نحوه نگهداری از گل پتوس (شرایط آبیاری، نور، کود، خاک، دما)

رشد و پرورش پتوس یا پوتوس به عنوان گیاه آپارتمانی مقاوم، ساده و آسان است. اما گیاه پتوس مانند هر گیاه دیگری نیاز به مراقبت و نگهداری خاص خودش دارد تا حوب رشد کند و زرد و پژمرده نشود. در ادامه شرایط نگهداری پتوس مانند خاک مناسب، نور لازم، کود مناسب، دمای ایده آل، روش تکثیر و زمان تعویض گلدان را توضیح می دهیم و خواهیم گفت گل پتوس را چگونه آبیاری کنیم.

شناسنامه گل پتوس

مسلما پتوس یکی از ساده ترین گیاهان آپارتمانی برای رشد و تکثیر است، حتی اگر فردی هستید که اغلب آبیاری گل و گیاه خود را فراموش می کنید. این گیاه آویز بومی جزایر سلیمان در اقیانوس آرام جنوبی است، برگ های نوک تیز قلبی شکل به رنگ سبز دارد که گاهی اوقات رگه هایی از سفید، زرد یا سبز کمرنگ در آن دیده می شوند. پتوس یک گیاه آپارتمانی خوب برای تمام طول سال است و به سرعت رشد می کند. معمولا، 12 الی 18 اینچ در ماه رشد این گیاه است. توجه داشته باشید که گیاه پتوس برای حیوانات خانگی سمی است.

پتوس یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی مناسب برای تصفیه هوا و همچنین از بهترین گیاهان در فنگ شویی می باشد.

نام رایجپتوس، پتوس طلایی، آویز شیطان، پیچک شیطان
نام گیاه شناسیEpipremnum aureum
خانوادهAraceae
نوع گیاهآویز
اندازهطول 20–40 فوت، عرض 3–6 فوت
شرایط نوریآفتاب کامل، کمی سایه
نوع خاکمرطوب با زهکشی خوب
PH خاکخنثی تا کمی اسیدی
زمان شکوفه دهیبه ندرت گل می دهد
رنگ گلطلایی/زرد،‌ بنفش/اسطوخودوس
محدوده سختی10-12 (USDA)
مناطق بومیاقیانوس آرام جنوبی
سمی بودنتمام قسمت های این گیاه برای سگ ها و گربه ها سمی است
چگونه از گل پتوس نگهداری کنیم

 

شرایط مراقبت و نگهداری از پتوس

گیاه پتوس مانند پیچک به خودی خود به داربست ها و تکیه گاه ها نمی چسبد، اما می توان آن ها رابه گونه ای پرورش داد که ظاهری آویز داشته باشند. به عنوان گیاهان آپارتمانی، معمولا مشاهده می شود که گیاه پتوس تا 30 فوت (تقریبا 9 متر) رشد می کند، اگرچه بسیاری از آن ها کوتاه تر و مرتب تر نگهداری می شوند. اگر دوست دارید که پتوس شما به رشد خود ادامه دهد و آن را کوتاه نمی کنید، می توانید آن را روی قلاب هایی روی دیوار یا قاب پنجره نگه دارید. ساقه های آویزان این گیاه وقتی خیلی بلند می شوند به هم می پیچند، بنابراین هر ازچندگاهی گیاه را تکان دهید تا از در هم پیچیده شدن ساقه های جلوگیری کنید.

اگرچه پتوس نور روشن و غیرمستقیم را دوست دارد، اما در شرایط نوری کم نیز به رشد خود ادامه می دهد و حتی نور فلورسنت نیز برای آن کافی است. به همین دلیل، گیاه پتوس یک گزینه عالی برای نگهداری در دفاتر کاری و اتاق های خوابگاه است.

