چگونه با غم از دست دادن عزیزانمان کنار بیاییم و آرام شویم؟

چیزهای کمی در دنیا با غم از دست دادن و مرگ عزیزانمان قابل مقایسه هستند. گاهی غم ناشی از از دست دادن پدر، مادر، خواهر، برادر، دوستان، پدربزرگ، مادربزرگ و در درجات بعدی حتی مرگ حیوانات خانگی غیرقابل تحمل می شود. اگرچه هیچ راهی برای اجتناب از غم و اندوه ناشی از فقدان جای خالی درگذشتگان وجود ندارد، اما روش های سالم تری برای رویارویی با غم از دست دادن عزیزانمان وجود دارد. در این مقاله در مورد روش های کنار آمدن با غم مرگ عزیزانمان صحبت می کنیم.

سوگ چیست؟

سوگ تجربه غم و اندوه بعد از مرگ کسی است که برای شما مهم است. اگرچه این بخش جدایی ناپذیر زندگی است؛ یعنی تقریبا همه ما در مقطعی از زندگی آن را تجربه می کنیم؛ از دست دادن کسی که دوستش دارید می تواند یکی از دردناک ترین تجربه هایی باشد که باید تحمل کنید.

فرقی نمی کند که یک دوست، همسر، شریک زندگی، والدین، فرزند یا سایر خویشاوندان را از دست می دهید، مرگ یکی از آن ها می تواند برای شما طاقت فرسا باشد. شما ممکن است سیلی از احساسات شدید و دشوار را تجربه کنید، از غم و اندوه عمیق گرفته تا پوچی، ناامیدی، شوک، احساس گناه و پشیمانی. ممکن است از شرایط مرگ عزیزانتان عصبانی باشید، خشم شما بر خود شما، پزشکان، سایر عزیزان یا حتی خدا معطوف می شود. حتی ممکن است در پذیرش این که آن فرد واقعا رفته است دچار مشکل شوید یا در تلاش باشید تا ببینید چگونه می توانید بهبود پیدا کنید و زندگی را ادامه دهید.

سوگ به پاسخ های عاطفی محدود نمی شود. غم و اندوه هنگام از دست دادن یکی از عزیزان می تواند واکنش های فیزیکی را برانگیزد، ازجمله تغییرات در وزن و اشتها،‌ مشکل در خواب، درد و اختلال در سیستم ایمنی بدن که خود موجب بیماری و سایر مشکلات سلامتی می شود.

سطح حمایتی که در اطرافتان دارید، شخصیت شما و سطح سلامت و تندرستی می تواند نقش مهمی در تاثیر غم و اندوه بر سوگ شما داشته باشد. مهم نیست در حال حاضر چه دردی را تجربه می کنید، مهم است بدانید که روش های سالمی برای مقابله با ناراحتی و کنار آمدن با غم و اندوه ناشی از مرگ عزیزان وجود دارد. اگرچه زندگی هرگز مثل قبل نمی شود، اما با گذشت زمان از غم و اندوه شما کاسته شده، با امید و خوش بینی به آینده نگاه می کنید و در نهایت زندگی خود را ادامه می دهید.

درک غم از دست دادن عزیزانمان

شدت احساسات اغلب به شرایط مرگ عزیز، مدت زمانی که قبل از مرگ برای پیش بینی این رویداد صرف کرده اید، رابطه شما با او و تجربه های قبلی از سوگواری بستگی دارد. البته، همانطور که هیچ دو رابطه ای مشابه نیستند، از دست دادن نیز هیچ گاه یکسان نیست.

به طور خلاصه، هرچه فرد در زندگی شما اهمیت بیشتری داشته باشد و هرچه احساسات بیشتری برای او داشته باشید، تاثیر از دست دادن او بر زندگی شما عمیق تر خواهد بود.

غم از دست دادن همسر یا شریک زندگی

علاوه بر تاثیر عاطفی غم، وقتی یک همسر یا شریک زندگی را از دست می دهید، اغلب باید با استرس ملاحظات عملی مانند برگزاری مراسم خاکسپاری و مسائل مالی نیز دست و پنجه نرم کنید. همچنین، ممکن است مجبور باشید مرگ همسرتان را برای فرزندانتان توضیح دهید و راهی برای آرامش آن ها پیدا کنید.

