد را بیشتر بهبود بخشد.

8. خواص چای ترش برای اعصاب و کاهش اضطراب

از دیگر خواص چای ترش می توان به اثر آرام بخش و کاهنده استرس آن بر روی موش ها اشاره کرد. در مطالعات بر روی موش ها نشان داده شد که دوز تکراری از چای ترش می تواند باعث بروز این اثر شود. همچنین، درد، تب و سردرد را تسکین می بخشد. با این وجود، اطلاعات کمی در این زمینه وجود دارد.

9. مبارزه با عفونت های ویروسی و باکتریایی

نوشیدن چای ترش نه تنها به بهبود از سرماخوردگی و آنفولانزا کمک می کند، بلکه با ویروس مبارزه می کند تا دوره درمان تسریع شود. مطالعات نشان می دهند که چای ترش می تواند یک داروی ضدآنفولانزای موثر باشد.

عصاره چای هیبیسکوس می تواند به مبارزه با ویروس آنفلوانزای پرندگان و چندین ویروس مقاوم به دارو کمک کند. در آزمایشات آزمایشگاهی، از بین 11 عصاره چای، این چای قوی ترین خاصیت ضد ویروسی را نشان داد. هیبیسکوس سرشار از آنتوسیانین است. پیشنهاد می شود که اثر ضد ویروسی از این ترکیبات ناشی می شود.

10. خاصیت چای ترش برای مبارزه با ضدافسردگی

همانطور که گفته شد در چای ترش فلاونوئیدها وجود دارند که دارای اثر ضدافسردگی هستند. این ترکیبات به ترشح دوپامین و سروتونین (هورمون های شادی) کمک می کنند، در نتیجه می توانند علائم افسردگی را کاهش دهند.

عصاره الکلی سایر گونه های هیبیسکوس نیز می تواند اثر ضد افسردگی بر اختلالات بعد از زایمان داشته باشد. افسردگی بعد از زایمان در مادران اثر قابل توجهی بر رشد شناختی و عاطفی کودکان دارد. ثابت شده است که چای ترش آنزیم هایی را مهار می کند که ترشح دوپامین و سروتونین را غیرفعال می کنند. این می تواند به طور غیرمستقیم بر درمان افسردگی بعد از زایمان موثر باشد.

با این وجود، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. همچنین، بی خطر بودن مصرف چای ترش در دوران بارداری هنوز مشخص نشده است. از این رو، لطفا با پزشک خود در این زمینه صحبت کنید.

همچنین بخوانید: قوی ترین داروی گیاهی ضدافسردگی

11. ممکن است به پیشگیری از ابتلا به سرطان کمک کند

پلی فنول های موجود در چای ترش به عنوان آنتی اکسیدان تایید شده اند. برخی از ان ها دارای خواص ضد تومور و ضد سرطانی هستند. عصاره های غنی از پلی فنول ها می توانند باعث مرگ سلولی (آپوپتوز) در انواع سلول های سرطانی از جمله سرطان معده و سینه شوند.

در مطالعه سرطان پستان، تری ترپنوئیدهای موجود در هیبیسکوس فقط سلول های بدخیم را تحت تاثیر قرار می دهند و نه سلول های سالم اطراف را. این بیومولکول های فعال باعث تکه تکه شدن DNA در سلول سرطانی هدف پس از درمان 24 ساعته با عصاره هیبیسکوس می‌شوند.

با این حال، اینها نتایج مطالعات آزمایشگاهی هستند. تحقیقات بیشتری بر روی انسان برای شناسایی ترکیبات هیبیسکوس که دارای چنین خواص ضد سرطانی هستند مورد نیاز است.

اما برای اینکه تصویری واضح تر و بزرگتر به شما ارائه دهیم، در مورد مشخصات فیتوشیمیایی گل های هیبیسکوس صحبت خواهیم کرد. از آنجایی که همین گل ها برای تهیه چای استفاده می شوند، بیایید به مشخصات تغذیه ای چای هیبیسکوس نیز نگاه کنیم.

