طرز تهیه و موارد استفاده سس سویا + فیلم آموزشی

سس سویا از سس های ابداع شده در چین می باشد که امروزه در همه جای دنیا استفاده می شود. در ادامه با طرز تهیه سس سویا به طور کامل آشنا می شوید. این رسپی برای تهیه سس سویا کره ای نیز استفاده می شود

سس سویا از دسته سس های پرکاربرد می باشد. این سس به عنوان از بین برنده بوی گوشت هنگام پخت و همچنین طعم دهنده به غذا هنگام سرو استفاده می شود. سس سویا طرز تهیه جالبی دارد و حداقل به 6 ماه زمان احتیاج دارد زیرا از تخمیر به دست می آید. ماده ای اصلی این سس همان سویا می باشد که بهتر است با غلاف آن استفاده کنید. سس سویا اولین بار در چین اختراع شده که البته امروزه بیشتر در ژاپن کاربرد دارد. این سس رنگی تیره دارد. سس سویا در ژاپن به عنوان سسی برای سوشی استفاده شده و به نام شویو شناخته می شود. لازم به ذکر است این سس مزه ای شور دارد و اگر قرار است در غذایی استفاده شود بهتر است از قبل نمک کمتری در آن به کار رفته باشد. در ایران نیز سس سویا کاربرد دارد که البته این کاربرد کمتر از کشورهای آسیایی می باشد.

طرز تهیه سس سویا در منزل

سس سویا اگر به صورت بسته بندی تهیه شود دارای مضراتی برای سلامتی می باشد زیرا اصل رسپی این سس زمانی حدود 6 ماه می خواهد، در صورتی که برای شرکت ها این زمان زیادی بوده و به روش های دیگری که همگی مضر هستند تهیه می شود. بنابراین بهتر است طرز تهیه سس سویا را بیاموزید تا این سس خوشمزه را به صورت سالم در دسترس داشته باشید. در ادامه طرز تهیه سس سویا را مشاهده می کنید.

مواد لازم برای تهیه سس سویا

لوبیا سویا تازه900 گرم
آرد گندم480 گرم
نمک540 گرم

آماده سازی سس سویا کمی زمان بر است و برای تهیه سس سویا باید کمی صبر و حوصله داشته باشید.

روش تهیه سس سویا

 1. پختن سویا

  سویا ها را که دارای غلاف و همچنین سبز هستند درون قابلمه ای می ریزیم. مقدار لازم آب ریخته و اجازه می دهیم بپزد.

 2. جدا کردن غلاف

  بعد از اینکه کمی پخت دانه های سویا را از غلاف ان ها جدا کرده و مجددا به قابلمه بر می گردانیم. اجازه می دهیم 2 ساعت بپزد تا دانه های سویا برای سس سویا خانگی، کاملا نرم شوند.

 3. پوره کردن سویا

  سویاهای نرم شده را درون میکسر ریخته و کاملا پوره می کنیم.

 4. ورز دادن سویا

  سویا را درون قرار داده و به مدت 5 دقیقه با دست ورز می دهیم. برای تهیه سس سویا در منزل، سویا باید کاملا نرم و پوره شده باشد.

 5. اضافه کردن آرد

  حال آرد را کم کم اضافه کرده و هر بار ورز می دهیم. سپس به سطح صافی منتقل می کنیم.

 6. شکل دادن خمیر

  در این مرحله از طرز تهیه سس سویا، خمیر را به 2 قسمت تقسیم کرده و هر کدام را تبدیل به یک مکعب مستطیل می کنیم.

 7. استراحت دادن خمیر

  دستمال نخی را کمی مرطوب کرده و روی خمیر ها قرار می دهیم و یک دستمال ضخیم دیگر هم روی آن قرار می دهیم. تا نور و هوا به آن نرسد. سپس آن ها را درون سلفون پیچیده و در جایی تاریک قرار می دهیم. برای این مرحله 10 روز زمان لازم است.