از دست دادن همسر یا شریک زندگی به معنی تغییر در سبک زندگی روزانه،‌ از دست دادن یک تاریخ مشترک و از دست دادن آینده ای است که با هم برنامه ریزی کرده بودید. شما ممکن است احساس تنهایی، ناامیدی و نگرانی در مورد آینده را تجربه کنید. شما حتی می توانید احساس گناه کنید که به نحوی نتوانسته اید از شریک زندگی خود محافظت کنید، یا از دست او به خاطر ترک شما عصبانی باشید.

غم و اندوه از دست دادن والدین

برای کودکان کم سن و سال، از دست دادن مادر یا پدر یکی از بدترین اتفاقاتی است که می تواند رخ دهد. مرگ کسی که به او متکی هستید، کسی که شما را بدون قید و شرط دوست دارد، می تواند پایه های زندگی شما را تکان داده و خلاء بزرگ و ترسناکی را در دنیای شما به وجود آورد. همچنین برای کودکان خردسال طبیعی است که خود را مقصر مرگ والدین می دانند و همین غم و اندوه آن ها را شدیدتر می کند.

حتی برای کودکان بزرگ تر نیز از دست دادن والدین بسیار ناراحت کننده است. احساس گم شدگی و بازگشت به تمام ترس های دوران کودکی بسیار ساده است. اگر والدین شما زندگی طولانی و پرباری داشته اند، تاحدودی احساس آرامش می کنید اما مرگ آن ها باعث می شود که به فانی بودن زندگی فکر کنید. اگر هر دو والدین خود را از دست داده اید، ناگهان بخشی از یک نسل بزرگ تر می شوید، نسلی بدون داشتن والدین و باید برای از دست دادن جوانی خود نیز غمگین باشید. اگر رابطه تان با والدینتان خیلی هم خوب نبود، مرگ آن ها باعث می شود که با مجموعه ای از احساسات متناقض دست و پنجه نرم کنید.

همچنین بخوانید: متن دلتنگی برای مادر فوت شده

غم از دست دادن فرزند

از دست دادن فرزند همیشه ویرانگر است. شما نه تنها او را از دست می دهید، بلکه سال هایی از امید و آرزو و رویاپردازی را نیز از دست می دهید. غم و اندوه می تواند شدیدتر باشد، روند سوگواری سخت تر است و آسیب آن عمیق تر بر زندگی می ماند.

به عنوان والدین، شما در قبال سلامت و امنیت فرزندتان احساس مسئولیت می کنید، بنابراین احساس گناه اغلب می تواند طاقت فرسا باشد. فرقی نمی کند که  فرزندتان را در سقط جنین از دست بدهید، چه در دوران شیرخوارگی، یا بعد از اینکه او بزرگ شد و خانه را ترک کرد، از دست دادن یک کودک بی عدالتی بیشتری را به همراه دارد. برای والدینی که بیشتر از فرزندشان زنده بمانند، غیرطبیعی به نظر می رسد، و یافتن معنی و کنار آمدن با مرگ آنها بسیار دشوارتر می شود.

از دست دادن فرزند همچنین تاثیر و فشار زیادی بر رابطه شما با همسرتان می گذارد و مراقبت از فرزندان دیگر را به یک چالش بزرگ تبدیل می کند.

از دست دادن یک دوست

دوستان نزدیک به زندگی شما شادی، تفاهم و همکاری می بخشند. در واقع، آن ها برای سلامت و تندرستی ما ضروری هستند، بنابراین جای تعجب نیست که از دست دادن آن ها می تواند زندگی ما را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال، هنگامی که یک دوست صمیمی می میرد، به راحتی احساس می کنید در حاشیه قرار گرفته اید، نزدیکی رابطه شما به اندازه یک عضو خانواده یا شریک زندگی اهمیت ندارد. این می تواند منجر به چیزی شود که به آن غم و اندوه محروم می گویند، جایی که از دست دادن شما بی ارزش می شود یا احساس می کنید به خاطر احساس فقدان بسیار عمیق مورد قضاوت یا انگ قرار می گیرید.

از دست دادن کسی به دلیل خودکشی

شوک بعد از خودکشی می تواند طاقت فرسا باشد. علاوه بر سوگواری برای از دست دادن یکی از عزیزان، شما باید با ماهیت مرگ آن ها و انگی که خودکشی با خود همراه دارد نیز کنار بیایید.

