برای افزایش سلامت باتری آیفون چه کنیم (۱۵ روش افزایش سلامت باتری ایفون)

چگونه سلامت باتری آیفون را بالا ببریم

با تقریبا 25% از سهم بازار در سراسر جهان، تعداد کاربران آیفون هر روز در حال افزایش هستند. اما با تمام ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی که این شرکت ارائه می‌دهد، کاربران همیشه نگران هستند که آیا باتری آیفون تمام طول روز دوام می‌آورد یا نه؟ در این نوشته خواهیم گفت برای افزایش سلامت باتری آیفون چه کنیم.

آیفون‌ها و سایر محصولات شرکت اپل از باتری‌های لیتیوم یونی استفاده می‌کنند. از مزایای باتری‌های لیتیوم یونی می‌توان به سرعت شارژ بالاتر، دوام بیشتر و وزن کمتر نسبت به نمونه‌های مشابه اشاره کرد. اما ظرفیت تمام باتری‌های لیتیوم یونی با گذشت زمان کاهش می‌یابد.

به عبارت ساده‌تر، به تدریج ظرفیت خود را از دست می‌دهند. به مرور زمان کاربر متوجه می‌شود که باتری آیفون خیلی سریع‌تر از قبل شارژ خالی می‌کند و تعداد دفعات شارژ افزایش می‌یابد؛ حتی وقتی که از گوشی استفاده نمی‌کند. اینجاست که مفهوم سلامت باتری آیفون مطرح می‌شود. در ادامه  راه های افزایش سلامت باتری آیفون مراقبت از گوشی به شما ارائه می شود.

15 راهکار برای بالا بردن سلامت باتری ایفون

عمر باتری مدت زمانی است که یک دستگاه الکترونیکی قبل نیاز به شارژ مجدد کار می‌کند. طول عمر باتری، بازه‌ی زمانی است که باتری نیاز به تعویض دارد. اگرچه عمر باتری با درصد و ساعت اندازه‌گیری می‌شود، اما طول عمر باتری بر اساس چرخه‌های شارژ محاسبه می‌شود.

به گفته اپل، یک باتری آیفون معمولی به گونه‌ای طراحی شده است که 80% از ظرفیت اولیه خود را تا 500 باز چرخه شارژ کامل و در شرایط کاری نرمال حفظ کند. بر همین اساس گارانتی یک ساله شامل تعویض باتری معیوب است. در ادامه، 15 روش برای افزایش سلامت باتری آیفون برای شما آورده شده است.

1. باتری را در معرض دمای بالا قرار ندهید

باتری‌های لیتیوم یونی نسبت به دماهای بالا حساس هستند. اپل همچنین یک محدوده دمای منطقه آسایش را برای دستگاه‌های iOS منتشر کرده است. این محدوده بین 0 تا 35 درجه سانتیگراد می‌باشد. با این وجود، این بازه عملا کاربردی نیست زیرا در بسیاری از مناطق دما بالاتر است. در اینصورت، می‌توانید قاب ضخیمی را برای گوشی خود تهیه کنید و از قرار دادن آن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

علاوه بر این، از جا گذاشتن گوشی آیفون خود در مکان‌های بسته که تهویه مناسبی ندارند خودداری کنید. بسیاری از افراد عادت دارند گوشی خود را در اتومبیل جا می‌گذارند که برای سلامت باتری آیفون مضر است.

به عبارت ساده‌تر، حرارت و گرما سلامت باتری آیفون را به خطر می‌اندازد زیرا آسیب دائمی به ظرفیت باتری وارد می‌کند. این درحالی است که دمای بسیار سرد تنها به طور موقتی باتری را تحت تاثیر قرار می‌دهد. توجه کنید که شارژ باتری در دماهای بالا توصیه نمی‌شود.

2. اجازه ندهید باتری به طور کامل خالی شود

تقریبا تمام باتری‌های لیتیوم یونی ساختاری شبیه به این دارند:

(بافر حفاظت از اضافه بار)-[ظرفیت قابل استفاده]-(بافر حفاظت تحت ولتاژ)- * منطقه خطر *-[خرابی کل سلول].