نور لازم برای گیاه پتوس چگونه است؟

نحوه نگهداری از گل پتوس

پتوس نور یا سایه را دوست دارد، اما باید مراقب نور زیاد یا سایه زیاد باشید. وقتی که پتوس در داخل خانه نگهداری می شود، این گیاه نور روشن و غیرمستقیم را ترجیح می دهد. گیاهان آویز گاهی اوقات الگوی برگ خود را از دست می دهند و اگر نور کافی دریافت نکنند، برگ های آن ها الگوی خود را از دست داده و صرفا سبز می شوند. انتقال آن ها به مکان های روشن تر معمولا باعث بازیابی الگوهای روی برگ می شود. رنگ پریده شدن رنگ برگ ها به این معنی است که گیاه بیش از حد نور دریافت می کند.

خاک مناسب برای گیاه پتوس

گیاه پتوس در خاک گلدان معمولی با زهکشی خوب رشد می کند. PH خاک برای رشد این گیاه باید بین 1/6 تا 8/6 باشد. این گیاه نسبت به طیف گسترده ای از شرایط خاک از خنثی تا کمی اسیدی، مقاوم است.

روش آبیاری گل پتوس

خاک گیاه پتوس بین دو آبیاری باید کاملا خشک شود. اگر خاک گیاه همیشه مرطوب باقی بماند، ریشه گیاه می پوسد. لکه های سیاه بر روی برگ گیاه (یا ریزش ناگهاین برگ ها) نشان دهنده این است که گیاه بیش از حد آبیاری شده است. گیاه هر وقت که به آب نیاز داشته باشد، خود نشان می دهد.

وقتی برگ ها شل می شوند، یعنی نیاز به آب دارند. با این وجود، برای آبیاری منتظر نمانید تا برگ ها چروک شوند زیرا ممکن است برخی از این برگ ها از دست بروند. لبه های خشک و قهوه ای بر روی برگ یعنی برای مدت زمان طولانی بی آب مانده است.

دما و رطوبت گل پتوس چگونه باشد تا خوب رشد کند؟

پتوس باید در محیط نگهداری شود که دمای آن همیشه بالای 50 درجه فارنهایت است، اگرچه مناسب ترین دما برای آن ها دمای معمولی اتاق یعنی بین 65 تا 75 درجه فارنهایت (10 تا 15 درجه سانتی گراد) می باشد.

علاوه بر این، گیاه پتوس رطوبت بالا را دوست دارد. شما می توانید با نگهداری گیاه در یک مکان مرطوب از خانه، مانند حمام یا آشپزخانه، رطوبت پیرامون گیاه را افزایش دهید. با این وجود، این گیاه بسیار مقاوم است و حتی در رطوبت کم نیز دوام می آورد، بنابراین نیازی به خریداری یک دستگاه رطوبت ساز نیست.

کوددهی گل پتوس

گیاه پتوس نیاز چندان زیادی به کود ندارد. اما از آنجایی که در بیشتر خاک های گلدانی هیچ ماده مغذی وجود ندارد،‌ می توانید برای افزایش تغذیه گیاه را به جز زمانی که در زمستان خوابیده است، هر دو ماه یکبار با کودهای متعادل برای گیاهان آپارتمانی تغذیه کنید.

شرایط نگهداری انواع پتوس

هیبریدهای پتوس با انواع مختلفی از تنوع رنگی برگ پرورش داده شده اند، از لکه های سفید گرفته تا زرد و سبز روشن. برخی از انواع پتوس دارای برگ های سبز روشن هستند. برخی از انواع پتوس عبارتند از:

  • پتوس مرمری: یک نوع از پتوس با الگوی برگ سبز و سفید بسیار جذاب. این نوع برای حفظ رنگ بندی منحصر به فرد خود نسبت به انواع دیگر این گیاه به نور بیشتری نیاز دارد.
  • پتوس ارتشی و جید: این نوع از پتوس دارای ترکیب رنگ سفید و سبز است، اما به جای خط های راه راه، رنگ های خاکستری، سبز و سفید به طور جسورانه در لبه های برگ ها خودنمایی می کنند.
  • پتوس نئون: این نوع پتوس رنگ روشن دارد و به نور کمتری نسبت به سایر انواع این گیاه نیاز دارد. پتوس نئون برای رنگ بخشیدن به یک فضای تاریک در محیط خانه ایده آل می باشد.
  • پتوس نقره ای یا سیلور ساتین: این نوع دارای برگ های ضخیم خاکستری مایل به سبز است که رگه های نقره ای بر روی آن وجود دارد. این نوع از پتوس نسبت به شرایط نوری کم و خشکی بسیار مقاوم است.

