چگونه میتوان به افراد افسرده کمک کرد

چگونه به افراد افسرده کمک کنیم

ممکن است در بین اطرافیان شما کسی باشد که دچار افسردگی شده باشد و شما بخواهید به او کمک کنید. در این پست راه هایی برای درمان و کاهش افسردگی آورده شده است تا بتوانید به افراد افسرده کمک کنید.

افسردگی یک اختلال جدی اما قابل درمان است که میلیون‌ها نفر را از جوان تا پیر و از همه اقشار تحت تاثیر قرار می‌دهد. افسردگی زندگی روزمره را مختل می کند و نه تنها به کسانی که از آن رنج می برند بلکه بر اطرافیانشان نیز آسیب می رساند. اگر کسی که دوستش دارید افسرده است، ممکن است احساسات سختی را تجربه کنید، از جمله درماندگی، ناامیدی، خشم، ترس، گناه و اندوه. این احساسات همه طبیعی است. مقابله با افسردگی یکی از دوستان یا اعضای خانواده آسان نیست و  ممکن است بسیار طاقت فرسا شود. فکر نکنید که شما نمی توانید کمکی به افراد افسرده نمایید، راههای زیادی برای کمک به افراد افسرده وجود دارد که به برخی از مهترین آن ها در این نوشته اشاره می شود.

با این حال، همراهی و حمایت شما می تواند برای بهبودی عزیزتان بسیار مهم باشد. می توانید به آنها کمک کنید تا با علائم افسردگی کنار بیایند، بر افکار منفی غلبه کنند و انرژی، خوش بینی و لذت زندگی خود را بازیابند. با یادگیری هر آنچه که می توانید در مورد افسردگی و نحوه بهترین صحبت در مورد آن با دوستان یا اعضای خانواده خود شروع کنید. اما در حین دستیابی، فراموش نکنید که مراقب سلامت عاطفی خود باشید زیرا برای ارائه حمایت کامل مورد نیاز عزیزتان به آن نیاز دارید. در اینجا به موضوع چگونه میتوان به افراد افسرده کمک کرد میپردایم.

چگونه می توان به افراد افسرده کمک کرد

افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، هنوز هم یک بیماری است که بسیاری از مردم آن را درک نمی کنند. امروزه مردم در مورد بیماری روانی بسیار بیشتر از گذشته صحبت می کنند. اگر دوستی دارید که افسردگی دارد، دانستن اینکه برای کمک به او چه کاری می توانید انجام دهید دشوار است. در اینجا 10 راه وجود دارد که می توانید به دوستی که از افسردگی رنج می برد کمک کنید.

چگونه میتوان به افراد افسرده کمک کرد. این 10 نکته می تواند به شما کمک کند به دوستتان که افسرده شده است کمک کنید.

1. در مورد افسردگی بیاموزید

اگر می خواهید به فردی مبتلا به افسردگی کمک کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که در مورد این بیماری بیشتر بدانید. اگر تا به حال از افسردگی رنج نبرده اید، همدردی با فردی که این بیماری را دارد بسیار دشوار است. منابع بسیار خوب آنلاین زیادی وجود دارد که می توانید به آنها مراجعه کنید. بنابراین، کمی تحقیق کنید و سپس برای ارائه کمک و پشتیبانی به دوستان خود بشتابید.

2. آن را جدی بگیرید

افسردگی چیزی نیست که کسی بتواند از آن رهایی یابد. مثلاً با ایجاد یک شب خوب نمی توانید مشکل را حل کنید. وقتی با فردی مبتلا به افسردگی صحبت می کنید، سعی نکنید این وضعیت را نادیده بگیرید. افسردگی یک بیماری جدی است. شما نمی توانید با صحبت با یک فرد افسرده به او کمک کنید و به او روحیه بدهید که خودش را جمع و جور کند و از آن عبور کند.

3. شنونده خوبی شوید

وقتی افراد افسرده می شوند، اغلب احساس انزوا می کنند. آنها ممکن است احساس کنند کسی را ندارند که بتوانند در مورد مشکلاتشان با او صحبت کنند. می توانید به هر کسی بگویید سرما خورده اید و کمی همدردی خواهید کرد. اما برای یک فرد افسرده دشوار است که در مورد احساس خود صحبت کند. در کنار دوست خود باشید و اجازه دهید او صحبت کند. آنها را تشویق کنید تا در مورد بیماری خود صحبت کنند، اما سعی نکنید راه حل های فوری ارائه دهید. حمایت شما مهمترین چیزی است که باید ارائه دهید. با استفاده از تکنیک های گوش دادن با دوست خود در ارتباط باشید و به جای اینکه فرض کنید منظور آنها را متوجه شده اید، برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر سؤال بپرسید. احساسات آنها را تأیید کنید. با زبان بدن خود همدلی و علاقه نشان دهید. توجه داشته باشید که دوست شما ممکن است در اولین باری که می‌پرسید حوصله صحبت کردن نداشته باشد.

