پرز لباس را چگونه از بین ببریم؟ ۱۰ روش سریع و جالب بر اساس تجربه

10 روش گرفتن پرز لباس و همچنین روش های جلوگیری از ایجاد پرز روی لباس در این مقاله آورده شده اند. راهکارهای سریع و ساده برای رفع پرز لباس که جالب و کاربردی هستند.

آیا برایتان پیش آمده است که می خواهید برای یک جشن مهم از خانه خارج شوید، متوجه شوید که لباستان پرز دارد؟ چگونه می توانید از شر پرز لباس خلاص شوید؟ در ادامه، بهترین ترفندها برای از بین بردن پرز لباس برای شما آورده شده است. آن ها را امتحان کنید تا همیشه بهترین ظاهر خود را حفظ نمایید.

پرز لباس چیست؟

پرز لباس چیست

پرز از نخ های ریز لباس هایی تشکیل می شود که به دلیل استفاده و شستشوی مکرر شل شده اند. این امر باعث می شود که لباس هایی که زیاد می پوشید بعد از گذشت زمان نازک تر شوند.

چسبندگی باعث می شود که این نخ های ریز دور هم جمع شوند و در نتیجه ذرات ریز سفید رنگی بعد از شستشوی لباس ها روی آن ها قابل مشاهده خواهد بود. پرز همچنین به صورت یک ابر خاکستری ضخیم در فیلتر لباسشویی یا خشک کن جمع می شود.

بسیاری از الیاف های نساجی مانند کتان، پلی استر، پشم و پنبه باعث تولید پرز می شوند. اما، الیافی مانند اسپندکس به دلیل الیاف محکم تر، بلندتر و بافته نشده در برابر تولید پرز مقاوم تر هستند. حالا که علت تشکیل پرز لباس را فهمیدیم به سراغ روش های برطرف کردن پرز لباس می رویم.

10 ترفند خانه داری برای از بین بردن پرز لباس

1. استفاده از نوار چسب پهن

روش های از بین بردن پرز لباس

ساده ترین روش برای گرفتن پرز لباس این است که یک نوار چسب پهن پیدا کنید که پهنای آن بیشتر از 2 اینچ باشد. هرچه پهنای آن بیشتر باشد، منطقه گسترده تری را تحت پوشش قرار خواهد داد. نوار را به طول چند اینچ ببرید. دست خود را باز کنید. نوار را دور انگشتان دست خود بچرخانید و لبه ها را روی هم قرار دهید.

با انگشتان دست، بخشی از لباس که پرز دارد را به سمت پایین بکشید. مطمئن شوید که نوار چسب در جهت بافت الیاف های لباس کشیده می شود؛ معمولا از بالا به پایین.

بعد نوار را از روی لباس جدا کنید، با این کار باید پرز لباس از روی آن برداشته شود. وقتی نوار چسب چسبندگی خود را از دست داد، نوار را بچرخانید به طوری که قسمت کثیف رو به شما باشد. با طرف دیگر همین کار را تکرار کنید. این کار را تا زمانی ادامه دهید که تمام پرز روی لباس برداشته شود.

2. لباس ها را از طرف داخل بشویید

راهکارهای از بین بردن پرز لباس

اگر لباس هایی دارید که پرز را جمع می کنند، شما باید همان اول از چسبندگی پرزها جلوگیری کنید. برای این کار باید چنین لباس هایی را از طرف داخل بشویید تا پرز ندهند.

قرار دادن لباس ها از طرف آستر داخل ماشین لباسشویی باعث می شود که الیاف کمتر شل شوند و همین امر از ایجاد پرز جلوگیری می کند. همچنین، هرگونه پرزی که در داخل ماشین لباسشویی و حین شستشو تشکیل شده است کمتر به لباس می چسبد.

3. استفاده از ورق خشک کن یا درایر شیت

پرز لباس را چگوه بگیریم

ورق های خشک کن دارای خواص ضد الکتریسیته ساکن هستند. آن ها به طور موثر در از بین بردن پرزهای لباس عمل می کنند، حتی اگر در خارج از خشک کن مورد استفاده قرار گیرند.

برای برطرف کردن پرز لباس به این روش به آرامی سطح لباس را با یک ورق خشک کن برس کنید تا وقتی که الیاف ناپدید شوند. با برس زدن از شر پرزها خلاص شوید.

4. استفاده از سرکه سفید مقطر

راهکار برای برطرف کردن پرز لباس

شما همچنین می توانید با استفاده از سرکه سفید مقطر از شر پرز لباس خلاص شوید. با اضافه کردن یک فنجان سرکه سفید به لباس هایتان در دور آخر آبکشی ماشین لباسشویی، با پرز خداحافظی کنید.