ارزش غذایی چای ترش

خواص چای ترش و مضرات آن
ارزش تغذیه ای برای 8 فل اونس یا 237 گرم
ماده مغذیواحدمقدار
آبگرم236
خاکسترگرم1
کلسیممیلی گرم19
آهنمیلی گرم0/19
منیزیممیلی گرم7
فسفرمیلی گرم2
پتاسیممیلی گرم47
سدیممیلی گرم9
رویمیلی گرم0/09
منگنزمیلی گرم1/13
نیاسینمیلی گرم0/095
فولات، غذامیکروگرم2
فولات، DFEمیکروگرم2
فولات، کلمیکروگرم2
کولین، کلمیلی گرم0/9
 • گل هیبیسکوس دارای انواع مختلفی از مواد شیمیایی گیاهی مانند اسیدهای آلی، آنتوسیانین ها، فلاونوئیدها و گلیکوزیدها است.
 • دلفینیدین-3-سامبوبیوزید، دلفیدین و سیانیدین-3-سامبوبیوزید آنتوسیانین های غالب هستند.
 • اسیدهای فنولیک شامل اسید پروتوکاتچوئیک، کاتچین، گالوکاتچین، کافئیک اسید و گالوکاتچین گالات می باشد.
 • محققان همچنین آگلیکون هایی مانند هیبی‌ سترین، گوسی ‌پیترین، سابداریترین، کورستین، لوتئولین، میریستین، هیبی ‌ستین را جدا کردند.
 • استرول ها از جمله اوژنول، β-سیتوسترول و ارگوسترول نیز ثبت شدند.
 • این فیتوکمیکال ها برای بهبود سلامت قلب و کبد، رنگ مو و حالت خلق و خوی شما به صورت هم افزایی عمل می کنند.

در بخش بعد، نحوه درست کردن چای ترش در خانه را به شما آموزش می دهیم.

نحوه درست کردن چای ترش سرد و گرم

در این بخش دو دستور تهیه، یکی برای چای ترش گرم و دیگری برای چای ترش سرد را برای شما آموزش می دهیم.

1. طرز تهیه چای ترش دم کرده داغ

مواد لازم:

چای ترش خشک2 قاشق چایخوری
آب3-4 فنجان
قوری
چوب دارچین (اختیاری)
برگ نعنا (اختیاری)(اختیاری)
عسل، شکر یا شیرین کننده دلخواه(به سلیقه)

از آنجایی که چای ترش دارای طبع سرد و خشک است خواص چای ترش با دارچین می تواند موثرتر باشد زیرا طبع دارچین گرم است و سردی چای ترش را تعدیل می کند.

طرز تهیه دمنوش چای ترش:

 1. آب را بگذارید تا بجوشد.

 2. گل های خشک شده هیبیسکوس را به یک قوری خالی و تمیز اضافه کنید.

 3. آب جوش را داخل قوری بریزید.

 4. بگذارید چای حدود 5 دقیقه دم بکشد.

  چای شروع به تند شدن و قرمز شدن می کند. برای طعم عمیق تر/قوی تر می توانید آن را مدت بیشتری دم کنید.

 5. محتویات را صاف کنید تا گلها از بین بروند.

 6. شیرین کننده دلخواه خود را اضافه کنید. نوشیدن آن بدون شیرینی حتی بهتر است.

 7. آن را گرم با چاشنی دارچین، برگ نعنا و یک تکه لیمو سرو کنید.

2. طرز تهیه چای ترش سرد

برای تهیه چای ترش سرد نیز همان مواد اولیه چای ترش گرم را نیاز دارید. تنها کافی است مراحل زیر را انجام دهید:

 1. گل هیبیسکوس/پودر و آب را به یک پارچ اضافه کنید. خوب هم بزنید.
 2. مخلوط را یک شب (یا به مدت 8 تا 12 ساعت) در یخچال بگذارید تا طعم ها به خوبی تلطیف شوند.
 3. می توانید پارچ را با درب آن یا فویل بپوشانید.
 4. بعد از اینکه طعم و رنگش خوب شد آن را از یخچال خارج کنید.
 5. محتویات را در لیوان های سرو صاف کنید.
 6. در این مرحله می توانید شیرین کننده را اضافه کنید.
 7. چای سرد شده را با یخ با چاشنی دارچین، لیموترش و برگ نعنا سرو کنید.

نوشیدن یک فنجان چای ترش دو بار در روز می تواند ایده آل باشد. هنوز اطلاعات دقیقی در مورد دوز توصیه شده وجود ندارد. اگر از پودر یبیسکوس خشک شده استفاده می کنید، 250 میلی گرم در روز باید کافی باشد.

همه اشکال این گیاه به یک اندازه موثر هستند، اما خواص چای ترش از همه بیشتر است.

