نحوه ماساژ شکم نوزاد با روغن زیتون برای نفخ و رفع یبوست

طریقه صحیح ماساژ دادن شکم نوزاد با روغن زیتون برای نفخ و رفع یبوست

در این مطلب طریقه صحیح ماساژ شکم نوزاد با روغن زیتون برای نفخ معده و رفع یبوست را مطالعه می کنید.

روغن زیتون برای نوزادان سمی نیست، میکروب های خطرناک را از بین می برد و بعید است که واکنش آلرژیک ایجاد کند. از این رو آن را به انتخاب خوبی برای ماساژ پوست ظریف کودک شما تبدیل می کند. روغن زیتون یکی از مواد تشکیل دهنده بسیاری از محصولات مو و پوست است. والدین برای کمک به رفع یبوست نوزادان خود ممکن است به دنبال راه حل های جایگزین مانند قطره های مخصوص یا مکمل های گیاهی باشند. با این حال، اینها همیشه موثر نیستند و گاهی اوقات می‌توانند مضر هم باشند. ماساژ نوزاد با روغن زیتون ، می‌تواند گزینه مطمئن‌تری برای حرکت گاز معده و رفع یبوست باشد. با ما همراه باشید ما در ادامه این مطلب به نحوه ماساژ شکم نوزاد با روغن زیتون برای نفخ معده و رفع یبوست می پردازیم. در صورت تمایل از مقاله ای که درباره فواید ماساژ کف سر و ماساژ کف پا منتشر نمودیم بازدید نمایید.

نحوه ماساژ شکم نوزاد با روغن زیتون

نفخ معده یک مشکل رایج برای نوزادان است که می تواند تا دوران شیرخوارگی بعدی ادامه یابد، زیرا نوزادان شروع به خوردن مواد جامد می کنند. علائم شایع نفخ شکم نوزاد عبارتند از قوس کمر، کشیدن پاها به سمت بالا به سمت شکم، و به طور کلی خمیدگی. برخی از والدین گزارش می‌دهند که گریه‌های نوزادشان در هنگام نفخ معده در مقایسه با زمانی که گرسنه هستند یا پوشک کثیف دارند، متفاوت است. در ادامه نحوه ماساژ شکم نوزاد با روغن زیتون را مطالعه می کنید.

نحوه صحیح ماساژ شکم نوزاد برای رفع یبوست

دست های خود را به روغن زیتون آغسته کنید و سپس انگشت اشاره خود را نزدیک ناف کودک خود قرار دهید و در جهت عقربه های ساعت شروع به حرکت کنید و تا لبه شکم او به سمت بیرون حرکت کنید. از یک انگشت که به آرامی چرخش کنید، به سمت کل کف دست بروید و به آرامی فشار دهید. شکمش را نگه دارید تا تمام شود. گرمای دست های شما به آرامش و آرامش کودک شما کمک می کند.

نحوه ماساژ شکم نوزاد برای نفخ معد با روغن زیتون

ماساژ شکم نوزاد برای نفخ معده ممکن است کمی متفاوت از ماساژهای معمولی نوزاد به نظر برسد. ماساژ سنتی تمرکز کمتری دارد و فشار بسیار کمتری را به همراه دارد. برخی از مطالعات نشان می دهد که ماساژ نوزاد ممکن است به افزایش سطح انسولین یا فعالیت عصب واگ کمک کند. این به نوبه خود می تواند تحرک معده را کاهش دهد و جذب موثر مواد مغذی را تقویت کند. تحقیقات متناقضی برای این اثرات وجود دارد، اما کارشناسان معتقدند که مدت زمان ماساژ به عنوان یک فاکتور مهم ممکن است بر اثربخشی آن در مطالعات و عموم مردم تأثیر بگذارد.

