چگونه از ذخیره عکس و فیلم در تلگرام اندروید و آیفون جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از ذخیره شدن عکس و فیلم در تلگرام

مردم اغلب فایل‌های چندرسانه‌ای خود را از طریق اپلیکیشن‌هایی مانند تلگرام و سیگنال ارسال می‌کنند. با این وجود، با گزینه‌های دانلود خودکار در تلگرام، می‌توانید مطمئن باشید که هر عکس یا ویدئویی که برای شما ارسال می‌شود به صورت خودکار ذخیره نشده و فضای گوشی شما را اشغال نمی‌کند. در این نوشته نحوه جلوگیری از ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرام آموزش داده می شود.

تلگرام یکی از بهترین و پرکاربردترین کانال‌های پیام‌رسان است و جایگزین مناسبی برای واتس اپ به شمار می‌آید. برخلاف واتس آپ، حجم بارگذاری رسانه‌های مختلف اعم از عکس و فیلم در تلگرام محدود به 25 مگابایت نیست. شما می‌توانید ویدئویی به حجم 2 گیگابایت را با تلگرام ارسال کنید.

علاوه بر این، گروه‌های تلگرامی نیز عملکرد بهتری نسبت به واتس آپ دارند. به همین دلیل، اگر توجه نکنید حجم زیادی از عکس‌ها و فیلم‌های ذخیره شده در تلگرام گالری گوشی موبایل شما را اشغال خواهند کرد. در این مقاله، چگونگی جلوگیری از این شرایط و جلوگیری از ذخیره عکس و فیلم در تلگرام بر روی گوشی‌های اندروید و آیفون آورده شده است.

نحوه غیرفعال کردن دانلود خودکار تلگرام در اندروید

در مطالب قبلی نحوه جلوگیری از ذخیره خودکار در واتساپ آموزش داده شد. در این پست ابتدا اپلیکیشن تلگرام در اندروید را مورد بحث قرار می‌دهیم و چگونگی جلوگیری از ذخیره عکس و فیلم در تلگرام اندروید را آموزش خواهیم داد.

 • گام 1. اپلیکیشن تلگرام بر روی گوشی اندروید خود را باز کنید.
 • گام 2. منوی همبرگری را انتخاب کرده و به قسمت تنظیمات بروید.
 • گام 3. به بخش داده و ذخیره‌سازی رفته و بر روی دانلود خودکار رسانه ضربه بزنید.

نحوه جلوگیری از ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرام در این حالت دو گزینه پیش روی شماست. گزینه اول، شما می‌توانید قوانین برای دانلود خودکار رسانه برای داده رسانه و اتصال وای فای را تعریف کنید. گزینه دوم، برای یک برنامه سختگیرانه، شما می‌توانید با غیرفعالسازی گزینه‌ی «وقتی از موبایل دیتا استفاده می‌کنید»، دانلود خودکار رسانه را غیرفعال نمایید.نحوه جلوگیری از ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرام

علاوه بر این، می‌توانید نوع فایل‌های رسانه‌ای که می‌خواهید در حالت دانلود خودکار با استفاده موبایل دیتا باقی بماند را شخصی‌سازی کنید. افرادی که از تلگرام با اینترنت نامحدود استفاده می‌کنند، می‌توانند غیرفعالسازی این گزینه را نادیده بگیرند.

چگونه از ذخیره عکس در تلگرام اندروید جلوگیری کنید

گزینه‌های بالا تنها در مورد دانلود خودکار فایل‌های چندرسانه‌ای با موبایل دیتا و وای فای صحبت می‌کنند. اما چگونه می‌توان از دانلود و ذخیره شدن عکس‌ها و ویدئوها در گالری گوشی جلوگیری کرد؟ برای این منظور، مراحل زیر را انجام دهید:

 • گام 1. اپلیکیشن تلگرام را در گوشی اندروید خود باز کنید و به قسمت تنظیمات بروید.
 • گام 2. به قسمت تنظیمات چت رفته و به انتهای صفحه بروید.
 • گام 3. گزینه‌ی «ذخیره کردن در گالری» را غیرفعال کنید.

نحوه جلوگیری از ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرام همین بود! از الان به بعد، دیگر فایل‌های چندرسانه‌ای اعم از عکس و ویدئو به صورت خودکار در گالری گوشی شما ذخیره نمی‌شوند.

جلوگیری از ذخیره شدن عکس و فیلم در تلگرام آیفون و آیپد

اپلیکیشن تلگرام آیفون نیز ویژگی‌های بسیار زیادی دارد. برخی از این ویژگی‌ها و قابلیت‌ها در منوهایی متفاوت از آنچه در گوشی‌های اندروید دیده می‌شود، تعبیه شده‌اند. در ادامه قابلیت دانلود خودکار در اپلیکیشن تلگرام برای آیفون را بررسی می‌کنیم.

نحوه غیرفعالسازی قابلیت دانلود خودکار اپلیکیشن تلگرام در آیفون

 • گام 1. اپلیکیشن تلگرام در آیفون را باز کنید و به قسمت تنظیمات بروید.

چگونه از ذخیره عکس و فیلم در تلگرام جلوگیری کنیم

 • گام 2. قسمت داده و ذخیره‌سازی را باز کنید و تغیرات لازم را بر منوی دانلود خودکار رسانه‌ها اعمال نمایید.

