چگونه به ورژن قبلی ios برگردیم (آموزش دانگرید آیفون)

چگونه به ورژن قبلی ios برگردیم؟ در این نوشته نحوه برگشت به ورژن قبلی ios یا همان دانگرید آیفون با جزئیات توضیح داده شده است.

برای برگشت به ورژن قبلی ios باید آخرین آپدیت آیفون را پاک کنید و به نسخه نرم افزاری که می دانید و می شناسید بازگردید. آیا با باگ های ورژن جدید آی او اس مشکل دارید یا اصلا بروزرسانی جدید آن را دوست ندارید؟ اپل بازگشت به نسخه قبلی ios را به کاری سخت تبدیل کرده است. قبل از این که شروع کنید، نکات مهمی را که باید قبل از نصب مجدد iOS بدانید به شما می گوییم، سپس نحوه دانگرید iOS به نسخه پایین تر را به شما آموزش می دهیم.

مهم! قبل از دانگرید iOS این را بخوانید

برای نصب مجدد آپدیت iOS، شما باید نسخه قبلی نرم افزار را در کامپیوتر خود دانلود کنید، آیفون را به تنظیمات کارخانه بازگردانید،‌ نرم افزار دانلود شده را بر روی آیفون خود بارگذاری کنید، سپس نسخه پشتیبان و اطلاعات بک آپ گیری شده را بازیابی کنید. به دلیل این فرآیند، قبل از تصمیم گیری در مورد حذف آخرین نسخه iOS، باید چند نکته مهم را مد نظر داشته باشید:

 • اطلاعات مربوط به بعد از نسخه آپدیت iOS از دست خواهند رفت. این به این دلیل است که پس از دانگرید به نسخه قبلی تر نرم افزار امکان تهیه نسخه پشتیبان از نسخه های بعدی وجود ندارد. اگرچه همچنان می توانید از نسخه پشتیبان قبلی استفاده کنید، اما بخشی از داده ها و اطلاعات خود را از دست خواهید داد.
 • کاربران اپل واچ برخی از کارکردهای ساعت هوشمند خود را از دست خواهند داد. اگر قبلا آخرین نسخه watchOS را بر روی اپل واچ خود نصب کرده اید، ممکن است بعد از دانگرید iOS نتوانید به طور کامل از تمام امکانات این ساعت هوشمند استفاده کنید. دلیل آن این است که هیچ روشی برای دانگرید watchOS وجود نداردو این موجب ناسازگاری هایی می شود.

همچنین بخوانید: آموزش آپدیت اپل واچ با آیتونز

 • اطمینان حاصل کنید که نسخه قبلی نرم افزار همچنان توسط اپل قابل قبول است. اگر نسخه قبلی دیگر قابل قبول نباشد، اپل پشتیبانی از این نسخه را متوقف کرده است و نمی توانید آن را دانگرید کنید. برای بررسی سریع این موضوع، به me بروید و دستگاه و نسخه نرم افزار مورد نظر خود را انتخاب کنید تا ببینید آیا iOS هنوز قابل قبول است یا خیر.

توجه: تمامی نسخه های iOS 14 و iOS 15.0 دیگر توسط اپل پشتیبانی نمی شوند، بنابراین دیگر نمی توانید نرم افزار آیفون خود را به این نسخه ها دانگرید کنید.

اگر همچنان احساس می کنید که بازگشت به نسخه قبلی iOS با ذکر تمام مشکلات بالا بهترین گزینه برای شماست،‌ مراحل زیر در مورد نحوه حذف آخرین نسخه نرم افزار iOS را دنبال کنید.

گام 1: مدل آیفون خود را پیدا کنید

به منظور دانگرید کردن نسخه iOS، باید مدل آیفون خود را بدانید تا بتوانید نسخه مناسب را برای دانلود انتخاب کنید. اگر مدل آیفون خود را می دانید (مثلا آیفون 13 یا آیفون 12 پرومکس)، می توانید از این مرحله عبور کنید و گام بعدی را انجام دهید. اگر مطمئن نیستید که کدام مدل آیفون را در اختیار دارید،‌ مراحل زیر را دنبال کنید تا مدل آیفون خود را بیابید.

 1. اپلیکیشن تنظیمات (Settings) را باز کنید
 2. بر روی گزینه General ضربه بزنید.
 3. بر روی About ضربه بزنید.
 4. مدل آیفون شما در کنار گزینه Madel Name به نمایش درمی آید.

گام 2: یک نسخه پشتیبان (بک آپ) کامل از اطلاعات خود تهیه کنید

قبل از شروع، توصیه می کنیم که یک نسخه پشتیبان کامل از اطلاعات آیفون خود بر روی iCloud یا کامپیوتر تهیه کنید. همانطور که در بالا ذکر شد، وقتی دانگرید می کنید، نمی توانید از آخرین بک آپ iOS استفاده کنید اما به هر حال همین نسخه پشتیبان نیز به عنوان یک امنیت اضافی عمل می کند.

با تهیه بک آپ، در صورتی که بعد از دانگرید کردن نرم افزار نظر خود را تغییر دهید و بخواهید آخرین نسخه نرم افزار آیفون را مجدداً نصب کنید، می توانید اطلاعات خود را به طور کامل بازیابی کنید. اگر شک دارید، همیشه بهتر است نسخه های پشتیبان اضافی داشته باشید.

گام 3: فایل IPSW را در کامپیوتر خود دانلود کنید

گام بعدی دانلود نسخه iOS قبلی برای مدل آیفون خود است. اپل دانلود نسخه های قبلی iOS را در اختیار کاربران خود قرار نمی دهد، بنابراین توصیه من این است که از سایت IPSW استفاده کنید که تمام نسخه های iOS را به صورت رایگان در اختیار شما قرار می دهد.