برای انجام اینکار مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ماساژ دست نوزاد

این ماساژ از کناره های دست استفاده می کند و آنها را یکی یکی از قفسه سینه کودک به سمت لگن حرکت می دهد. به محض اینکه یک دست به پایین ناحیه ماساژ رسید، دست دیگر باید از دنده ها به سمت پایین حرکت کند.

بیشتر بخوانید: فواید ماساژ کف دست ها
  • ماساژ به حالت دوچرخه

حرکت دادن پاهای نوزاد به شکل دوچرخه یکی از ماساژ های رایج برای نفخ معده نوزاد می باشد. به اینصورت که به نظر می رسد کودک شما در حال دوچرخه سواری کوچک است. کودک خود را با پاهای خمیده در وضعیت خوابیده قرار دهید. یک پا یا پا را در هر دست نگه دارید و دایره های عمودی آهسته ایجاد کنید، زانو را به داخل خم کنید و پا را به سمت بیرون بکشید، هر بار یک طرف. برای پاسخ به نوزاد خود به دقت مراقب او باشید و اگر کودک شما ناراحت به نظر می رسد دیگر ادامه ندهید.

  • تکنیک “دوستت دارم”

این روش ماساژ می تواند برای نفخ شکم نوزاد بسیار موثر باشد. از دست خود برای ردیابی حرف وارونه «I» در سمت چپ شکم نوزادتان استفاده کنید. با یک “L” وارونه دنبال کنید، دوباره از سمت چپ شکم شروع کنید و به سمت جلو حرکت کنید. مرحله آخر به یک “U” وارونه نیاز دارد که از روی شکم نوزاد شما عبور می کند.

  • ماساژ نوزاد به صورت عقربه های ساعت

این سبک ماساژ که شامل دایره‌های و مداوم است، از دیدگاه شما از چپ به راست (یا برای کودک شما، از راست به چپ) حرکت می‌کند تا گاز را از طریق مجرای روده و به سمت روده حرکت دهد. از دست راست خود برای ماساژ آهسته در جهت عقربه های ساعت استفاده کنید، در حالی که دست چپ شما از ساعت 10 شروع می شود و به صورت هلالی حرکت می کند تا به ساعت 5 برسد.

بیشتر بخوانید: کاهش درد واکسن نوزاد

نکات قابل ملاحظه برای ماساژ شکم نوزاد

  • با پزشک خود مشورت کنید

اگر مشکوک هستید که کودک شما مشکل جدی دارد که باعث نفخ شکم می شود، قبل از شروع یک ماساژ با پزشک مشورت کنید. بسته به موضوع، درمان های دیگر ممکن است موثرتر باشند. در غیر این صورت، پزشک می تواند پیشنهاداتی را برای انجام یک ماساژ ایمن ارائه دهد.

  • در زمان مناسب ماساژ دهید

بلافاصله پس از شیردهی از ماساژ دادن شکم نوزاد خودداری کنید، زیرا ممکن است باعث استفراغ شود. اگر کودک شما از قبل آرام باشد، ماساژ به عنوان یک اقدام پیشگیرانه از نفخ معده نوزاد موثرتر است. بسیاری از والدین ترجیح می دهند ماساژ را در برنامه شبانه نوزادان خود بگنجانند تا فضایی آرام را برای کمک به خوابیدن آنها ایجاد کنند.

  • برای ماساژ از روغن نارگیل یا روغن زیتون استفاده کنید!

برخی از والدین ترجیح می دهند برای ماساژ نوزاد خود از ماساژ استفاده کنند، که اصطکاک را کاهش می دهد. روغن نارگیل و همینطور روغن زیتون بهترین انتخاب برای اینکار می باشند، اما محصولاتی که برای نوزادان به بازار عرضه می شوند نیز بسته به مواد تشکیل دهنده ممکن است موثر باشند. حتما آن را روی قسمت کوچکی از پوست نوزاد آزمایش کنید تا مشخص شود که آیا نوزاد شما به آن الرژِی دارد یا خیر؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.