اگرچه ممکن است سوالات بی پاسخی در مورد خودکشی عزیزتان در ذهن شما باقی بماند، اما روش هایی برای رهایی از غم و دستیابی به سطحی از پذیرش وجود دارد.

غم از دست دادن یک حیوان خانگی

سوگواری به مرگ یکی فرد محدود نمی شود. برای بسیاری از ما، حیوانات خانگی نیز مانند همراهان عزیز یا اعضای خانواده هستند. بنابراین، وقتی یک حیوان خانگی می میرد، می توانید احساسات مشابه ای از غم، درد و فقدان را تجربه کنید. مانند سوگواری برای انسان، بهبود بعد از دست دادن یک حیوان خانگی نیز زمان بر است، اما روش هایی برای کنار آمدن با آن وجود دارد.

سوگواری برای غم

کنار امدن با غم از دست دادن عزیزان

رابطه شما با فرد فوت شده هرچه که باشد، مهم است بدانید که ما به روش های مختلف با غم کنار می آییم. هیچ روش یکسانی برای واکنش به آن وجود ندارد. وقتی فرد مهمی را در زندگی خود از دست می دهید، اشکالی ندارد احساسات خود را درک کنید. برخی از افراد احساسات خود را با گریه بروز می دهند، در حالی که سایرین هرگز اشک نمی ریزند اما به این معنی نیست که غمگین نیستند.

خود را قضاوت نکنید، فکر نکنید که باید به گونه ای دیگر رفتار می کردید یا سعی نکنید یک جدول زمانی برای غم خود تنظیم کنید. سوگواری برای از دست دادن عزیزان زمان بر است. برای برخی از افراد، هفته ها و ماه ها طول می کشد در حالی که دیگران سال ها سوگواری می کنند. در ادامه خواهیم گفت چگونه با غم از دست دادن عزیزانمان کنار بیاییم؟

به خود اجازه دهید تا احساس کنید

سوگ و سوگواری می تواند احساسات شدید و غیرمنتظره ای را در فرد برانگیزد. اما اگر غم را نادیده بگیرید، زودتر از بین نخواهد رفت. در واقع، انجام این کار باعث می شود تا در بلندمدت اوضاع بدتر شود. برای اینکه در نهایت راهی برای کنار آمدن با از دست دادن خود پیدا کنید، باید فعالانه با درد روبرو شوید. همانطور که ارل گرولمن، مشاور و نویسنده سوگ می گوید: «تنها درمان غم و اندوه، اندوه است.»

اندوه همیشه طی مراحلی سپری نمی شود. ممکن است در مورد مراحل مختلف اندوه شنیده باشید؛ که معمولا شامل انکار، خشم، چانه زنی، افسردگی و پذیرش است. با این وجود، بسیاری از مردم متوجه می شوند که مراحل اندوه بعد از مرگ یکی از عزیزان به این سادگی نیست. برای برخی، غم و اندوه شبیه به یک ترن هوایی یا امواج است. برای دیگران، مرحله به مرحله است. فکر نکنید که باید در یک زمان خاص احساس خاصی داشته باشید.

همچنین بخوانید: متن دلتنگی برای رفتگان

برای یادآوری های دردناک خود را آماده کنید

برخی از روزها مدیریت غم و اندوه برای شما قابل تحمل تر می شود. سپس، یک یادآور مانند عکس، یک ترانه یا یک خاطره ساده می تواند دوباره موجی از احساسات دردناک را در شما به وجود آورد. اگرچه نمی توانید از قبل چنین یادآوری هایی را پیش بینی کنید، اما می توانید خود را برای تعطیلات، روز تولد یا سالگرد ازدواجی که خاطرات شما را دوباره تازه می کنند، آماده باشید. پیش از موعد با سایر دوستان و خانواده صحبت کنید و در مورد بهترین راه ها برای علامت گذاری چنین مناسبتی توافق کنید.

