بهترین روش نگهداری بامبو در خانه؛ گیاه بدون ادا و اصول و خوش یمن

اطلاعات مفید درباره چگونگی نگهداری از گیاه بامبو در منزل شامل روش آبیاری، خاک، کود و نور مورد نیاز، روش تکثیر و هرس کردن بامبو گیاه شانس را اینجا بخوانید.

گیاه بامبو خانگی معمولا از گونه Dracaena sanderiana است که با نام «بامبو شانس» نیز شناخته می شود. آن ها روشن و سرحال هستند و به فضای اداری یا گوشه های نادیده گرفته شده در خانه نیرو می بخشند. با دانش درست، نگهداری از گیاه بامبو نسبتا ساده است. در اینجا نکات نگهداری از گیاه بامبو برای شما آورده شده است.

در ادامه هر چیزی که در مورد نحوه مراقبت و نگهداری از گیاه بامبو لازم است بدانید آورده شده است. مانند روش آبیاری بامبو، خاک مورد نیاز بامبو، مقدار نوری که بامبو لازم دارد و ….

بامبو یکی از بهترین گیاهان در فنگ شویی است. پیشنهاد می کنیم مقاله فواید بامبو در فنگ شویی را بخوانید.

گیاه بامبو به چه مقدار آب نیاز دارد؟

مانند بسیاری از گیاهان، آب یک عامل متعادل کننده برای بامبو است. از یک طرف، آبیاری بیش از حد احتمالا بدترین کاری است که می توانید برای بامبو انجام دهید زیرا باعث پوسیدگی ریشه ها می شود. از طرف دیگر، گیاه بامبو به رطوبت نیاز دارد، معمولا بیشتر از آنچه در هوای داخل خانه وجود دارد.

بسیاری از افراد دوست دارند بامبو خود را در ظروف شیشه ای شفاف پر از سنگریزه و آب نگهداری کنند. این یک راه حل خوب است زیرا هم ظاهری زیبا دارد و هم محیط مرطوب مورد نیاز گیاه بامبو تامین می شود.

یک روش دیگر برای مطمئن شدن از این که بامبو رطوبت مورد نیاز خود را دریافت می کند این است که هر چند روز یکبار آن را غبارپاشی کنید. اگر بتوانید چند ساعت در هفته یک فن ملایم را روبروی آن قرار دهید، گیاه سرزنده تر از همیشه خواهد شد.

برای این که بدانید گیاه بامبو به چه مقدار آب نیاز دارد، به ریشه های آن توجه کنید. قبل از این ساقه بامبو ریشه داشته باشد، باید در یک تا سه اینچ آب غوطه ور باشد. بعد از این که ریشه داد، اطمینان حاصل کنید که ریشه ها کاملا داخل آب قرار دارند.

شرایط نگهداری از گیاه بامبو در خانه

گیاه بامبو به مواد شیمیایی و نمک موجود در آب لوله کشی بسیار حساس است. اگر از آب لوله کشی برای آبیاری و غبارپاشی گیاه خود استفاده می کنید، آب را از یک شب قبل کنار بگذارید تا کلر از آن خارج شود. خارج کردن فلوراید از داخل آب لوله کشی کار نسبتا دشواری است و گیاه بامبو آن را دوست ندارد؛ فلوراید می تواند باعث شود برگ های بامبو به رنگ قهوه ای درآیند. به عنوان جایگزینی برای آب لوله کشی، از آب باران یا آب مقطر استفاده کنید.

هر دو هفته یکبار آب ظرف نگهداری بامبو را به طور کامل عوض کنید.

خاک مورد نیاز گیاه بامبو

همانطور که در بالا توضیح داده شد، گیاهان بامبو لازم نیست در خاک کاشته شوند، اما اگر تمایل دارید می توانید این کار را انجام دهید. فقط از زهکشی مناسب خاک اطمینان حاصل کنید. خاک را نسبتا مرطوب نگه دارید، خاک نباید خیس و نباید خشک باشد. هرگز اجازه ندهید آب در گلدان بامبو جمع شود.

گیاه بامبو به چه مقدار نور نیاز دارد؟

گیاهان بامبو از نور غیرمستقیم لذت می برند، اما می توانند شرایط نوری کم را تحمل کنند. با این وجود، رشد آن ها کندتر از همیشه می شود. دماهای ایده آل برای گیاه بامبو بین 60 تا 70 درجه است، که چنین شرایطی در اکثر خانه ها یا دفاتر اداری وجود دارد.

کود مناسب برای بامبو

گیاه بامبو برای مدت زمان طولانی تنها در آب باقی می ماند. با این وجود، وقتی آب آن را تعویض می کنید چند قطره کود به آب اضافه کنید. این کار باعث تسریع در رشد گیاه می شود.

اگر گیاه را در خاک نگهدای می کنید، در فصل بهار کود حاوی نیتروژن زیاد را به گیاه بدهید. برای کوددهی دستورالعمل روی محصول را رعایت کنید.

