چگونه به هیچ چیز فکر نکنم؟ ۱۰ روش عالی برای خلاصی از وسواس فکری

 چگونه به هیچ چیزی فکر نکنیم

این که بیش از اندازه در مورد یک موضوع خوب یا بد فکر می‌ کنید، فرقی ندارد؛ فکر کردن بیش از اندازه همیشه ناراحت کننده است. اگر نمی‌ توانید دست از فکر کردن در مورد یک موضوع بردارید و این برایتان آزاردهنده شده است، روش‌ های مختلفی برای پشت سر گذاشتن آن و ادامه دادن به زندگی وجود دارد و با چند راهکار میتوانید تمرین کنید که چگونه به چیزی فکر نکنید.

چطور به هیچی فکر نکنیم

گاهی‌ اوقات، کنترل ذهن بسیار دشوار و به نظر غیرممکن می‌ شود اما تنها مسئله یافتن روشی است که می‌تواند به شما کمک کند. به همین دلیل است که ما 10 روش برای اینکه به هیچ چیز فکر نکنید را برایتان جمع‌ آوری کرده‌ایم که با به کار بردن آنها می‌ توانید زندگی سالم‌ و شادتری را تجربه کنید.

1 . وسواس فکری خود را شناسایی کنید

اولین قدم برای اینکه به هیچی فکر نکنیم، شناسایی وسواس فکری است. چه چیزی در ذهنتان وجود دارد که باعث می‌ شود همیشه در فکرش باشید؟ زمانی را صرف ریشه‌ یابی وسواس فکری خود بکنید و از جستجوی عمیق در این باره نترسید. چیزی که در واقع سعی دارید از آن اجتناب نمایید، همیشه آن چیزی است که فکر می‌ کنید.

به عنوان مثال، ممکن است در مورد یک ارائه در محیط کار دچار استرس شده باشید. حالا تصمیم گرفته‌اید که دست از فکر کردن در مورد این ارائه بردارید اما این باعث نمی‌ شود که استرس و اضطراب کمتری را احساس کنید.

شاید بدان دلیل است که خود ارائه شما را اینقدر اذیت نمی‌ کند بلکه واقعیت این است که شما از رئیس خود می‌ ترسید. این یک مشکل کاملاً متفاوت است و صرف نظر از این که چقدر برای فکر نکردن به آن تلاش کنید، از بین نخواهد رفت.

در عوض، باید این مشکل را با رئیس خود در میان بگذارید. آیا راهی برای بهبود رابطه‌ تان با رئیس وجود دارد؛ در صورت وجود مشکل جدی‌ تری از قبیل آزار و اذیت یا قلدری، به این فکر کنید که آیا می‌توانید این موضوع را با کسی درمیان بگذارید با به جایی گزارش دهید؟

با مشخص کردن مشکل اصلی، شما یک گام به یافتن راه‌ حل اصلی نزدیک‌ تر می‌ شوید. هر چه بیشتر این احساسات را ریشه‌ یابی کنید، احتمال این که بتوانید آن‌ ها را برطرف کنید نیز بیشتر خواهد بود. به این طریق، می‌ توانید برای همیشه دست از فکر کردن به آن موضوع بردارید.

2. در مورد آن صحبت کنید و سپس، ادامه دهید

گاهی‌ اوقات، بهتر است در مورد آنچه در ذهنتان می‌ گذرد، صحبت کنید؛ به جای آن که مسائل مختلف بدون حل و فصل در ذهنتان باقی بماند. این بدان معنی است که در مورد آنچه در ذهنتان می‌گذرد، با فرد مورد اعتمادی که دوستش دارید، صحبت کنید.

در مورد چیزی که واقعاً ذهن شما را به خود مشغول کرده است، روراست و صادق باشید . در مورد این که چه احساسی به شما می‌دهد، پیامدهایی که منجر به هیجان یا استرس شما می‌گردند یا دلیل اصلی این که می‌ خواهید دست از فکر کردن به آن بردارید، صحبت کنید.