در منطقه خطر امکان بازیابی وجود دارد اما هیچ تضمینی برای عملکرد باتری وجود ندارد. به عبارت دیگر، در این منطقه سلامت باتری آیفون برای همیشه صدمه دیده است.

بنابراین، یکی از راه های افزایش سلامت باتری آیفون که اجازه ندهید باتری آیفون به طور کامل تا 0% خالی شود. اگر برنامه روزانه شلوغی دارید، بهتر است شارژ را در طول روز انجام دهید زیرا تنها با یک بار شارژ کردن باتری تا 100%، کل روز را می‌توانید از گوشی خود استفاده کنید.

همچنین بخوانید: امکانات مدل های آیفون 13

3. اجازه ندهید آیفون در هنگام شارژ بیش از حد گرم شود

همانطور که در مورد اول به آن اشاره کردیم، حرارت قاتل باتری است. بنابراین، یک روش افزایش سلامت باتری ایفون این است که مطمئن شوید که آیفون در هنگام شارژ بیش از حد گرم نشود. به گفته اپل، حرارت آسیب دائمی به سلامت باتری آیفون وارد می‌کند. حرارت و گرما می‌تواند ساختار داخلی مواد شیمیایی باتری را تغییر داده و به نشانگر ولتاژ آسیب بزند. وقتی نشانگر ولتاژ آسیب می‌بیند، نمی‌تواند جریان ورودی را بهینه کند و در نتیجه آیفون را بیش از حد شارژ می‌کند. همین امر به باتری صدمه وارد می‌کند.

4. از لوازم جانبی شارژ MFi استفاده کنید

یکی از دلایل اصلی که به سلامت باتری آیفون صدمه وارد می‌شود استفاده از لوازم جانبی شارژی است که توسط خود شرکت اپل تایید نشده‌اند. همیشه اطمینان حاصل کنید که هم کابل شارژ و هم آداپتور دارای تاییدیه MFi باشند.

5. شارژ بهینه باتری را فعال کنید

افزایش سلامت باتری آیفونبرای افزایش سلامت باتری آیفون شارژ بهینه را فعال کنید. شارژ بهینه باتری برای اولین بار با iOS 13 معرفی شد و طول عمر باتری را افزایش می‌دهد. بنابراین، سلامت باتری آیفون را افزایش می‌دهد. این قابلیت از یادگیری ماشینی برای شناختن عادت‌های شارژ روزانه‌ی شما استفاده می‌کند و بر اساس آن پیش بینی می‌کند که چه موقع آیفون شما باید برای مدت زمان طولانی‌تری شارژ شود.

به عنوان مثال، بسیاری از افراد عادت دارند گوشی خود را شب‌ها شارژ کنند. بنابراین، الگوریتم یادگیری ماشین اطمینان حاصل می‌کند که گوشی شما تا زمان بیدار شدن 100% شارژ شده باشد (بر اساس داده‌های قبلی شارژ). الگوریتم این کار را انجام می‌دهد تا اطمینان حاصل شود که زمان کمتری برای شارژ آیفون صرف می‌شود.

وقتی این ویژگی را فعال کنید، زمان برنامه‌ریزی شده برای شارژ 100% باتری را به شما نشان خواهد داد. شما می‌توانید بر روی گزینه‌ی «Charge Now» ضربه بزنید تا شارژ باتری همان لحظه شروع شود.

6. روشنایی خودکار را فعال کنید و از روشنایی کامل اجتناب کنید

آیفون‌ها دارای صفحه نمایش رتینا هستند که انرژی زیادی را مصرف می‌کند. صفحه نمایش یکی از بخش‌های گوشی است که بیشترین باتری را مصرف می‌کند. به همین دلیل اگر روشنایی صفحه نمایش رتینا را در حالت کامل قرار دهید، بر باتری آیفون فشار وارد می‌شود.