اما چه اتفاقی رخ می دهد اگر در روز بیشتر از دو یا سه فنجان چای ترش بنوشید؟ همچنین، آیا چای ترش برای همه مناسب است؟ آیا محدودیت هایی برای نوشیدن این چای وجود دارد؟ در بخش بعد،‌ عوارض جانبی احتمالی این چای را مورد بررسی قرار خواهیم داد.

عوارض جانبی و خطرات نوشیدن چای ترش

حالا که دانستید خواص چای ترش چیست بهتر است با مضرات چای ترش نیز آشنا شوید. عوارض جانبی مستند شده ای برای چای ترش وجود دارد که شامل تداخل های دارویی و گیاهی است.

 1. ریشه هیبیسکوس دارای اثر ضدباروری و دگرپروری دارد. همچنین ممکن است فعالیت استروژنی بر روی بدن داشته باشد و از لانه گزینی و لقاح جلوگیری کند.
 2. پلی فنول های موجود در چای ترش موجب افزایش بار آلومینوم در بدن می شوند. دفع بالای آلومینیوم ازطریق ادرار چند روز بعد از مصرف چای ترش گرم مشاهده شده است. از این رو، زنان باردار و افرادی که سنگ کلیه دارند باید مراقب مصرف بیش از حد چای ترش باشند.
 3. نشان داده شده است که جوشانده چای ترش، تداخل گیاهی دارویی با داروهای ادرارآور، هیدروکلروتیازید (HCT) دارد. آنها همچنین با فعالیت سیتوکروم P450 (CYP) کمپلکس تداخل دارند. این کمپلکس های CYP مسئول متابولیسم چندین داروی تجویز شده هستند. اینکه آیا آنها اثرات کشنده دارند یا نه نیاز به مطالعه بیشتر دارد.
 4. برخی شواهد نشان می دهند که چای ترش ممکن است فشار خون را نیز کاهش دهد. اگرچه شواهد مستقیمی مبنی بر تداخل این چای با داروهایی برای درمان فشار خون بالا وجود ندارد، اما افرادی که از آن استفاده می کنند باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

کلام آخر

مضرات و خواص چای ترش را بیان کردیم. چای ترش یک نوشیدنی گیاهی با طعم ترش و خواص دارویی فراوان است. ترکیبات مغذی و فیتوشیمایی غنی موجود در چای سبز به روش های مختلفی برای سلامت بدن مفید هستند. از خواص چای ترش می توان به کمک به درمان بیماری های پوستی،‌ کمک به کاهش وزن، تقویت رشد مو، کمک به مدیریت دیابت، کاهش سطح کلسترول، محافظت از قلب و جلوگیری از آسیب کبدی اشاره کرد.

شما می توانید این نوشیدنی گیاهی را به صورت گرم یا سرد تهیه کنید. با این وجود، ممکن است با برخی از داروهای خاص تداخل داشته باشد و مصرف بیش از حد آن ممکن است از لانه گزینی جنین جلوگیری کند. علاوه بر این، افراد دارای سنگ کلیه و زنان باردار باید قبل از مصرف با پزشک خود مشورت کنند.

سوالات متداول

بهترین زمان نوشیدن چای ترش چه موقع است؟

یکی از خواص چای ترش قبل از خواب این است که باعث خواب راحت می شود. چای ترش به دلیل خواص خواب آوری که دارد شناخته شده است، بنابراین بهتر است آن را شب مصرف کنید. از نوشیدن چای ترش با معده خالی صبح زود جلوگیری کنید زیرا ممکن است باعث افزایش ترشح اسید معده شود.

چای ترش گرم بهتر است یا سرد؟

چای ترش طعم ترش و خوشمزه ای دارد،‌ فرقی نمی کند به صورت گرم یا سرد سرو شود. هیچ یک از این اشکال بر خواص دارویی آن تاثیر نمی گذارند.

آیا چای ترش دارای خواص ضدالتهابی است؟

بله، چای ترش به دلیل دارا بودن پلی فنول ها دارای خواص ضدالتهابی می باشد.

آیا چای ترش آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به چای سبز دارد؟

بله، تحقیقات مقایسه ای نشان می دهند که چای ترش آنتی اکسیدان های بیشتری نسبت به چای سبز دارد.

طبع چای ترش سرد است یا گرم؟

سرد و خشک

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.