خاک چگونه تشکیل می شود؟

آیا می دانید خاک چگونه تشکیل می شود؟

خاک چگونه تشکیل می شود؟ خاک لایه نازکی از مواد است که سطح زمین را می پوشاند و از هوازدگی سنگها تشکیل می شود. این ماده عمدتا از ذرات معدنی، مواد آلی، هوا، آب و موجودات زنده تشکیل شده است – همه آنها به آهستگی و در عین حال مداوم برهمکنش می کنند.

بیشتر گیاهان مواد مغذی خود را از خاک می گیرند و منبع اصلی تغذیه انسان، حیوانات و پرندگان هستند. بنابراین ، بیشتر موجودات زنده در خشکی، دلیل وجودشان به خاک بستگی دارند.

خاک یک منبع ارزشمند است که باید به دقت مدیریت شود زیرا به راحتی آسیب می بیند ، شسته می شود یا از بین می رود. اگر خاک را درک کنیم و به درستی آن را مدیریت کنیم ، از تخریب یکی از عناصر اساسی ساخت محیط و امنیت غذایی خود جلوگیری خواهیم کرد.

خاک چگونه تشکیل می شود؟

مشخصات خاک

در پاسخ به این سوال که خاک چگونه تشکیل می شود؟ در پاسخ به این پرسش می توان گفت که با توسعه خاک با گذشت زمان، لایه ها (یا افق ها) نیمرخ خاک را تشکیل می دهند. بیشتر پروفیل های خاک زمین را به عنوان 2 لایه اصلی  شامل خاک سطحی و زیرزمینی پوشش می دهند.

افق های خاک لایه هایی در خاک هستند که هنگام پایین آمدن از نیمرخ خاک به سمت پایین حرکت می کنید. نیمرخ خاک ممکن است دارای افق هایی از خاک باشد که تشخیص آنها آسان یا دشوار است.

بیشتر خاک ها 3 لایه اصلی را به نمایش می گذارند:

لایه – خاک سطحی غنی از هوموس که در آن مواد مغذی ، مواد آلی و فعالیت های بیولوژیکی بیشترین میزان فعالیت را دارند (یعنی اکثر ریشه های گیاهان ، کرم های خاکی ، حشرات و میکروارگانیسم ها فعال هستند). افق A به دلیل مواد آلی معمولاً تاریک تر از افق های دیگر است.
لایه B – زیر خاک غنی از خاک رس. این افق اغلب کمتر از سطح خاک بارور است اما رطوبت بیشتری را در خود نگه می دارد. به طور کلی دارای رنگ روشن تر و فعالیت بیولوژیکی کمتری نسبت به افق A است. بافت ممکن است از افق A نیز سنگین تر باشد.
لایهC – سنگ زیر آب و هوای اساسی (از آنجا لایه A و B شکل می گیرد).
بعضی از خاکها نیز دارای افق O هستند که عمدتا از بسترهای گیاهی تشکیل شده است که در سطح خاک جمع شده است.

از خصوصیات افق برای تشخیص بین خاک و تعیین پتانسیل استفاده از زمین استفاده می شود.

نحوه تشکیل خاک

عوامل موثر بر تشکیل خاک

خاک از تجزیه تدریجی سنگها از طریق هوازدگی به طور مداوم، اما به آرامی تشکیل می شود. فرسایش بر اثر هوا می تواند یک فرآیند فیزیکی، شیمیایی یا بیولوژیکی باشد:

هوازدگی فیزیکی – تجزیه سنگها در نتیجه یک عمل مکانیکی. تغییرات دما ، سایش (هنگام برخورد سنگها با یکدیگر) یا سرمازدگی می تواند باعث تجزیه سنگها شود.
هوازدگی شیمیایی – تجزیه سنگها از طریق تغییر در ترکیب شیمیایی آنها. این مورد می تواند هنگامی اتفاق بیفتد که مواد معدنی موجود در سنگها با آب، هوا یا سایر مواد شیمیایی واکنش نشان دهند.
هوازدگی بیولوژیکی – تجزیه سنگها توسط موجودات زنده. حیوانات گورکن به ورود آب و هوا به داخل سنگ کمک می کنند و ریشه های گیاه می توانند به شکافهای سنگ تبدیل شوند و باعث شکافت آن شوند.
تجمع مواد از طریق عملکرد آب، باد و گرانش نیز به تشکیل خاک کمک می کند. این فرایندها می توانند بسیار کند باشند و ده ها هزار سال به طول انجامد.

