برای از بین بردن علف های هرز چه باید کرد؟

نحوه از بین بردن علف های هرز

باغچه‌های پر از قاصدک؟ مسیرهای پوشیده از علف های هرز؟ در این مقاله، چندین نکته‌ی کاربری برای از بین بردن علف های هرز و و جلوگیری از افزایش آن‌ها به ساده‌ترین شکل ممکن ارائه خواهیم کرد.

انواع علف های هرز در باغچه‌های ما در کمین هستند و هر وقت که فرصتی پیش آید، رشد می‌کنند و گسترش می‌یابند. اکثر افراد معتقدند که این علف‌ها بسیار مضر هستند چراکه گل‌ها و سبزیجات زیبای ما را از بین می‌برند و و مواد مغذی درون خاک را استفاده می‌کنند. برخی از انواع علف های هرز می‌توانند آسیب بیشتر از این به خاک و گیاهان ما وارد کنند. همگی ما از واکنش‌های آلرژیک بدی ناشی از برخورد با گزنه یا پیچک سمی آگاه هستیم. این در حالی است که علف های هرز می‌توانند پایه‌های ساختاری را با سرعت بسیار زیادی از بین ببرند. طبیعتاً، هیچ‌یک از این موارد ایده‌آل نیست. اما چه راهی برای از بین بردن دائمی علف های هرز وجود دارد؟

 

بهترین روش برای از بین بردن علف های هرز

خوشبختانه، روش‌های بسیار زیادی به منظور از بین بردن علف های هرز وجود دارند. و اکثر روش ها نیازی به استفاده از مواد شیمیایی نیز ندارند. یکی از مراحل کشاورزی پاکسازی و اماده سازی زمین برای کاشت است. ما در این مقاله، برخی از مهم‌ترین نکات به منظور از بین بردن علف های هرز و جلوگیری از گسترش آن‌ها را ارائه خواهیم داد.

 

1. آن‌ها را از ریشه درآورید

روش از بین بردن علف های هرز

بله، این روش از بین بردن علف های هرز باغ و باغچه کمی قدیمی به نظر می‌رسد اما با این وجود، بسیار کارآمد است. کندن علف های هرز یکی از بهترین و قابل اطمینان‌ترین روش‌ها به شمار می‌رود. زمانی که به درستی انجام شود، از نتیجه‌ی کار شگفت‌زده خواهید شد. از یک چنگک باغبانی یا بیلچه برای این کار استفاده کنید و به آرامی آن‌ها را از خاک بیرون آورید. هدف، بیرون آوردن علف هرز با ریشه است تا از رشد مجدد آن جلوگیری شود.

این روش برای زمانی ایده‌آل است که یک یا دو علف هرز در باغچه داشته باشید. اما اگر تعداد زیادی از این علف‌ها در باغچه دیده می‌شوند، شاید لازم باشد ابزار مخصوص بیرون کشیدن علف های هرز از خاک را تهیه نمایید. این وسیله به شما این امکان را می‌دهد تا پنجه را در اطراف علف هرز وارد خاک کنید و آن را از ریشه بیرون آورید. برای خرید، به دنبال طرح‌های ارگونومیک باشید که به شما امکان کار در حالت عمودی را می‌دهند.

برخی از علف های هرز نیاز به توجه بیشتری دارند زیرا حتی با باقیمانده‌ی کمی از ریشه نیز دوباره رشد می‌کنند. علف هرز ژاپنی نیز یکی دیگر از مواردی است که باید مراقبش بود که بیرون کشیدن آن با دست معمولاً نتیجه‌بخش نیست و نیاز به روش‌های خاص خود دارد.

 

2. بر روی خاک، کود گیاهی بریزید

کود گیاهی یکی از ساده‌ترین روش‌ها به منظور سرکوب علف های هرز به شمار می‌رود که معمولاً بر روی خاک ریخته می‌شود. کودهای گیاهی زیست تخریب‌پذیر مانند کمپوست، خرده چوب، پوست فرآوری شده، کاه، جلبک دریایی و کود دامی پوسیده همگی علف های هرز را سرکوب می کنند. این کار همچنین مواد مغذی ضروری را دوباره در خاک آزاد و به رشد گیاهان شما کمک می‌کنند. با این وجود، از آنجایی که کود گیاهی به مرور زمان از بین می‌رود، باید هر چند سال یکبار تعویض شود.