بنابراین، بهتر است همیشه روشنایی صفحه نمایش را روی 100% قرار ندهید زیرا مستقیما بر سلامت باتری آیفون تاثیر مخرب می‌گذارد. استفاده از روشنایی خودکار می‌تواند سلامت باتری را در بلندمدت افزایش دهد زیرا سطح روشنایی صفحه نمایش بر اساس نور محیط تغییر می‌کند. علاوه بر این، برای سلامت چشم‌ها نیز مفید است.

7. قاب گوشی را هنگام شارژ بیرون بیاورید

شارژ کردن با تولید گرما همراه است به همین دلیل ممکن است آیفون در حین شارژ کردن داغ شود. اگر این چنین است، باید هنگام شارژ کردن قابل گوشی را درآورید تا مطمئن شوید که باتری بیش از حد گرم نمی‌شود. برخی از قاب‌های ضخیم گرمای تولید شده را نگه می‌دارند و همین امر موجب گرم شدن باتری می‌شود. این موضوع می‌تواند سلامت باتری آیفون را به خطر بیاندازد.

اگر گوشی شما چنین قابی دارد، به خصوص قاب چرمی ضخیم، توصیه ما این است که هنگام شارژ کردن گوشی را از آن خارج کنید.

همچنین بخوانید: پاوربانک خورشیدی چیست

8. شارژ سریع برای آیفون شما بد نیست

اگر برایتان سوال پیش آمده است که آیا شارژ سریع به باتری صدمه می‌زند، جواب منفی است. شارژ سریع برای آیفون شما بد نیست. آیفون‌هایی که بعد از سال 2017 (آیفون 8 و بالاتر) به بازار عرضه شدند، به طور رسمی از شارژ سریع پشتیبانی می‌کنند، البته شارژر شما باید تاییدیه‌ی MFi اپل را داشته باشد.

شارژ سریع در دو مرحله انجام می‌شود. در فاز اول، مرحله شارژ سریع قرار دارد که در آن شارژر جریان را با سرعت بالایی به باتری وارد می‌کند. حتما تابحال شعارهای تبلیغاتی مانند «شارژ 60% باتری تنها در 30 دقیقه» را شنیده‌اید. این به این دلیل است که باتری‌های لیتیوم یونی حاوی مواد شیمیایی هستند که ساختار آن‌ها با جذب الکتریسیته تغییر می‌کند. یک باتری با شارژ کم می‌تواند بدون هیچ مشکلی سریع‌تر شارژ شود.

و وقتی ظرفیت باتری به 60-80% می‌رسد(با توجه به خود دستگاه متفاوت است)، قابلیت باتری برای جذب الکتریسیته با نرخ بالاتر از بین می‌رود. اینجاست که مرحله دوم شروع می‌شود. در این مرحله اطمینان حاصل می‌شود که باتری با ترخ پایین‌تری شارژ شود تا به سلامت باتری آیفون صدمه‌ای وارد نشود.

این کار توسط سیستم مدیریت سلامت باتری در iOS انجام می‌شود. به همین دلیل است که شارژ 20% آخر باتری زمان بیشتری را می‌طلبد.

9. شارژ در شب

بسیاری از افراد عادت دارند گوشی خود را در طول شب شارژ کنند. همه ما به خوبی می‌دانیم که گوشی‌ها با یک بار شارژ در روز تا شب دوام نمی‌آورند. و این باور اشتباه بین کاربران آیفون وجود دارد که به خاطر سلامت باتری ایفون آن را در طول شب شارژ نکنید.

گوشی‌های هوشمند مدرن دارای باتری‌های لیتیوم یونی با نرم افزارهای هوشمند مدیریت باتری هستند که اطمینان حاصل می‌کند باتری بیش از حد شارژ نشود. به طور مشابه، باتری‌های آیفون دارای یک نقطه قطع هستند که از شارژ بیش از حد باتری جلوگیری می‌کند.

علاوه بر این، شما می‌توانید ویژگی شارژ بهینه را روشن کنید و صبح روز بعد که از خواب بیدار می‌شوید نگران هیچ چیز نباشید!

