چگونه مشکلات میکروفون گوشی اندروید را برطرف کنیم؟

اگر میکروفون گوشی شما خوب کار نمی کند، صدای آن ضعیف است یا صدای بی کیفیتی دارد این مقاله با موضوع علت کار نکردن میکروفون گوشی اندرویدی و روش های تعمیر ان را بخوانید.

اگر میکروفون گوشی اندرویدی شما کار نمی کند یا صدا را با اختلال دریافت می کنید، این راه حل ها را امتحان کنید.

آیا اخیرا تماس تلفنی داشته اید که طرف مقابل به شما بگوید صدایتان وضوح کافی را ندارد؟ وقتی چنین اتفاقی می افتد، ممکن است آن را به اتصال بد نسبت دهید. با این وجود، ممکن است مشکل از درست کار نکردن میکروفون گوشی باشد.

شما حتی ممکن است متوجه مشکل میکروفون گوشی خود نباشید؛ بدترین سناریو این است که میکروفون گوشی شکسته باشد. بیایید نگاهی بیاندازیم به برخی از مشکلات میکروفون گوشی اندرویدی و روش هایی برای برطرف کردن آن ها را ارائه می دهیم.

دلیل خوب کار نکردن میکروفون گوشی چیست؟

چرا و چگونه مشکلات میکروفون در گوشی اندروید ظاهر می شوند؟ میکروفون شما می تواند بنا به دلایل مختلفی دچار مشکل شود که شایع ترین آن کثیف شدن میکروفون است. اگر شما به طور منظم گوشی خود را تمیز نمی کنید، تعجب خواهید کرد که گوشی تا چه اندازه کثیف می شود.

سایر مشکلات سخت افزاری رایج در گوشی های اندروید با آپدیت های نرم افزاری و نصب اپلیکیشن های شخص ثالث در ارتباط است. این مشکلات بدون این که متوجه شوید باعث غیرفعال شدن میکروفون گوشی شما می شوند. میکروفون همچنین به دلیل مشکلات فیزیکی مانند نقص داخلی یا آسیب سخت افزاری ناشی از مصرف نادرست از گوشی، آسیب می بیند.

چگونه بفهمیم میکروفون گوشی اندروید ما خوب کار نمی کند؟

اگر متوجه شدید که میکروفون گوشی شما دچار مشکل شده و کار نمی کند، بهتر است آن را تست کنید. در ادامه نحوه تست میکروفون را برای شما شرح می دهیم.

صدای خود را ضبط کنید

ساده ترین روش برای اطمینان از این که میکروفون به درستی کار می کند این است که صدای خود را با گوشی ضبط کنید و به صدای ضبط شده گوش دهید. شما به راحتی می توانید تشخیص دهید که صدای شما مخدوش است یا خیر و این می تواند به شما در تشخیص مشکل کمک کند.

بیشتر گوشی های اندروید همراه با یک ضبط کننده صدای داخلی عرضه می شوند که می توانید از آن استفاده کنید. اگر چنین چیزی بر گوشی شما نصب نشده است،‌ می توانید یک اپلیکیشن ضبط صدا مانند ASR Voice Recorder دانلود و نصب کنید.

یک بررسی عیب یابی سیستم انجام دهید

اگر همچنان از عملکرد میکروفون گوشی خود اطمینان ندارید، می توانید از یک اپلیکیشن عیب یابی سخت افزاری و سیستمی مانند Phone Doctor Plus برای تست میکروفون خود استفاده کنید. این اپلیکیشن تست های مختلفی را اجرا خواهد کرد و نتیجه وضعیت را در اختیار شما قرار می دهد.

همچنین بخوانید: روش های مراقبت از گوشی

روش هایی برای برطرف کردن مشکل میکروفون گوشی اندرویدی

اگر مطمئن شدید که میکروفون شما به خوبی کار نمی کند و دچار مشکل شده است، می توانید آن را برطرف کنید. از آنجایی که دلایل مختلفی برای کار نکردن میکروفون وجود دارد، روش های مختلفی نیز برای رفع این مشکلات در دسترس هستند.

1. بررسی کنید که آیا قاب گوشی میکروفون شما را مسدود می کند یا نه

اگر گوشی خود را درون یک قاب قرار داده اید، ابتدا باید چک کنید که آیا قاب مانع از کارکرد میکروفون نمی شود. این احتمال وجود دارد که میکروفون به درستی کار می کند، اما چون قاب گوشی روی آن را پوشانده است نمی توانید به خوبی صدا را بشنوید یا صدا به خوبی منتقل نمی شود.

