چگونه آشپزخانه را تمیز کنم؟ (شرح کامل تمامی مراحل)

سلام دوستان کم کم داریم به روز های پایانی سال نزدیک میشیم و ما هم مثل باقی خانواده های ایرانی روز های آخر سال رو به اصطلاح به خونه تکونی مشغولیم بخاطر همین میدونم برای خانم های ایرانی سختی تمیز کردن تمام خونه یه طرف و سختی تمیز کردن آشپزخانه یه طرف.

از این رو لازم دونستم که در این پست راهنمای های لازم برای تمیز کردن آشپزخانه به خانم ها و آقایان و بخصوص افرادی که به تازگی به وارد زندگی مشترک و منزل مستقل از خانواده شدند ارائه بدهم.

مراحل تمیز کردن آشپزخانه

از آنجایی که آشپزخانه محل پخت و پز غذا است به شدت مستعد تجمع چربی و آلودگی است از این رو باید به بهداشت آشپزخانه بسیار اهیمت داد. تمیز کردن آشپزخانه در نگاه اول بسیار ساده می آیند اما زمانیکه شروع به تمیز کردن میکنیم شاید روز ها به طول بی انجامد. بخاط همین من در این مطلب راهنمایی هایی را خدمت شما ارائه میدهم تا حدی به روند تمیز کردن آشپزخانه شما سرعت ببخشد.

تمامی روش هایی که برای تمیز کردن وسایل آشپزخانه همچون : اجاق گاز ، یخچال و هود ارائه شده هم برای سیلور مناسب بوده و هم برای وسایل های سفید.

تمیز کردن یخچال آشپزخانه

تمیز کردن یخچال آشپزخانه
مراحل تمیز کردن آشپزخانه : تمیز کردن یخچال

همه می دانید که سخترین مرحله تمیز کردن آشپزخانه ، تمیز کردن یخچال ، هود و گاز است. بنابراین بهتر است از کار های سخت شروع کنیم. برای تمیز کردن یخچال باید آن را از برق بکشید و محتویات آن را تخلیه کنید(مواد خوراکی در فریز را به یخچال دیگر منتقل کنید تا فاسد نشوند).

کشو و طبقه های یخچال را خارج نمایید و داخل بدنه یخچال را با یک اسفنج ترجیحا نو و مواد شوینده طبیعی همچون جوش شیرین بشویید (اگر برای شستن داخل یخچال از مواد شوینده شیمیایی استفاده می کنید از کمتری استفاده کنید چون قابل آبکشی نمی باشد و برای سلامتی مضر است) سپس با یک دستمال خشک کف را داخل یخچال را تمیز کنید.

کشو و طبقه های یخچال را نیز به با مواد شوینده بشورید و با آب خوب آب بکشید تا اثری از مواد شوینده باقی نماند سپس بصورت وارونه بر روی سینک ظرفشویی بگذارید تا خشک شوند. در این فاصله شما می توانید بدنه بیرونی یخچال را نیز  با یک اسفنج و مواد شوینده بشوید و با یه دستمال پاک کنید.

دقت داشته باشید که دستمال مورد استفاده را در مدت زمان کمی بشویید و مجددا استفاده نمایید. زمانیکه یخچال خالی و سبک است فرصتی مناسب برای جابجا کردن و تمیز کردن دیوار پشت یخچال و کف آشپزخانه می باشد. در نهایت می توانید طبقه ها و کشو ها را در جای خود قرار دهید و مجددا مواد خوراکی را داخل یخچال بگذارید و سپس یخچال را روشن کنید.

نحوه تمیز کردن هود آشپزخانه

تمیز کردن هود آشپزخانه
نحوه تمیز کردن آشپزخانه : تمیز کردن هود

همانطور که گفتیم کار سخت پس از تمیز کردن یخچال آشپزخانه ، تمیز کردن هود زیرا کار هود خارج کردن بو و بخار ناشی از پخت پز می باشد و محل تجمع چربی هاست. برای اینکه هود را تمیز کنید باید ابتدا فیلتر های آن را خارج نمایید و سپس بدنه بیرون هود را با مواد شوینده و اسفنج (نرم باشد تا از خود بر روی بدنه اسفنج خط و خش به جای نگذارد) و دستمال خوب تمیز کنید.

اگر ضخامت چربی ها به اندازه ای است که با مواد شوینده همچون جرم گیر و مایع ظرفشویی پاک نمی شود از اسپری های مخصوص شستشوی هود استفاده کنید. سپس فیلتر های جدید را جایگزین قبلی کنید اگر فیلتر های قابلست شستشو دارند می توانید آنها را بشویید.

