طرز تهیه خمیر هزارلا؛ برای شیرینی و غذا

خمیر هزارلا خمیری فرانسوی بوده که امروزه در همه جای دنیا از آن برای پخت چندین مدل شیرینی و نان مغزدار و همچنین چند ساندویچ استفاده می شود. خمیر هزارلا برای شیرینی زبان، خمیر هزارلا برای شیرینی ناپلئونی و غیره استفاده می شود و نکاتی دارد که در ادامه بیان شده است. در این پست از مینویسم با طرز تهیه خمیر هزارلا خانگی آشنا می شوید.

خمیر هزارلا از خمیر های کاربردی در بحث آشپزی بوده و بهتر است هر کسی طرز تهیه ی آن را بلد باشد. از این خمیر برای تهیه شیرینی ناپلئونی، شیرینی زبان، چند مدل ساندویچ و غیره استفاده می شود. این خمیر طرز تهیه ی ساده ای دارد. به دلیل آرد موجود در خمیر هزارلا، این خمیر دارای ویتامین های گروه B می باشد. همچنین کره ای که در آن استفاده می شود باعث ترد شدن این خمیر می شود. خمیر هزارلا اولین بار در فرانسه تولید شد. نام های دیگر این خمیر هزار لا، خمیر ورقه ای و خمیر پای فرانسوی می باشد.

طرز تهیه خمیر هزارلا شیرینی زبان

این خمیر نوعی از خمیر هزارلا می باشد که در پخت برخی شیرینی ها از آن استفاده می شود. از این خمیر برای تهیه شیرینی زبان، شیرینی ناپلئونی، شیرینی پاپیونی و چند شیرینی دیگر استفاده می شود. در ادامه با طرز تهیه خمیر هزارلا برای شیرینی زبان آشنا می شوید که با تهیه خمیر هزارلا برای شیرینی ناپلئونی یکسان است.

مواد لازم برای تهیه خمیر هزارلا شیرینی زبان

آرد1.5 کیلوگرم
مایه خمیر23 گرم
شیر1.5 پیمانه
روغنکمتر از 2 پیمانه
نمککمتر از 2 قاشق سوپ خوری
شکر320 گرم
کره375 گرم
تخم مرغ6 عدد
وانیلکمتر از نصف قاشق چایخوری

زمان لازم برای تهیه خمیر هزارلا شیرینی زبان، 1 ساعت و 30 دقیقه میباشد.

دستور پخت خمیر هزارلا برای شیرینی زبان

 1. آماده کردن آرد : آرد را 3 بار الک کرده و در ظرفی می ریزیم.
 2. عمل آوردن خمیر مایه : در ظرفی کمی آب ولرم ریخته و خمیر مایه را اضافه می کنیم. سپس 20 گرم از شکر راریخته و هم می زنیم. خمیر مایه باعث بهتر شدن بافت خمیرهزارلا شیرینی زبان خوشمزه می شود.
 3. استراحت دادن خمیر مایه : کیسه فریزری را روی ظرف خمیر مایه کشیده و دور آن را با یک کش می بندیم. سپس در دمای محیط قرار می دهیم تا خمیر مایه عمل آمده و کمی پف کند. برای این کار به 10 الی 15 دقیقه زمان احتیاج داریم.
 4. آماده کردن مواد خمیر مایه : در ظرفی گود تخم مرغ ها را می شکنیم. این ظرف باید برای ریختن تمام مواد اولیه ی خمیر هزارلا مناسب بوده و مواد در آن به خوبی هم بخورد.
 5. اضافه کردن شکر : آن 300 گرم شکر باقیمانده را در ظرف ریخته و به تخم مرغ ها اضافه می کنیم.
 6. اضافه کردن شیر : شیر را به شکل سرد شده به مواد خمیر هزارلا برای شیرینی اضافه می کنیم.
 7. اضافه کردن وانیل : وانیل را ریخته و بعد از آن میزان گفته شده از نمک را می ریزیم.
 8. اضافه کردن روغن : روغن را اضافه کرده و با همزن دستی مواد خمیر هزارلا برای شیرینی زبان را هم می زنیم. تا حدی که تخم مرغ از لختگی خارج شود مواد را هم می زنیم.
 9. اضافه کردن خمیر مایه : خمیر مایه ای را که به عمل آمده را به مواد اضافه می کنیم. مجددا مواد خمیر را با هم مخلوط می کنیم.
 10. اضافه کردن آرد : آرد را طی چند مرحله روی مواد قبلی الک می کنیم. بعد از هربار الک کردن هم می زنیم تا خمیر هزارلا برای شیرینی زبان، گلوله گلوله نشود.
 11. ورز دادن خمیر : بعد از اینکه خمیر یکدست شد، آن را روی سطح صافی که آردپاشی کرده ایم قرار می دهیم. سپس به اندازه ی 10 دقیقه ورز می دهیم. یک پلاستیک فریزر را باز کرده و روی خمیر قرار می دهیم و به مدت 6 دقیقه در دمای محیط استراحت می دهیم.
 12. پهن کردن خمیر : خمیر استراحت داده شده را با وردنه باز می کنیم. سپس روی کره کمی آرد می ریزیم و آن را وسط خمیر پهن کرده قرار می دهیم. اطراف خمیر را روی کره برمی گردانیم. کره از ملزومات برای خمیر هزارلا می باشد.
 13. کشیدن وردنه روی خمیر : خمیری را که میان آن کره قرار داده ایم را روی سطح صاف آرد پاشی شده قرار می دهیم. با وردنه چند بار به آرامی روی خمیر ضربه می زنیم و سپس با وردنه آرام آرام آن را باز می کنیم. خمیر را 3 بار تا کرده و مجددا وردنه می کشیم.
 14. استراحت دادن خمیر : خمیر را به مدت 10 دقیقه در دمای محیط قرار می دهیم تا استراحت کند. مجددا با وردنه باز کرده و بعد از آن تا می کنیم. سپس دوباره وردنه می کشیم. این کار را 3 بار تکرار می کنیم. دوباره 10 دقیقه استراحت می دهیم. سپس آن قسمت وردنه کشیدن و تا کردن را 3 بار دیگر تکرار می کنیم.
 15. مرحله نهایی : خمیر را در ظرفی گذاشته و 20 دقیقه در یخچال استراحت می دهیم. خمیر آماده است.

