رفع مشکل کپی رایت آهنگ ایرانی و خارجی در اینستاگرام با معرفی آهنگ های مجاز

موضوع مقاله: رفع مشکل کپی رایت موزیک در اینستاگرام، نحوه استفاده از آهنگ کپی رایت در اینستاگرام و اینکه چه اهنگی بذارم اینستا گرام بلاک نکند
اگر با این مشکل که اینستاگرام به خاطر یک آهنگ خاص پست یا استوری شما را پاک می کند مواجه شده اید. با ما باشید.

اگر تابحال خواسته اید که از موسیقی دارای حق کپی رایت برای اینستاگرام استفاده کنید، به احتمال زیاد با سوالاتی مانند چه آهنگ هایی در اینستاگرام کپی رایت دارند، چرا اینستا اهنگ رو بلاک میکنه و نحوه رفع مشکل کپی رایت موسیقی در اینستاگرام روبرو شده اید. پاسخ به این سوال که چه اهنگی انتخاب کنم که اینستاگرام بلاک نکند با تغییر قوانین و ویژگی های اینستاگرام در طی سال ها پیچیده تر نیز شده است.

در این مقاله از مینویسم، ما تمام قوانین و الزامات مورد نیاز برای استفاده از موسیقی دارای حق کپی رایت در اینستاگرام را در اختیار شما قرار می دهیم. ما این روند را بر اساس ویژگی تقسیم بندی می کنیم تا شما بتوانید تمام جزئیات مورد نیاز برای ساخت ویدئوهای اینستاگرام با موسیقی را را بیابید!

محتوای این پست به منزله مشاوره حقوقی نیست و ممکن است دستخوش تغییرات شود. همیشه به قوانین اینستاگرام و پیشنهادها و محدودیت های درون اپلیکیشن توجه کنید. ماهیت موسیقی دارای کپی رایت در حال تحول است و بهترین توصیه این است که تنها از موسیقی که حق کپی رایت یا مجوز استفاده از آن را دارید، استفاده کنید.

قوانین اینستاگرام در مورد موسیقی دارای کپی رایت چیست؟

وقتی هنرمندان موسیقی می سازند، می خواهند از این راه کسب درآمد کنند. قانون نیز تایید می کند که به خالق اثر باید هزینه پرداخت شود. بیشتر پلتفرم ها ازجمله اینستاگرام، قوانین سختگیرانه ای در مورد استفاده از محتوای دارای حقوق کپی رایت که کاربر اجازه استفاده از آن ها را ندارد، دارند. در برخی موارد، پلتفرم ها با دارندگان این حقوق معامله می کند تا به آن ها نرخ ثابتی را بپردازد و در مقابل محتوای با مجوز در پلتفرمشان مورد استفاده قرار گیرد.

اینستاگرام نیز چندین معامله را با صنعت موسیقی انجام داده است تا امکان استفاده از برخی آهنگ ها در این پلتفرم با مجوز میسر شود. اگرچه جزئیات این معامله ها محرمانه است، دستورالعمل هایی در 20 می سال 2020 توسط اینستاگرام اعلام شد که کاربران باید آن ها را رعایت کنند.

 1. استفاده از موسیقی ضبط شده از اجرای زنده مجاز است. اگر در یک کنسرت شرکت کنید و از آن استوری، پست، ریلز، ویدئو یا ویدئوهای لایو به اشتراک بگذارید، هیچ مشکلی ندارد. موسیقی در استوری به طور کامل مجاز است.
 2. استفاده از تعداد زیادی آهنگ طولانی کامل ممکن است امکان پخش لایو را تضعیف کند. اگر لایو اینستاگرام می گذارید یا آهنگ پشت آهنگ پخش می کنید، ممکن است متوجه شوید که لایو شما متوقف شده است.
 3. به طور کلی، کلیپ های ویدئویی حاوی موسیقی باید کوتاه باشند. در حالی که هیچ پاسخ دقیقی در مورد منظور از کوتاه بودن موسیقی وجود ندارد، برای اطمینان خاطر موسیقی کوتاه را درج کنید.
 4. هنگام استفاده از موسیقی دارای حق کپی رایت، باید همیشه یک جز ویدئویی داشته باشید. پخش آهنگ بدون المان بصری مجاز نیست.
 5. موسیقی ممکن است در برخی کشورها مجاز نباشد. در حالی که پخش موسیقی در اینستاگرام در 90 کشور مجاز است،  برخی از مکان ها این مجوز را ندارند و ممکن است این دستورالعمل ها برای منطقه شما بی ربط باشد.

آیا می توان از موسیقی دارای حق کپی رایت در استوری اینستاگرام استفاده کرد؟

بله، امکان استفاده از موسیقی در استوری اینستاگرام وجود دارد. استوری به شما امکان استفاده از اجراهای موسیقی ضبط شده و زنده را می دهد، تنها استثنا در کشورهایی است که محدودیت استفاده از موسیقی دارند. محتوای شما باید شامل یک جزء بصری باشد.