 

3. علف های هرز را بچینید

چیدن منظم علف های عرز، یک روش عالی به منظور از بین بردن آن‌ها محسوب می‌شود. این کار موجب تضعیف گیاه و جلوگیری از رشد می‌شود که در نهایت، از بین بردن آن را به همراه دارد.

تنها مطمئن شوید که سبدی به ماشین چمن‌زنی خود وصل کرده باشید تا علف‌های چیده شده روی چمن باقی نمانند. در غیر این صورت، دانه‌های علف هرز دوباره رشد می‌کنند و مشکل مجدداً تکرار می‌شود. زمانی که چمن بدون علف هرز شد، سبد را بردارید و محتویات آن را کنار بگذارید تا مانند یک کود طبیعی عمل کند.

 

4. پای علف های هرز، آب جوش بریزید

آیا به دنبال یک راه‌حل آسان برای خلاص شدن از دست علف های هرز هستید؟ ریختن آب جوش پای گیاهان نه‌تنها موجب از بین بردن علف های هرز بلکه هر گونه دانه‌ی موجود درون خاک می‌شود. این یک روش عالی برای پیاده‌روها، مسیر باغ و راه ورودی خانه به شمار می‌رود چراکه علف های هرز طی چند روز از بین خواهند رفت. با این وجود، استفاده از این روش برای باغچه‌ها، چمن و در مرز با گیاهان دیگر توصیه نمی‌شود چراکه باعث آسیب جدی به آن‌ها نیز خواهد شد.

 

5. با جوش شیرین یک علف‌کش خانگی بسازید

آیا به دنبال روش‌های مقرون به صرفه برای از بین بردن علف های هرز می‌گردید؟ این ترفند را با چیزی که احتمالاً در کابینت خانه دارید، امتحان کنید. از آنجایی که جوش شیرین پودر است، لازم است تا گیاه را خیس کنید تا پودر بر آن بچسبد. سپس، یک قاشق چای‌خوری جوش شیرین بر روی برگ‌های علف بریزید و کمی صبر کنید.

این یک روش عالی برای از بین بردن برخی از علف‌هایی است که در کنار گل‌ها یا گیاهانی که نمی‌خواهید به آن‌ها آسیبی برسد، رشد کرده‌اند. اگر همچنان علف های هرز وجود دارند، این کار را برای 4 تا 6 هفته تکرار کنید.

اگر به دنبال روش‌هایی به منظور جلوگیری از رشد علف های هرز در سنگفرش هستید، کمی جوش شیرین در میان شکاف‌های موجود بپاشید تا از ظاهر شدن آن‌ها در وهله‌ی نخست جلوگیری شود. هر دو هفته یکبار این کار را تکرار کنید.

 

6. دور باغچه را بپوشانید

ساده‌ترین روش به منظور مواجه با علف های هرز، جلوگیری از ظاهر شدن آن‌ها در وهله‌ی نخست است. جدا کردن باغچه، راه ورودی خانه یا مسیرها با یک غشای ضد علف هرز پیش از اضافه کردن خرده سنگ، شن یا ماسه به جلوگیری از رشد علف هرز کمک بسیار زیادی می‌کند.

در صورتی که کاشی‌های قدیمی یا پرده‌های حمام در اختیار دارید، می‌توانید از آن‌های برای این کار استفاده کنید. این یک روش عالی به منظور بازیافت وسایل قدیمی خانه نیز به شمار می‌رود.

 

7. از سرکه به منظور از بین بردن علف‌ها استفاده کنید

ماده‌ی فعال درون سرکه، یعنی استیک اسید، نیز یک روش بسیار موثر به منظور از بین بردن علف های هرز به شمار می‌رود. سرکه‌ای که برای درست کردن ماهی و چیپس بکار می‌برید، می‌تواند به شما در حل این مشکل نیز کمک کند. کمی از آن را درون یک بطری اسپری پر و بر روی گیاهان مورنظر اسپری کنید.

اگر به دنبال چیز قوی‌تری هستید، سرکه‌های مخصوص باغبانی بهترین گزینه هستند. این سرکه‌ها حاوی غلظت بالاتری از استیک اسید هستند و در نتیجه، موثرتر خواهند بود. با این وجود، استفاده از آن‌ها باید با احتیاط انجام شود چراکه بسیار خورنده هستند و می‌توانند به پوست، چشم‌ها و حتی سطح وسایل آسیب بزنند.

