از کجا بفهمیم حامله ایم یا نه در خانه

گاهی بدون انجام آزمایش می خواهیم بدانیم از کجا بفهمیم حامله ایم یا نه. اگر دچار شک و تردید شده اید که باردارید و میخواهید بفهمید که آیا باردار هستید یا نه در این پست با علائم و تستهای خانگی بارداری آشنا شوید.

اگر مدتی است که از دوران عادت ماهیانه شما گذشته است و این ماه عادت ماهیانه نشده اید همچنین دچار حالت تهوع هستید یا سایر علایم بارداری را در خود مشاهده می کنید و مشکوک به بارداری هستید، در ادامه این مطلب چندین تست بارداری خانگی را برای شما معرفی می کنیم.

از کجا بفهمیم حامله هستیم (علائم اولیه بارداری)

شایع ترین علائم و نشانه های اولیه بارداری شامل موارد زیر میباشد:

پریود نشدن

شاید اولین نشانه برای اینکه بفهمیم حامله ای یا نه تاخیر در زمان قاعدگی باشد به خصوص برای افرادی که انتظار بارداری را ندارند و از تست های بارداری استفاده نمی کنند. اگر یک هفته یا بیشتر از زمان عادت ماهیانه گذشته باشد و هنوز پریود نشده اید، ممکن است باردار باشید. با این حال، اگر سیکل قاعدگی نامنظم داشته باشید، این مورد می تواند گمراه کننده باشد.

سینه های حساس و متورم

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری ممکن است سینه های شما را حساس و دردناک کند. این ناراحتی احتمالاً پس از چند هفته کاهش می یابد زیرا بدن شما با تغییرات هورمونی سازگار می شود. برای دانستن اینکه حامله ایم یا نه نمی توان تنها به این مورد اتکا کرد زیرا عوامل بسیار دیگری هستند که باعث حالت تهوع می شوند.

حالت تهوع

حالت تهوع که می تواند در هر زمانی از شبانه روز رخ دهد، اغلب یک تا دو ماه پس از بارداری شروع می شود. با این حال، برخی از زنان زودتر احساس تهوع می کنند و برخی هرگز آن را تجربه نمی کنند. در حالی که علت تهوع در دوران بارداری مشخص نیست، هورمون های بارداری احتمالاً نقش دارند.

افزایش ادرار

ممکن است بیشتر از حد معمول ادرار کنید. مقدار خون در بدن شما در دوران بارداری افزایش می یابد و باعث می شود کلیه ها مایع اضافی را که به مثانه شما ختم می شود پردازش کنند.

خستگی

خستگی می تواند در هر زمانی در دوران بارداری ایجاد شود. این علامت در اوایل بارداری شایع است. سطح پروژسترون شما افزایش می یابد که می تواند باعث خواب آلودگی شما شود.

سایر علائمی که کمتر آشکار میشود و ممکن است در سه ماهه اول آنها را تجربه کنید عبارتند از:

بد خلقی

سیل هورمون ها در بدن شما در اوایل بارداری می تواند بر روی هورمون های موثر بر خلق و خو اثر گذاشته، شما را به طور غیرعادی احساساتی کرده و شما را به گریه بیندازد. در دوران بارداری نوسانات خلقی نیز رایج است.

نفخ

تغییرات هورمونی در اوایل بارداری می تواند باعث شود که شما احساس نفخ کنید، شبیه احساسی که ممکن است در شروع دوره قاعدگی داشته باشید.

لکه بینی سبک

لکه بینی خفیف ممکن است یکی از اولین علائم بارداری باشد. این خونریزی که به عنوان خونریزی لانه گزینی شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که تخمک بارور شده به دیواره رحم متصل می شود – حدود 10 تا 14 روز پس از لقاح. خونریزی لانه گزینی تقریباً در زمانی اتفاق می افتد که شما انتظار دارید دوره قاعدگی داشته باشید. با این حال، همه زنان آن را ندارند.

گرفتگی رحم

برخی از زنان در اوایل بارداری دچار گرفتگی خفیف رحم می شوند.

