اطلاعات کامل درباره ویزای توریستی آلمان (با دعوتنامه و بدون دعوتنامه)

اگر قصد سفر به کشور آلمان دارید لازم است ویزای توریستی آلمان بگیرید. اگر نمی دانید که چگونه ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید این متن را بخوانید تا اطلاعات مفیدی درباره نحوه گرفتن ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه و بدون دعوتنامه به شما ارائه کنیم. با خواندن این متن اطلاعات زیر را بدیت خواهید آورد:

 • انواع ویزای توریستی آلمان
 • نحوه گرفتن ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه
 • نحوه گرفتن ویزای توریستی آلمان بدون دعوتنامه
 • اعتبار ویزای توریستی آلمان چند روزه است؟
 • مدارک لازم برای ویزای توریستی سفارت آلمان کدامند؟

با داشتن ویزای توریستی شما فقط می توانید به این کشور مسافرت کنید و پس از پایان اعتبار 90 روزه ویزای توریستی آلمان باید برگردید و حق کار و تحصیل در این کشور را ندارید. اگر قصد مهاجرت به کشور آلمان دارید مطالب زیر می توانند برای شما مفید باشند:

معرفی کامل روش های مهاجرت به آلمان

همه چیز درباره ویزای توریستی آلمان

ویزای توریستی آلمانبرای گرفتن ویزای توریستی آلمان اول باید هدف شما از سفر مشخص باشد و برای سفارت آلمان مشخص کنید که سفر شما به آلمان دقیقا به چه منظوری می باشد. بعد از آن باید مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی سفارت آلمان را به سفارت تحویل داده و با پرداخت هزینه ویزای توریستی آلمان در نهایت بتوانید برای سفر به آلمان ویزای مسافرتی یا توریستی بگیرید.

انواع ویزای توریستی آلمان را در ادامه معرفی خواهیم نمود که بستگی به شرایط شما باید یکی از آن ها را بگیرید تا بتوانید به کشور آلمان سفر کنید.

انواع ویزای توریستی آلمان

 • ویزای گردشگری آلمان:

همان طور که از نام آن مشخص است ویزای گردشگری به منظور بازدید از آلمان و مناطق دیدنی و گردشگری این کشور اعطا می شود. با داشتن ویزای گردشگری شما می توانید بدون دعوتنامه هم به آلمان سفر کنید.

 • ویزای بازدید از اقوام آلمانی

چنانچه اقوام درجه یک شما ساکن کشور آلمان باشند می توانند از شما دعوت کنند تا برای دیدن آن ها به کشور آلمان بروید. ویزای بازدید از اقوام آلمانی با داشتن دعوتنامه امکان پذیر است. اقوام آلمانی شما باید به سایت سفارت آلمان مراجعه کنند و دعوتنامه رسمی را در این سایت پر کنند. بعد از پر کردن فرم دعوتنامه توسط اقوام آلمانی شما می توانید با ارائه مدارک به سفارت آلمان به این کشور سفر کنید.

 • ویزای شرکت در کنگره، همایش یا سمینار در آلمان

با دریافت دعوتنامه از سازمان، شرکت یا ارگان برگزارکننده کنگره، همایش و یا سمینار می توانید برای گرفتن ویزای توریستی آلمان به منظور حضور در این مراسم اقدام کنید.

 • ویزای درمانی آلمان

اگر قصد شما از مسافرت به آلمان پیگیری کارهای درمانیتان می باشد می توانید با ارائه مدارک پزشکی خود به سفارت آلمان به این کشور مراجعه کنید.

 • ویزای تجاری آلمان

شما می توانید با داشتن ویزای تجاری آلمان شرایط راه اندازی کسب و کار خود در این کشور را مورد ارزیابی قرار دهید.

برای گرفتن ویزای توریستی آلمان اگر شهروند اتحادیه اروپا باشید و ویزای شنگن داشته باشید نیازی به دریافت ویزای توریستی برای مسافرت به آلمان ندارید اما در غیر این صورت موارد زیر حائز اهمیت می باشند:

ویزای توریستی آلمان چند روزه است و چقدر طول میکشد تا ویزای توریستی آلمان بگیریم؟

ویزای توریستی آلمان 90 روز اعتبار دارد و شما در این مدت حق کار و تحصیل در آلمان را ندارید. توجه کنید که 90 روز حداکثر زمانی است که برای ویزای توریستی داده می شود و شما باید دقیقا مشخص کنید که سفر شما به آلمان چند روز طول می کشد. بهتر است حداکثر را در نظر بگیرید زیرا ممکن است تمدید ویزای توریستی کمی سخت باشد. شما در هر 6 ماه فقط یک بار می توانید ویزای توریستی آلمان یا هر کشور دیگر عضو شنگن برای 90 روز را داشته باشید.

