باقالی را چگونه خشک کنیم؛ که تازه و خوشرنگ بماند

در این پست روش های خشک کردن باقالی توضیح داده شده است. 3 روش برای خشک کردن باقلا سبز تازه با کیفیت و رنگ زیبا که برای نگهداری به مدت زیاد مناسب است.

باقالی یکی از سبزیجاتی است که ما ایرانی ها خصوصا مردم شمال کشور از آن به صورت تازه و خشک در انواع غذاهای خود مانند باقالی پلو، باقلا قاتوق و باقلا وابیج استفاده می کنند. تمام این غذاها از پرطرفدار ترین و شناخته شده ترین غذاهای ایرانی هستند که می توان برای پخت این غذا ها هم از باقالی تازه و هم باقالی خشک استفاده کرد. در ادامه این مطلب برای شما به صورت مختصر توضیح می دهیم که باقالی را چگونه خشک کنیم؟ طریقه خشک کردن باقالی به 3 روش توضیح داده شده است.

طریقه خشک کردن باقالی (باقلا)

برخی از مردم معتقد هستند که باقلا یا باقالی موجب کم خونی می شود، این موضوع صحت ندارد. در اصل مصرف باقالی برای برخی از افراد که به علت کمبود آنزیم مشکل ارثی دارند باعث بیشتر شدن کم خونی در این افراد شود. افرادی که مشکل کم خونی ندارند مصرف باقالی هیچ ایرادی ندارد اما توصیه می شود که در مصرف باقالی زیاده روی نکنند زیرا مصرف بیش از اندازه باقالی به دلیل این که طبع سردی دارد و باعث نفخ می شود. ممکن است که شما جز افرادی باشید که به باقالی حساسیت داشته باشید به هیچ عنوان نباید در معرض باقالی قرار بگیرید زیرا افرادی که مشکل فاویسم دارند، با مصرف باقالی ممکن است خود در معرض خطر قرار دهند.

باقالی سبز یکی از سبزیجاتی است که دارای خواص فراوانی مانند فیبر٬ پروتئین، کلسیم و پتاسیم است. از دیگر خواص باقالی می توان به ال دوپا اشاره کرد، که برای افراد مبتلا به پارکینسون بسیار مناسب است. همچنین می توانید با خوردن باقالی فشار خون خود را تنظیم کنید به همین دلیل توصیه می شود که افرادی که دچار فشار خون هستند برای کاهش فشار خون از باقالی استفاده کنند. در طب سنتی توصیه و تاکید شده است که باقالی باعث افزایش قوای جنسی می شود.

باقالی خشک

خشک کردن باقالی به چه صورت است؟ برای خشک کردن باقالی یا باقلا چندین روش وجود دارد که در ادامه مطلب به صورت مختصر هر روش را برای شما توضیح می دهیم.

روش اول: خشک کردن باقالی با برگ انار

در این روش برای این که باقالی ها بعد از این که خشک شدند آفت زده نشوند، از برگ انار استفاده می شود. در این روش ابتدا شما به اندازه کافی آب را داخل قابلمه بریزید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید و بعد از این که به جوش آمد باقالی ها را که از قبل پوست گرفته اید داخل آب جوش بریزید. سپس مقداری برگ انار ( می توانید از عطاری خریداری کنید) به باقالی ها اضافه کنید. باید این نکته را به یاد داشته باشید که باقالی ها را نباید بپزید. پس از این که چند بار هم زدید آبکش نمایید و در فضای باز مانند حیاط در آفتاب پهن کنید تا خشک شوند. بعد از خشک شدن در طول سال به خصوص زمستان استفاده کنید. در هنگام استفاده کافی است که باقالی ها را از غلاف جدا کنید.

