آموزش بازی هفت سنگ و قوانین آن برای کودکان و بزرگسالان

یکی از بازی های قدیمی و بسیار سرگرم کننده که معمولا سیزده بدر آن را بازی می کنند بازی هفت سنگ است که ممکن است بسیاری از افراد آن را بلد نباشند. معمولا بازی هفت سنگ را از افراد دهه 50 به بعد شنیده ایم و می دانیم که بازی فیزیکی و گروهی است. اگر به دنبال روش آموزش بازی محلی هفت سنگ هستید و میخواهید بدانید که چگونه باید هفت سنگ بازی؟ قوانین بازی هفت سنگ چیست؟ در این پست به همه این سوال های پاسخ داده میشود و به صورت گام به گام توضیح خواهیم داد که چگونه هفت سنگ بازی کنید؟

بازی های فیزیکی و حرکتی برای کودکان و نوجوانان بسیار حیاتی است چرا که بازی هایی مثل هفت سنگ، فوتبال و … باعث میشوند که انرژی زیاد کودکان و همین طور بزرگسالان خارج شود. درست است که یک بازی فکری برای پرورش فکری کودکان مناسب است اما از طرفی بازی های فیزیکی و حرکتی منجر به سلامتی کودکان و تحرک آن ها میشود.

آموزش بازی هفت سنگ

بازی هفت سنگ همانطور که میدانید یکی از بازی های نوستالژی و قدیمی ایرانی است و اسم آن هم اقتباس شده از 7 مرحله تکامل روح آدمی است. بازی هفت سنگ یک بازی کاملا گروهی و تیمی است که احتیاج به روحیه تیمی و همکاری دارد.

بازی هفت سنگ منجر به چابکی بدن می شود چرا که در حین بازی دوندگی و جست و خیز بسیار دارد و کاملا بازی فیزیکی است. در ادامه قوانین و نحوه بازی هفت سنگ را توضیح خواهیم داد. بازی هفت سنگ همانطور که گفته شد، یک بازی گروهی و تیمی است که علاوه بر سرگرم شدن بچه ها و به حرکت در آوردن آن ها منجر به افزایش تعامل اجتماعی کودکان با دیگران می شود.

همچنین بخوانید: بازی اسم فامیل با تمام حروف الفبا

روش آموزش بازی هفت سنگ

برای بازی کردن هفت سنگ تنها کافی است که هفت سنگ صاف متوسط را بر روی هم بگذارید، البته باید سنگ ها را از بزرگ به کوچک بر روی هم قرار دهید.

برای بازی هفت سنگ باید حداقل 4 نفر باشید تا بتوانید به دو تیم برابر و مساوی تقسیم شوید. (قاعده بازی 16 نفره است) بازی هفت سنگ بازی ساده و پر هیجانی است که قوانین ساده ای دارد و تنها کار این است که با هم تیمی و هم گروهی خود هماهنگ باشید و سرعت عمل بالایی داشته باشید.

روش آموزش بازی هفت سنگ
روش آموزش بازی هفت سنگ

ابتدا باید قرعه کشی شود که بازی را کدام تیم شروع کند و برای قرعه  کشی هم راه های زیادی وجود دارد. پس از قرعه کشی و مشخص شدن آن بازی شروع میشود و یک گروه از افراد باید از سنگ ها محافظت کنند و گروه دیگر باید سعی کنند تا با توپ کوچک سنگ ها را بی اندازند.

هدف اصلی بازی این است که تعداد سنگ های کمتری بر روی زمین بیافتد تا جمع کردن و مرتب کردن آن ها آسوده تر باشد. قوانین بازی هفت سنگ ساده و کوتاه است که در این پست آموزش میدهیم اما اخیرا به علت استقبال زیاد از این بازی قوانین سخت تر و کمی پیچیده تر شده اند اما ساختار اصلی بازی همان است.

پس بهترین کار در ایام کرونا این است که تنها یک توپ و 7 سنگ مسطح بردارید و با دوستان خود در کوچه هفت سنگ بازی کنید.

در ابتدای بازی باید یک خط با فاصله 4 تا 7 متری را در نظر بگیریم و اولین نفر از تیم مقابل به پشت خط میاید و توپ را پرتاب می کند تا سنگ ها را بریزد.

اگر سنگ ها بریزد افراد تیم مقابل که از سنگ ها محافظت می کردند، توپ را برداشته و زیر لباس خود قایم میکنند و افراد تیم مقابل به دنبال فردی که توپ را در دست دارد میدوند. در هیمن حین تیمی که از سنگ ها نحافظت می کردند، سعی در چیدمان سنگ ها دارند تا برنده بازی شوند.

اگر توپ به سنگ ها برخورد نکند و سنگها نریزد باید، جای تیم ها باهم عوض شود.

با هر بار برنده شدن یک امتیاز برای تیم ثبت میشود، اما تیمی برنده میشوند که 7 امتیاز را زود تر به دست آورد.

چگونه در دوران کرونا کودکان را در خانه سرگرم کنیم؟

قوانين بازي هفت سنگ

آموزش بازی هفت سنگ و قوانین آن
آموزش بازی هفت سنگ و قوانین آن

بازی هفت سنگ قواعدی دارد که باید آنها را رعایت کنیم و در ادامه خطاهای بازی هفت سنگ را مطرح می کنیم.

  • فردی که توپ را پرتاب می کند باید پشت خط باشد و در غیر این صورت خطا بوده و باید مجدد اقدام کرد و سنگ ها را ریخت.
  • تیمی که به دنبال فرد حامل توپ هستند نمیتوانند از حرکت آن جلوگیری کنند.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.