در هر دو روش باید مطمئن شوید که سرکه را بر روی گیاهانی که دوست دارید، اسپری نکنید. سرکه باعث از بین رفتن هر گونه گیاهی که در مسیرش قرار گیرد، می‌شود.

 

8. از یک سشوار دوستدار محیط زیست استفاده کنید

این نوع سشوار که دوستدار محیط زیست و بسیار موثر است، حرارت بسیار بالایی (بین 80 تا 600 درجه سانتیگراد) در اطراف علف هرزی که می‌خواهید از بین برود، ایجاد می‌کند. این کار از فتوسنتز علف جلوگیری می‌کند و در نتیجه، موجب از بین رفتن آن می‌شود. با این وجود، ریشه‌ها سالم باقی می‌مانند و برای از بین بردن آن‌ها باید روش‌های دیگری را امتحان کرد.

 

9. آن‌ها را به درستی دور بیندازید

از هر روشی که برای از بین بردن علف های هرز استفاده می‌کنید، باید به درستی آن‌ها را دور بیندازید. علف های هرز را در یک چرخ دستی جمع کنید تا بتوانید به راحتی آن‌ها را منتقل نمایید. این علف‌ها به سایر زباله‌های خود اضافه نکنید. در عوض، آن‌ها را به صورت جداگانه به همراه ضایعات گیاهی دیگر خود بیرون قرار دهید.

اگر عاشق روشن کردن آتش هستید، باید بدانید که این علف‌ها گزینه‌ی خوبی هستند. با این وجود، سوزاندن برخی از آن‌ها مانند پیچک سمی بسیار خطرناک است. در صورت تنفس دود آن، آسیب جدی به دستگاه تنفسی فرد وارد می‌شود و فرد باید بلافاصله به فوریت‌های پزشکی منتقل گردد.

 

10. به عنوان آخرین راه‌حل، از یک علف‌کش استفاده کنید

از بین بردن علف های هرز باغ

علف‌کش شیمیایی اصلاً برای گیاهان خوب نیستند و استفاده از آن‌ها در روش باغبانی ارگانیک به هیچ وجه توصیه نمی‌شود. اما اگر تمام روش‌های دیگر را امتحان کرده‌اید و به نتیجه‌ی دلخواه دست پیدا نکرده‌اید، این علف‌کش‌های شیمیایی می‌توانند مشکل را حل کنند.

شما دو گزینه پیش رو دارید. گزینه‌ی نخست، یک فرمول هدفمند مانند ژل است که باید بر روی برگ‌های گیاهی که می‌خواهید از بین برود، از بالا به پایین بزنید. این گزینه در صورتی ایده‌آل است که تعدا علف‌های هرز زیاد نباشد یا نخواهید سایر گیاهان را نیز در معرض خطر قرار دهید. اگر مشکل بسیار گسترده‌تر است، گزینه‌ی دوم، اسپری کردن علف‌کش بر روی گیاه خواهد بود.

نحوه‌ی استفاده‌ی درج شده روی بسته‌بندی را به دقت بخوانید و هنگام استفاده، از دستورالعمل‌ها (از جمله پوشیدن دستکش محافط) پیروری کنید. همچنین، هنگام انتخاب علف‌کش نیز دقت کنید. برخی از آن‌ها، تمام گیاهانی که در مسیرشان قرار بگیرند را از بین می‌برند اما برخی گزینشی هستند. علاوه بر این، ریختن علف‌کش درون یک قوطی یا اسپری و استفاده کردن از آن تنها برای این منظور نیز ایده‌ی خوبی است.

 

11. با علف های هرز سریع مقابله کنید

هر وقت که علف هرز کوچکی را دیدید، سریعاً برای از بین بردن آن اقدام کنید. چیزی که این هفته کوچک است، به زودی تمام باغچه‌ی شما را فرا می‌گیرد.

مراقب باشدی و باغچه را به صورت مرتبط جارو کنید. به دنبال علف های هرزی مانند گزنه یا قاصدک باشید. زمانی که این علف‌ها رشد کنند، از بین بردن آن‌ها چندان راحت نخواهد بود. بنابراین، بهتر است که از گسترش و رشد آن‌ها در وهله‌ی نخست جلوگیری کنید.

