طرز تهیه بروله؛ دسر کلاسیک فرانسوی به روش ساده

در این مطلب طرز تهیه یک دسر خوشمزه فرانسوی به نان دسر بروله (brulee) را به همراه نکات تهیه آن با شما به اشتراک می گذاریم.

در این مطلب سعی دارم یکی از دستورهای کلاسیک بروله را که سطح تافی ترد و خوشمزه دارد به شما علاقه مندان آموزش دهم. بروله یکی از کلاسیک ترین دسرهای فرانسوی است. البته که خیلی هم ساده درست می شود. یعنی فقط به 4 ماده اولیه از جمله خامه، سفیده تخم مرغ، شکر و وانیل احتیاج خواهید داشت. بروله یکی از بهترین دسرهای آماده برای مهمانی شماست. یعنی خیلی راحت می توانید این دسر را ازشب قبل آماده کنید و بعد از شام بی دردسر سرو کنید.

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه کرم کارامل شکلاتی

روش تهیه دسر بروله بدون فر

ممکن است شما هم مثل خیلی های دیگر فکر کنید که دسر بروله روش تهیه سخت و پیچیده ای داشته باشد! ولی دستور تهیه اش آنقدر ساده و مزه اش آنقدر خوشمزه است که بی برو برگرد طرفدارش خواهید شد. پس با من در ادامه این مطلب خوشمزه از سایت مینویسم همراه باشید تا طرز تهیه بروله یاد بگیرید.

مواد لازم برای تهیه دسر بروله برای 4 نفر

مواد اولیه مقدار لازم
سفیده تخم مرغ 6 عدد
شکر سفید 6 قاشق غذاخوری
عصاره وانیل نصف قاشق غذاخوی
خامه غلیظ و پر چرب 2/5 فنجان
دانه وانیل به مقدار لازم

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه میشتی دوی

طرز کرم بروله 

 

 1. دانه های وانیل را خارج کنید

  برای استفاده از دانه های وانیل در ابتدا باید دانه ها را از طول برش بزنید. سپس با دسته چاقو به بخش بریده شده دانه ها فشار بیاورید تا خود دانه ها خراشیده شده و طعم شان خارج شود.

 2. دانه های وانیل، پوسته خالی دانه ها و خامه با هم ترکیب کنید

  دانه های وانیل، پوسته خالی دانه ها و خامه را داخل تابه ای بریزید و سپس آن را به مدت 10 دقیقه روی حرارت ملایم قرار دهید و بعد به مدت 1 ساعت صبر کنید تا ترکیب شما کاملا مزه وانیل را به خود بگیرد و همزمان خنک هم بشود. خنک شدن ترکیب باعث می شود تخم مرغ ها در زمان اضافه شدن نپزند. فراموش نکنید که درپوش ظرف را هم بردارید که عرق کردن باعث نشود خامه شما آبکی شود.

 3. تخم مرغ ها را آماده کنید

  تخم مرغ ها را با شکر مخلوط کنید.

 4. سطح رویی کاستارد را با قاشق بردارید

  دانه های وانیل را از خامه خارج کنید. سطح رویی کاستارد را با قاشق بردارید تا کرم شما بافتی کاملا یکنواخت و نرم داشته باشد.

 5. خامه را با سفیده تخم مرغ مخلوط کنید

  خامه را درون ترکیب سفیده های تخم بریزید و خیلی خوب هم بزنید. فراموش نکنید که هم زدن در این مرحله باید فقط در حل ترکیب شدن باشد. زیرا هم زدن بیش از حد باعث می شود در سطح کاستارد شما حباب ظاهر شود. البته همیشه برای من هم پیش می آید که یکی دو عدد حباب روی سطح بروله ها ببینم.

 6. مواد را داخل ظرف مورد نظر بریزید

  با این رسیپی می توانید در کل چهار فنجان 125 میلی لیتری را از کاستارد پر کنید. در این صورت تقریبا 2/3 فنجان های شما از مایع کاستارد پر می شوند. رستوران ها معمولا بروله را در ظرف های پهن تر سرو می کنند تا سطح بیشتری داشته و تافی ترد بیشتری هم داشته باشد. من هم همین عقیده را دارم. چرا که واقعا خوشمزه ترین بخش هر بروله ای سطح ترد آن است.