4. آنها را تشویق کنید تا کمک بگیرند

اگر فردی بسیار افسرده است، مهم است که به دنبال مشاوره حرفه ای باشد. روانشناسان و متخصصانی وجود دارند که می توانند کمک کنند. یک فرد مبتلا به افسردگی شدید ممکن است نیاز به مصرف دارو برای بهبود وضعیت خود داشته باشد. دوست خود را تشویق کنید تا با پزشک خود صحبت کند. سعی کنید به دوستتان بفهمانید که افسردگی یک بیماری قابل درمان است. این چیزی نیست که دوست شما به تنهایی با آن مبارزه کند.

5. ارائه کمک عملی

افراد افسرده گاهی اوقات کارهای روزمره را نادیده می گیرند. ممکن است متوجه شوید که آنها غذای کافی در خانه خود ندارند، یا کارهای خانه را انجام نمی دهند. همچنین ممکن است برای یک فرد افسرده باز کردن نامه و پرداخت قبوض برایش مشکل باشد. شما نمی توانید افسردگی یک دوست را درمان کنید، اما می توانید کمک عملی ارائه دهید. اگر قصد خرید دارید، از دوستتان بپرسید که آیا به چیزی نیاز دارد یا خیر. اگر می دانید که آنها غذا نمی خورند، به آنها پیشنهاد دهید که غذا بپزند. (غذا برای درمان افسردگی) چیزهای کوچکی از این دست می تواند برای فرد مبتلا به افسردگی آرامش بزرگی باشد.

6. آنها را در اجتماع نگه دارید

یک فرد افسرده احتمالاً از اجتماع کناره گیری می کند. ممکن است اصلاً تمایلی به معاشرت نداشته باشد. آنها را به رویدادهای اجتماعی دعوت کنید، اما برای حضور آنها خیلی سخت نگیرید. دعوت دوست خود به رویدادهای اجتماعی به آنها اطمینان می دهد که فراموش نشده اند. این به آنها یادآوری می کند که دوستانشان هنوز هم در کنار آنها خواهند بود.

7. سعی نکنید متخصص باشید

احساسی که افراد افسرده دارند این است که هیچکس آنها را درک نمی کند. بنابراین، سعی نکنید به دوست خود بگویید چگونه بیماری خود را درمان کند. چیزهایی مانند رژیم غذایی سالم و ورزش می تواند به برخی از افراد مبتلا به افسردگی کمک کند. حتی دارو برای بعضی ها جواب می دهد و برای بعضی ها نه. درمان بیماری را به متخصصان بسپارید. مهمترین کاری که می توانید برای یک دوست افسرده انجام دهید این است که در کنار آنها باشید.

8. شرایط او را دست کم نگیرید

اگر دوستتان در مورد احساس خود به شما می گوید، آنچه را که می گوید جدی بگیرید. افسردگی با داشتن احساس غم و اندوه یکسان نیست. این یک وضعیت ناتوان کننده است که می تواند بر تمام جنبه های زندگی یک فرد تأثیر بگذارد. گفتن جملاتی مانند “می دانم چه احساسی داری” یا “همه ما آنجا بوده ایم” مفید نیست. این باعث می شود دوست شما فکر کند که شما بیماری او را جدی نمی گیرید. اگر هرگز افسردگی را تجربه نکرده اید، اصلاً از احساس آن چیزی نمی دانید. بنابراین، خیلی بهتر است بپذیرید که درک نمی کنید به دوستتان چه می گذرد.

9. در تماس باشید

به دوستان خود اجازه دهید بدانند که شما همچنان به او اهمیت می دهید، زیرا آنها به درمان افسردگی خود ادامه می دهند، می تواند کمک کننده باشد. حتی اگر نمی‌توانید زمان زیادی را به طور منظم با آنها بگذرانید، مرتباً با یک پیام کوتاه، تماس تلفنی یا بازدید سریع مراجعه کنید. حتی ارسال یک پیام کوتاه با مضمون “من به تو فکر می کردم و به تو اهمیت می دهم” می تواند کمک کننده باشد.

افرادی که با افسردگی زندگی می کنند ممکن است گوشه گیرتر شوند و از تماس گرفتن اجتناب کنند، اما ادامه حضور مثبت و حمایت‌کننده در زندگی دوست‌تان ممکن است برای او تفاوت ایجاد کند، حتی اگر در حال حاضر نتوانند آن را برای شما بیان کنند.

10. صبور باشید

افسردگی معمولاً با درمان بهبود می‌یابد، اما می‌تواند فرآیندی کند باشد که شامل آزمون و خطا می‌شود. ممکن است مجبور شوید قبل از اینکه روشی را پیدا کنید که به علائم آنها کمک کند، چند روش مشاوره یا داروی مختلف را امتحان کنید. حتی درمان موفقیت آمیز همیشه به این معنا نیست که افسردگی به طور کامل از بین می رود. بنابراین برخورد با دوستی که افسردگی دارد می تواند بسیار خسته کننده باشد. ممکن است مواقعی پیش بیاید که ترجیح می دهید کنار بروید و به زندگی خود ادامه دهید. با این حال، صبر خود را از دست ندهید. زمانی که او بیشتر به کمک شما نیاز دارد، او را ترک نکنید. بدانید که افسردگی می تواند هر کسی را تحت تاثیر قرار دهد ممکن است فرد بعدی که برای درمان افسردگی به کمک نیاز دارد شما باشید.