ادامه دادن به معنی فراموش کردن عزیز از دست رفته نیست

یافتن راهی برای ادامه دادن زندگی به این معنی نیست که درد شما از بین می رود یا عزیز از دست رفته را فراموش خواهید کرد. بیشتر ما این غم را در تمام طول عمر با خود حمل می کنیم و آن ها به بخشی از ما تبدیل می شوند. تحمل درد و غم باید با گذشت زمان برای شما آسان تر شود، اما خاطرات و عشقی که برای آن شخصی داشتید همیشه باقی خواهد ماند.

به دنبال حمایت باشید

وقتی کسی که دوستش دارید را از دست می دهید، طبیعی است که بخواهید از دیگران دور شوید و در تنهایی خود به سر ببرید. اما تنهایی در این زمان خوب نیست. حتی اگر نمی توانید در مورد فقدان خود صحبت کنید، بودن در کنار افرادی که به شما اهمیت می دهند باعث آرامش شما شده و به شما کمک می کند تا بار سوگواری را تحمل کنید.

تماس با کسانی که به شما اهمیت می دهند نیز می تواند اولین قدم مهم در مسیر بهبودی باشد. در حالی که برخی از دوستان و اقوام ممکن است از غم و اندوه شما ناراحت باشند، بسیاری دیگر مشتاق حمایت خواهند بود. صحبت کردن در مورد افکار و احساسات شما را سربار نمی کند. بلکه می تواند به شما کمک کند مرگ عزیزتان را درک کنید و راه هایی برای گرامیداشت یاد او بیابید.

برای کاهش غم خود به دوستان و خانواده تکیه کنید

چگونه با غم مرگ عزیزان کنار بیاییم

حتی نزدیک ترین افراد به شما نیز ممکن است در مورد چگونگی کمک به شما دچار مشکل شوند، بنابراین بدون شک و تردید نیازهای خود را با آن ها در میان بگذارید؛ فرقی نمی کند که در مورد برگزاری مراسم خاکسپاری است یا صرفا صحبت کردن. اگر احساس می کنید در این شرایط سخت کسی را ندارید که بر او تکیه کنید، به دنبال گسترش شبکه اجتماعی خود و ایجاد دوستی های جدید باشید.

بر روی افرادی تمرکز کنید که شنوندگان خوبی هستند

وقتی در غم از دست دادن یکی از دوستان یا اعضای خانواده خود هستید، مهم ترین چیز این است که توسط افرادی که به آن ها اعتماد دارید شنیده شوید. اما احساس غم و اندوه شما ممکن است برخی از افراد را نارحت و معذب کند. این ناراحتی باعث می شود که از شما دور شوند،‌ سخنان بی فکر و آزاردهنده ای بگویند یا صبر خود را از دست دهند. این کار آن ها را به عنوان دلیلی برای انزوای خود در نظر نگیرید. به افرادی رجوع کنید که شنوندگان بهتری هستند و به شما آرامش می دهند.

به یک گروه حمایتی بپیوندید

حتی وقتی که از نزدیک ترین افراد حمایت می شوید، این امکان وجود دارد که خانواده و دوستان بهترین روش برای کمک کردن به شما را ندانند. در میان گذاشتن غم و اندوه با افرادی که تجربه های مشابه ای با شما داشته اند، باعث می شود تا احساس تنهایی کمتری داشته باشید. با گوش دادن به دیگران که داستانشان را تعریف می کنند، می توانید نکات ارزشمندی برای رویارویی پیدا کنید. برای پیدا کردن گروه پشتیبانی در منطقه خود، با بیمارستان های نزدیک یا مراکز مشاوره تماس بگیرید.

با یک مشاور سوگواری صحبت کنید

اگر در پذیرش فقدان خود مشکل دارید یا غم و اندوه شما بسیار زیاد است و نمی توانید با آن کنار بیایید، بهتر است با یک مشاور سوگواری صحبت کنید. اعتماد به یک متخصص می تواند به شما کمک کند تا از طریق احساساتی که ممکن است برای به اشتراک گذاشتن آنها با خانواده یا دوستان بسیار دشوار باشد، مقابله کنید، با مسائل حل نشده از مرگ عزیزتان کنار بیایید، و راه های سالم تری برای سازگاری با زندگی پس از از دست دادن خود پیدا کنید.