نکات مهم برای تهیه خمیر هزارلا برای شیرینی زبان خوشمزه

 • از این خمیر به عنوان خمیر هزارلا برای شیرینی دانمارکی نیز استفاده می شود.
 • برای خمیر هزارلا برای باقلوا نیز از همین خمیر استفاده می شود.
 • توجه کنید که بعد از آخرین مرحله خمیر را با وردنه باز کرده و استفاده کنید.

روش تهیه خمیر دامپلینگ کره ای و چینی

فیلم طرز تهیه خمیر هزارلا برای شیرینی زبان


روش تهیه خمیر هزارلا خانگی

از خمیر هزارلا برای تهیه غذاهایی چون بورک اسفناج نیز استفاده می شود. خمیر هزارلا برای غذا از چند ماده اولیه ساده استفاده می شود و تهیه آن دارای چند نکته می باشد. در ادامه طرز تهیه خمیر هزارلا خانگی را به همراه نکات مهم آن توضیح می دهیم.

همچنین در مینویسم می توانید با دستور تهیه خمیر پیتزا بدون خمیر مایه آشنا شوید.

مواد لازم برای تهیه خمیر هزارلا

آرد3 پیمانه
آب سردبه میزان لازم
نمک1.5 قاشق چایخوری
کره320 گرم

دستور پخت خمیر هزارلا

زمان مورد نیاز: 1 ساعت و 30 minutes.

 1. آماده کردن آرد

  آرد را 2 بار الک کرده و در ظرفی می ریزیم. این الک کردن آرد، بافت خمیر را بی نظیر می کند.

 2. خرد کردن کره

  20 گرم از کره را از فریزر خارج کرده و به اندازه های کمی بزرگتر از حبه ی قند خرد می کنیم. توجه کنید که برای تهیه خمیر هزارلا در منزل، کره نباید نرم یا ذوب شده باشد.

 3. آماده کردن بقیه ی کره

  کره را در یک پلاستیک زیپ کیپ (یا فریزر) ریخته و با وردنه آن را باز می کنیم. تا سطح صافی با قطر تقریبا 2 سانتی متتر تشکیل شود. آن را در فریزر قرار می دهیم.

 4. آماده کردن خمیر هزارلا

  ظرفی گود انتخاب می کنیم. آرد را در آن الک می کنیم.

 5. اضافه کردن نمک

  در این مرحله از طرز تهیه خمیر هزارلا، نمک را به آرد اضافه کرده و هم می زنیم تا نمک و آرد با هم مخلوط شوند.

 6. اضافه کردن کره

  کره های خرد شده را به خمیر اضافه می کنیم. هم میزنیم. کمی با دست ورز می دهیم تا کره ها و خمیر با هم ترکیب شوند.

 7. اضافه کردن آب سرد

  آب را مرحله به مرحله و تا زمانی که خمیر به قوام مورد نظر برسد می ریزیم. توجه کنید که خمیر هزارلا باید خیلی مایع یا خیلی سفت باشد.

 8. ورز دادن خمیر

  خمیر را از ظرف خارج کرده و روی سطح صافی که آرد پاشی شده است، قرار داده و 5 دقیقه با دست ورز می دهیم. سپس با وردنه آن را صاف می کنیم.

 9. قرار دادن لایه میانی (کره)

  سپس کره را روی یک طرف خمیر هزارلا که با وردنه صاف کردیم، می گذاریم. طرف دیگر را روی آن بر میگردانیم.

 10. پهن کردن خمیر

  با وردنه ابتدا به آرامی چند با روی خمیر فشار می دهیم و سپس با وردنه ان را پهن می کنیم. خمیر را 3 تا می زنیم و درون پلاستیک فریزر قرار داده و در یخچال می گذاریم. 1 ساعت زمان می دهیم. بعد از آن از یخچال خارج کرده و با وردنه مجددا عمل قبل را تکرار می کنیم و 3 بار تا می کنیم. این کار را 4 بار تکرار می کنیم. سپس به مدت 30 دقیقه دیگر درون یخچال قرار می دهیم. سپس از یخچال خارج کرده و با وردنه آن را باز می کنیم. خمیر هزارلا شما آماده است.

نکات مهم برای تهیه خمیر هزارلا

 • در صورتی که به جای کره، روغن درون این خمیر بریزید و همچنین لایه ی میانی را حذف کنید، خمیر هزارلا بدون کره را خواهید داشت.
 • برای اینکه این خمیر خوشمزه شود بهتر است تمام مواد اولیه ای که در آن مصرف می شود، سرد باشد.
 • به این دلیل مواد اولیه خمیرهزارلا را سرد انتخاب می کنیم که مواد حین ورز دادن با گرمای دست ولرم شود.

تفاوت بین آرد قنادی با آرد کیک و شیرینی

طرز تهیه خمیر هزارلا تصویری

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.