طرز تهیه سوپ تند و ترش چینی؛ خوشمزه به روش ساده

در این پست آموزش آشپزی در خدمت شما علاقه مندان به غذا تند ترش هستیم با طرز تهیه سوپ تند و ترش چینی؛ خوشمزه به روش ساده.

اگر به دنبال این هستید که راحت ترین و مقوی ترین و کم هزینه ترین غذا را در خانه درست کنید، سوپ چینی ترش و تند بهترین انتخاب ممکن برای شماست. این بشقاب نمادی از طعم و مزه غذاهای چینی است که در کمترین زمان ممکن درست شده و در عین سادگی زیبایی خاصی دارند.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه چند غذای چینی با مرغ و سبزیجات

دستور سوپ تند و ترش چینی

ممکن است رسیپی این غذا نسبت به باقی سوپ هایی که می شناسید کمی طولانی تر باشد، اما اگر به لیست مواد لازم نگاهی بیاندازید به این نتیجه می رسید که اکثر ترکیبات به صورت خشک شده هستند؛ یعنی دقیقا همان چیزهایی که در هر آشپزخانه ای به راحتی پیدا می شود. به عبارتی حتی با یخچال خالی هم می توان این سوپ چینی خوشمزه را درست کرد. در ادامه با من و مجله «مینویسم» همراه باشید تا طرز تهیه این غذای ساده، اما خوشمزه و متفاوت را یاد بگیرید.

مواد لازم برای تهیه سوپ چینی

مواد لازم برای تهیه سوپ چینی
مواد لازممقدار
قارچ گوش ژله ای خشک5 تا 8 عدد
قارچ شیتاکهیک سوم فنجان
زنبق خشک شده1 فنجان
سرکه2 قاشق غذاخوری
پودر فلفل سفید1 قاشق چای خوری
عصاره سبزیجات6 فنجان
پنیز توفو 15 تکه 1 سانت در 1 سانت
کنسرو بامبو شوت1عدد
زنجبیل له شده1 قاشق غذاخوری
سس سویا1 قاشق غذاخوری
نمکنصف قاشق چای خوری
کلم ناپا خرد شده (کاهو چینی)2 فنجان
نشاسته ذرت3 قاشق غذاخوری
تخم مرغ زده شده1 عدد
روغن کنجد تفت داده شده2 قاشق چای خوری
گشنیز خرد شدهنصف فنجان

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه چند مدل غذا با نودل

طرز تهیه سوپ چینی تند و ترش

 1. آماده سازی و خیس کردن قارچ های گوش ژله ای، شیتاکه و گل های زنبق خشک

  شیر آب را باز کرده و مواد را به آرامی زیر جریان آب قرار دهید. سپس اجازه دهید کمی آب شان خشک شود. به کاسه ای منتقل کرده و سپس آب داغ را اضافه کنید. میزان آب درون کاسه باید به اندازه ای باش که تمام مواد را به خوبی بپوشاند. ترکیب قارچ ها و گل زنبق به نیم تا 1 ساعت زمان نیاز دارند تا کاملا نرم شوند.آمادسازی قارچ شیتاکه

 2. قارچ های گوش ژله ای را برش بزنید

  انتهای خشک و سفت قارچ های گوش ژله ای جدا کرده و سپس به صورت نواری برش بزنید.

 3. قارچ شیتاکه را برش بزنید

  قارچ های شیتاکه را کمی فشار دهید تا آب اضافی شان خارج شود. آب خارج شده از قارچ ها را برای مراحل بعد نگه دارید. سپس ریشه های قارچ ها را جدا کرده، دور بیاندازید و قسمت های اصلی را به صورت نازک برش بزنید.

 4. گل های زنبق را برش بزنید

  آب گل های زنبق هم باید برای مراحل بعد نگه داشته شود. قسمت های سفت زنبق را هم جدا کرده و باقی بخش ها برش بزنید.

 5. سرکه و فلفل را با هم ترکیب کنید

  سرکه و فلفل را درون کاسه ای ریخته و خوب هم بزنید تا جاییکه فلفل کاملا حل شود.