مدت زمان مورد نیاز برای صدور ویزای توریستی آلمان با توجه به وزارت امور خارجه آلمان معمولا بین ۳ تا ۱۰ روز کاری طول می کشد که در ایامی که ترافیک سفر به آلمان بالاست می تواند طولانی تر نیز شود. بهتر است یک ماه قبل از تاریخ برنامه ریزی سفر خود درخواست ویزا کنید تا دچار مشکل نشوید.

مراحل اخذ ویزای توریستی آلمان

1. وقت سفارت بگیرید:

می توانید از طریق سایت سفارت آلمان به صورت غیرحضوری نوبت سفارت بگیرید.

2. مدارک مورد نیاز خود را تهیه کنید:

با توجه به نوع ویزای توریستی خود باید مدارک مورد نیاز را تهیه کنید.

3. ارائه مدارک و مصاحبه

در زمان مشخص شده به سفارت مراجعه کنید و با ارئه مدارک و انجام مصاحبه ویزای توریستی آلمان را دریافت کنید.

هزینه ویزای توریستی آلمان چقدر است؟

هزینه های سفر به آلمان با ویزای توریستی شامل هزینه های رفت و برگشت و هزینه های مربوط به اقامت در آلمان می باشد. هزینه سفر به شهرهای مختلف آلمان می تواند بسیار متفاوت باشد. بسته به نوع پرواز خود نیز هزینه های متفاوتی را باید پرداخت کنید. نرخ بلیط هواپیما برای سفر به آلمان را بهتر است از سایت های هواپیمایی پیگیر شوید چون قیمت ها هر روزه تغییر می کنند.

هزینه اقامت در آلمان نیز بستگی به نوع هتل و اقاتگاه شما دارد.

مدارک لازم برای ویزای توریستی سفارت آلمان

چگونه ویزای توریستی آلمان بگیریمبرای اینکه بتوانید ویزای توریستی آلمان بگیرید باید اصل و کپی مدارک مورد نیاز را به همراه فرم اینترنتی درخواست ویزا به صورت پرینت‌شده را در روز انجام مصاحبه به سفارت ارائه دهید. اصل مدارک به شما عودت داده می شود. مدارک مورد نیاز برای ویزای توریستی آلمان شامل موارد زیر است. کلیه‌ی مدارک فارسی باید ترجمه‌ی رسمی انگلیسی داشته باشند.

 • شناسنامه و کپی از صفحات اول و دوم آن
 • پاسپورت با اعتبار حداقل ۶ ماهه که دارای ۲ برگ سفید یا بدون ویزا می باشد بهمراه کپی از صفحات 1 تا 5 و همچنین کپی از صفحات دارای ویزا

اعتبار گذرنامه باید حتماً شش ماه بیشتر از تاریخ خاتمه‌ی اعتبار ویزای درخواستی باشد.

 • ۲ قطعه عکس رنگی 3 در 4 با زمینه سفید که در ۳ ماه اخیر گرفته شده باشد و دو قطعه عکس 3 در 4 برای همراهان

ویژگی های عکس ویزای توریستی آلمان:

عکس باید ابعاد ٤٠ در ٦٠ میلی‌متر داشته باشد و فاصله‌ی بین سطح بالای سر و چانه در تصویر صورت ٣٢ میلی‌ متر باشد. این عکس روی برچسب ویزای شما چاپ خواهد شد.

 • بیمه مسافرتی به مبلغ ۳۰۰۰۰ یورو
 • سند مالکیت

اگر دعوت‌نامه ندارید، برگه‌ی رزرو هتل برای تمام مدت اقامت در آلمان یا مدارکی که نشان دهد شما صاحب مسکن در آلمان هستید (مانند سند مالکیت، قبض مالیات ملکی یا قبض عوارض سکونت).

 • گردش حساب بانکی
 • سوابق کاری یا تحصیلی
 • وضعیت تاهل (همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال)
 • بلیط رفت و برگشت و واچر هتل
 • دعوتنامه
 • اجازه
 • برای کودکانی که تنها یا به همراه شخص ثالثی سفر می‌کنند، اجازه‌ی کتبی و رسمی پدر یا مادر یا قیم قانونی.
 • گواهی اشتغال به تحصیل برای دانش‌آموزان دبستانی و دبیرستانی و دانشجویان.
 • مدارکی که نشان دهد شما از پس مخارج خود در آلمان بر می آیید. (این میزان بر اساس حداقل حقوق روزانه ضرب در تعداد روزهای اقامت در آلمان تعیین می‌گردد):- برای صاحبان صنوف، تجار، صاحبان صنایع : سند قانونی ثبت مؤسسه، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز (ارائه گواهی بانكی ساده به‌تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.
  – برای حقوق‌بگیران : گواهی اشتغال به كار (تاریخ دقیق شروع به كار و مدت مرخصی)‌، فیش حقوق ماه قبل و صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز (ارائه گواهی بانكی ساده به‌ تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.
  – برای کارکنان مستقل و مشاغل آزاد : کارت صنفی، ‌صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس انداز (ارائه گواهی بانكی ساده به‌ تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.
  – برای اشخاص تحت تكفل ( زنان خانه‌دار یا فرزندان): گواهی کار، صورت‌حساب بانكی (مشروح عملیات بانكی ماه آخر) و یا دفترچه حساب پس‌انداز متكفل (شوهر، پدر) (ارائه گواهی بانكی ساده به‌تنهایی كافی نیست) با تاریخ گشایش حساب.