 8. خشک کردن خمیر

  خمیرها را بدون دستمال دورشان، در سینی ای مناسب و بزرگ قرار داده و در معرض نور و گرمای خورشید قرار می دهیم. تا زمانی که این خمیر ها خشک شده و تغییر رنگ دهند. در این مرحله از تهیه سس سویا، ممکن است کمی کپک روی خمیر ها مشاهده کنید که ایرادی ندارد.

 9. آماده کردن آب و نمک

  در قابلمه ای تقریبا بزرگ مقدار مناسب آب ریخته و سپس نمک را در آن می ریزیم. هم می زنیم تا نمک کاملا حل شود.

 10. تخمیر خمیر سویا

  خمیر های سویا را که خشک شدند درون آب نمک قرار داده و درب قابلمه را می بندیم. در مکانی مناسب قرار دهید. این مهمترین مرحله از تهیه سس سویا خانگی می باشد.

 11. هم زدن سویا

  وقتی قابلمه حاوی آب نمک و خمیر سویا را در جایی مناسب قرار دادید، لازم است روزی 2 بار به آن سر زده و هر بار به آرامی هم بزنید.

 12. تهیه سس سویا در خانه

  بعد از اینکه خمیر ها کاملا داخل آب نمک حل شدند که حتی ممکن است در زمان بیشتنر از 6 ماه این اتفاق بیفتد. این مواد را از صافی رد کنید. سس سویا شما آماده است.

نکات مهم برای تهیه سس سویا

 • توجه کنید که می توانید از سویا بدون غلاف نیز برای سس سویا استفاده کنید.
 • بهتر است قبل از اینکه سویا را درون میکسر بریزید پوسته نازک دور سویا را نیز جدا کنید.
 • بعد از آماده شدن سس سویا آن را درون شیشه ریخته و قبل از هر بار استفاده هم بزنید.
 • برای اینکه سس سویا خوشمزه تر باشد، قبل از مصرف نیز یک هفته درون یخچال استراحت دهید.

موارد استفاده از سس سویا

از سس سویا در غذاهای خاصی استفاده می کنند که باعث خوشمزه شدن بیشتر آن ها می شود. در ادامه چند موارد استفاده از سس سویا در غذا و سالاد و چند سوخاری را که با این سس تهیه یا سرو می شود را می بینید.

 • ماهی سالمون با سس سویا

: این غذا با ماهی سالمون، سس سویا و عسل تهیه می شود. می توانید این ماهی را با سالاد، برنج قهوه ای و غیره میل کنید. اغلب با فر تهیه شده و طعم بینظیری دارد.

سوشی از غذاهای ژاپنی می باشد. در این غذا از برنج پخته استفاده می شود. از سس سویا به عنوان چاشنی برای سوشی استفاده می شود. سوشی ها دارای انواع مختلفی هستند.

 • سالاد سس سویا

این سالاد از ترکیب مواد اولیه ی زیادی نظیر پیاز سبز، آب لیمو، گوشت سویا، سس سویا و غیره تهیه می شود. سالاد سس سویا همچون سالاد های دیگر به عنوان چاشنی سرو می شود.

 • قارچ کاراملی با سس سویا

قارچ کاراملی غذایی خوشمزه بوده و سس سویا را به همراه سرکه بالزامیک و چند ماده ی دیگر در قارچ ها می ریزیم. این مواد باعث کاراملی شدن قارچ ها می شوند.

 • غذای ناتو ژاپنی

شاید برایتان جالب باشد که بدانید غذای ناتو ژاپنی غذایی است که به دلیل بوی تقریبا نامطبوعی که دارد شاید بسیاری از افراد آن را نپسندند اما در ژاپن به دلیل خواصی که دراد بسیار مصرف می شود.

 • نودل کره ای با سس سویا

این غذا از غذاهایی است که در کره طبخ می شود. از موادی که برای تهیه آن استفاده می شود می توان به نودل و سس سویا اشاره کرد.