همچنین بخوانید: چگونه با آهنگ فیلم بگیریم

آیا می توان از موسیقی دارای حق کپی رایت در ریلز اینستاگرام استفاده کرد؟

بله، می توانید از موسیقی در ریلز نیز استفاده کنید. ویژگی ریلز که در آگوست سال 2020 معرفی شد، دارای یک کتابخانه موسیقی درونی است و برای استفاده از موسیقی در اولویت قرار دارد. ریلزها، بخش های کوتاهی از محتوا هستند که منطبق با توافق نامه های اینستاگرام با دارندگان حقوق ارائه می شوند. استفاده از موسیقی در ریلزهای اینستاگرام نیز به یک جزء بصری نیاز دارد.

استفاده از موسیقی دارای حق کپی رایت در لایو اینستاگرام

شما می توانید به صورت مشروط از موسیقی دارای حق کپی رایت در ویدئو لایو اینستاگرام استفاده کنید. اجراهای زنده از هنرمندان مجاز است، بنابراین آن ها مطمئن ترین انتخاب شما هستند. پخش کردن آهنگ های ضبط شده طولانی ممکن است منجر به محدود شدن یا حتی متوقف شدن پخش شود؛ هرچه آهنگی که پخش می کنید طولانی تر باشد، احتمال این که محدودیت برای شما اعمال شود بیشتر می شود. مانند همیشه، هنگام استفاده از موسیقی دارای کپی رایت در پخش زنده یا لایو اینستاگرام، باید یک جزء بصری قوی داشته باشید.

آیا ممکن است به خاطر پخش موسیقی در لایو اینستاگرام بلاک شوم؟

در حالی که ویدئوهای لایو اینستاگرام تنها در زمان پخش در دسترس می باشند، به این معنی نیست که شما می توانید از موسیقی دارای کپی رایت بدون عواقب استفاده کنید. اگر شما مجوز رسمی برای استفاده از آهنگ را ندارید، ممکن است در نهایت با مشکل روبرو شوید.

اگر در زمان پخش لایو اینستاگرام در سمت اشتباه حق کپی رایت باشید، یک پیام خودکار برای شما ظاهر خواهد شد. این پیام اساسا به صورت یک هشدار عمل می کند و به شما این فرصت را می دهد تا پخش آهنگ را متوقف کنید یا آهنگی که مجوز استفاده از آن را دارید، پخش کنید.

این فرآیند خودکار است، بنابراین احتمال اشتباه وجود دارد. با این وجود، اگر به پیام اهمیت ندهید، ویدئوی لایو اینستاگرام شما قطع یا متوقف خواهد شد.

استفاده از موسیقی دارای حق کپی رایت در پست های اینستاگرام

پست های ویدئویی تایم لاین امکان استفاده از موسیقی دارای حق کپی رایت را می دهند، البته تا زمانی که شرایط خاصی را رعایت کنید. کلیپ موسیقی باید کوتاه باشد، باید یک جز ویدئویی داشته باشد و باید اعتبار آن به هنرمند داده شود. لازم به ذکر است که در صورت استفاده از اجراهای زنده آزادی عمل بیشتری دارید.

آیا دادن اعتبار به این معنی است که می توانید از موسیقی در اینستاگرام استفاده کنید؟

متاسفانه، اینگونه نیست. اگرچه اعتبار دادن آهنگساز، هنرمند و صاحبان حقوق کار خوبی است، اما شما را نجات نمی دهد. حتی اگر به آن ها اعتبار دهید، همچنان به یک مجوز معتبر یا حقوق استفاده از موسیقی در پلتفرم اینستاگرام نیاز خواهید داشت.

هیچ راهی وجود ندارد که به یک موسیقی نگاه کنید و بفهمید که دارای حق کپی رایت است یا نه. شما می توانید وضعیت حق کپی رایت آهنگ ها را به صورت جداگانه جستجو کنید، اما به عنوان یک قانون کلی، باید فرض کنید که برای استفاده از آن ها به مجوز در اینستاگرام نیاز دارید. چند استثنا وجود دارد که به شرح زیر هستند:

حتما با این مشکل که اینستاگرام به خاطر یک آهنگ خاص پست یا استوری شما را پاک می کند مواجه شده اید. اینجا درباره نحوه استفاده از آهنگ کپی رایت در اینستاگرام و اینکه چه اهنگی بذارم اینستا گرام بلاک نکند با شما هستیم.