یبوست

تغییرات هورمونی باعث کند شدن سیستم گوارش شما می شود که می تواند منجر به یبوست شود.

بیزاری از غذا

زمانی که باردار هستید، ممکن است نسبت به بوهای خاصی حساس تر شوید و حس چشایی شما تغییر کند.

گرفتگی بینی

افزایش سطح هورمون و تولید خون می تواند باعث تورم، خشکی و خونریزی غشای مخاطی در بینی شود که باعث گرفتگی یا آبریزش بینی میشود.


به چند علائم اولیه بارداری برای افرادی که از خود می پرسند چجوری بفهمم حامله ام یا نه اشاره شد. از دیگر علائمی که ممکن است مشاهده شود میتوان به فشار خون بالا، خستگی مفرط و سوزش سر دل، ضربان قلب سریعتر، تغییرات سینه و نوک پستان، آکنه و افزایش وزن قابل توجه اشاره کرد.

بسیاری از این علائم و نشانه ها مختص بارداری نیستند. برخی از این علائم نشان میدهند که شما در حال بیمار شدن هستید یا اینکه قاعدگی شما در شرف شروع است.

با این حال، اگر پریودتان عقب افتاد و متوجه برخی از علائم بالا شدید، یک تست بارداری خانگی مانند تست بارداری با موبایل انجام دهید یا به پزشک خود مراجعه کنید. اگر تست بارداری خانگی شما مثبت است، با پزشک خود صحبت کنید. هر چه زودتر بارداری شما تایید شود، زودتر می توانید مراقبت های دوران بارداری را شروع کنید.

از کجا بفهمیم حامله ایم (تست خانگی بارداری)

همه افراد بعد از اینکه احساس کنند ممکن است باردار باشند به دنبال سریعترین راه برای فهمیدن بارداری در خانه هستند تا قبل از انجام آزمایش بارداری بفهمند حامله اند یا نه. همانطور که گفته شد میتوانید از روش های خانگی تست بارداری برای اینکه متوجه شوید باردار هستید یا استفاده کنید. در ادامه به چند مورد اشاره میکنیم:

استفاده از بیبی چک

یکی از متداول ترین و راحت ترین روش های تست بارداری خانگی استفاده از بیبی چک است. این روش یک روش تست ادرار است. بعد از گذشت چند دقیقه از انجام تست یعنی تماس ادرار با بیبی چک نتیجه مشخص میشود. اگر دو خط پر رنگ روی بیبی چک نمایان شد نتیجه بارداری مثبت و اگر تنها یک خط قرمز پررنگ در قسمت C نمایان شد نتیجه منفی است.

اگر در منزل بیبی چک ندارید میتوانید از روش های زیر استفاده کنید:

1. تست بارداری با صابون

این روش یکی از ساده ترین روش های تست بارداری در خانه است. در صورتی که علایم بارداری دارید می توانید این تست را به راحتی در خانه انجام دهید. برای انجام این تست به لوازم ساده ای که در هر خانه می توان پیدا کنید نیاز دارید که در زیر اشاره شده است.

  • صابون حمام
  • یک ظرف تمیز
  • نمونه ادراری که اول صبح انجام شده است.

بعد از ابن که مواد لازم برای انجام تست را آماده کرده اید قالب صابون را داخل ظرف قرار دهید. سپس نمونه ادرار را به آن اضافه کنید. چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را مشاهده کنید. اگر این تست هیچ واکنشی یا کفی مشاهده نکردید جواب منفی است اما اگر حباب یا کف روی آن ایجاد شد تست مثبت است.

2. تست بارداری با خمیردندان

برای انجام آزمایش به خمیر دندان سفید نیاز دارید. خمیر دندان های رنگی یا ژلی کار نمی کنند زیرا با مواد شیمیایی دیگری همراه هستند که ممکن است با گنادوتروپین کوریونی انسانی موجود در نمونه ادرار واکنش متفاوتی نشان دهند.

