هورمون اکسی توسین چگونه ترشح می گردد؟

هورمون اکسی توسین چه زمانی ترشح میشود

یکی از هورمون هایی که در بدن ترشح شده و معروف به هورمون عشق می باشد، هورمون اکسی توسین است. اما هورمون اکسی توسین چگونه ترشح می گردد؟ در این مقاله توضیحاتی در مورد این هورمون داده شده است.

هورمون اکسی توسین یکی از هورمون هایی است که در هنگام ابراز احساسات و عشق مانند لحظه تولد نوزاد، عشق پدر و مادر به فرزند، عشق به افراد مهم خانواده، رابطه جنسی و ….. ترشح می گردد. این هورمون توسط دستورات مغز ترشح می شود و همه افراد به عنوان هورمورن عشق آن را می شناسند. در این پست به شما توضیح می دهیم که هورمون اکسی توسین چگونه ترشح می گردد؟ با چه روش هایی می توان این هورمون را در بدن افزایش دهیم؟ مصرف چه مواد غذایی این هورمون را افزایش می دهد؟ در این پست به طور کامل در مورد این هورمون توضیحاتی ارائه می شود، با ما همراه باشید.

 

هورمورن اکسی توسین چگونه در بدن ترشح می شود؟

هورمورن اکسی توسین به عنوان انتقال دهنده ی عصبی در مغز عمل می نماید و در هیپوتالاموس نیز ترشح می گردد. هورمون اکسی توسین معمولا در زمان‌ لمس شدن و تحریکات عاشقانه و رابطه جنسی نیز تولید می‌ شود، بنابراین این هورمون به عنوان هورمون عشق شناخته شده است و همچنین در زمان زایمان و شیردهی نقش بسیار مهمی در تولید مثل مادران ایفا می‌ نماید.

برخی از دانشمندان معتقدند که بروز احساسات عاشقی در حقیقت یک فعل و انفعال شیمیایی در بدن است. علاوه بر این، هورمون قدرتمند اکسی توسین نقش مهمی در شکل‌ گیری روابط عاطفی و احساسی و مشارکتی و چگونگی همکاری و تعامل با دیگران دارد.

با افزایش هورمون اکسی توسین در بدن، اتفاقات بسیار هیجان انگیز و خوشایند در سیستم روحی، روانی و جسمانی شما به وجود می آید که بسیار لذت بخش و دلنشین می باشد.

 

راه های افزایش ترشح هورمون اکسی توسین

هنگامی که هورمون عشق در بدن شما افزایش می یابد، در احساسات و عواطف شما تاثیرات موثری خواهد گذاشت که بسیار خوشایند می باشد و احساسات خوبی را به شما منتقل می نماید. در زیر راه های افزایش این هورمورن نیز آورده شده است که عبارتند از:

 

افزایش هورمون اکسی توسین با خندیدن

بهترین راه افزایش ترشح هورمون اکسی توسین، لبخند زدن و خندیدن می باشد. طبق تحقیقات دانشمندان خندیدن و لبخند زدن به میزان قابل توجهی در ایجاد تغییرات فیزیولوژیک و بهبود سلامت در بدن موثر است.

خندیدن اتفاقی است که وقتی به سمتتان می آید، ناخودآگاه باعث لبخند شما می شود، بنابراین هیچ گاه جلوی خندیدن خود را نگیرید و از ته دل خود بخندید و لحظات شاد را تجربه کنید تا این هورمورن در بدن شما افزایش یابد و احساسات خوب را به شما منتقل نماید. وقتی این هورمون به مقدار زیاد در بدن ترشح شود، احساس شادی و سرزندگی در بدن شما به وجود می آید که بسیار لذت بخش است.

 

رابطه جنسی و جسمی برای افزایش هورمون اکسی توسین

یکی از عوامل افزایش اکسی توسین در بدن، روابط عاشقانه و عاطفی می باشد. روابطی مانند در آغوش کشیدن، بوسیدن و نوازش کردن به سرعت اکسی توسین را در شما افزایش می‌ دهد. معمولا افراد بعد از انجام رابطه جنسی احساس راحتی دارند، احساس خواب آلودگی می‌کنند و استرس در آن‌ ها کمتر می‌ شود، که این عوامل به دلیل ترشح هورمون اکسی توسین از طریق غده هیپوتالاموس است.

طبق تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند، بیشتر مردان هنگامی چهره همسرشان یا زنی که دوست دارند را بینند، بدنشان شروع به ترشح هورمون اکسی می کند و در زمانی که زنان دیگر را نگاه می‌ کنند به سرکوب اکسی توسین می‌ پردازند.

 

مراقبه و مدیتیشن برای افزایش هورمون اکسی توسین

داشتن احساس آرامش درونی، ترشح هورمون اکسی توسین را به بالاترین سطح خود می رساند. زمانی که ذهنتان از هر نوع مشغله ای رها و آزاد باشد و تعادل در بدنتان برقرار گردد، این هورمون هم شروع به ترشح می کند. اما اگر در درون خود در حال جنگیدن باشید، ترشح این هورمون متوقف می گردد.

یکی از بهترین راه های برای داشتن ذهن خالی و رها، مراقبه و مدیتشین است، با این کار روح، ذهن و جسم شما کاملا آزاد می شود، استرس از شما دور می گردد، و بدن شما از هر گونه ناراحتی، ناامیدی و چالش های سخت اجتناب می کند و فقط به آرامش شما کمک می کند و این کار سطح ترشح هورمون اکسی توسین را افزایش می دهد.