علت زرد شدن ساقه و برگ های بامبو

برگ های زرد نشانگر کوددهی زیاد یا نور زیاد است. زرد شدن ساقه ها نشان دهنده کوددهی بیش از حد است. اگر این اتفاق رخ داد، بخش زرد ساقه ها را جدا کرده و بهش سبز رنگ آن را دوباره بکارید. قهوه ای و نرم شدن ساقه ها نشانه ای از پوسیدگی ریشه است. در این حالت نیز بخش آسیب دیده گیاه باید جدا شود.

وجود یک ماده سفید و چسبناک بر روی گیاه یا رشد حلزون بر روی ساقه های بامبو نشان دهنده وجود کنه عنکبوتی است. با آب صابون ساقه های را پاک کنید، آن ها را کاملا بشویید و آب گیاه را به طور کامل تعویض کنید.

نحوه تکثیر گیاه بامبو

تکثیر گیاه بامبو به راحتی انجام می شود. در واقع، بخشی از این که رشد و نگهداری از گیاه بامبو کار نسبتا ساده است این است که هرگاه مشکلی پیدا کرد، می توانید بخش اسیب دیده از گیاه را جدا کنید و بخش های سالم را نگه دارید.

برای تکثیر بامبو، حدود یک اینچ بالاتر از گره را ببرید، قسمت برش زده شده را داخل پودر ریشه زایی قرار دهید و قبل از قرار دادن در ظرف جدید اجازه دهید یک شب خشک شود. برای کمک به رشد جدید روی ساقه مادر، هر دو روز یکبار با آب غبارپاشی کنید.

نگهداری گیاه بامبو در خانه: چگونه بامبو را هرس و کوتاه کنیم؟

هرس کردن گیاه بامبو به معنی جدا کردن شاخه های خشک و نیز شکل دادن به کل گیاه است. کوتاه کردن یعنی جلوگیری از رشد بیش از حد ساقه ها برای افزایش رشد ساقه های جدید. وقتی گیاه بامبو در قسمت بالا بسیار سنگین شود و برگ های زیادی داشته باشد، از قیچی باغبانی برای جدا کردن شاخه های اضافی، 3 سانتی متر بالاتر از ساقه اصلی استفاده کنید.

با دقت ساقه های اضافی را ببرید و مراقب ساقه اصلی باشید. برای سالم نگه داشتن و رشد ثابت گیاه بامبو، باید به طور منظم آن را هرس کنید. اگر ساقه ای بلند، نازک یا عجیب و غریب به نظر می آید، آن را هرس کنید. این کار باعث تقویت رشد جدید و نیز بهبود جذابیت ظاهری گیاه می شود.

مشکلات، آفات و بیماری های بامبو در خانه

آفات رایج بامبو

برخی از آفات رایجی که گیاه بامبو را تحت تاثیر قرار می دهند عبارتند از شپشک های آردآلود و عفونت های قارچی. اگر بر روی این گیاه یک لایه خاکستری مشاهده می کنید، به این معناست که به عفونت قارچی مبتلا شده است. محل آلوده را بردارید و در جای خشک نگه دارید.

شپشک های آردآلود، حشرات کوچک سفید رنگی هستند که باید با استفاده از الکل یا روغن چریش از بین روند. کنه های عنکبوتی نیز آفات بسیار ریزی هستند که روی گیاه تار ایجاد کرده و باعث ایجاد لکه های سیاه یا قهوه ای بر روی برگ های گیاه می شوند. اگر گیاه بامبو به کنه های عنکبوتی دچار شده باشد، باید به طور مرتب آن را با آب سرد بشویید. یک محلول رقیق از آب صابون ملایم اسپری کنید. از روغن چریش روی برگ ها استفاده کنید.

زرد شدن برگ ها و سایر مشکلات بامبو

لکه های قهوه ای بر روی بامبو به این معنی است که کلر زیادی در آب وجود دارد یا گیاه بیش از حد در معرض نور خورشید است. برگ ها را مرطوب نگه دارید و تابش نور خورشید به گیاه را به حداقل برسانید. از آب تصفیه شده به جای آب لوله کشی استفاده کنید و هر چند وقت یکبار آب را تعویض کنید.

درخت بامبو در خانه باید سبز باشد. اگر بخشی از برگ ها یا ساقه زرد شود یعنی گیاه مریض است. این قسمت های زرد رنگ باید جدا شوند تا به کل گیاه سرایت نکند.

رشد جلبک در گلدان بامبو

اگر گیاه در گلدانی پرورش داده شده است که نور خورشید به آن می رسید، می تواند باعث رشد جلبک شود. اطمینان حاصل کنید که گلدان نگهداری گیاه را به طور منظم با آب و مایع ظرفشویی ملایم تمیز کنید. همچنین می توانید گیاه را در یک ظرف کدر که نور خورشید را عبور نمی دهد، نگهداری کنید.

خط پایانی

بامبو یکی از گیاهان مورد علاقه در علم فنگ شویی و یکی از نمادهای خوش شانسی در جهان است. بامبو را می توان در آب و در خاک نگهداری کرد و روش نگهداری ساده ای دارد. همه چیز در مورد شرایط نگهداری از بامبو در این مقاله توضیح داده شد که امیدواریم مفید بوده باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.