طرز تهیه سرکه سیب؛ به ۲ روش سنتی و فوری بدون کپک

سرکه سیب خانگی از نوشیدنی های پرخاصیت است به خصوص اگر در منزل تهیه شود. این سرکه سیبب را حکیم خیر اندیش برای درمان بیماری های مختلفی پیشنهاد کرده است در ادامه طرز تهیه سرکه سیب خانگی، سرکه سیب فوری و سرکه سیب دکتر خیراندیش برای شما ارائه شده است.

سرکه سیب یکی از سرکه های پر خاصیت می باشد. از خواص سرکه سیب می توان به تسکین دهنده دردهای عضلانی، درمان و کنترل دیابت، درمان خارش های پوستی و غیره اشاره کرد. ضمن اینکه می توان از سرکه سیب در غذا و سالاد های مختلف استفاده کرد. سرکه سیب طرز تهیه ساده ای دارد و به راحتی در منزل قابل تهیه است. لازم است بدانید افرادی که تصمیم به لاغری می گیرند اگر روزی 2 الی 3 قاشق غذاخوری سرکه سیب میل کنند زودتر لاغر می شوند. توجه کنید که برای تهیه سرکه سیب بهتر است از سیب های شیرین و رسیده استفاده کنید تا سرکه مرغوب تر شود. در ادامه طرز تهیه سرکه سیب خانگی و نکاتی برای خوشمزه و شفاف شدن سرکه سیب را با شما به اشتراک گذاشته ایم.

طرز تهیه سرکه سیب خانگی

سرکه سیب به عنوان نوشیدنی پرخاصیت و خوشمزه علاوه بر استفاده ای که به عنوان چاشنی دارد، برای درمان آفتاب سوختگی، التهاب، قارچ و باکتری،لاغری و … نیز مورد استفاده قرار می گیرد و معجزه ای برای چربی کبد شناخته می شود. به همین دلیل سرکه سیب سرکه ای مفید است. در ادامه طرز تهیه سرکه سیب محلی، طرز تهیه سرکه سیب فوری و طرز تهیه سرکه سیب دکتر خیراندیش را می آموزید.

همچنین می توانید خواص سرکه سیب برای پوست را در مینویسم دنبال کنید.

طرز تهیه سرکه سیب محلی

این دستور تهیه سرکه سیب به روش سنتی و محلی تهیه می شود. در ادامه با طرز تهیه سرکه سیب سنتی و محلی آشنا می شوید.

مواد لازم برای تهیه سرکه سیب

سیب6 کیلوگرم
شکر5 قاشق غذاخوری

دستور تهیه سرکه سیب خانگی

زمان مورد نیاز: 1 ساعت و 30 minutes.

 1. آماده کردن سیب

  سیب ها را شسته و در آبکشی می ریزیم. سپس با پارچه ای خشک کرده و در ظرفی می ریزیم.

 2. خرد کردن سیب

  قسمت میانی سیب که کمی سفت کمی باشد و دانه های داخل آن را جدا می کنیم. سپس به اندازه های کوچک خرد می کنیم. برای اینکه سرکه سیب شما مرغوب تر شود، کافیست تا حد امکان سیب ها را ریز خرد کنید.

 3. آماده کردن سرکه سیب

  سیب ها را در ظرف بزرگ شیشه ای می ریزیم.

 4. اضافه کردن شکر

  شکر را به سیب ها اضافه کرده و به مقدار لازم از آب جوشیده ی سرد شده می ریزیم. این میزان مواد به همراه آبی که در ظرف می ریزیم فقط باید تا سه چهارم ظرف را پر کرده و یک چهارم از آن ظرف شیشه ای خالی بماند. شکر باعث تخمیر سیب برای تهیه سرکه سیب خانگی می شود.

 5. قرار دادن درب پوش

  پارچه ای را به جای درب روی ظرف قرار داده و دور آن را با یک کش می بندیم. در جایی تاریک و گرم قرار می دهیم. برای جلوگیری از کپک زدن سرکه سیب لازم است بعد از یک هفته درب پارچه ای ظرف را باز کرده و یک درب کوچک پلاستیکی را در ظرف بیندازید طوری که روی آب قرار بگیرد. سپس یک سنگ متوسط را روی این ظرف پلاستیکی می گذاریم تا سنگینی ایجاد کرده و اجازه ندهد سیب ها بالاتر از آب قرار بگیرد. مدت 60 الی 80 روز زمان لازم است تا سیب ها تخمیر شده و سرکه سیب حاصل شود.

 6. تهیه سرکه سیب

  بعد از گذشت تقریبا 70 روز، آب و سیب درون شیشه را که تشکیل سرکه سیب داده اند از صافی رد می کنیم. سرکه سیب محلی بدست آمده را در شیشه ای مناسب ریخته و به مدت حداقل 1 ماه در جایی خنک و تاریک می گذاریم تا کاملا برسد و خوشرنگ شود.

نکات مهم برای تهیه سرکه سیب در خانه

 • اینکه بدانید چه نوع سیبی برای سرکه سیب مناسب است، به شما کمک می کند تا سرکه سیب مرغوبی داشته باشید. (اگر سیب ها ترش باشد سرکه شما زیاد مرغوب نخواهد شد.)
 • دلیل اینکه درب پارچه ای را روی ظرف شیشه ای قرار دادیم این است که گازهایی که در مدت زمان تخمیر از سیب ها خارج می شود، راهی به بیرون داشته باشد. در این صورت سرکه سیب خانگی بهتری را خواهید داشت.
 • ممکن است قبل از صاف کردن دانه های سفیدی را روی سرکه سیب مشاهده کنید که آن ها اصلا کپک نیستند و بلکه طبیعی هستند.
 • در صورتی سرکه سیب محلی کپک زده است که سیب ها سبز رنگ شوند.
 • در صورتی که هنگام ریختن شکر تعدادی نخود نیز به ظرف شیشه ای اضافه کنید باعث سریع تر شدن روند تهیه سرکه سیب با نخود می شوید.
 • بعد از 70 روز در صورتی که آب و سیب اندکی ترش شده بود یعنی آماده صاف کردن است.

طرز تهیه سرکه سیب فوری

برای تهیه ی سرکه سیب فوری کافی است به جای هر قاشق شکر کمی کمتر از یک لیوان سرکه سیب بریزید در این صورت حدودا 20 الی 40 روز زودتر سرکه سیب شما تهیه می شود. توجه کنید که تمامی مراحل شبیه به طرز تهیه بالا می باشد و تنها تفاوت آن در شکر و سرکه سیبی است که به ظرف شیشه ای اضافه می کنیم. سرکه سیب فوری حدودا 40 الی 60 روزه تهیه می شود.

فواید و مضرات سرکه سیب برای مو


طرز تهیه سرکه سیب دکتر خیراندیش

دکتر خیراندیش برای برخی بیماری ها، درمان طبیعی با سرکه سیب را پیشنهاد کرده اند. در تهیه سرکه سیب به روش دکتر خیراندیش، سرکه را جایگزین شکر موجود در رسپی بالا کنید. توجه کنید به ازای هر قاشق شکر حدودا یک لیوان سرخالی از سرکه لازم است.

همچنین بخوانید :

طرز تهیه سس سویا در منزل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.