غذا با استفاده از نودل

 • مرغ عسلی با سس سویا

مرغ عسلی با سس سویا از غذاهایی است که با نان یا برنج قابل سرو است. سس سویا برای پخت این غذا مورد استفاده قرار می گیرد.

 • خورش مرغ اتوبو

خورش مرغ اتوبو از غذاهای فیلیپین می باشد. این غذا از دسته غذاهایی است که با ذائقه ی ما سازگاری زیادی دارد. برای تهیه این غذا از سس سویا، زنجبیل و چند ماده اولیه دیگر استفاده می شود.

 • برنج مخلوط سبزیجات

این غذا چینی می باشد. در برنج مخلوط سبزیجات نیز همچون غذاهای گفته شده از سس سویا استفاده می شود.

 • جوجه کباب با سس سویا

این غذا با طعم بسیار عالی می باشد. در جوجه کباب با سس سویا علاوه بر سس سویا از کنجد نیز استفاده می شود که دارای خواص زیادی می باشد.

 • چاینیز فود

این غذا بین المللی می باشد. چاینیز فود شباهت زیادی به ماکارونی سبزیجات دارد. به همراه سس سویا از آرد ذرت نیز در مواد سس آن استفاده می شود.

 • سالاد کاهو آسیایی

این سالاد بر خلاف سالاد هایی که در ذهن ما وجود دارد دارای گوشت گاوی بوده و به همین دلیل می توان به عنوان غذایی سبک میل کرد.

 • خوراک گوشت با سس سویا

در این غذا از فیله گوساله به همراه سس سویا استفاده می شود. همچنین در این غذا از تره فرنگی نیز استفاده می شود که سبزی ای مفید می باشد.

 • بال سوخاری

برای این غذا هم سس سویا در مزه دار کردن بال مورد استفاده قرار می گیرد و هم می توان به عنوان سس از آن استفاده کرده و این غذای لذیذ سرو کرد.

 • سالاد مرغ تایلندی

از سس سویا به عنوان سس سالاد در این غذا استفاده می شود. این سالاد دارای فیله ی مرغ گریل یا سرخ شده می باشد. سالاد مرغ تایلندی دارای طرفداران زیادی است.

 • پاستا با سس سویا

در اینجا غذایی که مدنظر ماست همان ماکارانی کمی باشد که از سس سویا به عنوان چاشنی در این غذا استفاده می شود. که ماکارونی را می توان به روش دلخواه تهیه کرد.

 • پلو مخلوط چینی

همانطور که از نام این غذا پیداست غذایی حاوی برنج می باشد که علاوه بر آن از سس سویا نیزاستفاده می شود. البته لازم به ذکر است که مواد اولیه ی زیادی دارد.

 • غذای ژاپنی گیودون

این غذای ژاپنی که به کاسه ی برنج و گوشت نیز معروف می باشد، از غذاهایی که می تواند برای ایرانی ها دارای طعم خاص و بسیار متفاوتی باشد.

 • غذای توری نو کارا آگه (ژاپنی)

در این غذا از ران مرغ و چند ماده ی دیگر که به عنوان مواد مزه دار هستند استفاده می شود. در مواد مزه دار از سس سویا به عنوان ماده ی اصلی استفاده می شود. شباهت زیادی به ران سوخاری در ایران دارد.

 • سالاد جوانه گندم با سس سویا

همانطور که می دانید جوانه گندم دارای خواص زیادی برای بدن می باشد. در سالاد جوانه گندم با سس سویا از هر سبزیجات دلخواه نظیر کاهو، کلم بروکلی، خیار و غیره به همراه سس سویا و جوانه گندم استفاده می شود.

 • نودل اودون

نودلی است که معمولا با مرغ و سبزیجات تهیه می شود. همچنین در این غذا از سس سویا استفاده می شود. نودل اودون از غذاهای محلی ژاپن می باشد.

فیلم طرز تهیه سس سویا خانگی

همچنین بخوانید :

شیر سویا خانگی

سس ذرت مکزیکی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.