نحوه تمیز کردن اجاق گاز آشپزخانه

نحوه تمیز کردن اجاق گاز آشپزخانه
مراحل تمیز کردن آشپزخانه : نحوه تمیز کردن اجاق گاز

برای اینکه راحتر سطح بیرونی گاز را تمیز کنید می توانید از اسپری ها مخصوص گاز پاک کن استفاده کنید. بهتر است که گاز را به جلو بکشید و دیواره پشت آن و کف آن را خوب با مواد شوینده و آب بشویید. سپس برای تمیز کردن اجاق گاز ابتدا شعله پخش کن ها و سر شعله ها را بردارید و گاز را با اسفنج نرم و اسپری یا مواد شوینده بشویید و با یک از دستمال نیمه مرطوب پاک کنید.

اگر اجاق گاز شما مجهز به فر است سینی فر آن را خارج کنید و داخل آن را با استفاده از جوش شیرین بشوید سپس سینی فرگاز را تمیز کنید و داخل فر قرار دهید در آخر گاز را به جای اولیه بازگردانید. اگر شعله پخش کن ها و سر شعله ها چرب هستند آن ها را با آب داغ و مواد شوینده و سین ظرفشویی بخوبی بشویید.

نحوه تمیز کردن کابینت های آشپزخانه

نحوه تمیز کردن کابینت های آشپزخانه
تمیز کردن آشپزخانه :تمیز کردن کابینت ها

اینک زمان آن رسیده که شما به سراغ تمیز کردن کابینت های آشپزخانه بروید میدانم که تصور این که کابینت ها را خالی کنید و تمامی این موارد را تمیز کنید مرحله بسیار خسته کننده از تمیز کردن آشپزخانه شما است اما پس از تمیز شدن این شما هستید که از آن لذت می برید. با توجه به اینکه کابینت های شما از جنس فلز ، MDF و یا چوب است روش های متفاوتی ارائه می شود.

برای انجام این کار بهتر است که شوینده ای که برای تمیز کردن بدنه داخلی کابینت ها و درب آنها در نظر می گیرید مخصوص جنس آن باشد بطور مثال برخی از کابینت ها دارای بدنه فلز با درب چوبی هستند مواد شوینده ای که برای فلز استفاده می کنید را نباید به درب چوبی بزنید زیرا ممکن است باعث از بین رفتن رنگ درب کابینت شود از این رو بهتر است که برچسب روی مواد شوینده ها رو خوب بخونید.

بیشتر بخوانید : آموزش تمیز کردن ظروف مسی

سپس محتویات داخل کابینت و کشوها را خالی کنید و فضای داخلی و بیرونی آنها را با مواد شوینده مخصوص و اسفنج بشویید سپس با دستمالی تمیز آن را پاک کنید. بهتر است که درب کابین ها را چند دقیقه ای باز بگذارید تا داخل آنها خشک شود و مجددا محتویات آن را با دستمالی تمیز گردگیری نمایید و اگر نیاز به شستشو دارد بشویید و پس از خشک شدن در جای خود قرار دهید.

تمیز کردن دیوار و کف آشپزخانه

تمیز کردن دیوار و کف آشپزخانه
تمیز کردن آشپزخانه : تمیز کردن دیوار و کف آشپزخانه

طبیعتا جهت تمیز کردن دیوار ها و کف آشپزخانه و همچنین درب پنجره ها به مواد شوینده قوی تری نیاز داریم البته لازم به ذکر است که مواد شوینده را باید با توجه به کاشی و سرامیک به کار رفته در کف و دیوار آشپزخانه انتخاب شود تا از آسیب دیدگی آنها جلوگیری شود.

بیشتر بخوانید : نحوه تمیز کردن انواع کاشی و سرامیک

بهتر است که ابتدا از شستشوی دیوار های شروع کنید بعضی افراد چار وسواس هستند و دیوار ها را با مواد شوینده و اسفنج و مسواک دیوار ها را می شویند در آخر آبکشی می کنند درست است که اینکار باعث تمیز تر شدن محیط می شود اما بدانید که ممکن است به دیوار همسایه و یا سقف طبقه پایین آسیب برسانید به همین دلیل بهتر است پس از آنکه دیوار ها را با اسفتج شستید آن را با دستمال تمیز کنید.

پس از تمیز کردن دیوار آشپزخانه نوبت به آن رسیده که برای اتمام کار کف را تمیز کنید. برای انجام این کار می توانید با استفاده از یک تی نخی کف آشپزخانه را به مواد شوینده (جرمگیر و یا وایتکس) آغشته کنید بخاطر داشته باید که به هنگام کار کردن با مواد شوینده حتما از دستکش  ماسک استفاده نمایید سپس با دستمال مخصوص زمین شوی آن را تمیز نمایید بهتر است طی انجام کار بار ها دستمال خود را بشویید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.