روش گرفتن الکتریسیته لباس (رفع برق گرفتگی لباس)

چگونه الکتریسیته لباس را برطرف کنیم

ایجاد الکتریسیته در لباس باعث ایجاد حس ناخوشایند در شما می شود، شما از چه روشی برای از بین بردن برق گرفتگی لباس استفاده می کنید؟ در این نوشته به علت ایجاد الکتریسیته در لباس و راه های از بین بردن الکتریسیته لباس می پردازیم.

هیچ کسی دوست ندارد موهایش دچار الکتریسته ساکن شود. همین موضوع برای لباس‌ها نیز صادق است. یکی از آزاردهنده‌ترین مشکلات مرتبط با شستن لباس‌ها، به وجود آمدن الکتریسیته ساکن است که برای هر کسی رخ می‌دهد. از بهم ریختگی کمد لباس گرفته تا سیخ شدن موها، الکتریسته ساکن لباس‌ها منبع بسیاری از داستان‌های ترسناک بوده است. خوشبختانه، با چندین نکته هوشمندانه مرتبط با خشک کردن لباس‌ها، نه تنها می‌توانید از این اتفاق جلوگیری کنید بلکه این امکان نیز فراهم می‌شود تا یک بار برای همیشه از دست الکتریسیته لباس خلاص شوید.

چه چیزی باعث الکتریسیته ساکن در لباس‌ها می‌شود؟

زمانی که پارچه‌های مختلف، به عنوان مثال در خشک‌کن، به یکدیگر مالیده می‌شوند، بار الکتریکی در لباس‌ها ایجاد می‌شود (عمدتاً لباس‌هایی که دارای پارچه‌های مصنوعی هستند) که منجر می‌شود تا لباس‌ها به بدن شما بچسبند انگار که با چسب به شما چسبیده‌اند.

از نقطه‌نظر علمی، لباس‌ها در اثر حرکت الکترون‌ها (ذراتی با بار منفی) از یک ماده به ماده‌ی دیگر، باردار می‌شوند. این بار استاتیکی منجر به عدم تعادل بین بارهای مثبت و منفی در دو پارچه می‌گردد. از آنجایی که اشیا با بارهای مختلف یکیدیگر را جذب می‌کنند، دو پارچه خیلی سریع آنچنان به یکدیگر می‌چسبند که انگار جدایی‌ناپذیر هستند. الکتریسیته در لباس‌ها، به خصوص در محیط‌هایی با رطوبت پایین، قابل توجه است؛ زمانی که هوا دارای زطوبت کم است.

نکاتی برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در لباس‌ها

روش گرفتن الکتریسیته لباسمطمئن‌ترین روش برای خلاص شدن از دست الکتریسیته ساکن لباس‌ها، ایجاد تغییرات دائمی در برنامه‌ی شستن لباس‌هاست. در ادامه به برخی از این موارد می‌پردازیم.

  • استفاده از نرم‌کننده لباس

اضافه کردن نرم‌کننده لباس با کیفیت به لباس‌شویی به روان کردن لباس‌ها در ماشین لباسشویی کمک می‌کند، اصطکاک و الکتریسیته ساکن را کاهش می‌دهد و همچنین موجب نرمی و لطافت پارچه می‌گردد.

  • لباس‌های خود را پس از شستن در هوای آزاد و به صورت کامل خشک کنید

لباس‌های خود را فوراً از ماشین‌لباسشویی خارج کنید و آن‌ها را روی یک سطح صاف بیندازید تا در هوای آزاد خشک شوند. به این طریق، از به وجود آمدن مشکلات مربوط به الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌شود. الکتریسیته ساکن غالباً در نتیجه‌ی خشکی اتفاق می‌افتد که به همین دلیل است که خشک کردن لباس‌ها در هوای باز ترجیح داده می‌شود. در غیر این صورت، به طور طبیعی الکتریسیته ساکن بسیار زیادی روی لباس‌ها ایجاد می‌شود.

  • پارچه‌های مصنوعی را به صورت جداگانه خشک کنید

هنگام مرتب کردن لباس‌های خود برای شستن، مطمئن شوید که پارچه‌های مصنوعی را از باقی لباس‌هایتان جدا کنید. به این ترتیب، این لباس‌ها در طول شستشو یا فرآیند خشک کردن دارای الکترون نمی‌شوند.

