راهنمای کامل وسایل ضروری ساک لوازم نوزاد و مادر برای زایمان در بيمارستان

با داشتن لیست کامل وسایل ضروری نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان می توانید با خیال آسوده وسایل ضروری هنگام تولد نوزاد را در ساک مادر قرار دهید.

موعد زایمان شما نزدیک است و زمان آن رسیده که ساک بیمارستان خود را آماده کنید. اگر نمی دانید از کجا شروع کنید، ما در این مقاله به شما کمک خواهیم کرد. چک لیست وسایل مورد نیاز برای بیمارستان نوزاد در ادامه آورده شده.

چه زمان باید ساک بیمارستان خود را جمع کنید؟

شما باید ساک بیمارستان خود را در هفته 36 یا 37 بارداری آماده کنید چراکه ممکن است زایمان زودتر از موعد اتفاق بیفتد. 

اشکالی ندارد برخی از وسایل مانند مسواک را در لحظه آخر به ساک خود اضافه کنید اما باید ساکتان برای این مرحله از بارداری تقریباً آماده و در دسترس باشد. 

برخی از وسایل ضروری هستند (شما به صندلی اتومبیل مخصوص کودک نیاز خواهید داشت)؛ برخی دیگر برای رفاه بیشتر و یادآوری خانه هستند. ما از والدین در مورد وسایل ضروری که باید در ساک بیمارستان خود قرار دهند، پرسیدیم و همچنین، از تجربیات شخصی خود نیز استفاده کردیم. 

در ادامه، فهرستی از هر چیزی که در بیمارستان بدان نیاز پیدا خواهید کرد، شامل وسایل مورد نیاز نوزاد تازه متولد شده در بیمارستان و وسایل ضروری مادر برای زایمان آورده شده است. 

وسایل مورد نیاز مادر برای زایمان در بیمارستان

لباس راحتی

ابتدا، ساک بیمارستان برای خود را جمع کنید. لباس راحتی بعد از زایمان ضروری است. از قرار دادن لباس های تنگ بپرهیزید و چند گزینه هم برای سزارین در نظر بگیرید. اگر قصد دارید بعد از زایمان به فرزند خود شیر دهید، سوتین شیردهی در ساک خود قرار دهید. تاپ خود را با یک شلوار نرم و گشاد مانند لباس خواب ست کنید. گزینه دیگر می تواند پیژامه یا لباس خواب نرم و راحت باشد. اگر قصد دارید در آب زایمان کنید، سوتین ورزشی با رنگ تیره یا لباس شنا در ساک قرار دهید. به جای کفش، می توانید از روفرشی یا دمپایی های راحت استفاده کنید. برای برگشتن به خانه با خود کفش داشته باشید. ممکن است پاهایتان به دلیل مایعات تزریقی وریدی ورم کنند، بنابراین کفش هایی انتخاب کنید که پوشیدنشان راحت باشد. 

پیراهن بلند

یک پیراهن بلند راحت یکی از بهترین لباس های بعد از زایمان است. اگر زایمان واژینال داشته باشید یا سزارین کنید، پیراهن بلند به دردتان خواهد خورد. 

همچنین بخوانید: متن استوری برای نوزاد تازه متولد شده

لوازم بهداشتی

این لوازم را فراموش نکنید! شما حتماً به برس، مسواک و خمیردندان، شامپو معمولی یا خشک، دئودورانت، بالم لب، کش موی اضافی و دستمال مرطوب نیاز پیدا خواهید کرد. اگر عینکی هستید، عینک اضافی خود را فراموش نکنید. 

برنامه زایمان. اگر برنامه زایمان دارید، از آن پرینت بگیرید و چند نسخه را در ساک بیمارستان خود قرار دهید: یکی برای خودتان، یکی برای پرستار و شاید یکی هم برای چسباندن در اتاق بیمارستان. هایلایت کردن نکات کلیدی برای ارجاع سریع نیز می تواند ایده خوبی باشد. 

