نحوه قرارگیری دست روی صفحه کلید (کیبورد) به شکل صحیح

نحوه استفاده از صفحه کلید را همه می دانند اما تعداد کمی نحوه قرارگیری دست روی صفحه کلید (کیبورد) به شکل صحیح را بلدند. اکثر افراد دست خود را به شکل اشتباه روی صفحه کلید قرار می دهند و این موضوع باعث می شود سرعت تایپ کردن آن ها کاهش پیدا کند و کارایی لازم را نداشته باشند.

اگر کنجکاو هستید که حالت درست دست ها هنگام استفاده از کیبورد را بدانید این مقاله را بخوانید.

نحوه صحیح قرارگیری دست ها بر روی کیبورد

در ادامه به کمک تصاویر نحوه قرارگیری دست روی صفحه کلید (کیبورد) به شکل صحیح را مشاهده خواهید نمود.

نحوه قرار گیری دست رو صفحه کلید:ثابت کردن پایه های کیبورد
پایه های کیبورد را ثابت کنید

1) پایه های صفحه کلید خود را ثابت کنید تا ارتفاع بگیرد. دو پایه انتهای صفحه کلید را تنظیم کنید تا صفحه کیبورد شما کمی از میز فاصله بگیرد و شیب ملایمی داشته باشدانجام این کار باعث افزایش سرعت تایپ کردن شما می شود و همچنین باعث می شود پس از تایپ کردن زیاد آسیب کمتری به دستان شما وارد شود.

نحوه قرار گیری دست روی کیبورد: انحنای دست ها
انحنای انگشتان به شکل U باشد

2)انحنای دست های خود هنگامی که روی کیبورد قرار می گیرند را رعایت کنید. قبل از اینکه انگشتان خود را روی صفحه کیبورد قرار دهید و شروع به تایپ کنید ابتدا باید نحوه صحیح نگه داشتن دست های خود را بدانید.

برای اینکه دستان شما به شکل صحیحی روی کیبورد قرار بگیرند باید انحنای انگشتان شما به شکل حرف U باشد. (همان طور که در شکل ملاحظه می کنید.)

قرار گیری صحیح دست روی کیبورد
مچ دست خود را از زمین فاصله دهید

3) مچ دست خود را کمی بالاتر از میز قرار دهید. یکی از اصول قرارگیری صحیح دست روی کیبورد این است که مچ دست خود را حدود نیم اینچ بالاتر از لبه قسمت پایین صفحه کلید خود قرار دهید.

نحوه قرار گیری دست رو صفحه کلید (کیبورد)
نحوه قرار گیری انگشتان دست روی صفحه کلید

4) دست ها را روی صفحه کلید قرار دهید. در ابتدا نحوه قرارگیری دست ها روی کیبورد طبیعی نیست، اما بعد از چند هفته استفاده مناسب از صفحه کلید، بدون اینکه راجع به آن فکر کنید دستان خود را به شکل صحیح روی کیبورد قرار می دهید. 

در ابتدا ممکن است مچ دست خود را در حالت نامناسبی قرار دهید.

اصول صحیح تایپ کردن
با سطر های صفحه کلید آشنا شوید

6) قبل از اینکه با اصول صحیح تایپ کردن آشنا شوید کمی با حروف در سطرهای مختلف صفحه کلید آشنا شوید. هنگامی که دستان خودرا روی صفحه کلید قرار می دهید جایی که دستان شما در ابتدا قرار می گیرد را سطر HOME می گویند (سطری که حرف A قرار دارد). سطر بالای سطر HOME را سطر بالا (جایی که حرف Q قرار دارد) و سطر پایین سطر HOME را سطر پایین (جایی که حرف Z قرار دارد) می گویند. 

به محل قرارگیری کلیدهای صفحه کلید مانند کلید shift، کلید Caps lock، کلید های عددی و کلیدهایی که مربوط به سیمبول ها هستند دقت کنید.

نحوه قرارگیری دست روی صفحه کلید (کیبورد) به شکل صحیح: قرارگیری دست چپ روی کیبورد
نحوه قرار گیری دست چپ بر روی کیبورد

7) دست چپ خود را به شکل درست روی صفحه کلید قرار دهید. انگشت کوچک خود را روی کلید A قرار دهید، انگشت حلقه خود را روی کلید S قرار دهید، انگشت وسط خود را روی کلید D قرار دهید و انگشت اشاره خود را روی کلید F قرار دهید. این آرایش از همه چیز مهم تر است.

نحوه قرار گیری دست رو صفحه کلید: دست راست
دست راست خود را به این شکل روی کیبورد قرار دهید

8) دست راست خود را به درستی بر روی صفحه کلید قرار دهید. روش درست تایپ کردن این است که انگشت کوچک دست راست خود را روی حرف سمی کالون یا حرف ک در کیبورد فارسی قرار دهید. انگشت حلقه دست راست خود را بر روی کلید L قرار دهید، انگشت وسط خود را بر روی کلید K و انگشت اشاره خود را بر روی کلید J قرار دهید. (به شکل دقت کنید)

  • اگر کیبورد شما دارای صفحه کلید عددی است ممکن است برای استفاده از آن مجبور شوید دست خود را از کیبورد بردارید البته بهتر است استفاده از این قسمت را محدود کنید و به جای آن از عددهای موجود در سطر عددی استفاده کنید.
  • تنها زمانی که دستان شما باید از روی کیبورد برداشته شوند، زمانی است که شما باید یکی از کلیدهای تابع (f1 تا f12) را فشار دهید.
نحوه قرار گیری دست بر روی صفحه کیبورد: قرارگیری شست ها
نحوه قرار گیری شست ها روی کیبورد

9) قرار گرفتن صحیح شست روی صفحه کلید. برای قرارگیری درست دست ها روی کیبورد لازم است انگشت های شست شما روی کلید space یا فاصله قرار می گیرند. نیمی از فضای دکمه ی spsce توسط شصت دست چپ و نیمی دیگر از ان توسط انگشت شصت دست راست پوشش داده می شود.

نحوه صحیح استفاده از کیبود: فشار لازم برای هر دکمه

10) میزان فشار لازم برای هر کلید را بدانید. هر کلید را تا زمانی فشار دهید که صدای آن را بشنوید و پس از ان انگشت را آزاد کنید تا به فضای مناسب خورد در صفحه کلید برگردند.

این کار نیاز به تمرین دارد تا مدت زمان فشردن هر دکمه از صفحه کلید و همچنین مقدار فشاری که به هر یک از دکمه های کیبورد وارد می کنید را اصلاح کنید. که البته این موضوع بستگی به مدل صفحه کلید نیز دارد.

برای رسیدن به مهارت در تایپ کردن چیزی که از همه مهم تر است تمرین و تکرار است اما بهتر است قبل از شروع به تایپ با اصول تایپ صحیح و نحوه قرارگیری دست روی صفحه کلید (کیبورد) به شکل صحیح آشنا شوید که در این مقاله به ان پرداخته شد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.