زمان و نحوه تعویض گلدان گیاه پتوس

در نهایت، پتوس شما به قدری رشد می کند که باید گلدان آن تعویض شود. وقتی برگ های گیاه می ریزند، بدون توجه به این که هر چند وقت یکبار آن را آبیاری می کنید، نشانگر این است که به احتمال زیاد ریشه گیاه تمام فضای گلدان را پر کرده است و دیگر فضایی برای رشد بیشتر ندارد. با دقت گیاه را از گلدان خارج کنید و بررسی کنید که آیا این مشکل وجود دارد یا نه. حتی ممکن است متوجه شوید که ریشه گیاه از سوراخ های زهکشی بیرون زده باشند. وقتی چنین شرایطی پیش آید، شما باید گیاه را در یک گلدان با عمق و قطر بزرگ تر منتقل کنید و خاک آن را نیز تازه کنید.

تکثیر پتوس چگونه است

تکثیر گل پوتوس

تکثیر پتوس با استفاده از روش قلمه زنی ساقه بسیار ساده انجام می شود. قلمه های پتوس را ابتدا در آب قرار دهید. در ادامه مراحل انجام این کار برای شما آورده شده است:

  1. با استفاده از یک ابزار برش تیز و استریل، یک ساقه سالم با حداقل سه برگ را انتخاب کنید و آن را با زاویه حدود نیم اینچ یا یک اینچ پایین تر از پایین ترین برگ برش دهید.
  2. پایین ترین برگ را از ساقه جدا کنید (نیازی به جدا کردن سایر برگ ها نیست).
  3. ساقه را در یک گلدان آب قرار دهید، اما اجازه ندهید که برگ ها وارد آب شوند.
  4. هنگامی که ساقه های قلمه زنی شده ریشه دادند و این ریشه های به چند اینچ رسیدند؛ احتمالا چند هفته طول می کشد؛ آن ها را در یک گلدان با خاک گلدان بکارید و اجازه دهید تا ریشه شروع به رشد کند.
  5. گلدان را در مکانی با نور روشن و غیرمستقیم قرار دهید و خاک گلدان را مرطوب اما نه خیس نگه دارید.

آفات رایج گیاه پتوس

پتوس معمولا بدون آفت است. با این وجود، این گیاه ممکن است با شپشک‌های آردآلود آلوده شود. یک حشره‌کش ساده این آفت را از بین می‌برد، اما ساده‌ترین روش این است که پنبه آغشته به الکل را روی بخش‌های آلوده گیاه بزنید تا آفت از بین برود.

سوالات متداول درباره نگهداری پتوس

آیا مراقبت و نگهداری از گیاه پتوس آسان است؟

مراقبت از گیاه پتوس آسان است و در بیشتر موارد نسبت به بی توجهی و شرایط محیطی نامناسب مقاوم هستند. در واقع، پتوس را پیچک شیطان می نامند زیرا از بین برئن آن تقریبا ناممکن است.

سرعت رشد پتوس چگونه است؟

پتوس یک گیاه آپارتمانی با سرعت رشد بالا است که در عرض یک ماه بیش از یک فوت رشد می کند.

تفاوت بین گیاه پتوس و فیلودندرون چیست؟

پتوس و فیلودندرون دو گیاه محبوب آپارتمانی هستند که تقریبا ظاهر یکسانی دارند، اما دو گیاه مجزا و متفاوت می باشند. ساده ترین روش برای تمایز قائل شدن بین آن ها ازطریق برگ هاست. گیاه پتوس دارای برگ های قلبی شکل ظریفی است که بزرگ، ضخیم و بافت مومی دارند، در حالی که گیاه فیلودندرون برگ های قلبی شکلی دارد که نرم تر، ظریف تر و صاف تر هستند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.