آرامش را از دین خود به دست آورید

اگر فرد مذهبی هستید، مراسم های خاص سوگواری مذهبی می توانند به شما آرامش داده و دیگران را در غم شما شریک کنند. شرکت در مراسم های مذهبی، خواندن متون معنوی، دعا کردن، مدیتیشن یا صحبت با یک روحانی نیز به شما آرامش خواهد داد و به شما کمک می کند تا مفهوم مرگ عزیزانتان را درک کنید. همچنین با خواندن جملات تسکین دهنده غم می توانید راحتتر با غم از دست دادن کنار بیایید.

استفاده از شبکه های اجتماعی برای حمایت غم

صفحات یادبود در فیسبوک و سایر سایت های رسانه اجتماعی به روش های محبوبی برای اطلاع رسانی به طیف وسیعی از مردم در مورد خبر درگذشت یکی از عزیزان و یافتن حمایت تبدیل شده اند. این صفحات علاوه بر اینکه به شما امکان می دهد اطلاعات عملی مانند برنامه های مراسم تشییع جنازه را منتشر کنید، به دوستان و عزیزان این امکان را می دهد که ادای احترام یا تسلیت خود را ارسال کنند. خواندن چنین پیام‌ هایی اغلب می ‌تواند برای کسانی که از این فقدان غمگین هستند، آرامش بخش باشد.

البته انتشار محتوای حساس در شبکه های اجتماعی خطرات خود را دارد. صفحات یادبود اغلب برای هر کسی باز است. این ممکن است افرادی را که به سختی فرد متوفی را می‌شناختند تشویق کند تا نظرات یا توصیه ‌های خوب اما نامناسب را ارسال کنند. بدتر از آن، صفحات یادبود می توانند ترول های اینترنتی را نیز جذب کنند. موارد زیادی از انتشار پیام های بی رحمانه یا توهین آمیز توسط افراد غریبه در صفحات یادبود منتشر شده است.

به عنوان مثال، برای به دست آوردن محافظت در فیسبوک، می توانید یک گروه بسته را به جای یک صفحه عمومی ایجاد کنید. این بدان معناست که افراد قبل از دسترسی به یادبود باید توسط یکی از اعضای گروه تأیید شوند. همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که اگرچه رسانه های اجتماعی می توانند ابزار مفیدی برای ارتباط با دیگران باشند، اما نمی توانند جایگزین حمایت رودرروی مورد نیاز شما در این زمان شوند.

همچنین بخوانید: وقتی غمگینیم چه کنیم

تجلیل از زندگی عزیزتان

مراسم هایی مانند مراسم سوگواری یا مراسم یادبود می توانند کارکردهای مهمی داشته باشند، به شما این امکان را می دهند که فقدان او بپذیرید، زندگی او را تجلیل کنید، او را به یاد بیاورید و خداحافظی کنید. با این وجود، در دوره پس از تشییع جنازه، اندوه شما شدید تر می شود. اغلب، اطراف شما خالی می شود و شما تنها می مانید تا با شرایط جدید زندگی خود را وفق دهید.

با این وجود، به یاد آوردن عزیزان نباید به مراسم تشییع جنازه ختم شود. یافتن روش هایی برای تجلیل فردی که دوستش دارید باعث می شود که او را به یاد آورید و در روند سوگواری به آرامش دست یابید.

یک دفتر خاطرات داشته باشید یا برای عزیزتان نامه بنویسید

گفتن چیزهایی که هرگز نتوانستید در زندگی به عزیزتان بگویید می‌تواند باعث رهایی عاطفی مهمی شود و به شما کمک کند تا احساستان را درک کنید.

یک یادبود ایجاد کنید

برای کنار آمدن با غم از دست دادن عزیزان چه کنیم

ساختن یادبودی برای عزیزتان، ایجاد یک و‌سایت یا وبلاگ، یا گردآوری یک آلبوم عکس یا دفترچه برای برجسته کردن عشقی که به او داشتید، می ‌تواند به بهبودی کمک کند. کاشتن گل یا درخت به یاد عزیزانتان می ‌تواند برایتان مفید باشد، و به شما این امکان را می ‌دهد که رشد و شکوفایی چیزی را همانطور که تمایل دارید مشاهده کنید.

یک میراث بسازید

 برای مثال، راه اندازی یک کمپین یا جمع آوری کمک مالی به نام عزیزتان، داوطلب شدن برای هدفی که برای آنها مهم بود، یا کمک مالی به خیریه ای که از آنها حمایت می کنند، می تواند به شما در یافتن معنی از دست دادن آنها کمک کند. همچنین می تواند حس هدفمندی را در شما به وجود آورد.

