چطور شغل مناسب خود را پیدا کنیم؟ (معرفی ۵ راهکار طلایی)

یافتن شغل مناسب خود یکی از عواملی است که بیشترین تاثیر را بر کیفیت زندگی هر انسانی دارد. مسئله یافتن شغل مناسب خود موضوعی است که به نظر می رسد دائماً در ذهن افراد بخصوص در شرایط فعلی اقتصادی فعلی قرار دارد. کودکان از سنین پایین به این فکر می کنند که وقتی بزرگ شدند می خواهند چه کاره شوند. وقتی آنها مدرسه را تمام می کنند، زمان تصمیم گیری فرا می رسد و بیشتر اوقات، آنها نمی دانند چه کاری باید انجام دهند.

شما برای یافتن شغل مناسب خود، باید در مورد سلیقه و علایق خود و همچنین خصوصیات مشاغل مختلف موجود در بازار تأمل کنید. اما این کافی نیست، ممکن است یک شخص چندین علاقه شغلی داشته باشد و نداند که روی کدام یک تمرکز کند. ما در این مقاله شما را با ارائه راهکار هایی در یافتن شغل مناسب خود راهنمایی می کنیم.

بهترین کسب و کارها در دوران شیوع کرونا چیست؟(روش های کسب درآمد در دوران قرنطینه)

5 راهکاری طلایی برای یافتن شغل مناسب خود

گاهی اوقات تشخیص اینکه ما به چه شغلی علاقه داریم و چگونه شغل منایب خود را بیابیم کار ساده ای نیست. در این مقاله پنج ابزار یا استراتژی را برای کمک به شما در یافتن شغل مناسب خود یا کشف مجدد آن را با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

1. شناسایی و تشخیص

یکی از عواملی که می تواند به شما کمک کند که شغل مناسب خود را کشف کنید شناسایی و تشخیص است. این موضوع به شباهت های بین وظایفی که شما در یک کار خاص انجام می دهید و فعالیت هایی که خود علاقه به انجام آن دارید مربوط می شود.

به عنوان مثال، کسی را که به پول علاقه مند است یا همیشه به دنبال بهترین روش هایی برای کسب درآمد بیشتر است، در سرمایه گذاری ها و بورس موفق است را در نظر بگیرید، کاری که آنها انجام می دهند مدیریت است. بنابراین، اداره و یا حتی بانکداری گزینه های خوبی برای آنها است و در مورد شخصی که دل رحم هستند و به ویژه نسبت به کسانی که رنج می برند حساس هستند و می خواهد درد خود را تسکین دهد، آنها احتمالاً علاقه زیادی به مشاغل بهداشتی خواهند داشت.

بدیهی است که برای شناسایی شغل مناسب خود، ابتدا باید کاری را که دوست دارید انجام دهید تجزیه و تحلیل کنید. باید خودتان را بهتر بشناسید. سعی کنید علایق و خصوصیات فردی خود را تحلیل کنید و دریابید که کدام الگوهای رفتاری برجسته می تواند به یافتن شغل مناسب شما کمک کند.

2. میزان تمرکز به هنگام انجام کار

یکی از علائم غیر قابل تردید در مورد علاقه یا شغل مناسب خود این است که هنگام انجام آن تمرکز دارید. به عبارت دیگر، وقتی درگیر کار و شغل مناسب خود می شوید، طوری در انجام آن تمرکز می کنید که گویی بقیه جهان وجود ندارد، در این حالت احتمالاً حرفه خود را پیدا کرده اید.

ممکن است عکس مساله فوق نیز اتفاق بیفتد. به عنوان مثال، وقتی حواس شما پرت می شود و ناامید می شوید که کار را بلافاصله پس از شروع به پایان برسانید. این بدان معنی است که این کار شعل مناسب شما نیست. علاوه بر این، همه ما روزهایی داریم که حتی کارهایی که دوست داریم انجام دهیم خیلی جالب به نظر نمی رسند.

راه های افزایش سرمایه شخصی که پیشنهاد می کنیم نگاهی به آن ها بیاندازید

3. درک ویژه، سرنخی برای یافتن شغل مناسب خود

به نظر می رسد برخی از افراد در مورد برخی موضوعات خاص دارای درک ویژه ای هستند. هنگامی که آن وظایف را انجام می دهند، احساس می شود که همه چیز خیلی خوب و عالی پیش می رود.

این موضوع اغلب فراتر از یک عملکرد خوب است. در واقع، این امر شامل متوجه شدن اصل فعالیت و سهولت انجام آن که بدون هیچ گونه عقبگرد اساسی انجام می شود، است. این درک ویژه و یا همان علاقه، به شما نشان می دهد که بین نحوه تفکر و وظایفی که باید انجام شود میل به انجام کار وجود دارد.

درک ویژه ، سرنخی برای یافتن شغل مناسب خود
درک ویژه ، سرنخی برای یافتن شغل مناسب خود

4. ارزیابی میزان انگیزه برای یادگیری

یکی دیگر از سرنخ های غیر قابل تردید در یافتن شغل مناسب خود این است که فرد خود به خود احساس نیاز به دانستن بیشتر در مورد یک موضوع خاص را می کند. بدون اینکه از آنها خواسته شود، یا بدون اینکه کاملاً ضروری باشد، آنها سعی می کنند در مورد آن شغل اطلاعات بیشتری کسب کنند. آنها وقتی این پاسخ ها را پیدا می کنند، سوالات خود را بیشتر و بیشتر می پرسند.

این کنجکاوی نشان می دهد که علاقه واقعی به یک موضوع خاص وجود دارد. بنابراین، مهم است که از موضوعات یا مناطقی که به طور طبیعی می خواهید درباره آنها تحقیق کنید، بخوانید یا درباره آنها اطلاعات کسب کنید، آگاهی داشته باشید. این به این دلیل است که احتمالاً شغل شما می تواند در این زمینه باشد.

5. میزان خستگی ناشی از انجام کار

این جنبه ارتباط نزدیکی با تمرکز دارد. همانطور که گفتیم، شما احتمالاً احساس می کنید که هنگام انجام بعضی کارها، زمان پرواز می کند و سرعت گذر زمان بالاست. با این حال، وقتی دیگران آن کار را انجام می دهند، احساس می کنید که زمان خیلی کند می گذرد.

به همین ترتیب، برخی فعالیت ها باعث می شود فرد خیلی سریعتر فرسوده شود. احساس خستگی شدید می تواند نتیجه فعالیتی باشد که شما مدام آن را انجام داده اید. با این حال، اگر بتوانید به راحتی ساعت ها به انجام کاری مشغول باشید، ممکن است شغل مناسب خود را در زندگی پیدا کرده باشید.

بین تمامی راهکار هایی که در این مقاله به منظور یافتن شغل مناسب خود ارائه گردید یک نقطه عطفی وجود داشت که آن هم “علاقه” است شما باید بررسی کنید که به چه حرفه هایی علاقه دارید و کدام الویت شما قرار دارد و خود را در آن جایگاه محک بزنید. اهمیت کشف شغل مناسب خود، در گرو آرامش و خوشبختی ای است که به شما می بخشد. بنابراین، شانس موفقیت شما در آن افزایش می یابد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.