نماز نافله مغرب چگونه خوانده می شود

در این مطلب اطلاعاتی در مورد اینکه نماز نافله مغرب چیست و چند رکعت است، چگونگی خواندن نماز نافله مغرب و زمان خواندن نماز نافله مغرب را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

گرچه انجام اعمال مستحب بر کسی واجب نیست اما فضائل و آثار برخی اعمال مستحب به اندازه ای است که بسیاری افراد در کنار واجبات به انجام آنها مشغول می شوند. نماز نافله به عنوان نمازهای مستحبی قبل یا بعد از نماز واجب خوانده می شود و زمان و آداب ویژه ای برای آن تعیین شده است. برای اینکه بخوبی بدانید نماز نافله مغرب چیست و چند رکعت است و یا اینکه نماز نافله مغرب چگونه خوانده می شود، این مطلب را دنبال کنید.

نماز نافله مغرب را چگونه بخوانیم

نافله به معنی کار نیکو، به نمازهای مستحب بین نمازهای واجب گفته می شود که در روایات مختلف به خواندن آنها سفارش شده و در فضیلت خواندن نماز نافله از امام سجاد (ع) روایت شده که خداوند نقصان نمازهایتان را به نمازهای نافله جبران خواهد کرد. نماز نافله دارای آداب بخصوص وانواع مختلفی مانند، نماز نافله صبح، نماز نافله ظهر، نماز نافله عصر، نماز نافله مغرب، نماز غفلیه، نماز نافله عشا و نماز شب (نماز وتر) می باشد. در این مطلب طرز خواندن نماز نافله مغرب را با شما در میان گذاشته ایم. برای آشنایی با نحوه خواندن نماز نافله مغرب، تا انتهای مطب همراه مینویسم باشید.

طریقه خواندن نماز نافله مغرب

نماز نافله مغرب 4 رکعت است که بلافاصله بعد از نماز مغرب و به صورت دو نماز دو رکعتی پشت سر هم خوانده می شود.

 1. در اولین رکعت از نماز دو رکعتی نافله مغرب و عشا، بعد از سوره حمد سوره کافرون و در رکعت دوم، بعد از خواندن سوره حمد، سوره توحید را بخوانید.
 2. اما در دومین نماز دو رکعتی نافله مغرب، می توان نماز را مانند نماز صبح و یا بعد از سوره حمد در هر رکعت، سوره های دیگری را قرائت کرد.
 3. (گفته می شود امام هادی (ع) در اولین رکعت از دومین نماز دو رکعتی نافله مغرب بعد از سوره حمد، سوره حدید و در رکعت دوم بعد از حمد سوره حشررا قرائت می کردند.)
 4. اگر فرصت شما برای خواندن نماز نافله مغرب محدود باشد می توانید به جای دو رکعت نماز نافله مغرب، دو رکعت نماز غفیله بخوانید.

نماز روز و شب سه شنبه برای حاجت

نمازی که بنده بلند نشده حاجت میده کدام است؟


زمان نماز نافله مغرب

در خصوص زمان نماز نافله مغرب باید گفت: نماز نافله مغرب بعد از نماز مغرب (بین نماز مغرب و عشا) خوانده می شود و خواندن نماز نافله مغرب تا زمانی جایز است که سرخی مغرب پس از غروب آفتاب در آسمان از بین برود. (تا بعد از ساعت شرعی نماز مغرب)

آداب نماز نافله مغرب

1 . برای خواندن نماز نافله مغرب، بلافاصله بعد از اذان مغرب، خواندن نماز مغرب را شروع کنید و بین اذان و اقامه این ذکر را بگویید:

(اللّٰهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِإِقْبالِ لَيْلِكَ، وَ إِدْبارِ نَهارِكَ، وَحُضُورِ صَلَوَاتِكَ، وَأَصْواتِ دُعاتِكَ، وَتَسْبِيحِ مَلائِكَتِكَ، أَنْ تُصَلِّيَ عَلَى مُحَمَّدٍ وَآلِ مُحَمَّدٍ، وَأَنْ تَتُوْبَ عَلَيَّ إِنَّكَ أَنْتَ التَّوَّابُ الرَّحِيمُ.
خدایا از تو می‌خواهم به رو آوردن شبت و رو برگرداندن روزت و حاضر شدن زمان نمازت و بانگ‌ های خوانندگانت و تسبیح فرشتگانت که درود فرستی بر محمّد و خاندان محمّد و توبه‌ ام را بپذیری، به راستی تو بسیار توبه‌ پذیر و مهربانی.)

2 . در پایان نماز مغرب، 3 تکبیر و 3 تسبیح حضرت زهرا (س) را بگویید و بخوانید:

﴿إِنَّ اللّٰهَ وَمَلائِكَتَهُ يُصَلُّوْنَ عَلَى النَّبِيِّ يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا صَلُّوْا عَلَيْهِ وَسَلِّمُوا تَسْلِيماً﴾ اللّٰهُمَّ صَلِّ عَلَىٰ مُحَمَّدٍ النَّبِيِّ وَعَلَىٰ ذُرِّيَّتِهِ وَعَلَىٰ أَهْلِ بَيْتِهِ.
همانا خداوند و فرشتگانش بر پیامبر رحمت و درود می‌فرستند، ای مؤمنان! بر او درود بفرستید و آنگونه که سزاوار است تسلیم او باشید‌، خدایا بر محمّد پیامبر و بر فرزندان و اهل‌ بیتش درود فرست.)

