نماز تراویح چگونه خوانده می شود؟

نمازهای مستحبی زیادی برای مسلمانان توصیه شده است که بعضی از آنها نماز های مستحبی مخصوص ماه رمضان روایت شده است که برخی از آنها هزار رکعت است. نمازهای مستحبی در میان شیعه و سنی مشترک است اما در برخی موارد اختلاف نظر دارند. یکی از این نماز ها نماز تراویح است که مختص اهل سنت است و در ماه مبارک رمضان به صورت جماعت در مسجد برگزار می کنند. در بین اهل سنت نماز تراویح چگونه خوانده می شود؟

نماز تراویح چگونه خوانده می شود؟

نماز تراویح از نمازهایی است که برای اهل سنّت شناخته شده است. حال این نماز تراویح چگونه خوانده می شود؟ نماز تراویح را در شبهای ماه مبارک رمضان به صورت جماعت می خوانند و تا حدود بیست رکعت نقل شده است. که به صورت دو رکعت خوانده می شود. و بعد از سلام نماز دورکعت بعد شروع می شود. مرسوم است که هر شب یک جزء از قرآن را در نمازبخوانند تا بتوانند در پایان ماه رمضان کل قرآن را ختم کنند.بعد از هر دو رکعت و سلام استراحت می کنند به همین خاطر این نماز تراویح نام دارد.

نماز تراویح چگونه خوانده می شود؟

خداوند در قران می فرماید:«تَتَجَافَى‏ جُنُوبُهُمْ عَنِ الْمَضَاجِعِ یَدْعُونَ رَبَّهُمْ خَوْفاً وَطَمَعاً وَ مِمَّا رَزَقْنَاهُمْ یُنفِقُونَ »(مؤمنان، به هنگام شب،) پهلوهای شان از بسترها دور مى‏ماند (و) پروردگارشان را از روى بیم و امید مى‏ خوانند، و از آنچه به آنان روزى داده ‏ایم انفاق مى‏ کنند.

پیامبر اسلام می فرماید:«من قام رمضان ايماناً واحتساباً غفرله ماتقدم من ذنبه».كسى كه شبهاى رمضان از روى ايمان و يقين و طلب اجر از خدا قيام كند، تمام گناهان گذشته‏اش بخشيده مى‏شوند. در جای دیگر پیامبر می فرماید:«صلاة اللّيل مثنى مثنى، فإذا خشى أحدكم الصبح صلّى ركعة واحدة توتر له ما قد صلّى». نماز شب دو ركعتی خوانده مى‏شود. هرگاه يكى از شما از طلوع فجر صادق بيم داشت و شك كرد، يك ركعت بخواند تا به وسيله آن آنچه خوانده وتر بشوند.

نماز تراویح در میان شیعیان قابل قبول نیست و معتقد هستند که اینگونه نماز بدعت صحابه است زیرا بدیهی است که حضرت محمد (ص) از خواندن نماز مستحب در مسجد و همچنین به شکل جماعت دوری میکرد. به نقل از عبدالله بن سعد از پیامبر (ص) که سوال کردند: نماز مستحبی را در خانه به جای آوردن بهتر است یا در مسجد؟ پیامبر فرموند: آیا نمی‌بینی که خانۀ من چقدر به مسجد نزدیک است؟ با این وصف من دوست دارم که نمازهایم را در خانه‌ام به جای آورم مگر این که نمازهای واجب باشد. و در جایی دیگر پیامبذ تاکیید. کردند که: بر شما باد به نماز در خانه‌هایتان؛ زیرا بهترین نماز انسان نمازی است که در خانه خوانده شود مگر نمازهای واجب.

از نظر اهل بیت نیز نماز تراویح جایز نیست. زیرا امام صادق (ع) در این باره  می‌فرماید: به پا داشتن تراویح به جماعت جایز نیست.
و همچنین روایت است زمانی که حضرت علی (ع) در کوفه بودند، مردم کوفه به خدمت ایشان آمدند و امام جماعت برای نماز تراویح درخواست کردند و  حضرت امیرالمومنین به آنها جواب منفی دادند و آنان را از اقامه نوافل شب‌های ماه رمضان به جماعت منع کردند.

داستان معراج پیامبر به طور کامل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.