10. از وای فای استفاده کنید

این یک حقیقت است که وای فای نسبت به اتصالات دیگر مصرف انرژی کمتری دارد. از آنجایی که سرعت وای فای بالاتر است،‌ معمولا دانلود و آپلود فایل‌ها سریع‌تر انجام می‌شود و از این رو نه شما و نه تلفن همراهتان مدت زمان زیادی منتظر نمی‌مانید. به عنوان مثال، وقتی در حال تماشای یک ویدئو از یوتیوب هستید، آیفون ویدئو را سریع‌تر دانلود خواهد کرد و در نتیجه مصرف انرژی توسط صفحه نمایش و باتری کاهش می‌یابد. این موضوع به سلامت باتری آیفون در بلندمدت کمک خواهد کرد.

11. حالت کم مصرف را فعال کنید

در واقع، حالت کم مصرف وقتی باتری کم است مصرف انرژی آیفون شما را به حداقل می‌رساند. وقتی شارژ باتری به 20 یا 10 درصد می‌رسد، آیفون به شما هشدار می‌دهد تا حالت کم مصرف را فعال کنید. هر وقت که این حالت را فعال می‌کنید آیکون باتری به رنگ زرد تغییر رنگ می‌دهد.

در این حالت ممکن است به دلیل کم کردن مصرف انرژی برخی از قابلیت‌های گوشی مختل شوند یا زمان بیشتری برای پردازش آن‌ها نیاز باشد. حالت کم مصرف به طور مستقیم بر موارد زیر تاثیر می‌گذارد:

  • واکشی ایمیل
  • رفرش اپلیکیشن‌های پس زمینه
  • دانلود خودکار
  • برخی از جلوه‌های بصری
  • قفل خودکار (پیشفرض تا 30 ثانیه)
  • عکس‌های iCloud (به طور موقت متوقف می‌شوند)
اگر به طور منظم از این قابلیت استفاده کنید سلامت باتری آیفون شما افزایش پیدا خواهد کرد. لازم به ذکر است که این قابلیت هیچ ضرری برای باتری‌های سالم نیز ندارد.

12. اپلیکیشن‌های خود را به طور منظم بروزرسانی کنید

راه های افزایش سلامت باتری آیفونیکی از دلایل اصلی خالی شدن باتری رد آیفون اپلیکیشن‌ها هستند. اپلیکیشن‌ها همیشه در پس زمینه در حال رفرش، مصرف داده و ارسال اعلان‌ها هستند. شما می‌توانید آن‌ها را در تنظیمات پس زمینه مدیریت کنید و تنظیماتی که نمی‌خواهید را حذف کنید.

با این وجود، توسعه دهندگان ویژگی‌ها و قابلیت‌های جدیدی را به این اپلیکیشن‌ها اضافه می‌کنند. بنابراین، قبل از بروزرسانی اپلیکیشن‌ها و استفاده از این ویژگی‌های جدید، حتما نظرات کاربران دیگر را مطالعه کنید تا مطمئن شوید که برای عمر باتری شما مشکلی ایجاد نمی‌شود. رایج‌ترین مشکل، گرم شدن یا خالی شدن باتری توسط اپلیکیشنی است که به تازگی بروزرسانی شده است.

اما توسعه دهندگان همچنان ویژگی های جدیدی را به این برنامه ها اضافه می کنند. بنابراین قبل از اینکه بخواهید برنامه های خود را به روز کنید و به ویژگی های برنامه جدید دسترسی پیدا کنید ، مطمئن شوید که آخرین بررسی ها را انجام می دهید زیرا این ویژگی های جدید اضافه شده دارای اشکالات زیادی است که بر عملکرد دستگاه تأثیر می‌گذارد و بر سلامت باتری شما تأثیر می گذارد. رایج‌ترین مثال گرم شدن بیش از حد یا تخلیه باتری است که به تازگی توسط یک برنامه به روز شده است.

این مسئله هم برای کاربرانی که اپلیکیشن‌های خود را روزانه به روز می‌کنند و هم برای کسانی که هر از چند گاهی بروزرسانی‌های خود را انجام می‌دهند، صدق می‌کند.