11. فیلم هایی با موضوع افسردگی ببینید

با دیدن فیلم درباره افسردگی می توانید اطلاعات خوبی درباره این بیماری بدست بیاورید و تجربه مشابه افراد دیگر را ببینید. اینکه دیگران چگونه با افسردگی خود مقابله می کنند و دیگران به چه میزان در بهبودی آن ها نقش دارند می تواند برای شما مفید باشد تا بدانید چگونه میتوان به افراد افسرده کمک کرد.

در کمک به افراد افسرده این کارها را انجام ندهید

در ادامه به مواردی که برای کمک به فرد افسرده باید از آنها اجتناب کنیم اشاره شده است.

 • شخصی گرفتن چیزها

افسردگی اطرافیانتان تقصیر شما نیست، همانطور که تقصیر او نیست. اگر به نظر می‌رسد با عصبانیت یا ناامیدی به شما حمله می‌کنند، برنامه‌ها را لغو می‌کنند یا فراموش می‌کنند پیگیری کنید، یا نمی‌خواهند کار زیادی انجام دهند، سعی نکنید این موضوع شما را از کمک به آنان باز دارد.

 • تلاش برای رفع آنها

افسردگی یک بیماری روانی جدی است که نیاز به درمان حرفه ای دارد. اگر هرگز آن را تجربه نکرده باشید، درک اینکه دقیقاً چه احساسی دارد، می تواند دشوار باشد. اما این چیزی نیست که بتوان آن را با چند عبارت با نیت خوب درمان کرد. حمایت مثبت می تواند به دوست شما بفهماند که واقعا برای شما مهم است.

 • مشاوره دادن

اگرچه برخی تغییرات سبک زندگی اغلب به بهبود علائم افسردگی کمک می کند، اما ایجاد این تغییرات در میانه یک دوره افسردگی می تواند دشوار باشد. ممکن است بخواهید با ارائه توصیه هایی مانند ورزش بیشتر یا خوردن یک رژیم غذایی متعادل کمک کنید. اما حتی اگر این توصیه خوبی باشد، ممکن است دوست شما در حال حاضر تمایلی به شنیدن آن نداشته باشد. ممکن است زمانی فرا برسد که دوست شما بخواهد بفهمد چه غذاهایی ممکن است به افسردگی کمک کند یا چگونه ورزش می تواند علائم را کاهش دهد. با این حال، تا آن زمان، ممکن است بهترین کار این باشد که به گوش دادن همدلانه پایبند باشید و تا زمانی که از شما خواسته نشده است از ارائه توصیه خودداری کنید.

 • به حداقل رساندن مقایسه آنان با دیگران

اگر دوست شما در مورد افسردگی خود صحبت می کند، ممکن است بخواهید جملاتی مانند “می فهمم” یا “همه ما آنجا بوده ایم” بگویید. اما اگر خودتان هرگز با افسردگی مقابله نکرده اید، این می تواند احساسات آنها را به حداقل برساند. افسردگی فراتر از احساس غم و اندوه یا پایین است. غم و اندوه معمولاً به سرعت از بین می‌رود، در حالی که افسردگی می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها بر خلق و خو، روابط، کار، مدرسه و سایر جنبه‌های زندگی تأثیر بگذارد. مقایسه آنچه که آنها از سر می گذرانند با مشکلات دیگران یا گفتن جملاتی مانند “اما همه چیز می تواند بسیار بدتر باشد” معمولاً کمکی نمی کند.

چگونه میتوان به افراد افسرده کمک کرد

شناخت علائم افسردگی

همه افراد افسردگی را به یک شکل تجربه نمی کنند و علائم می توانند متفاوت باشد.

اگر یکی از طرافیان شما افسردگی داشته باشد، ممکن است:

 • غمگین تر یا گریان تر از حد معمول به نظر برسد.
 • نسبت به آینده بدبین تر از حد معمول یا نا امید به نظر برسد.
 • بیشتر از حد معمول در مورد احساس گناه، پوچی یا بی ارزشی صحبت کند.
 • به نظر می رسد که علاقه کمتری به گذراندن وقت با دیگران داشته باشد.
 • به راحتی ناراحت می شود یا به طور غیرعادی تحریک پذیر به نظر می رسد.
 • انرژی کمتری نسبت به معمول دارد، آهسته حرکت می کند، یا به طور کلی بی حال به نظر می رسد.
 • نسبت به معمول علاقه کمتری به ظاهر خود دارد یا از بهداشت اولیه مانند دوش گرفتن و مسواک زدن غافل می شود.
 • مشکل خواب دارد یا خیلی بیشتر از حد معمول می خوابد.
 • کمتر به فعالیت ها و علایق معمول خود اهمیت می دهد.
 • بیشتر اوقات فراموشی را تجربه می کند یا در تمرکز یا تصمیم گیری روی چیزها مشکل دارد.
 • بیشتر یا کمتر از حد معمول میخورد.
 • صحبت در مورد مرگ یا خودکشی می کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.