همچنین مراقبه و مدیتیشن با تنظیم فشار خون سبب تعادل بدن می‌ شوند. هر بار که احساس ناآرامی می‌ کنید در هر وضعیت و در هر نقطه‌ ای که هستید ۵ دقیقه را به مدیتشن و مراقبه اختصاص دهید و خودتان را آرام کنید.

 

بالا بردن سطح اکسی توسین با ورزش کردن

هنگامی شما ورزش می کنید و فعالیت بدنی انجام می دهید، اکسیژن به مغز و سایر قسمت‌ های بدن راه می یابد. ورزش کردن علاوه بر سلامت جسمی باعث آزاد شدن هورمون‌ های مفید از مغز هم می‌ شود. همچنین افزایش اکسیژن در مغز و قسمت های مختلف بدن به تولید بیشتر اندورفین‌ها و هورمون اکسی توسین‌ کمک می نماید.

می توانید با پیاده روی ساده، ماساژ گرفتن، انجام یوگا در منزل و …. سطح ترشح هورمون اکسی توسین را در بدن افزایش دهید.

 

گریه کردن و افزایش اکسی توسین

اگر هر گونه از عواطف خود را سرکوب کنید، قطعا هورمون اکسی توسین در بدن شما کاهش می یابد. بنابراین جلوی هیچ یک از احساسات خود را نگیرید تا استرس و اضطراب از شما دور شود.

گریه کردن و ناراحت بودن یکی از عواطفی است که برای هر انسانی به وجود می آید و نباید جلوی این احساسات را گرفت، به جای این که جلوی ناراحتی و گریه کردن خود را بگیرید، اجازه دهید با اشک ریختن به آرامش درونی برسید. بنابراین همان گونه که خندیدن و لبخند زدن هورمون اکسی توسین را در بدن افزایش می دهد، گریه کردن و ابراز ناراحتی نیز این هورمورن را افزایش می دهید، زیرا در این حالت بدن شما آرامش پیدا می کند.

 

خلاق بودن راهی برای افزایش هورمون اکسی توسین

داشتن خلاقیت در انجام کار ها هم عزت نفس و اعتماد بنفس شما را افزایش می دهد و هم استرس و اضطراب را از شما دور می نماید، هنگامی که شما به خلق چیزی می‌ پردازید ذهنتان را از دغدغه ها و مشغولیت ها خالی می‌ کنید، نگران چیزی نیستید و یا هراسی ندارید، در این صورت هورمون اکسی توسین در بدن نیز افزایش می یابد.

هنگام داشتن خلاقیت، اندورفین‌ ها آزاد و اکسی توسین ترشح می‌ شود. زمانی که به خودتان زمان می‌ دهید که از استعداد های خود استفاده کنید حس شادی و نشاط در وجود شما به وجود می آید.

 

برای افزایش ترشح اکسی توسین بخشنده باشید

یکی از عوامل مهم که باعث ترشح این هورمون می گردد، بخشیدن است. بخشنده بودن شما را با انسان های دیگر پیوند می زند و احساسات شما را بر می انگیزاند. در کل انجام دادن هر کار نیکی مانند بخشیدن چیزی به افراد نیازمند، بسیار لذت بخش است و ترشح هورمون اکسی توسین را افزایش می دهد. این که به افراد نیازمند و خیریه ها کمک کنیم، به دیگران هدیه بدهیم و یا از اموال خود به افراد تهی دست ببخشیم، قطعا احساسات خوب را به انسان منتقل می کند و این احساسات و تجربه های عالی باعث ترشح زیاد هورمون اکسی توسین می گردند.

 

مواد غذایی برای افزایش ترشح هورمون اکسی توسین

علاوه بر فعالیت هایی که برای افزایش سطح این هورمون انجام می دهید، همچنین داشتن رژیم غذایی مناسب و سالم به افزایش ترشح هورمون اکسی توسین بسیار کمک می نماید. می توانید با قرار دادن مواد غذایی زیر هورمون اکسی توسین را در بدن خود افزایش دهید.

 • ماده های غذایی که حاوی ویتامین C می باشند مانند: انواع میوه، گوجه‌ فرنگی، کلم بروکلی، فلفل سبز و فلفل دلمه‌ای و …
 • مواد غذایی حاوی ویتامین D.
 • مواد غذایی دارای منیزیم مانند موز، آووکادو، مغز بادام و …
 • کافئین، استروژن، دمنوش کامومیل، ملاتونین طبیعی، گیاه فنوگریک، روغن یاسمن و …

 

هورمون اکسی توسین چه تاثیراتی در بدن دارد؟

هورمون اکسی توسین تاثیرات فراوانی در بدن و روابط اجتماعی ما می تواند داشته باشد که عبارتند از:

 • باعث می شود که خواب راحت داشته باشیم.
 • تمایلات و روابط جنسی و جسمی را تقویت می بخشد.
 • احساس علاقه بین فردی و ایجاد اتحاد و همبستگی را افزایش می دهد.
 • باعث محکم شدن روابط عاطفی و عاشقانه می شود و وفاداری را افزایش می دهد.
 • حس مراقبت و محافظت از قسمت های ارزشمند زندگی را در افراد بیشتر می کند.
 • استرس و اضطراب را در بدن کاهش می دهد.
 • افراد را از مصرف مواد مخدر و اعتیاد آور دور می کند.
 • مهارت روابط اجتماعی را تقویت می کند.
 • در روند تولد نوزاد و شیردهی بسیار موثر می باشد.
 • به یادآوری خاطرات احساسی گذشته ما کمک می کند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.