بلک فرایدی ۲۰۲۰ (۹۹) چه تاریخی است؟

بلک فرایدی (black friday) و یا همان جمعه سیاه از سال ۱۹۵۲ به‌‌صورت رسمی هر سال یک روز پس از روز شکرگزاری (Thanksgiving) در ایالات متحده امریکا برگزار می‌شود. این روزها جمعه سیاه در ایران با نام حراجمعه در بین فروشگاه های اینترنتی در ایران شهرت پیدا کرده است که با توجه به رقابت ایجاد شده بین فروشگاه ها تخفیفات خوبی مشاهده می شود.

به طور حتم می توان جمعه سیاه را یکی از مهم‌ترین رویدادها برای خریداران و فروشندگان محصولات مختلف دانست. روز شکرگزاری در آمریکا در چهارمین پنجشنبه‌ی ماه نوامبر برگزار می شود که آن را آغاز فصل خرید کریسمس می دانند. در این صورت بلک فرایدی آخرین جمعه ماه نوامبر است که از اولین روزهای خرید عید سال نوی میلادی برای آمریکایی‌ها ست.

 تاریخ دقیق جمعه سیاه 2020 (99)

  • تاریخ میلادی : سال 2020 روز جمعه 27 نوامبر
  • تاریخ شمسی : حراجمعه سال 1399 روز جمعه 7 آذر ماه
  • تاریخ قمری : جمعه سیاه سال 1441 11 ربیع الثانی

تاریخچه بلک فرایدی

در تاریخ آمریکا، عبارت «جمعه سیاه» مربوط به رسوایی بازار طلا، در تاریخ ۲۴ سپتامبر سال ۱۸۶۹ می باشد. بعد از این که جنگ داخلی در آمریکا تمام شد، بین ایالات متحده آمریکا و ایالات مؤتلفه آمریکا، نوبت به دوران دوازده ساله بازسازی آمریکا رسید. بنابراین، ایالت‌های شکست خورده جنوبی، توسط ایالت‌های شمالی پیروز بازسازی شدند.

دو نفر از زمین خواران آن دوره به نام جِی گولد (Jay Dick) و جیمز فیسک (James Fisk) به دلیل خریدهای بالا در مدت زمان کوتاه، انحصار موقت طلا را در دست گرفتند و بسیار سود کردند. دولت در آن زمان که نتوانست به موقع متوجه این سوءاستفاده شود و از آن جلوگیری کند، حجم طلای بالایی را روانه بازار کرد تا قیمت از دست رفته ثابت شود. اما در نهایت، زندگی بسیاری از مردم ویران شد و از آن روز به نام جمعه سیاه یا بلک فرایدی یاد می‌شود.

در زمان های گذشته، قانونی به صورت نانوشته بین حسابداران رایج بود.حسابداران در ترازنامه‌های خود، در صورت ضرر از جوهر قرمز استفاده می‌کردند. اما اگر  سود می‌ کردند، از جوهر مشکی استفاده می‌شد. اوایل دهه ۶۰ میلادی، حسابداران همیشه فردای روز عید شکرگزاری، حساب‌های خود را مشکی رنگ می‌دیدند. این روز سرآغاز موج سود و خریدهای پیش از عید به حساب می‌آمد. از این رو، بین حسابداران آن را «بلک فرایدی» به معنای جمعه ،جوهر مشکی نام‌گذاری کردند.

فلسفه اصلی حراج جمعه سیاه

به عنوان فلسفه اصلی بلک فرایدی تخفیف بر روی تمامی کالاها را می توان نام برد. تخفیفی که موجب ترغیب مشتریان برای رفع نیازهای خود با هزینه کمتر در آستانه سال نو و همچنین خالی شدن انبار فروشگاه‌ها با سودی کمتر می باشد. با این حال در سال‌های اخیر رقابت بین فروشنده‌ها تا اندازه ای بالا رفت که مفهومی به نام Doorbuster به وجود آمد.

Doorbuster چیست؟

کلمه Door به معنای «در» بوده و کلمه Buster به معنی انفجار یا شکستن چیزی است. به همین علت کالاهایی که تخفیف ویژه دارند Doorbuster نامیده می شوند. این کالاها باعث صف کشیدن مردم پشت درهای فروشگاه ها می شوند و در بسیاری از موارد تراکم جمعیت مشتریان باعث شکسته شدن در فروشگاه شده است.

تصویری از بلک فرای دی یا جمعه سیاه
تصویری از بلک فرای دی یا جمعه سیاه
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.