 

12. هر چند وقت یکبار علف های هرز را بچینید

یک زمان مشخص در هفته را به از بین بردن علف هرز درون باغچه خود اختصاص دهید. این یک واقعیت اثبات شده است که چیدن علف های هرز می‌تواند خاصیت درمانی داشته باشد. بنابراین، این یک روش عالی به منظور دور کردن شما از برنامه روزانه‌ی پرمشغله‌تان خواهد بود. نه‌تنها به نفع باغچه می‌شود بلکه به خود نیز لطف می‌کنید!

 

چگونه می‌توان از دست گزنه‌ها خلاص شد؟

از بین بردن علف های هرز گزنه‌

اگر تاکنون به فکر نحوه‌ی پرورش پروانه در باغ خود افتاده‌اید، باید بدانید که گزنه‌ها منبع غذایی ارزشمندی برای این موجودات زیبا به شمار می‌روند. با این وجود، گزنه‌ها می‌توانند به سرعت در گوشه‌ای از باغ رشد کنند و به سایر گیاهان آسیب بزنند.

RHS توصیه می‌کند تا با چیدن گیاهان در اواسط تابستان یا زودتر از رشد آن‌ها جلوگیری کنید. شما همچنین می‌توانید گزنه‌هایی که در خاک سبک قرار دارند را نیز از ریشه درآورید. این کار را می‌توان در هر زمانی از سال انجام دهید. گزنه‌ها همچنین تحمل کوددهی گیاهی مکرر را نیز ندارند.

اگر قصد استفاده از علف‌کش به منظور از بین بردن گزنه‌ها را دارید، نوع مبنی بر گلیفوسات را انتخاب کنید. علف‌کش را در ماه ژوئن پیش از فصل گل‌دهی بر روی گیاهان اسپری کنید.

 

چگونه می‌توان از دست علف نخودی خلاص شد؟

توصیه RHS به منظور از بین بردن این نوع از علف هرز، چیدن دستی آن‌هاست. با این وجود، این کار را باید پیش از گل‌دهی انجام داد. یک روز خشک برای این کار انتخاب کنید تا علف های هرز به جای دوباره ریشه دادن، از بین بروند.

تیم RHS همچنین استفاده از کوددهیدر عمق حداقل 3 اینچی خاک را نیز توصیه می‌کند؛ این کار از رشد علف نخودی جلوگیری خواهد کرد. اگر قصد استفاده از علف‌کش را دارید، از علف‌کش‌های حاوی استیک اسید، اسیدهای چرب یا اسید پلارگونیک استفاده نمایید. با این وجود، مواظب باشید تا این علف‌کش بر روی گیاهان دیگرتان پاشیده نشود زیرا غیرگزینشی است و به آن‌ها آسیب می‌زند.

 

چگونه می‌توان از دست نیلوفر صحرایی خلاص شد؟

از بین بردن علف های هرز نیلوفر صحرایی

نیلوفر آبی، تارهایی شبیه به درخت مو ایجاد می‌کند که به دور گیاهان دیگر می‌پیچند و در نهایت، موجب خفه شدن آن‌ها می‌شود. دیدن این گل‌ها بسیار وسوسه‌انگیز است اما فریب آن‌ها را نخورید. کمی پس از شکوفه دادن، تمام گل‌های شما را خراب خواهند کرد.

نیلوفر صحرایی، نمونه‌ای از نیاز به سریع عمل کردن است. برای هر فوت از ساقه‌ی نیلوفر صحرایی، به همان اندازه ریشه درون خاک وجود دارد. نیلوفر صحرایی را به همراه ریشه تا جایی که می‌توانید از خاک بیرون بکشید. اگر ریشه‌ی آن‌ها باقی بماند، دوباره رشد خواهند کرد. اگر می‌خواهید آن‌ها را از ریشه با کمک بیل بیرون بیاورید، از آنچه فکر می‌کنید، عمیق‌تر بروید.

خلاص شدن از دست نیلوفر صحرایی آسان نیست و باید صبور باشید چراکه باقی ماندن ریشه موجب رشد دوباره‌ی آن می‌شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.