3. حالا 7 مرتبه بگویید:

بِسْمِ اللّٰه الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ، وَلَا حَوْلَ وَلَا قُوَّةَ إِلّا بِاللّٰهِ الْعَلِيِّ الْعَظِيمِ.
به نام خدا که رحمتش بسیار و مهربانی‌اش همیشگی است و هیچ نیرو و توانى نیست جز به خداى بلند مرتبه بزرگ.

4. سپس 3 مرتبه بگویید:


الْحَمْدُ لِلّٰهِ الَّذِي يَفْعَلُ مَا يَشاءُ وَلَا يَفْعَلُ مَا يَشاءُ غَيْرُهُ.
خدا را ستایش که هرچه بخواهد انجام می‌دهد و غیر او هرچه بخواهد انجام نمی‌ دهد.


سُبْحانَكَ لَاإِلٰهَ إِلّا أَنْتَ اغْفِرْ لِي ذُ نُوبِي جَمِيعاً، فَإِنَّهُ لَايَغْفِرُ الذُّنُوبَ كُلَّها جَمِيعاً إِلّا أَنْتَ.
منزّهی تو، معبودی جز تو نیست، همه گناهان مرا بیامرز که همه گناهان را نمی‌ آمرزد مگر تو.

5. حالا بدون اینکه سخن بگویید، برای خواندن نماز نافله مغرب برخیزید.

 • دراولین نماز دو رکعتی نافله مغرب، در رکعت اول سوره کافرون و در رکعت دوم سوره توحید خوانده شود.
 • دومین نماز دو رکعتی از نماز نافله مغرب هر سوره ای را می توانید بخوانید، اما به خواندن سوره حدید ( تا آیه علیم بذات الصدور) در رکعت سوم و سوره حشر در رکعت چهارم نماز نافله مغرب سفارش شده است.
 • در پایان نماز نافله مغرب، سجده کنید و شکر خدا را به جا بیاورید.
 • از امام صادق (ع) روایت شده که در پایان نماز نافله مغرب، دست بر پیشانی خود بکشید و 3 مرتبه بگویید:

بِسْمِ اللّٰهِ الَّذِی لَاإِلٰهَ إِلّا هُوَ عالِمُ الْغَیْبِ وَالشَّهادَةِ الرَّحْمَانُ الرَّحِیمُ، اللّٰهُمَّ أَذْهِبْ عَنِّی الْهَمَّ وَالْحَزَنَ.

خواندن نماز هدیه برای اموات جمعه ها


 • مستحب است که نماز نافله مغرب با صدای بلند خوانده شود.
 • در نماز نافله مغرب می توان تنها سوره حمد را خواند و به رکوع رفت.
 • نماز نافله را می توان بصورت ایستاده، نشسته و یا در حال حرکت خواند.
 • در نماز نافله مغرب، دو نماز دو رکعتی باید بدون وقفه و پشت سر هم خوانده شوند و صحبت کردن دو نماز دو رکعتی مکروه است.
 • بهتر است هر دو رکعت نماز نافله نشسته را یک رکعت حساب کنید. مثلا اگر نماز 4 رکعتی نافله مغرب بصورت نشسته خوانده می شود، باید 8 رکعت خوانده شود.
 • شک بین رکعت اول و دوم نماز نافله، آنرا باطل نمی کند.

نماز کن فیکون حضرت عباس


چرا باید نماز نافله بخوانیم

نماز نافله ضمن اینکه روح ما را شستشو می دهد، برکات زیادی را وارد زندگی ما می کند، رزق و روزی را افزایش می دهد و گناهان را پا می کند. نماز نمار نافله مغرب به عنوان یکی از مستحبات، توجه به خداوند و شکر گذاری از اوست.

فضیلت نماز نافله

در روایتی از پیامبر (ص) نقل شده که خداوند در فضلیت نماز نافله فرموده اند: (به درستی که بنده من با نافله و کارهای مستحبی قرب را می‌ جوید تا این که او را دوست بدارم و هنگامی که او را دوست داشتم گوش او می‌شوم که با آن می‌ شنود و چشم او می‌ شوم که با آن می‌ بیند و زبان او می‌ گردم که با آن سخن می‌ گوید….)

امام صادق (ع) در فضیلت نماز نافله فرموده اند که (بر شما باد دوری از تنبلی و کسلی! همانا پروردگار شما مهربان است. که چیز کم را سپاس و شکر می‌ گوید. همانا مردی برای رضا و خشنودی خدا دو رکعت نماز مستحبی بجا آورد خداوند به خاطر خواندن این دو رکعت مستحبی او را داخل بهشت می‌ کند.)

نماز حضرت زهرا

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

1 نظر
 1. زهرایی می گوید

  جزاکم الله خیرا .