  • از ورقه‌های خشک‌کن استفاده کنید

در صورتی که از خشک‌کن استفاده می‌کنید، به خاطر داشته باشید که تماً از ورقه‌های خشک‌کن استفاده کنید. این ورقه‌ها نه‌تنها برای جلوگیری از ایجاد الکتریسیته ساکن در خشک‌کن بکار می‌روند، بلکه کمک می‌کنند تا لباس‌ها حتی در هوای گرم نیز بوی خوبی داشته باشند.

  • لباس‌های خود را هنگام برداشتن از خشک‌کن تکان دهید

همانطور که هر لباس را از خشک‌کن خارج می‌کنید، هر یک را دو تا سه بار سریع بتکانید. این کار از ایجاد الکتریسیته ساکن جلوگیری می‌کند چراکه لباس‌هایتان بر روی سطح دیگری قرار می‌گیرند.

روش های گرفتن الکتریسیته لباس

روش برطرف کردن الکتریسیته لباس

اکنون که با تمام مراحل درست برای حفاظت از خود در برابر ایجاد الکتریسیته ساکن هنگام شستن لباس‌ها آشنا شده‌اید، نوبت آن رسیده که چند نکته‌ی سودمند در زمینه از بین بردن الکتریسیته ساکن از لباس‌ها را به شما آموزش دهیم.

  • پوست خود را پیش از پوشیدن لباس مرطوب کنید

این کار موجب افزایش رطوبت در لایه‌های سطحی پوست می‌شود و از چسبیدن پارچه به پوست جلوگیری می‌کند.

  • یک ورقه‌ی خشک‌کن به لباس‌های خود بمالید

لباس را دور از بدن خود نگه دارید و قسمت داخلی پارچه را به یک ورقه‌ی خشک‌کن مناسب بمالید.

  • مقداری آب بر روی لباس‌های خود اسپری کنید

هدف از این کارف مرطوب کردن پارچه در ناحیه‌ای است که احساس می‌کنید دارای الکتریسیته ساکن شده است. اسپری آب باعث می‌شود تا الکتریسیته ساکن از بین برود. اما مطمئن شوید که بیش از اندازه یا در قسمت‌های دیگری از لباس اسپری نکنید.

  • از فلز به منظور از بین بردن الکتریسیته از لباس‌ها استفاده کنید

پس از شستن و خشک کردن اما قبل از پوشیدن لباس‌ها، یک آویز لباس فلزی را در دست بگیرید و آن را به آرامی به سمت لباس‌های دارای الکتریسیته ساکن حرکت دهید. نگه داشتن آویز فلزی بین پوست و لباس‌ها نیز می‌تواند یک تاکتیک کارآمد به منظور از بین بردن الکتریسیته ساکن برای زمان‌هایی باشد که شما وقت کافی برای درآوردن و تعویض لباس‌هایتان ندارید. البته، می‌توان از سایر اشیای فلزی کوچک نیز برای این منظور استفاده کرد.

  • رطوبت خانه‌ی خود را افزایش دهید

این کار می‌تواند به از بین بردن تمام مشکلات مرتبط با الکتریسیته لباس‌ها کمک کند. تنها کاری که لازم است انجام دهید، خرید یک دستگاه رطوبت‌ساز و نصب آن در اتاقی است که لباس‌های خود را خشک یا نگه‌داری می‌کنید. الکتریسیته ساکن به خصوص در زمستان، زماین که هوا خیلی خشک است، بسیار متداول می‌باشد. در این هنگام، دستگاه رطوبت‌ساز با ایجاد مولکول‌های آب در هوا، این خشکی را جبران می‌کند و باعث می‌شود تا الکتریسیته روی لباس‌ها با گذشت زمان از بین برود.

سخن نهایی

اکنون شما با روش‌ها و نکات مختلف به منظور از بین بردن الکتریسیته از روی لباس‌هایتان آشنا شده‌اید. متاسفانه، الکتریسیته ساکن تنها مشکل موجود هنگام شستن لباس‌ها نیست. مشکلات دیگری از جمله طول عمر لباس‌ها نیز وجود دارند. به کمک ورقه‌های خشک‌کن و مواد شوینده‌ی مناسب می‌توان از زندگی بدون الکتریسیته ساکن روی لباس‌ها لذت برد!

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.