جلوگیری از ذخیره شدن عکس و فیلم در تلگرام

نکته: تلگرام به شما اجازه می‌دهد تا ویدئوهایی با حداکثر حجم 2 گیگابایت را ارسال کنید. فقط به صرف این که فردی برای شما ویدئویی به حجم 2 گیگابایت را فرستاده است، بدین معنی نیست که شما حتما باید آن را به صورت خودکار دانلود کنید. از منوی دانلود خودکار رسانه، می‌توانید محدودیتی را بر اندازه‌ی فایل و ویدئویی که به صورت خودکار دانلود می‌شوند، اعمال کنید.

همانطور که در نکته بالا ذکر شد، ما به خوبی متوجه هستیم که تلگرام چگونه به کاربران خود اجازه می‌دهد تا اندازه‌ی فایل‌های دانلودی را محدود کنند. همین امر موجب می‌شود تا ظرفیت وای فای شما به اتمام نرسد.

چگونه از ذخیره عکس تلگرام در گالری آیفون جلوگیری کنید

شما می‌توانید از ذخیره‌سازی عکس‌های ورودی از چت‌ها، گروه‌ها و کانال‌های تلگرامی در آیفون جلوگیری کنید. برای این منظور، مراحل زیر را انجام دهید:

 • گام 1. اپلیکیشن تلگرام آیفون را باز کنید و به قسمت تنظیمات بروید.
 • گام 2. به قسمت داده و ذخیره‌سازی» سایر » ذخیره عکس‌های ورودی بروید.

نحوه جلوگیری ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرام

 • گام 3. ذخیره‌سازی عکس‌های ورودی از تماس‌ها، سایر چت‌های خصوصی، چت‌های گروهی و کانال‌ها را غیرفعال کنید.

جلوگیری از ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرامدانلود پس زمینه در اپلیکیشن تلگرام آیفون عملکرد کمی متفاوت از تلگرام اندروید دارد. وقتی از اپلیکیشن استفاده نمی‌کنید، دانلود فایل‌های ویدئویی با حجم زیاد در پس زمینه متوقف خواهد شد. برای غلبه بر این محدودیت، شما می‌توانید بر «دانلود پس زمینه» از منوی تنظیمات ضربه بزنید.

جلوگیری از ذخیره شدن عکس و فیلم در تلگرام

تنظیمات تلگرام را باز کنید و به قسمت داده و ذخیره‌سازی » سایر» دانلود پس زمینه بروید و آن را فعال کنید. در اینصورت، اپلیکیشن دانلود فایل‌های حجیم را تا انتها ادامه می‌دهد.

پاک کردن حافظه نهان (کش) تلگرام

با گذشت زمان و استفاده مدام از اپلیکیشن تلگرام، حساب تلگرام شما فضای ذخیره‌سازی تعیین شده در گوشی را با تعداد زیادی عکس و ویدئو اشغال می‌کند. اگر قابلیت دانولد خودکار را فعال کرده باشید، اپلیکیشن به ذخیره کردن چنین فایل‌هایی در خود اپلیکیشن ادامه خواهد داد. همین امر موجب می‌شود که حافظه نهان یا همان کش اپلیکیشن حجم زیادی داشته باشد و فضای نسبتا زیادی از فضای کل ذخیره‌سازی گوشی را به خود اختصاص دهد.

خوشبختانه، تلگرام به شما اجازه می‌دهد تا از طریق منوی تنظیمات کش اپلیکیشن را پاک کنید. مراحل پاک کردن کش تلگرام در گوشی‌های اندروید و آیفون یکسان است. در اینجا، ما مراحل را برای اپلیکیشن تلگرام در آیفون به تصویر کشیده‌ایم.

 • گام 1. اپلیکیشن تلگرام را در گوشی خود باز کنید و به تنظیمات بروید.
 • گام 2. به قسمت داده و ذخیره‌سازی و سپس استفاده از ذخیره‌سازی (Storage Usage) بروید.

جلوگیری از ذخیره شدن عکس و فیلم در تلگرام

 • گام 3. از منوی ذخیره‌سازی دستگاه، گزینه‌ی «پاک کردن کش تلگرام» را مشاهده خواهید کرد.

نحوه جلوگیری از ذخیره خودکار عکس و فیلم در تلگرام بر روی آن ضربه بزنید و نوع فایل‌هایی که می‌خواهید پاک کنید را انتخاب کنید و در نهایت بر روی دکمه‌ی «پاک کردن» ضربه بزنید.

کلام آخر

محدودیت 2 گیگابایتی تلگرام برای فایل‌های چندرسانه‌ای برای بسیاری از کاربران آن یک مزیت به حساب می‌آید. در عین حال، این می‌تواند مشکلات زیادی را برای فردی که آن فایل با حجم بالا را دریافت می‌کند، ایجاد نماید. تغییرات لازم را از منوی دانلود خودکار اپلیکیشن اعمال کنید. در اینصورت، از ذخیره شدن عکس‌ها و ویدئوهای غیر ضروری تلگرام در گالری گوشی‌تان جلوگیری خواهید کرد.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.