دو قاشق از خمیر دندان را در ظرف تمیزی بریزید سپس نمونه ادرار را اضافه کنید چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه را مشاهد کنید. اپر رنگ خمیر دندان آبی شد و کف کرد تست مثبت است.اما اگر هیچ واکنشی نشان نداد و بدون ایجاد کف سفید ماند جواب تست منفی است.

3. تست بارداری با سرکه

اگر مشکوک به بارداری هستید می توانید تست بارداری با سرکه را انجام دهید. برای این آزمایش به سرکه سفید معمولی موجود در بازار نیاز است. این آزمایش برای سرکه سیب یا سرکه رنگی قابل اجرا نیست. به غیر از سرکه، به یک کاسه تمیز و یک نمونه ادرار برای انجام تست لازم است.

سرکه را به ظرف خالی بریزید سپس ادرار را به آن اضافه کنید. چند دقیقه صبر کنید تا نتیجه مشخص شود. اگر HCG در ادرار وجود داشته باشد، رنگ سرکه سفید تغییر می کند. اگر یک کاسه شیشه ای سفید شفاف باشد، تغییر رنگ به راحتی قابل مشاهده است. اگر باردار نیستید، محلول سرکه ممکن است به دلیل ادرار زرد شود، اما تغییر رنگ دیگری ایجاد نخواهد شد.

4. تست خانگی با مایع سفید کننده

تست حاملگی با سفید کننده اغلب یکی از سریع ترین تست ها برای نشان دادن نتایج در نظر گرفته می شود. هنگامی که احتمال بارداری وجود دارد، یک واکنش شیمیایی سریع بین نمونه ادرار و سفید کننده رخ می دهد و باعث ایجاد کف می شود. هیچ واکنشی نشان دهنده نتیجه منفی نیست.

5. تست بارداری با شامپو

این به اندازه آزمایش صابون و خمیر دندان راحت است. شما می توانید از هر شامپویی استفاده کنید و نیازی به ابزار خاصی برای آزمایش ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید آب، یک نمونه ادرار تازه جمع آوری شده در صبح، دو قطره شامپو و یک کاسه تمیز برای مخلوط کردن همه مواد است.

دو قطره از شامپو و آب را در یک کاسه تمیز مخلوط کنید. به آرامی هم بزنید تا کف نکند. ادرار را اضافه کنید و صبر کنید تا واکنش نشان دهد.
اگر شامپو شروع به حباب زدن و کف کردن کرد، شما باردار هستید. اگر هیچ واکنشی مشاهده نکردید، باردار نیستید.

8. تست بارداری با قند یا شکر

قند یا شکر یکی از مواردی است که در هر خانه ای یافت می شود. به همین دلیل، این روش یکی از ساده ترین روش های تست بارداری در خانه است. تنها چیزی که برای این آزمایش نیاز دارید یک نمونه ادرار جمع آوری شده به محض بیدار شدن، یک کاسه و یک قاشق غذا خوری شکر است.

شکر را داخل کاسه بریزید سپس ادار را به آن اضافه کنید. ادرار فرد باردار دارای hCG می باشد که قند را به راحتی حل نمی کند. بعد از چند دقیقه متوجه شدید که قند یا شکر یه صورت توده درآمده است نشان دهنده این است که شما باردار هستید در غیر این صورت قند در ادرار حل شود جواب تست منفی است.

امیدواریم این مقاله برای همه آن هایی که با سوال “از کجا بفهمم حامله ام یا نه” مواجه می شوند مفید بوده باشد. اگر قصد بارداری دارید یا تازه متوجه شده اید که باردار هستید، مصرف روزانه یک ویتامین دوران بارداری را شروع کنید. ویتامین‌ های دوران بارداری معمولاً حاوی ویتامین‌ ها و مواد معدنی مهمی مانند اسید فولیک و آهن هستند که از رشد و تکامل کودک شما حمایت می‌کنند.

همچنین بخوانید:

تست بارداری با بزاق دهان

چه زمانی تست بارداری مثبت کاذب است

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.