 1. با استفاده از لینک درج شده در پاراگراف قبلی وارد سایت شوید.
 2. از فهرست دستگاه ها بر روی آیفون کلیک کنید.
 3. مدل آیفون خود را انتخاب کنید.
 4. نسخه نرم افزاری که می خواهید به آن دانگرید کنید را انتخاب کنید.
 5. بر روی دانلود کلیک کنید.
 6. برای تایید دانلود مجوز لازم را صادر کنید.

با انجام مراحل فوق یک فایل .ipsw دانلود خواهد شد. شما می توانید این فایل را در پوشه دانلودهای خود نگه دارید یا آن را به دسکتاپ منتقل کنید تا بتوانید به راحتی برای انجام مراحل زیر به آن دسترسی داشته باشید.

گام 4: آیفون خود را برای دانگرید iOS آماده کنید

حال باید آیفون خود را برای دانگرید iOS آماده کنید. برای انجام این کار:

 1. با استفاده از کابل لایتنینگ آیفون خود را به کامپیوتر یا مک متصل کنید.
 2. با استفاده از روش توضیح داده شده در بخش زیر گوشی خود را در حالت ریکاوری یا بازیابی قرار دهید. (Recovery Mode)

چگونه آیفون را در حالت ریکاوری قرار دهید

پس از ورود به حالت ریکاوری، اطلاعات مربوط به زمان خود را با آخرین iOS از دست خواهید داد، بنابراین اگر می خواهید یک نسخه پشتیبان تهیه کنید، باید قبل از انجام مراحل زیر این کار را انجام دهید.

 • آیفون 8 یا جدیدتر، از جمله iPhone SE (نسل دوم): دکمه افزایش صدا را فشار داده و به سرعت رها کنید. دکمه کاهش صدا را فشار داده و رها کنید. سپس دکمه کناری را فشار داده و نگه دارید تا صفحه حالت ریکاوری برای شما به نمایش درآید.
 • آیفون 7: دکمه های کاهش صدا و پاور را فشار داده و نگه دارید تا به صفحه حالت ریکاوری برسید.
 • آیفون 6 اس یا جدیدتر: دکمه خانه و دکمه پاور را فشار داده و نگه دارید تا به صفحه حالت ریکاوری برسید.

گام 5: دستگاه را به نسخه دانگرید شده iOS بازیابی کنید

فایل IPSW که در مراحل قبل دانلود کردیم را به یاد دارید؟ اکنون می خواهیم از آن فایل استفاده کنیم تا آیفون را به نرم افزار نسخه قبلی خود بازگردانیم. در حالی که آیفون همچنان به کامپیوتر وصل است، مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. اگر از macOS Catalina یا نسخه های جدیدتر استفاده می کنید، Finder را باز کنید و آیفون خود را در نوار کناری انتخاب کنید. (اگر از کامپیوتر یا نرم افزاری قدیمی تر از macOS Catalina استفاده می کنید، iTunes را باز کنید.)
 2. کلید Shift (در PC) یا Option (در مک) را نگه دارید و روی دکمه Restore کلیک کنید.
 3. فایل .ipsw را که قبلا دانلود کرده اید انتخاب کنید.
 4. روی Open کلیک کنید.
 5. برای پذیرش شرایط و ضوابط اپل، روی Agree کلیک کنید.

فرآیند بازیابی بر روی دستگاه شروع خواهد شد و حدود 15 دقیقه به طول می انجامد.

گام 6: بازیابی نسخه پشتیبان در آیفون

وقتی آیفون شما بازیابی شد، یک کپی از نسخه قبلی iOS که دانلود کرده اید را نشان خواهد داد. برای برگرداندن پیام ها، اپلیکیشن ها و سایر اطلاعات به گوشی خود، باید فایل بک آپ را بازیابی کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، نمی توانید از نسخه پشتیبان تهیه شده پس از آخرین به روز رسانی iOS خود بازیابی کنید، بنابراین باید از یک نسخه پشتیبان قدیمی استفاده کنید. در اینجا نحوه بازیابی نسخه پشتیبان از آیفون آورده شده است:

 1. اگر از macOS Catalina یا نسخه های جدیدتر استفاده می کنید، Finder را باز کنید و آیفون خود را در نوار کناری پیدا کنید. (اگر از کامپیوتر یا نرم افزاری قدیمی تر از macOS Catalina استفاده می کنید، iTunes را باز کنید.)
 2. Restore Backup را انتخاب کنید.
 3. نسخه پشتیبان iOS را که می خواهید بازیابی کنید، انتخاب کنید. (با مشاهده تاریخ بک آپ گیری مطمئن شوید که درست است.)
 4. اگر در حال بازیابی از یک نسخه پشتیبان رمزگذاری شده هستید، پس از درخواست رمز عبور خود را وارد کنید.

تا اتمام فرآیند بازیابی، گوشی آیفون خود را به کامپیوتر متصل نگه دارید. وقتی بازیابی تمام شد، آیفون نسخه منتخب شما از نرم افزار را اجرا خواهد کرد و تمام اطلاعات شما تا زمان بک آپ گیری نیز بازیابی شده اند. این تمام کاری است که باید انجام دهید!

 همچنین بخوانید:

تفاوت ریست فکتوری با ریست هارد گوشی

همه چیز در مورد آیفون ۱۴

برای افزایش سلامت باتری ایفون چه کنیم

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.