هر چه روراست‌ تر باشید، احتمال این که برای همیشه به ماجرا خاتمه دهید، نیز بیشتر خواهد بود. در صورتی که مسئله‌ای وجود دارد که می‌ خواهید دست از فکر کردن به آن بردارید، حتی اگر مسئله‌ خوبی هم باشد، مطمئن باشید که دوستان و اعضای خانواده‌ تان که از این موضوع مطلع هستند، می‌ توانند به شما کمک کنند.

بسیار سخت است وقتی که اطرافیانتان در مورد موضوعاتی صحبت می‌ کنند که شما می‌ خواهید به آن‌ها فکر نکنید. در نتیجه، مطلع کردن آن‌ ها از این که می‌خواهید در مورد چه مسائلی فکر نکنید، به شما کمک می کند تا به چیزی فکر نکنید و ذهنتان آرام باشد.

به آن‌ ها بگویید که چرا نمی‌ خواهید در مورد این مسائل فکر کنید و آن‌ ها قطعاً شما را درک خواهند کرد و از تصمیمتان حمایت خواهند کرد. هر چه دیگران شما را کمتر به یاد آنچه که نمی‌ خواهید در موردش فکر کنید بیندازند، تمرکز شما بیشتر خواهد شد و در نتیجه، راحت‌ تر می‌توانید این مسائل را از ذهنتان خارج کنید.

3. خود را با چیزهای دیگر مشغول کنید

این که می‌ خواهید دست از فکر کردن در مورد چیزی که باعث استرستان می‌ شود بردارید یا اینکه تنها نمی‌ خواهید درباره‌ یک اتفاق عالی بیش از اندازه هیجان‌ زده شوید، مشغول کردن خود می‌ تواند یک راه‌حل عالی به منظور فکر نکردن به تمام مسائلی که ذهنتان را به خود مشغول کرده است، به شمار رود.

حواس خود را تا حد امکان پرت کنید. این ممکن است به معنای وقت گذراندن با دوستان، انجام کارهای ساده‌ای مانند پازل درست کردن یا غیره به منظور متمرکز کردن ذهنتان باشد. هر چیزی که باعث می‌ شود تا ذهنتان از وسواس و نشخوار فکری که پیدا کرده ، دور شود، یک گزینه‌ عالی به شمار می‌ رود.

4. نتایج احتمالی را شناساسی کنید

با شناسایی احساسات در واقع می‌ توانیم نحوه‌ غلبه بر آن‌ ها را نیز پیدا کنیم. فهرستی از چیزهایی که از آن ها می‌ ترسید را تهیه کنید. فرض کنید که از اخراج شدن از شغل کنونی خود می‌ترسید. به منظور فکر نکردن در مورد آن، باید در مورد نتایج احتمالی، شناساسی، عیب‌یابی و سپس، پشت سر گذاشتن آن موضوع فکر کنید.

از طریق یافتن راه‌حل‌ های مرتبط با احساساتتان، می‌ توانید به فکر نکردن به آن موضوع نزدیک شوید. به عنوان مثال، اخراج شدن شما ممکن است باعث عواقب مختلفی شود از جمله مشکل در پرداخت اجاره خانه، احساس شرمندگی و پیدا نکردن یک شغل جدید.

این مسائل را شناسایی و عیب‌یابی کنیم ….

شما می‌توانید به تدریج پس‌انداز کنید، با عزیزان خود صحبت کنید تا به شما اعتماد به نفس بدهند و از شما حمایت کنند، رزومه‌ کاری خود را بهتر کنید و با آژانس‌ های کاری در ارتباط باشید.

به این طریق، چیزی که می‌خواهید در موردش فکر نکنید، کمتر ترسناک به نظر خواهد رسید زیرا اکنون می‌دانید که چه مشکلاتی را برایتان ایجاد خواهند نمود و همچنین برنامه‌ ریزی برای غلبه بر این مشکلات نیز خواهید داشت.

5. در مورد مسائل خوب بیش از اندازه اغراق نکنید

این نیز شبیه به نکته‌ای است که در بالا بدان اشاره شد اما تمرکز آن بیشتر بر روی افکار مثبتی است که می‌خواهید به آن‌ها فکر نکنید.