اگر قاب را از خود سازنده بخرید و مناسب مدل گوشی شما باشد، به احتمال زیاد چنین مشکلی پیش نمی آید. اما گاهی اوقات، قاب های تقلبی ممکن است دارای نواقص ساخت باشند و درست در جای خود قرار نگیرند؛ یعنی در بالای میکروفون گوشی.

2. راه اندازی مجدد و چک کردن آپدیت ها

گاهی اوقات، ساده ترین راه حل بهترین راه حل است. راه اندازی مجدد یا ری استارت گوشی با پاک کردن تمام فرآیندها و بستن اپلیکیشن ها، سیستم را تازه می کند. این می تواند یک راه حل سریع برای مشکل شما باشد.

دکمه پاور را نگه دارید تا منو ظاهر شود، سپس Power > Power off را انتخاب کنید. قبل از روشن کردن مجدد آن را به مدت 30-60 ثانیه خاموش کنید، سپس بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

اگر ری استارت کارساز نبود، آپدیت های نرم افزار واقع در مسیر Settings > System > Advanced > System update بررسی کنید. یک آپدیت نرم افزاری جدید معمولا تمام باگ ها و مشکلات نسخه کنونی را برطرف می کند که می تواند بر میکروفون گوشی تاثیرگذار باشد.

3. میکروفون گوشی خود را تمیز کنید

پاک کردن میکروفون گوشی

اگر زیاد گوشی خود را تمیز نمی کنید، آلودگی ممکن است در منافذ کوچک مانند پورت میکروفون جمع شود، حتی اگر گوشی شما دارای استاندارد IP68 برای مقاومت در برابر گرد و غبار و آب باشد. پاک کردن گوشی کافی نیست، زیرا آلودگی و گرد و غبار درون این منافذ جمع می شوند.

میکروفون شما یک سوراخ کوچک یا یک پورت واقع در کناره رابط USB است که معمولا در پایین گوشی قرار دارد. یک سوزن کوچک یا چیزی مشابه آن بردارید و از آن برای تمیز کردن میکروفون به آرامی استفاده کنید. روش دیگر این است مستقیما در آن فوت کنید تا تمام آلودگی ها برطرف شوند. با این وجود، اگر این کار را انجام می دهید، مراقب باشید که هوا بیش از حد وارد خود گوشی نشود.

یکی دیگر از جنبه هایی که هنگام تمیز کردن باید مد نظر داشته باشید، محافظ صفحه نمایش است. وقتی یک محافظ جدید بر روی گوشی خود قرار می دهید، این احتمال وجود دارد که خروجی میکروفون را بپوشاند. اطمینان حاصل کنید که هیچ بخش از آن میکروفون را مسدود نکند و هیچ آلودگی در پورت جمع نشده باشد.

شما می توانید راهنمای ما را برای تمیز کردن آیفون برای تلفن اندرویدی خود نیز بکار ببرید و اکثر مراحل مشابه را برای جلوگیری از مواجه شدن مجدد با این مشکل در آینده انجام دهید.

4. تنظیمات صدا را پیکربندی کنید

برخی از گوشی های اندرویدی با یک قابلیت به نام کاهش نویز یا سرکوب نویز عرضه می شوند. کاهش نویز موجب کاهش نویز پس زمینه در هنگام برقراری تماس یا ضبط ویدئو می شود.

برای کسانی که از این قابلیت بی خبر هستند، نتیجه کار می تواند کمی گیج کننده باشد و فکر کنند که مشکلی در میکروفون گوشی آن ها پیش آمده است. در اینجا نحوه غیرفعال کردن تنظیمات برای اطمینان از سالم بودن میکروفون آمده است:

  1. به برنامه Settings تنظیمات بروید.
  2. تنظیمات تماس Call Settings یا تنظیمات صدا Sound Settings را انتخاب کنید.
  3. به دنبال گزینه Noise Reduction بگردید و آن را غیرفعال کنید.
  4. گوشی خود را ریستارت کنید و بررسی کنید که آیا مشکل حل شده است یا خیر.

لطفا توجه کنید که تمام گوشی های اندروید این قابلیت را ندارند و ممکن است در محل دیگری قرار داده شده باشد.