به انجام کارهایی که قبلا با هم انجام می دادید ادامه دهید

 شاید قبلاً با عزیزتان به رویدادهای ورزشی می رفتید، به موسیقی گوش می دادید یا با هم پیاده روی طولانی می کردید؟ آرامشی در یک روتین وجود دارد، بنابراین وقتی آماده بودید ادامه دادن این کارها می تواند راهی برای تجلیل از زندگی عزیزتان باشد.

عزیزتان را به روش های ساده به یاد آورید

حتی کارهای ساده ای مانند روشن کردن شمع، بازدید از مکان مورد علاقه یا علامت گذاری یک تاریخ مهم می تواند به روند بهبودی کمک کند.

از خود مراقبت کنید

وقتی در غم از دست دادن یک عزیز هستید، به راحتی سلامت و رفاه خود را نادیده می گیرید. اما استرس، آسیب و احساسات شدیدی که در آن لحظه با آن ها مواجه هستید می توانند تاثیر قابل توجهی بر سیستم ایمنی شما داشته، رژیم غذایی و خواب شما را تحت تاثیر قرار دهند و در نتیجه سلامت روحی و جسمی شما را مختل کنند.

نایده گرفتن سلامتی خود می تواند باعث شود که روند سوگواری طولانی تر شده و شما مستعد ابتلا به افسردگی یا اندوه پیچیده شوید. همچنین تسلی دادن به فرزندان یا سایر اعضای خانواده که در غم و اندوه هستند نیز برای شما دشوارتر می شود. با این وجود، اقدامات ساده ای وجود دارند که می توانید برای حفظ سلامت خود در چنین شرایط سختی انجام دهید.

استرس خود را مدیریت کنید

این احتمالا آخرین کاری است که به آن فکر می کنید، اما ورزش کردن یک پادزهر قوی برای استرس است و می تواند باعث شود شب ها راحت تر بخوابید. ترفندهای کاهش استرس و اضطراب و تکنیک های آرام سازی مانند تنفس عمیق، مدیتیشن و یوگا نیز روش های موثری برای کاهش اضطراب و نگرانی هستند.

به طبیعت بروید

غوطه ور شدن در طبیعت و سپری کردن وقت در چمن های سبز می تواند تجربه ای آرامش بخش در زمان سوگواری باشد. باغبانی، کوهپیمایی و پیاده روی در پارک یا جنگل را امتحان کنید.

علایقی را دنبال کنید که زندگی شما را باارزش تر می کنند

سرگرمی ها، ورزش و سایر علایقی که به زندگی شما معنی و هدف می بخشند، می توانند یک روتین آرامش بخش در زمان سوگواری باشند. آنها همچنین می توانند به ارتباط شما با دیگران و پرورش روحیه شما کمک کنند.

به خواب و خوراک خود توجه کنید

داشتن یک رژیم غذایی سالم و خواب کافی در شب می تواند تاثیر بسزایی بر توانایی شما برای رویارویی با اندوه داشته باشد. اگر در خوابیدن در این شرایط دشوار مشکل دارید، مکمل ها و قرص های خواب آور می توانند به شما کمک کنند، فقط برای مدت زمان طولانی به آن ها وابسته نشوید.

از مصرف الکل یا مواد مخدر برای مقابله خودداری کنید

در حالی که استفاده از مواد مخدر برای کمک به مقابله با غم و اندوه و خوددرمانی درد وسوسه انگیز است، در درازمدت مصرف بیش از حد الکل و مواد مخدر تنها توانایی شما را برای سوگواری مختل می کند.

همچنین بخوانید: راهکار برای کنترل ناامیدی

وقتی درد سوگ از بین نمی رود

ممکن است هرگز واقعا بر مرگ کسی که دوستش دارید غلبه نکنید. اما با گذشت زمان، طبیعی است که احساسات شدید مانند غم و اندوه و عصبانیت به تدریج کاهش یابند و شما فقدان خود را بپذیرید و به زندگی خود ادامه دهید.