13. اپلیکیشن‌هایی که به طور منظم انرژی غیرضروری استفاده می‌کنند را چک کنید

برنامه‌هایی را که به طور منظم انرژی غیرضروری مصرف می‌کنند را بررسی کنید. همه ما به خوبی می‌دانیم که برخی از برنامه‌ها و نرم افزارها حتی موقعی که استفاده نمی‌شوند نیز انرژی و داده مصرف می‌کنند. فیسبوک یک نمونه از این برنامه‌هاست. برای افزایش سلامت باتری آیفون خود این برنامه‌ها را در پس زمینه غیرفعال کنید.

همچنین، همانطور که گفتیم با بروزرسانی برنامه‌ها ویژگی‌های جدیدی به آن‌ها اضافه می‌شوند و ممکن است در پس زمینه انرژی بیشتری مصرف کنند. گاهی اوقات این امر موجب گرم شدن بیش از حد و تخلیه باتری ظاهر می‌شود. بنابراین، باید فعالیت آن‌ها در پس زمینه را بررسی یا تعلیق کنید یا بر بروزرسانی آن‌ها دقت کنید. لطفاً این کار را به صورت هفتگی انجام دهید.

14. از حالت تاریک یا دارک مود استفاده کنید

افزایش سلامت باتری آیفونسرانجام، iOS13 حالت تاریک یا دارک مود را به آیفون‌ها اضافه کرد و بر اساس آخرین شنیده‌ها، این قابلیت عمر باتری را تا 30% افزایش می‌دهد. استفاده از دارک مود برای بازه‌های زمانی طولانی فشار وارد بر باتری را کاهش داده و درنتیجه سلامت آن را افزایش می‌دهد. دارک مود نه تنها برای عمر باتری مفید است بلکه برای سلامت چشمان نیز توصیه می‌شود.

بنابراین، یک موقعیت برد-برد در اختیار کاربران قرار گرفته است. البته تنها کاربرانی می‌توانند از این قابلیت استفاده کنند که صفحه نمایش OLED دارند. در نمایشگرهای OLED، هر پیکسل نور خود ساطع می‌کند و به همین دلیل که پیکسل‌هایی به رنگ سیاه هرگز روشن نمی‌شوند. از این رو، مصرف برق کمتر می‌شود. در نمایشگرهای LCD، صفحه نمایش به مقداری نور پس زمینه نیاز دارد حتی اگر رنگ سیاه را به نمایش درمی‌آورد.

15. AirDrop را خاموش کنید

بالا بردن سلامت باتری ایفونAirDrop به شما این امکان را می‌دهد تا فایل‌ها و تصاویر را با سایر دستگاه‌های اپل که در نزدیکی شما قرار دارند به اشتراک بگذارید. این یک قابلیت فوق العاده برای به اشتراک گذاری فایل‌هاست؛ خصوصا اگر به طور مرتب بین چند دستگاه فایل‌ها را انتقال می‌دهید اما در بلند مدت بر سلامت باتری آیفون تاثیر می‌گذارد.

همانطور که گفتم اگر هرازچندگاهی از این قابلیت استفاده می‌کنید، مشکلی پیش نمی‌آید. اما اگر به طور مرتب با استفاده از AirDrop فایل‌ها را به اشتراک می‌گذارید، عمر باتری شما در خطر است.

مطمئن شوید که این ویژگی در آیفون غیرفعال و خاموش باشد. در غیراینصورت، ایفون به طور پیوسته به دنبال دستگاه‌های اپل در یک محدوده نزدیک می‌گردد و همین امر باتری را خالی می‌کند. از AirDrop تنها در مواقع نیاز استفاده کنید. توصیه‌ی ما این است که از WeTransfer برای اشتراک گذاری فایل استفاده کنید.

کلام آخر

نکات گفته شده در این مقاله را رعایت کنید و خیلی زود متوجه افزایش سلامت باتری آیفون خود خواهید شد. لازم به ذکر است که با بالا رفتن عمر باتری و شارژ و تخلیه مداوم، سلامت باتری افزایش نمی‌یابد. با رعایت این نکات می‌توان اطمینان حاصل کرد که سلامت باتری با یک نرخ معمول کاهش می‌یابد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.