پنج عامل اصلی متقابل بر تشکیل خاک تأثیر می گذارد:

  1. مواد اصلی – مواد معدنی که اساس خاک را تشکیل می دهند
  2. ارگانیسم های زنده – بر تشکیل خاک تأثیر می گذارند
  3. آب و هوا – بر میزان آب و هوا و تجزیه آلی تأثیر می گذارد
  4. توپوگرافی – درجه شیب موثر بر زهکشی، فرسایش و رسوب
  5. زمان – تأثیر بر خصوصیات خاک.

فعل و انفعالات بین این عوامل باعث ایجاد بی نهایت خاک در سطح زمین می شود.

مواد والدین

مواد معدنی خاک اساس خاک را تشکیل می دهند. آنها از طریق سنگها (مواد اصلی) از طریق فرایندهای هوا و فرسایش طبیعی تولید می شوند. آب، باد، تغییر دما، گرانش، فعل و انفعالات شیمیایی ، موجودات زنده و اختلاف فشار همه به تجزیه مواد مادر کمک می کند.

انواع مواد اصلی و شرایط تجزیه آنها بر خصوصیات خاک تشکیل شده تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، خاکهای تشکیل شده از گرانیت اغلب ماسه ای و نابارور هستند در حالیکه بازالت در شرایط مرطوب تجزیه می شود و خاکهای حاصلخیز و رسی تشکیل می دهد.

ارگانیسم ها

تشکیل خاک تحت تأثیر ارگانیسم ها (مانند گیاهان) ، میکروارگانیسم ها (مانند باکتری ها یا قارچ ها) ، حشرات، حیوانات و انسان ها است.

با تشکیل خاک، گیاهان در آن رشد می کنند. گیاهان بالغ می شوند ، می میرند و گیاهان جدید جای آنها را می گیرند. برگ و ریشه آنها به خاک افزوده می شود. حیوانات گیاهان و مواد زائد آنها را می خورند و در نهایت بدن آنها به خاک اضافه می شود.

این باعث می شود خاک شروع به تغییر کند. باکتری ها ، قارچ ها ، کرم ها و سایر سوراخ کننده ها ، زباله های گیاهان و مواد زائد حیوانی و حیوانات را تجزیه می کنند تا در نهایت به مواد آلی تبدیل شوند. این ممکن است به شکل پیت ، هوموس یا زغال چوب باشد.

خاک چگونه تشکیل می شود؟

 

اقلیم

دما بر میزان هوازدگی و تجزیه آلی تأثیر می گذارد. با آب و هوای سردتر و خشک تر ، این فرآیند ها می توانند کند باشند ، اما با گرما و رطوبت ، نسبتاً سریع هستند

تشکیل خاک چگونه است

بارندگی برخی از مواد خاک را حل کرده و برخی دیگر را در حالت تعلیق نگه می دارد. آب این مواد را از طریق خاک حمل یا شسته می کند. با گذشت زمان این روند می تواند خاک را تغییر دهد و باعث باروری کمتر آن شود.

توپوگرافی

شکل ، طول و درجه شیب بر زهکشی تأثیر می گذارد. جنبه شیب، نوع پوشش گیاهی را تعیین می کند و میزان بارندگی دریافت شده را نشان می دهد. این عوامل باعث تغییر در شکل گیری خاک می شوند.

مواد خاک به تدریج با عملکرد آب ، جاذبه و باد به درون منظره طبیعی منتقل می شوند (به عنوان مثال ، باران های شدید خاک را از تپه ها به مناطق پایین فرسایش می دهد و خاک های عمیق تشکیل می دهد). خاک های باقی مانده در تپه های شیب دار معمولاً کم عمق هستند. خاکهای حمل شده شامل:

  • آبرفتی (انتقال آب)
  • انسداد (جاذبه حمل شده)
  • خاکهای بادی (باد).

خاک چگونه تشکیل می شود؟

 

زمان

خصوصیات خاک ممکن است بسته به مدت زمان عبور و مرور خاک متفاوت باشد.

مواد معدنی حاصل از سنگها بیشتر تشکیل می شوند تا موادی مانند رس و اکسیدهای آهن و آلومینیوم را تشکیل دهند.

کوئینزلند (و استرالیا) یک منظره بسیار قدیمی و هوای مطبوع با بسیاری از خاک های باستان است.

خاک چگونه تشکیل می شود؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.