سیم شارژ تلفن همراه اضافی و بلند

اکثر والدین این مورد را به شدت توصیه می کنند. تخت های بیمارستان اغلب از پریز برق دور هستند و شما به یک گوشی موبایل کاملا‍ شارژ برای گرفتن عکس از نوزاد خود و تماس تصویری با دوستان و خانواده نیاز خواهید داشت.

تنقلات و نوشیدنی

یک بطری آب در ساک قرار دهید؛ اگر چیزی بیشتر از آب می خواهید، می توانید نوشیدنی الکترولیتی مانند آب نارگیل یا گاتورید در ساک قرار دهید. شما همچنین به تنقلاتی که خوردنشان آسان است، مانند چوب شور، میوه خشک و غیره، نیاز پیدا خواهید کرد. 

بالش و حوله حمام

همانطور که مشخص است، حوله های بیمارستان دقیقاً برعکس حوله های هتل های مجلل هستند – نازک، زبر و بسیار کوچک. احتمالاً از آوردن حوله خود به بیمارستان برای اولین دوش بعد از زایمان بسیار خوشحال خواهید شد. والدین معمولاً آوردن بالش را نیز توصیه می کنند. 

کرم نوک پستان

اگر قصد دارید به نوزاد خود شیر دهید، استفاده از این کرم بسیار مفید خواهد بود.  

پوشک بزرگسالان و سایر محصولات مراقبت پس از زایمان

بیمارستان، لباس زیر مشبک و پد در اختیارتان می گذارد. اما بسیاری از والدین گفته اند که پوشک بزرگسالان راحت تر هستند و احساس امنیت بیشتری دارند. گزینه دیگری که باید در نظر بگیرید، لباس زیر قابل استفاده مجدد پس از زایمان است. اسپری شرمگاهی نیز می تواند یک وسیله بسیار ضروری برای بعد از زایمان باشد. 

اسپیکر بلوتوث قابل حمل

پخش موسیقی در هنگام زایمان می تواند به برخی از مادران کمک کند. اگر پلی لیستی درست کرده اید، تعداد زیادی آهنگ به آن اضافه کنید – زایمان می تواند 24 ساعت متوالی طول بکشد و احتمالاً دوست ندارید بارها و بارها به 10 آهنگ پلی لیست خود گوش دهید. اگرچه، ممکن است تنها به دنبال سکوت باشید.

هر چیزی که داشتنش را دوست دارید

یکی از والدین گفت که با خود خوشبوکننده آورده بود و از آن برای خوشبو کردن اتاق بیمارستان استفاده کرد. همان فرد، داشتن یک پنکه قابل حمل را دوست داشته است زیرا نمی توانید پنجره اتاق بیمارستان را باز کنید. 

دیگر وسایلی که مادر ممکن است بعد از زایمان در بیمارستان نیاز داشته باشد:

 • یک جفت جوراب گرم و راحت
 • شال یا روسری تمیز
 • اسپری ضد عفونی کننده
 • روکش توالت فرنگی
 • دفترچه یادداشت

وسایل مورد نیاز نوزاد بعد از زایمان

وسایل مورد نیاز برای ساک مادر موقع تولد نوزاد در بیمارستان

وسایلی که باید برای نوزاد جمع کنید شامل موارد زیر است:

صندلی اتومبیل مخصوص کودک

پس از آماده کردن ساک بیمارستان برای خود، وقت آن رسیده تا وسایل ضروری بچه را جمع کنید. اگر خود تا خانه رانندگی خواهید کرد، جای بحثی وجود ندارد. آن ها بدون داشتن صندلی اتومبیل مخصوص کودک به شما اجازه بردن نوزاد را نمی دهند و آن باید از قبل نصب شده باشد. 

لباس مناسب برای برگشتن به خانه

از مهمترین لوازم ضروری نوزاد تازه متولد شده لباس است. دو لباس مختلف در دو سایز متفاوت برای نوزاد در ساک خود قرار دهید زیرا نمی دانید فرزندتان چقدر کوچک یا بزرگ خواهد بود! یکی از لباس ها را با سایز نوزاد تازه به دنیا آمده و دیگری را با سایز نوزاد 0-3 ماهه انتخاب کنید. در صورت مناسب بودن آب و هوا، جوراب و کلاه فراموش نشود.

