نحوه تمیز کردن کولر آبی (گام به گام برای افراد مبتدی)

قبل از روشن کردن کولر باید اقدام به تمیز کردن کولر آبی و سرویس کولر نمایید. راهنمای ساده برای نحوه تمیز کردن کولرهای آبی و پاک کردن رسوب و شوره کولر را اینجا بخوانید.

با شروع فصل گرم سال یعنی تابستان کولرهای آبی و گازی روشن می شوند تا تحمل هوای گرم را برای ما ممکن کنند. اگر از کولر های آبی استفاده می کنید حتما می دانید قبل از روشن کردن کولر های آبی نیاز به سرویس کولر است. باید آن ها تمیز کنید و پوشال ها را عوض کنید تا هم کولر به خوبی کار کند و هم آلودگی های داخل کولر از طریق دریچه ها وارد خانه نشوند. نحوه تمیز کردن کولر آبی در ادامه توضیح داده شده همچنین خواهیم گفت برای جلوگیری از ایجاد رسوب و شوره در کولر آبی چه کنیم.

نحوه تمیز کاری کولر آبی

در ادامه طریقه تمیز کردن کولر های آبی برای افراد مبتدی که آشنایی با جزئیات و قطعات فنی کولر ندارند آورده شده است. حتی اگر ترجیح می دهید یک سرویسکار کولر تمیز کردن کولر و سرویس ان را انجام دهد باز هم آشنایی با نحوه تمیز کردن کولر خالی از لطف نیست به شرطی که مراقب نکات امنیتی باشید و قبل از انجام هر کاری برق کولر را قطع کنید.

1- قبل از هر چیز برق کولر را قطع کنید و کلیه کلیدهای کولر (به خصوص فیوز مینیاتوری کولر) را خاموش کنید.

2- شیر آب کولر را ببندید.

3- پانل های اطراف کولر را باز کرده و پوشال ها را خارج کنید.

طریقه تمیز کردن کولر آبی

4- آب درون مخزن کولر (تشتک کولر) را به صورت کامل تخلیه کنید.

5- با استفاده از یک فرچه تمام قسمت های داخلی کولر را تمیز کنید.

6- اگر مخزن شوره بسته و دارای رسوب است مقداری سرکه درون آن ریخته و کمی صبر کنید (حدود یک ساعت) تا اثر کند. می توانید از مخلوط سرکه و جوش شرین برای پاک کردن رسوب کولر آبی استفاده کنید. می توانید از مواد شوینده مثل صابون و پودر ماشن لباسشویی نیز استفاده کنید.

7- سپس با استفاده از فرچه و یک جارو تمام قسمت ها را بشویید و رسوبات را خارج کنید. اگر رسوب ها به بدنه کولر چسبیده اند آن ها را با یک کاردک بخراشید.

 8- شناور کولر را به خوبی با مسواک تمیز کنید.

9- بعد از تمیز کردن بدنه کولر نوبت به شستن پوشال ها می رسد. بعد از حدود 9 ماه پوشال ها خاک گرفته اند و اگر آن ها را نشویید این خاک وارد خانه شما می شود. با یک شیلنگ همه قسمت های پوشال را به خوبی شسته و تمیز کنید و اگر فرسوده شده اند بهتر است آن ها را تعویض کنید.

10- قطعات کولر مثل پمپ آب، تسمه پروانه، پولی موتور، جعبه تقسیم برق، شیر تخلیه، فن و غیره را چک کنید اگر در این زمینه تخصص ندارید بعد از تمیز کردن کولر آبی این موارد را به یک تعمرکار کولر بسپارید.

11- بعد از انجام مراحل بالا برای تمیز کردن کولر آبی کمی صبر کنید تا کولر کمی خشک شود سپس قطعات را نصب کرده و پمپ آب را باز کنید تا مخزن پر شود. برای اینکه بعد از روشن شدن کولر بوی خوبی از آن به مشام برسد می توانید چند قطره اسانس خوشبو کننده درون آب بریزید.

جلوگیری از رسوب در کولر آبی

اگر کولر آبی را از نزدیک دیده باشید حتما می دانید که دارای یک مخزن آب هستند که اب درون آن جمع می شود و پس از پر شدن آب شلنگ آب قطع می شود. جمع شدن آب در این مخزن معمولا باعث ایجاد شوره و رسوب شده که عمر کولر را کاهش می دهند. این رسوب ها به خصوص روی دریچه کولر ظاهر می شوند و در عملکرد کولر تاثیر منفی گذاشته و بوی نامطبوعی ایجاد می کند.

  • قرار دادن فیلتر رسوب گیر در ورودی آب.
  • استفاده از سایه بان بر روی کولر. قرار دادن کولر زیر نور مستقیم آفتاب باعث می شود آب سریعتر بخار شده و قطعات شوره سریعتر نمایان شوند.
سایه بان کولر
  • پدهای سلولزی کولر را جایگزین پوشال ها کنید. پدهای سلولزی شوره را درون خود نگه می دارند و به جلوگیری از شوره زدن کولر کمک می کنند.
  • توپ رسوب گیر را درون مخزن آب کولر قرار دهید

چگونه دریچه کولر آبی را تمیز کنیم

تمیز کردن دریچه کولر

هر چه قدر هم که تمیز کردن کولر را اصولی و با دقت انجام دهید باز هم مقداری خاک درون دریچه های کولر وجود دارد که امکان تمیز کردن آن ها وجود ندارد اما شستن کولر تا حد زیادی مشکل را برطرف می کند. قبل از اینکه کولر را روشن کنید می توانید با یک اسپری آب و یک دستمال قسمت بیرونی دریچه های کولر را پاک کنید و خاک اضافی آن ها را بگیرید. سپس یک دستمال نم دار روبروی دریچه ها قرار دهید و بعد کولر را روشن کنید با این روش خاک اضافی درون دریچه کولر توسط پارچه گرفته می شود و خانه شما کمتر کثیف می شود.

چند نکته در تمیز کردن کولر آبی

بهتر است بعد از پایان فصل گرم نیز تمیز کاری کولر آبی را انجام دهید و آب اضافی آن را خارج کنید.

از پوشال های باکیفیت استفاده کنید که خنکی مطلوبی ایجاد کنند و خرد نشوند.

هنگام تمیز کردن کولر از مواد شوینده آسیب رساننده و قوی مثل جوهر نمک و جرم گیر استفاده نکنید.

اگر اطلاع چندانی از نحوه تمیز کردن کولر ندارید آن را به یک متخصص بسپارید البته تمیز کردن کولر کار سختی نیست اما چک کردن درست کار کرردن قطعات ممکن است نیاز به تخصص و تجربه داشته باشد و اگر بی توجهی شود ممکن است کولر شما بسوزد.

همچنین بخوانید:

برای درمان گرمازدگی چه بخوریم

چرا در زمستان از رنگ های تیره و در تابستان از رنگ های روشن استفاده می کنیم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.