ویزای توریستی آلمان بدون دعوتنامه

اگر بدون داشتن دعوتنامه قصد سفر به آلمان دارید برای گرفتن ویزای توریستی آلمان باید پس از گرفتن نوبت سفارت باید هدف خود از سفر به آلمان که می تواند گردشگری، اهداف درمانی و پزشکی باشد را مشخص کرده و مدارک مورد نیاز برای هر کدام را تهیه کرده و به سفارت آلمان تحویل دهید. همچنین لازم است مدارکی که نشان دهنده تمکن مالی شما برای سفر به آلمان می باشد را ارائه دهید که ثابت کند شما در طول 90 روز توانایی این را دارید که از پس مخارج خود و همراهانتان بربیایید.

ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه

در موارد زیر می توانید با داشتن دعوتنامه به کشور آلمان مسافرت کنید:

 • داشتن دعوتنامه از اقوام
 • داشتن دعوتنامه از شرکت های برگزار کننده سمینارها و کنگره ها
 • داشتن دعوتنامه کاری از شرکت های آلمانی

بعد از تعیین وقت سفارت با مراجعه در روز تعیین شده باید دعوتنامه خود که به زبان آلمانی می باشد را به همراه مدارک مورد نیاز دیگر تحویل سفارت آلمان دهید. در هر کدام از موارد بالا یا باید خودتان متعهد شوید که از پس هزینه های خود در آلمان بر می آیید و یا شخص دعوت کننده باید تعهد دهد که هزینه های اقامت شما در آلمان را پرداخت خواهد کرد.

تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم

همه چیز درباره گرفتن ویزای توریستی آلمانافرادی که ویزای کار، تحصیل، ازدواج یا سرمایه گذاری دارند می توانند اقامت دائم یا همیشگی آلمان را دریافت کنند. لازم به ذکر است ویزای توریستی آلمان قابل تبدیل به اقامت دائم در این کشور نیست و برای این کار باید ویزای دیگری دریافت کرد. برای اینکه بتوانید ویزای توریستی آلمان را به اقامت دائم آلمان تبدیل کنید لازم است به یکی از روش های مهاجرت به آلمان اقدام کنید و بعد ازپیدا کردن یک شغل مناسب ویزای موقت خود را به ویزای دائم تبدیل کنید.

تبدیل ویزای توریستی کشور آلمان به اقامت دائم در این کشور به دو صورت امکان پذیر می باشد:

1. در مدت زمان حضور در کشور آلمان باید به دنبال شغل مناسب باشید و کارفما را متقاعد کنید که برای شما دعوتنامه کاری ارسال کند یا مقدماتی را برای کارآفرینی در این کشور فراهم کنید و بعد از بازگشت به ایران برای تبدیل ویزای توریستی به اقامت دائم آلمان، برای دریافت ویزای دیگری مثل ویزای کاری یا کارآفرینی اقدام کنید.

2. روش دیگری برای تبدیل ویزای توریستی آلمان به اقامت دائم آلمان این است که شخص متقاضی بعد از حضور در کشور آلمان به دولت این کشور اعلام پناهندگی کند.

مطالعه مقالات زیر می تواند به شما کمک کند:

اخذ ویزای کار آلمان

اخذ ویزای تحصیلی آلمان

اطلاعاتی در مورد کشور آلمان

پایتخت: برلین
شکل حکومت: جمهوری فدرال
روز استقلال: اعلام استقلال از امپراطوری عثمانی در سال 1821 میلادی. شروع جنگ استقلال یونان.
واحد پول: واحد پول کشور آلمان، یورو نام دارد. این کشور نیز همانند سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا از این واحد پولی بهره می گیرد.
زبان: زبان رسمی این کشور، زبان آلمانی است ولی انگلیسی و فرانسوی نیز در این کشور صحبت می شوند.
نژاد: اکثریت مردم آلمان یعنی بیش از 91% جمعیت این کشور از نژاد ژرمن هستند. سایر نژادهای ساکن در آلمان عبارتند از: ترک ها با جمعیتی معادل 6% کل جمعیت و سایر نژادها که 2% باقیمانده را تشکیل می دهند.
دین مردم آلمان: مسیحیت، اسلام در اکثریت هستند اما پیروان ادیان دیگر نیز در آلمان وجود دارند.

امیدواریم اطلاعات کلی که درباره گرفتن ویزای توریستی آلمان با دعوتنامه و بدون دعوتنامه به شما ارائه دادیم برای شما مفید بوده باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.