علاوه بر این گزینه، این احتمال نیز وجود دارد که شما گوشی خود را به یک هدست بلوتوثی یا دستگاه دیگری با میکروفون وصل کرده باشید. اگر این چنین باشد، گوشی از آن دستگاه به عنوان میکروفون اصلی به جای خود میکروفون تعبیه شده در گوشی استفاده خواهد کرد.

آنچه در حال حاضر به گوشی شما متصل است را در Settings > Connected devices (تنظیمات > دستگاه‌های متصل) بررسی کنید. هر دستگاه بلوتوث فعال را غیرفعال کنید و دوباره از میکروفون برای رفع مشکل خود استفاده کنید.

حل مشکل کار نکردن میکروفون گوشی

5. تداخل اپلیکیشن شخص ثالث را بررسی کنید

اپلیکیشن های شخص ثالث یکی از اصلی ترین دلایل مشکلات میکروفون گوشی اندرویدی هستند. آن ها ممکن است با تنظیمات گوشی شما تداخل پیدا کنند؛ بسیاری از افراد بی نظمی هایی را تجربه می کنند. به این ترتیب،‌ اپلیکیشن هایی که به میکروفون شما دسترس دارند ممکن است دلیل بروز مشکلات باشند.

برای تعیین این که مشکلات میکروفون به دلیل اپلیکیشن شخص ثالث است یا نه، باید گوشی خود را در حالت ایمن راه اندازی کنید تا تمام اپلیکیشن های شخص ثالث به طور موقتی غیرفعال شوند.

در اینجا نحوه فعال کردن حالت ایمن در تلفن خود زمانی که از قبل روشن است آورده شده است:

  1. دکمه پاور گوشی خود را فشار داده و نگه دارید.
  2. در صفحه نمایش، گزینه خاموش کردن را لمس کرده و نگه دارید.
  3. پس از آن، باید حالت Safe mode (حالت ایمن) را در پایین صفحه خود مشاهده کنید. برای راه اندازی مجدد به حالت ایمن این مورد را انتخاب کنید.

اگر گوشی شما خاموش است، مراحل زیر را انجام دهید:

  1. دکمه پاور گوشی خود را نگه دارید تا به طور معمول بوت شود.
  2. وقتی انیمیشن شروع شد، دکمه کاهش صدا را فشار دهید و نگه دارید. آن را نگه دارید تا انیمیشن تمام شود و تلفن شما در حالت ایمن روشن شود.
  3. برای تأیید خواهید دید که حالت ایمن در پایین صفحه ظاهر می شود.

حال که در حالت ایمن هستید، یک تماس آزمایشی برقرار کنید یا از ضبط کننده صدا برای چک کردن میکروفون خود استفاده کنید. اگر میکروفون به درستی در حالت ایمن کار می کند، مشکل در یکی از اپلیکیشن های شخص ثالث است. شما می توانید فهرستی از اپلیکیشن هایی که از میکروفون استفاده می کنند را در منو تنظیمات مشاهده کنید.

به Settings > Apps & Notifications > Advanced > Permission manager > Microphone بروید.

چگونه میکروفون گوشی را تعمیر کنیم؟

اگر آمپلی فایرهای صدا یا اپلیکیشن های تقویت کننده صدا نصب کرده اید، به احتمال زیاد مشکل از سوی آن ها رخ داده است. در غیراینصورت، اپلیکیشن هایی را بررسی کنید که فکر می کنید دلیل این مشکل هستند، دسترسی آن ها به میکروفون را لغو کنید، سپس عملکرد میکروفون را بررسی کنید تا ببینید که آیا مشکل برطرف شده است یا نه.

6. گوشی را نزد یک تکنسین ببرید

اگر هچ یک از موارد بالا کارساز نبودند، این احتمال وجود دارد که گوشی شما آسیب دیده باشد. میکروفون ها قطعات ظریفی هستند که به راحتی در اثر افتادن، برخورد یا آب آسیب می بینند. در این سناریو، بهتر است که گوشی را نزد تکنسین ببرید تا بتواند مشکل اصلی را شناسایی کند.

کلام آخر

دلایل مختلفی وجود دارد که به سبب آن میکروفون گوشی اندرویدی به خوبی کار نمی کند. اگر زمانی با مشکلی مواجه شدید، در این مقاله، روش هایی برای شناسایی و رفع مشکلات مرتبط با کار نکردن میکروفون گوشی برای شما توضیح داده شده است.

بهترین راه حل برای جلوگیری از بروز هرگونه مشکل در آینده این است که از گوشی خود به خوبی مراقبت کنید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.