اطلاعات تماس پزشک اطفال

پزشکان و پرستاران بیمارستان این اطلاعات را چندین بار از شما خواهند خواست. بنابراین، بهتر است آن را در دسترس داشته باشید. ایمیل و شماره فکس مطب پزشک اطفال را نیز بنویسید تا بتوانید به راحتی سوابق پزشکی نوزاد را منتقل کنید.

همچنین بخوانید: آداب گرفتن ناخن نوزاد برای اولین بار

شیشه شیر

اگر قصد استفاده از آن را دارید. اگر می خواهید با شیشه به فرزندتان شیر دهید، حداقل دو شیشه شیر در ساک بیمارستان قرار دهید. اگر می خواهید به فرزندتان شیر خشک دهید، برخی از برندهای مورد علاقه تان را در ساک قرار دهید؛ اگرچه، بیمارستان به احتمال زیاد نمونه هایی برای شما دارد. 

دستمال مرطوب و پوشک با خود نیاورید!

بیمارستان، پوشک و دستمال مرطوبی که لازمتان می شود را در اختیارتان خواهد گذاشت. در واقع، یکی از والدین به همراه داشتن یک ساک اضافی برای تمام وسایل رایگانی که از بیمارستان با خود به خانه خواهید برد را پیشنهاد داد. اما برای اطمینان بهتر است چند پوشک ضد حساسیت و غیر عطری همراهتان داشته باشید.

دیگر مواردی که ممکن است نوزاد به آن ها نیاز داشته باشد:

 • شیر خشک
 • قنداق
 • شامپو و لوسیون نوزاد
 • ناخن گیر و شانه نوزاد
 • کریر برای حمل نوزاد

وسایل مورد نیاز همراه

اگر شریک زندگی یا همراهتان در زایمان با شما خواهد بود و در بیمارستان با شما خواهد ماند، به همراه داشتن این چند وسیله را به آن ها یادآوری کنید. علاوه بر لباس و وسایل بهداشتی (شریک زندگی نیز می خواهد دندان هایش را مسواک بزند!)، این وسایل را نیز باید به همراه داشته باشد:

 • کتاب، آیپد، لپ تاپ، هدفون و وسایل سرگرمی. چند پادکست جدید دانلود کنید تا در هنگام استراحت به آن ها گوش دهید. 
 • یک کیسه خواب سبک و بالش. ملافه بیمارستان می تواند زبر و نازک باشد. 

چه تنقلاتی را باید در ساک بیمارستان خود قرار دهید؟

بله، تنقلات دارای دسته بندی خاص خود هستند. تعداد زیادی تنقلات در ساک قرار دهید. سعی کنید از هر یک از این دسته بندی انتخاب کنید: شور (مانند چوب شور یا کراکر)، شیرین (ازجمله آبنبات، اسمارتیز یا پاستیل)، پروتئین (مانند گوشت گاو خشک شده یا بار پروتئین) و سالم/تازه (به عنوان مثال، میوه خشک یا هویج). 

مادر از خوردن این تنقلات بعد از زایمان لذت خواهد برد. در طول اوج همه گیری کووید-19، بسیاری از بیمارستان ها اجازه خروج و بازگشت دوباره به بیمارستان را نمی دهند. بنابراین، تنقلاتی که با خود می آورید، بسیار اهمیت پیدا خواهند کرد. همچنین، رستوران های اطراف که غذای بیرون بر دارند را چک کنید (با بیمارستان برای راهنمایی خاص مشورت کنید). یک بطری آب قابل استفاده مجدد با خود به همراه داشته باشید. 

وقتی ساک بیمارستان خود را جمع کردید، آماده هستید تا وقتی کودک آماده بود، به بیمارستان مراجعه کنید. 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.