چه آهنگ هایی در اینستاگرام بلاک نمیشوند

 • اگر آهنگ متعلق به شماست و تمام حقوق آهنگ را در اختیار خود دارید.
 • اگر آهنگ به صراحت با عنوان «مالکیت عمومی» برچسب گذاری شده باشد. این نوع موسیقی هیچ صاحب رسمی ندارد و افراد می توانند از آن بدون نیاز به مجوز استفاده کنند.
 • اگر حق کپی رایت آهنگ به پایان رسیده باشد. برای اهنگ های منتشر شده در ایالات متحده بعد از سال 1978، حفاظت از حق کپی رایت به مدت 70 سال پس از مرگ آخرین بازمانده اثر باقی می‌ماند. برای موسیقی منتشر شده قبل از آن دوره، حفاظت از حق چاپ تا 95 سال پس از انتشار باقی می ماند. پس از این، آهنگ به مالکیت عمومی تبدیل می شود.

وقتی اینستاگرام ویدیوی شما را بلاک می کند چه باید کرد؟

اگر همه قوانین و دستورالعمل ها را رعایت کرده اید و با این وجود اینستاگرام ویدئوی شما را بلاک کرده است، ناراحت نباشید. بلاک کردن به خاطر حق کپی رایت به صورت ناگهانی رخ می دهد و ممکن است اتفاق افتد زیرا اینستاگرام از یک سیستم خودکار برای اسکن محتوای موسیقیایی استفاده می کند. افراد واقعی این کار را انجام نمی دهند، بنابراین امکان اشتباه وجود دارد.

گاهی اوقات، حتی اگر قوانین و دستورالعمل ها را رعایت کرده باشید و هیچ اشتباهی در کارتان نباشد، ممکن است اینستاگرام شما را بلاک، بی صدا یا حتی حذف نماید. شما می توانید نسبت به این تصمیم شکایت کنید. کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • به منوی اعلان ها بروید، بر روی پیامی که به شما می گویدویدئوی شما بلاک، بی صدا یا حذف شده است، کلیک کنید.
 • باید جزئیاتی در مورد این که چه کسی محتوای شما را برچسب گذاری کرده است، در اختیار شما قرار داده شود و دلیل آن نیز ذکر می شود. اگر صاحب اثر به دلیل رعایت نکردن حق کپی رایت شما را بلاک کرده باشد، جزئیات و دلایل آن ها باید در دسترس باشد.
 • اعلان را بخوانید که می گوید شما واقعاً اجازه دارید همه چیز را در ویدیو به اشتراک بگذارید و روی «موافقم» کلیک کنید.
 • دکمه «تجدید نظر» را فشار دهید. انتظار می رود که ظرف 24 سال در مورد تجدیدنظر شما تصمیم گیری شود و اگر قوانین را رعایت کرده اید و حق استفاده از موسیقی را در محتوای خود دارید، اینستاگرام باید تمام محدودیت ها را حذف کند.

راه های دیگر برای استفاده قانونی از موسیقی دارای حق کپی رایت در اینستاگرام

اگر در کشوری زندگی می کنید که در حال حاضر اجازه استفاده از موسیقی دارای حق کپی رایت را در اینستاگرام به شما نمی دهد، روش هایی وجود دارند که می توانید از آهنگ در ویدئو استفاده کنید. گزینه ها شامل همکاری با هنرمند، دریافت مجوز برای آهنگ یا پرداخت هزینه برای آهنگ های بدون حق امتیاز است.

همکاری با هنرمندان

همکاری با هنرمندان یک روش عالی برای استفاده از موسیقی و آثار آن هاست. اگر آن ها مالک حقوق آهنگ های خود باشند، می توانند به شما مجوز دهند، حتی شاید به رایگان. این مجوز به شما اجازه می دهد تا بدون قانون شکنی از آهنگ های آن ها در ویدئوهای خود استفاده کنید. بهترین هنرمندانی که می توان با آنها همکاری کرد، هنرمندان کوچکتر و تازه کار یا گروه های محلی هستند. توییتر، Soundcloud و Bandcamp راه های زیادی را در اختیار شما قرار می دهند تا هنرمندان کوچک تری را کشف کنید که ممکن است موسیقی شان با ویدیوهای شما مطابقت داشته باشد!

دریافت مجوز برای آهنگ ها

اگر می خواهید یک آهنگ خاص را در ویدئوی خود استفاده کنید، همیشه می توانید به دنبال مجوز برای آن باشید. صدور مجوز برای آهنگ های جریان اصلی می تواند پر هزینه باشد، اما اگر برنامه بزرگی پیش رو دارید ارزشش را دارد. سرویس های صدور مجوز بر اساس کشوری که در آن زندگی می کنید، متفاوت هستند، اما چند نمونه به شرح زیر می باشند:

ایالات متحده

 • ASCAP، BMI یا SESAC

آمریکای لاتین

 • ACEMLA

کانادا

 • socan

انگلستان

 • PRS یا PPL

استرالیا

 • APRA یا PPCA

مطالب پیشنهادی:

رفع مشکل صفحه سفید در اینستاگرام

چرا دوربین اینستاگرام کار نمی کند

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.