با این وجود، اگر با گذشت زمان احساس بهتری ندارید یا درد شما بدتر می شود، ممکن است نشانه ای از این باشد که غم شما به یک مشکل جدی تر مانند غم پیچیده یا افسردگی شدید تبدیل شده است.

غم و اندوه در برابر افسردگی

تمایز قائل شدن بین غم و اندوه و افسردگی همیشه کار ساده ای نیست زیرا این دو شرایط علائم مشابه ای دارند، اما راه هایی برای این کار وجود دارد:

 • غم و اندوه شبیه به یک ترن هوایی است. غم و اندوه شامل طیف گسترده ای از احساسات و ترکیبی از روزهای خوب و بد است. حتی وقتی در وسط روند سوگواری هستید، لحظات شاد و لذت بخشی را تجربه می کنید.
 • از طرف دیگر، اما در افسردگی، احساس پوچی و ناامیدی همیشگی است.

علائم دیگری که نشان دهنده افسردگی است، نه فقط غم و اندوه، عبارتند از:

 • احساس گناه شدید و فراگیر
 • افکار خودکشی یا مشغولیت با مردن
 • احساس ناامیدی یا بی ارزشی
 • کند شدن گفتار و حرکات بدن
 • ناتوانی در انجام کار در خانه، محل کار یا مدرسه
 • دیدن یا شنیدن چیزهایی که وجود ندارند

غم پیچیده چیست؟

در حالی که غم و اندوه از دست دادن عزیزانمان هرگز به طور کامل از بین نمی رود، اما نباید در مرکز توجه باقی بماند. اگر درد این فقدان به قدری شدید و مداوم است که نمی تواند زندگی خود را ادامه دهید، ممکن است از شرایطی به نام غم پیچیده یا اختلال سوگ پیچیده مداوم رنج می برید.

غم پیچیده مانند گیرکردن در حالت عزاداری شدید است. ممکن است مدت ‌ها پس از مرگ در پذیرش مرگ مشکل داشته باشید یا آنقدر درگیر فردی باشید که مرده است که باعث اختلال در روال روزمره شما شود و روابط دیگر شما را تضعیف کند.

علائم غم پیچیده شامل موارد زیر است:

 • اشتیاق شدید برای عزیز از دست رفته.
 • افکار یا تصاویر ناگهانی از شخص.
 • انکار مرگ یا احساس کفر.
 • تصور این که او زنده است.
 • جستجوی متوفی در مکان های آشنا.
 • اجتناب از چیزهایی که شما را به یاد عزیزتان می اندازد.
 • خشم یا تلخی شدید از دست دادن.
 • احساس اینکه زندگی پوچ یا بی معنی است.

غم پیچیده و تروما

اگر مرگ عزیزتان ناگهانی،‌ خشونت آمیز یا به شدت استرس زا و آزاردهنده بود، غم پیچیده می تواند به عنوان ضربه روانی یا PTSD ظاهر شود.

آسیب دیدن از فقدان کسی که دوستش دارید می تواند در شما احساس درماندگی ایجاد کند و مجبور شوید با احساسات، خاطرات ناراحت کننده و اضطرابی که از بین نمی رود، دست و پنجه نرم کنید. اما با راهنمایی درست، می توانید این وضعیت را تغییر داده و به زندگی خود ادامه دهید.

همچنین بخوانید: اشعار دلتنگی مولانا

یافتن کمک حرفه ای

اگر علائم غم و اندوه پیچیده، تروما یا افسردگی بالینی را تجربه می کنید، بلافاصله با یک متخصص سلامت روان مشورت کنید. این شرایط در صورت درمان نشدن منجر به آسیب عاطفی شدید، مشکلات تهدیدکننده زندگی و حتی خودکشی خواهند شد. اما درمان می تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید.

با مشاور یا درمانگر سوگ تماس بگیرید اگر:

 • احساس می کنید زندگی ارزش زیستن ندارد.
 • آرزو می کنی که ای کاش با عزیزت مرده بودی.
 • خود را به خاطر از دست دادن یا عدم جلوگیری از آن سرزنش می کنید.
 • برای بیش از چند هفته احساس بی حسی و قطع ارتباط می کنید.
 • از زمان از دست دادن در اعتماد کردن به دیگران مشکل دارید.
 • قادر به انجام فعالیت های عادی روزانه خود نیستید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.