چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم ، خواب خوب شبانه را چیزی نمی تواند جای آن را بگیرد. اگر شما جز دسته از افرادی هستید که خوابتان نا منظم است به شما پیشنهاد می کنیم که این مطلب را دنبال کنید تا با روش های که گفته می شود خواب خود را تنظیم کنید، زیرا همه افراد شایسته این هستند که از خواب شبانه خود لذت ببرند.

دلیل های زیادی وجود دارد که به راحتی میتوانند تنظیم خواب شما را برهم بزنند. یکی از دلایلی که به آسانی خواب شما را برهم میزند مسافرت های زیاد و کارهای شیفتی است. بدن همه ادم ها در یک ساعت مشخص در روز شروع و در یک زمان خاص پایان می یابد. پزشکان اعتقاد دارند که یکی از مهمترین برنامه ها که برای بدن مناسب است برنامه خواب می باشد. اما راه های بسیار خوبی برای تنظیم چرخه خواب وجود دارد که ما در ادامه مطلب ما 7 راه برای تنظیم مجدد برنامه خواب ارایه کرده ایم. چرا همش خوابم میاد و خسته ام؟ 

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

۱. شام سبكی بخورید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

از قدیم الایام ضرب المثل های زیادی درباره موضوعهای مختلف وجود دارد که یکی از آنها بدین صورت است صبحانه را همانند یک شاه، ناهار را همانند یک شاهزاده و شام را مانند یک گدا میل کنید. این ضرب المثل بسیار اهمیت دارد، زیرا تاکید می کند که یکی از دلایلی که باعث بی خوابی می شود معده پر می باشد.

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم ؟ برای این کار بهتر است تا انجایی که ممکن است قبل از خواب شام سبک میل کنید زیرا باعث می شود که شما راحتر بخوابید، برعکس خوردن غذای سنگین قبل از خواب باعث می شود که مشکل یا ناراحتی های گوارشی می شود و هم چنین هوشیاری شما بالا می رود. و همچنین توصیه می شود عصر به بعد کافئین مصرف نکنید. چون غذاها یا نوشیدنی های دارای کافئین یکی از دلایلی هستند که باعث می شود که برنامه خواب شما مختل شود، مخصوصا اگر به کافئین حساس باشید.

۲. ساعت خواب خود را به تدریج تغییر دهید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

شما باید سعی کنید که برای دوری از استرس و آشفتگی خواب، ساعت خواب خود را کم کم تغییر دهید.
بهترین روش برای تغییر ساعت بدین صورت می باشد که روزی ۱۵ دقیقه برنامه خواب خود را تغییردهید. منظور از این کار این است که شما روز بعد قصد دارید زود بیدار شوید، پس شب سعی کنید که ۱۵ دقیقه زودتر بخوابید. این کار در روزهای اول سخت و مشکل است، می توانید قبل خواب از روش های آرامش بخش مثل حمام داغ برای ریلکس کردن بروید، تا یک خواب راحت داشته باشید. اگر به مرور زمان این برنامه را انجام دهید عادت می کنید که زود بخوابید.

۳. نور اتاق خواب خود را تنظیم كنید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم ؟یکی از مواردی که بدن ما را تحت تاثیر قرار می دهند نور و تاریکی هستند. توصیه پزشکان برای یک خواب راحت این است که اتاق خواب را تاریک نمایید. بدن شما شروع روز جدید را با نور خورشید صبحگاهی احساس میکند و تنظیم می شود. وقتی که زمان غروب خورشید به منزل بر می گردید نور چراغ های منزل را کم کنید، زمانی که قصد خوابیدن دارید و به اتاق خواب می روید از لپ تاپ و تلویزیون استفاده نکنید همچنین چراغ اتاق خواب را هم خاموش کنید. زیرا وسایلی مانند تلویزیون، لپ تاپ یا گوشی همراه شما دارای نور آبی رنگی هستند که باعث می شود که شما در طول شب بیدار بمانید و ساعت خواب بدن مختل می شود. همچنین میتوانید با کشیدن پرده های اتاق خواب با آرامش بیشتری یک خواب راحت داشته باشید.

۴. سعی كنید به برنامه خواب خود عادت كنید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

همان طور که در مطلب بالا گفته شد بهترین راه برای تنظیم ساعت خواب خود این است که به برنامه خواب جدیدتان عادت کنید. بدین صورت که در ساعت معینی بخوابید و در ساعت معینی بیدار شوید. اگر در تعطیلات هم این برنامه خواب را انجام دهید راحتر به برنامه خواب عادت می کنید. شما در تعطیلات میتوانید شب ها بیشتر بیدار بمانید یا صبح بیشتر بخوابید مشکلی نیست ولی برای این که خوابتان دچار آشفتگی نشود بهتر است که روال همیشگی خود را ادامه دهید تا ساعت خواب شما به هم نخورد.

۵. خود را شكنجه نكنید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم ؟اگر شما با وجود اینکه تمامی روش هایی که توصیه شده را امتحان کرده اید اما باز هم در خوابیدن مشکل دارید و بیدار می مانید، بهتر است که در این مدت به کارهای عقب مانده خود برسید و با بیدار ماندن خود را شکنجه نکنید. برای این که خوابتان بگیرد بهتر است که کارهای هیجانی انجام ندهید و کسل کننده باشد که به شماحس خواب آلودگی بدهد تا خوابتان بگیرد. اگر به مدت ۳۰ دقیقه به کارهای کسل کننده رجوع کنید احساس خواب آلودگی می کنید.

۶. بهداشت خواب خود را رعایت كنید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

برای آماده شدن برای خواب شبانه باید مواردی را رعایت کنید تا راحت بخوابید. شما باید سعی کنید که حتما اتاق خواب خود را تاریک، بدون هیچ گونه صدا و خنک نگه دارید تا راحت ریلکس کنید و با آرامش کامل بخوابید. مواردی که باید قبل خواب رعایت شود این است که تا حد الامکان شام را سبک میل کنید و قبل از این که بخوابید به هیچ عنوان از نوشیدنی های کافئین دار استفاده نکنید. حتما قبل از خواب به کارهای آرامش بخش بپردازید.

۷. زنگ ساعت را برای خواب بیشتر به تاخیر نیاندازید

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم

چگونه خوابمان را تنظیم کنیم؟ در پاسخ باید گفت یکی از متدوال ترین کارهایی که برای بیدار شدن از خواب صبحگاهی انجام میدهیم این است که زنگ ساعت خود را به تعویق می اندازیم یا اینکه کلا خاموش می کنیم. به همین دلیل در بیشتر مواقع خواب می مانیم و دیر به محل کار یا کلاس درس خود می رسیم. وقتی شما صبح ها با استرس بیدار می شوید برای بدن مضر است حتی ممکن است شب ها هم نتوانید راحت بخوابید. بهترین روش برای خاموش کردن زنگ ساعت این است که ساعت یا گوشی خود را در قسمت دیگر اتاق خوابتان قرار دهید تا برای خاموش کردن آن مجبور باشید از رختخواب بلند شوید و با این روش صبح ها زثد بیدار می شوید و به موقع به محل کار خود می رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.