روش دوم: خشک کردن باقالی سبز خلال شده

باید باقالی ها را کامل پوست بگیرید، به گونه ای که هیچ پوستی نداشته باشند، پس از این که کامل پوست باقالی ها را گرفتید بدون این که آن ها را بشویید روی پارچه ای تمیز پهن کنید و پنکه را طوری تنظیم کنید باقالی ها را پراکنده نکنید و به وسیله باد پنکه خشک شود. حواستان باشد که هر چند ساعت باید باقالی ها را زیر رو کنید تا کاملا خشک شود. اگر خواستید از این باقالی ها استفاده کنید آن ها را چند ساعت داخل آب خیس کرده سپس آبکش نمایید و بعد استفاده کنید.

روش سوم: خشک کردن باقالی به روش ساده

در این روش بعد از این که پوست سبز باقالی ها را گرفتید آن ها را بشورید و اجازه دهید تا آب اضافی باقالی ها گرفته شود سپس روی یک پارچه تمیز پهن کنید و با باد پنکه آن ها را خشک کنید. بعضی ها در آفتاب پهن می کنند تا خشک شوند بعد از یک یا دو روز که تغییر رنگ داد زیر رو کنید تا خوب خشک شود. چند روز طول می کشد تا باقالی ها کاملا خشک شود بعد از این که کاملا خشک شد می توانید درون هر ظرفی که دوست دارید نگه داری کنید.

مصرف باقالی خشک به روش گیلانی ها

اغلب مردم گیلان، باقالی خشک را به مدت یک روز در آب خیس می کنند به این دلیل که باقالی ها وقتی در آب خیس می خورند حجیم تر می شوند. معمولا این باقالی ها را در کنار اشپل (خاویار ماهی سفید که به وسیله نمک شور شده است) میل می کنند.

باقالی پخته یکی از پر طرفدارترین میان وعده هایی است که اغلب در کنار تمامی خیابان های شهرهای مختلف کشور به فروش می رسد. فقط کافی است که باقالی های تازه یا خشک را با آب بپزید و با نمک، سرکه، گلپر و در بعضی مواقع با سماق میل کنید. بعضی از افراد باقالی پخته را به همراه نان، خیار و گوجه می خورند. اگر دوست داشته باشید می توانید باقالی پخته را با آویشن هم میل کنید.

باقالی را چگونه خشک کنیم؟
باقالی را چگونه خشک کنیم؟

طرز تهیه باقالی پخته با باقالی خشک

اگر باقالی تازه در دسترس ندارید می توانید باقالی خشک را بپزید و میل نمایید. برای تهیه باقالی پخته باید باقالی های خشک شده را به مدت یک روز کامل در آب سرد قرار دهید و آب آن را چند بار عوض کنید تا نفخ آن گرفته شود. این نکته را به یاد داشته باشید که خیساندن باقالی خشک باعث می شود که حجم آن ها بیشتر شود پس بهتر است که در یک ظرف بزرگتر آن ها خیس کنید پس از گذشت چند ساعت آن ها را زیر و رو کنید. بعد از این که خوب خیس خوردند و حجم آن ها دو برابر شد داخل آب جوش بریزید و اجازه دهید تا خوب بپزند. بعضی مواقع ممکن است که برخی از باقالی ها زود بپزند و بعد از گذشت یک ساعت کامل پخته شوند و برخی از آن ها دیر بپزند و به پختن بیشتری نیاز داشته باشد. بیشتر افرادی که جز طرفداران باقالی پخته هستند برای مزه دار کردن بعد از این که باقالی ها پخت آن ها را آبکش می کنند تا آب اضافی گرفته شود. سپس سرکه و ادویه های مورد علاقه شان را اضافه کرده و خوب مخلوط می کنند تا مزه دار شود.

باقالی برای چه کسانی مضر است؟

  • مبتلایان به فشار خون پایین
  • مبتلایان به فاویسم
  • کسانی که داروهای مهار کننده منوآمین اکسیداز استفاده می کنند.
  • به کسانی که به غذاهای با طبع سرد حساس هستند.
  • مبتلایان به کم خونی

نحوه خشک کردن لیمو عمانی

انجیر را چگونه خشک کنیم

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.