ممکن است بخواهید در مورد جشن تولد یا تعطیلاتی که رزرو کرده‌اید، فکر نکنید. می‌خواهید دست از فکر کردن به آن‌ها بردارید زیرا می‌ترسید که اتفاق نیفتند. اگر این چنین است، می‌توانید از همان رویکرد شناسایی و عیب‌یابی استفاده کنید. فرض کنید که جشن تولدتان به دلیلی کنسل شود. چه چیز دیگری در ذهنتان وجود دارد؟ به این طریق، تمام ذهن خود را درگیر آن جشن تولد نخواهید کرد.

شما تغییرات را آسان‌تر می‌پذیرید و اگر مسائل در لحظه‌ی آخر دچار تغییر و تحول شدند، انعطاف‌پذیری بیشتری از خود نشان خواهید داد. با داشتن ایده‌های دیگری در ذهن، ناامید یا آزرده خاطر نخواهید شد زیرا ایده‌های جایگزین فوق‌العاده‌ی دیگری نیز در ذهن دارید. از طرف دیگر، ممکن است بیش از اندازه هیجان‌زده شده باشید و بخواهید به احساسات متعادل‌تر خود بازگردید. شما می‌توانید با فکر کردن به این که چرا اینقدر هیجان‌زده هستید، احساسات خود را متعادل سازید.

6. فرصت‌های جدید را خیال‌پردازی کنید

اگر کمی خیال‌ پرداز هستید یا در مورد آینده‌ی خود فکر و خیال می‌کنید، این مورد واقعاً می‌تواند به شما کمک کند. شاید بهتر باشد تا قوه‌ تخیل خود را کاهش دهید تا بیش از اندازه در مورد یک اتفاق خاص فکر نکنید. به جای فکر کردن تنها بر روی یک فرصت و احتمال، به خود اجازه‌ی فکر کردن به احتمالات دیگر را هم بدهید. این بدان معناست که از نظر عاطفی وابستگی کمتری به یک رویا پیدا می‌کنید و در نتیجه، فکر نکردن به آن برایتان اسان‌تر خواهد شد.

7. مدیتیشن و تمرینات ذهن‌اگاهی انجام دهید

یکی از بهترین روش‌های خالی کردن ذهن، مدیتیشن و تمرینات ذهن‌اگاهی به شمار می‌رود. این تمرینات از جمله روش‌ های عالی برای تمرکز کردن بر روی زمان حال به شمار می‌روند. صرف نظر از این که می‌خواهید دست از یک وسواس فکری آزاردهنده بردارید یا دیگر نمی‌خواهید رویاپردازی کنید، همیشه می‌توانید از مزایای ذهن‌آگاهی بهره‌مند شوید.

یکی از بهترین روش‌های ذهن‌آگاهی، تمرکز کردن بر چیزی به نام «هیچ چیز» است. این یک روش مدیریت افکار و احساسات در حین مدیتیشن محسوب می‌شود. آن شامل متوجه شدن حواس‌پرتی‌هایی است که در اطرافتان به وجود می‌آیند؛ خواه فیزیکی یا فکری. به این طریق، می‌توانید این حواس‌پرتی‌های ذهنی را از بین ببرید.

اگر تابحال تجربه‌ی آن را نداشته‌اید، اپلیکیشن‌های بسیار خوب زیادی وجود دارند که به شما در انجام این کار کمک می‌کنند. یک موسیقی آرامش‌بخش انتخاب کنید، راحت باشید و خود را برای توجه نکردن به حوتس‌پرتی‌های اطرافتان آماده کنید.

هر چه بیشتر مدیتیشن کنید، ذهنتان به آرامش و آرام بودن بیشتر عادت خواهد کرد. خوشبختانه، زمانی که افکتر خاصی در ذهنتان شکل می گیرند، به جای گیر افتادن در این افکار به راحتی می‌توانید از آن‌ها عبور کنید.

با پیدا کردن این عادت، ذهن ما یاد می‌گیرد تا در زمان مدیتیشن آرام شود و بر روی چیز دیگری جز این فکر تمرکز نداشته باشد.