 7. ظرف را داخل تابه قرار دهید

  حالا وقت آن رسیده که فنجان های پر شده از مایع بروله را درون تابه ای پهن و عمیق و بزرگ قرار دهید. سپس ظرف را از آب جوش پر کنید. سطح آب باید تا نصف ظرف بروله ها بالا بیاید. اگر میزان آب بالاتر از این باشد ممکن است در حین جوش خوردن، بروله ها آبکی شوند.
  بروله ها باید 35 تا 40 دقیقه در آب جوش بپزند. بروله های پخته شده مانند ژله می لرزند اما سفت هستند. برای چک کردن اینکه بروله ها پخته هستند یا نه ظرف ها درون دست تان بگیرید و تکان دهید.  

مطالب پیشنهادی: طرز تهیه فلن کیک

آموزش تصویری طرز تهیه دسر بروله

طرز تهیه دسر بروله

تافی ترد بالای بروله را چگونه درست کنم؟

تافی ترد بالای بروله را چگونه درست کنم؟
 • خیلی راحت می توان با مشعل های مخصوص این کار را انجام داد. فقط کافی است سطح بروله ها را شکر بپاشید و پس از این شکر را به مدت 6 تا 10 ثانیه با مشعل داغ کنید. پس از این زمان شکر آب شده و رنگی طلایی پیدا می کند. همین شکر به محض سرد شدن سفت شده و تافی مورد نظر روی بروله ها را ایجاد می کند.
 • البته خیلی اوقات پیش می آید که مشعل مخصوص آشپزی در کار نیست. در این صورت هم نگران نباشید! ظرف های بروله را زیر مشعل گریل قرار دهید. 45 ثانیه تا 1 دقیقه دما دیدن در این شرایط کافی است.
 • بروله ها را سرو کرده، ابتدا با قاشق لایه رویی را بشکنید و پس از این از بافت نرم و کرمی زیرش لذت ببرید! نوش جان!

نکات طلایی در تهیه و سرو بروله

 • هر نوع خامه پرچربی در این دستور قابل استفاده است. اگر خامه شما کم چرب باشد دسر شما در نهایت بافت غلیظی نخواهد داشت. اما اگر چنین خامه ای در دسترس نداشتید ایرادی ندارد.
 • لطافت بروله مدیون سفیده های تخم مرغ است. البته که بافت منسجم نهایی بروله ها به خاطر وجود سفیده های تخم مرغ است.
 • دانه های وانیل بهترین و خاص ترین طعم وانیل را دارند اما شما می توانید از پودر یا خمیر وانیل هم استفاده کنید. ناگفته نماند که طعم وانیلی ایجاد شده توسط عصاره یا پودر وانیل در بروله شما هرگز به پای دانه های اصیل وانیل که له شده و فشرده شد باشند نخواهد رسید.
 • کمی از شکر درون بافت بروله و باقی در سطح ظرف استفاده می شود. همین شکر است که رویه باریک و ترد بروله ها را در نهایت به ارمغان می آورد.
 • بروله ها باید 1 شب در یخچال بمانند تا بافت شان کاملا منسجم و سفت شود.
 • پس از آب شدن شکر هم باید از 20 دقیقه تا 1 ساعت بروله ها را در یخچال گذاشت تا تافی روی آنها سفت شود. باید در نظر داشته باشید که تافی کردن بروله ها با مشعل گریل بیشتر طول می کشد و در طول این زمان کمی از لایه های زیرین سطح هم آب می شوند. پس برای سرو بروله هایی که سطح آنها با گریل تافی شده است باید بیشتر صبر کرد.
 • بافت بروله نهایی شما باید مانند ماست یونانی باشد. سفت و در عین حال نرم و لطیف! بروله های خوب را نمی توان مانند کیک برید. یعنی وقتی با قاشق یک قسمت از بروله را بر می دارید باقی بخش ها نباید پایدار بمانند. باید آنقدر نرم باشند که از هر طرف بریزند. خود، بروله هم باید آنقدر لطیف باشد که مانند خامه در دهان آب شود. البته در عین حال نباید مانند ژله سفت باشد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.