 6. عصاره ها را به قابلمه روی اجاق اضافه کنید

  قابلمه ای با سایز متوسط انتخاب کرده، سپس 1 فنجان عصاره قارچ های شیتاکه، 1 فنجان عصاره زنبق و 4 فنجان عصاره سبزیجات را درون دیگ بریزید. سپس شعله اجاق را روشن کرده و دما را در حالت متوسط نگه دارید.

 7. توفو، بابمبو شوت، سس سویا و نمک را اضافه کنید

  پس از این توفو های برش داده شده، بامبو شوت ها، زنجبیل، سس سویا و نمک را به ترکیب اضافه کنید. وقتی ترکیب مواد شروع به جوشیدن کرد کلم ناپا را اضافه کرده و شعله را کمتر کنید. این مرحله را آنقدر ادامه دهید تا کلم ها نرم شوند. مدت زمان تقریبی پخت در این مرحله 5 تا 8 دقیقه است.

 8. اضافه کردن نشاسته ذرت

  نشاسته ذرت را با یک چهارم فنجان آب درون کاسه ای کوچک ترکیب کنید تا جاییکه کاملا با هم مخلوط شوند. سپس ترکیب نشاسته ای را به آرامی به درون دیگ بریزید و آنقدر هم بزنید تا عصاره روی شعله ملایم غلیط تر شود.

 9. تخم مرغ را اضافه کنید

  سپس تخم مرغ را به آرامی، از لبه دیگ اضافه کنید و مدام هم بزنید تا کاملا با مواد ترکیب شده و بریده بریده نشوند.

 10. قابلمه را از روی حرارت بردارید

  دیگ را از روی حرارت بردارید. ترکیب سرکه و فلفل را در این مرحل اضافه کنید و به خوبی هم بزنید. حالا سوپ تان را مزه کنید. اگر لازم بود کمی نمک اضافه کنید. در نهایت روغن کنجد را اضافه کرده و خوب به هم بزنید.  

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه سوپ چینی با سبزیجات

نکات طلایی در پخت سوپ تند و ترش چینی

 • هرگز فراموش نکنید که قارچ های گوش ژله ای خشک پس از خیسانده شدن حجمی ده برابر حجم زمان خشک بودنشان پیدا می کنند. پس مقدار کمی از این قارچ ها برای سوپ شما کافی است. این قارچ ها طعم به خصوصی ندارند و فقط برای بافت خوبی که دارند در دستور این سوپ به کار رفته اند. پس اگر می خواهید می توانید این قارچ ها را از ترکیب حذف کنید.
 • بیشتر عصاره سبزیجات این سوپ همان آبی است که قارچ های شیتاکه و گوش ژله ای و زنبق ها در آن خیسانده می شوند. بنابراین شما تنها به 3 تا 4 فنجان کوچک از آب سبزیجات دیگر نیاز دارید. اگر از قارچ در این سوپ استفاده نمی کنید میزان آب سبزیجات را به شش فنجان افزایش دهید.
 • سس سویای سنگین رنگ قوه ای تیره جذابی به سوپ شما می دهد. ولی می توانید به جای این سس از سس سویای سبک یا هر سس دیگری که دوست داشتید استفاده کنید.
 • اگر می خواهید سوپ شما وگان باشد، تخم مرغ ها را حذف کنید.
 • میزان سفت بودن انتهای گل های زنبق به نوع برداشت شان بستگی دارد. این میزان سفتی را می توانید با نوک انگشت هایتان در انتهای گیاه حس کنید. این بخش سفت باید با چاقو از باقی قسمت های نرم گل جدا شود. بعضی گل های زنبق خیلی بلند هستند. در این صورت باید قسمت های نرم گل را هم برش داده و به تکه های کوچک تقسیم شان کنید.
 • اضافه کردن ترکیب سرکه و فلفل سفید در انتهای کار خیلی مهم است. اگر این ترکیب را زودتر از این اضافه کنید طعم و مزه شان را از دست می دهند.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.