8. استراحت کنید و بر روی مراقبت از خود تمرکز نمایید

اگر برایتان فکر نکردن بر روی برخی از مسائل خاص دشوار به نظر می‌رسد، شاید به استراحت نیاز داشته باشید. اگر به اندازه‌ کافی نمی‌ خوابید، سطح استرس افزایش می‌یابد. این بدان معنی است که ذهنمان به یک فکر خاص وابسته می‌شود و در نتیجه، آن تنها چیزی است که ذهنمان را به خود مشغول کرده است.

آیا تاکنون متوجه شده‌اید که چیزی که می‌خواهید در موردش فکر نکنید، واقعاً اهمیت چندان زیادی ندارد؟ در عوض، آن یک وسوس فکری عجیب است که ذهن را درگیر می‌کند و باعث استرس و اضطراب فرد می‌گردد.

اگر چنین احساسی برایتان اشنا به نظر می‌رسد، به احتمال زیاد از نظر ذهنی و عاطفی خسته هستید و به کمی استراحت نیاز دارید. به یاد داشته باشید که چیزهایی از قبیل یک رژیم غذایی خوب، آب کافی، نور خورشید و هوای تازه منجر به ایجاد تفاوت در خلق و خوی شما می‌شوند.

در صورتی که با افکار خود دست و پنجه نرم می‌کنید و احساس می‌کنید که کنترلی بر روی آن‌ها ندارید، بر روی بهزیستی و سلامتی خود تمرکز کنید.

انرژی که صرف فکر کردن به موضوعات مختلف می‌کنید را صرف مراقبت از خود کنید و وقت خود را با یوگا، ماسک صورت، مشاوره، تمرینات کششی و دراز کشیدن زیر نور خورشید پر کنید.

هر کاری که موجب بهتر شدن احساستان می‌شود را انجام دهید و ذهن خود را به طور طبیعی آرام کنید.

9. به یاد داشته باشید که این نیز بگذرد

این مورد نیز ممکن است بسیار ساده و پایه‌ای به نظر رسد اما قطعاً کارساز است. زمانی که متوجه شوید که این افکار تاابد در ذهنتان باقی نخواهند ماند و خیلی زود از شر آن‌ها خلاص خواهید شد، فکر نکردن به آن‌ ها آسان‌تر می‌ شود.

اتفاقی که می‌افتد، به خصوص در مورد افکار منفی، این است که فکری در ذهن داریم که باعث ناراحتی ما می‌شود. سعی می‌کنیم ان را نادیده بگیریم. بر روی احساس بدی که در ما ایجاد می‌کند، متمرکز می‌شویم. این فکر دوباره به ذهنمان برمی‌گردد و ما دوباره احساس بدی پیدا می‌کنیم و این ماجرا ادامه پیدا می‌کند.

این موضوع می‌تواند در مورد افکار مثبت نیز صدق کند اما به جای احساس ناراحتی، هیجان‌زده یا بیش از اندازه خوشحال می‌شویم. در نتیجه، بدن دوپامین ترشح می‌کنید و ما در یک چرخه گیر می‌افتیم. سعی کنید به خود یادآوری کنید که این وسواس فکری تا ابد در ذهنتان باقی نخواهد ماند و در نهایت، می‌توانید دست از فکر کردن به آن بردارید.

خواندن مقاله چگونه احساسات منفی را کنترل کنیم را به شما توصیه می کنی.

10. به دنبال کمک حرفه‌ای باشید

اگر در فکر نکردن به مسائل مختلف مشکل دارید و این موضوع بر روی بهزیستی و زندگی روزمره‌ شما تاثیر منفی می‌گذارد، بهتر است که در اینباره با یک فرد متخصص صحبت کنید. کمک حرفه‌ای گرفتن به شما کمک می‌کند تا روش‌هایی برای غلبه بر الگوهای فکری وسواس‌گونه‌ی خود پیدا کنید. افراد متخصص، توصیه‌هایی برای غلبه کردن بر این چرخه‌ی فکری ارائه خواهند داد از جمله رفتاردرمانی شناختی.

این روش می‌تواند به شما در شکل دادن الگوهای فکری سالم‌تر که در نهایت منجر به فکر نکردن در مورد برخی از مسائل خاصی که بر شما تاثیر منفی می‌گذارند، شود.

همچنین بخوانید: چرا با خودمان حرف میزنیم

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.