5. اسپری ضد الکتریسیته ساکن

ترفندهای برطرف کردن پرز لباس

اگر بعد از شستن لباس ها بر روی آن ها پرز می بینید یا اگر می خواهید از خانه خارج شوید و زمان کافی برای شستن پرز را ندارید،‌ می توانید از اسپری ضد الکتریسیته استفاده کنید. مقداری از اسپری را روی لباس خود بپاشید و اجازه دهید تا خشک شود. شما متوجه خواهید شد که پرز تا حدودی از بین خواهد رفت.

همچنین بخوانید: طرز شستن لباس های بافتنی

6. استفاده از سنگ پا

روش برای خلاصی از پرز لباس

یک روش جالب برای از بین بردن پرز لباس استفاده از سنگ پا است. سنگ پا نه تنها پوست خشک و مرده را از بین می برد، بلکه برای از بین بردن پرز لباس نیز مفید است. اگر ژاکت پرزدار یا پشمی دارید، از یک سنگ پا برای از بین بردن پرزها استفاده کنید. شگفت زده خواهید شد که این روش چقدر موثر و سریع شما را به نتیجه دلخواهتان می رساند.

به جای اینکه در جهت خلاف الیاف پارچه سنگ پا بکشید، در جهت یکسان این کار را انجام دهید. همچنین، از کشیدن بیش از حد یا تمرکز بر روی یک نقطه اجتناب کنید. این کار باعث می شود که یک لایه از بافت پارچه از بین برود.

اگر یک نقطه را بیش از حد سنگ پا بکشید، ممکن است لباس سوراخ شود. از سنگ پا بر روی لباس هایی از جنس پشم، پنبه یا هر پارچه ظریف یا براق مانند ابریشم یا ساتن استفاده نکنید.

7. استفاده از ولکرو یا زیپ چسبی

روش هایی برای از بین بردن پرز لباس

ولکرو نام یک برند از قلاب و حلقه است که به جای دکمه و گیره در کفش و لباس مورد استفاده قرار می گیرد. اما برای از بین بردن پرز لباس نیز مناسب است. یک تکه از ولکرو را به اندازه دست خود ببرید. سمت ناهموار آن را از پایین به بالا بر روی لباس بکشید.

اگر پرز در پایین لباس جمع شود، از یک نوار چسب برای برداشتن آن استفاده کنید.

8. استفاده از سیم ظرفشویی یا اسکاچ

راهکارهایی برای از بین بردن پرز لباس

سیم ظرفشویی برای چیزی بیشتر از تمیز کردن قابلمه و تابه های آهنی در آشپزخانه مفید است. آن ها همچنین به از بین بردن پرز از لباس شما کمک می کنند.

برای شروع کار، سیم ظرفشویی را در آب خیس کنید. مایع اضافی را با فشردن خارج کنید. سپس، با استفاده از طرف ناهموار و خشن سیم ظرفشویی، با دقت لباس را با حرکت رو به پایین اسکراب کنید.

9. دمیدن با سشوار

طریقه از بین بردن پرز لباس

سشوار نه تنها موهای شما را بعد از حمام کردن خشک می کند، بلکه می تواند ظاهر لباس ها را نیز بهبود بخشد. برای این که در عرض چند ثانیه ظاهری زیبا به لباس های خود بدهید، یک ورقه خشک کن تازه و خیس بردارید و به آرامی آن را بر روی لباس پرزدار خود بکشید.

سپس، سشوار را روی آن بگیرید. اطمینان حاصل کنید که سشوار را در حالت خنک تنظیم کرده باشید.

10. استفاده از تیغ یکبار مصرف

بهترین روش برای برطرف کردن پرز لباس

این ترفند برای پرزهایی که به عمق الیاف پارچه نفوذ کرده اند، عالی است. لباس خود را بر روی یک سطح صاف قرار دهید و کار را شروع کنید.

تیغ را از بالای لباس به اندازه چند اینچ به پایین بکشید. تیغ را از روی لباس برداشته و پرزهای اضافی را از آن جدا کنید. تیغ را در جهت الیاف پارچه حرکت دهید و هر چند اینچ یکبار تیغ را از روی لباس بردارید. دقت کنید که با تیغ به پارچه آسیب نرسانید زیرا دیگر غیرقابل پوشیدن خواهد شد.

چگونه از جمع شدن پرز روی لباس جلوگیری کنیم؟

وقتی در حال برداشتن پرز از روی لباس هستید، بهتر است در وهله اول بدانید چگونه می توانید از جمع شدن پرز بر روی لباس جلوگیری کنید. این کار هم در زمان و هم در انرژی شما صرفه جویی خواهد کرد. در اینجا چند نکته ساده برای شما‌ آماده کرده ایم که بهتر است به آن ها توجه کنید.

لباس هایی که پرزدار می شوند را جداگانه بشویید

نوع پارچه هایی که پرز تولید می کنند را مشخص کنید. شنل، حوله، مخمل و فلانل بیشتر از پارچه های دیگر پرزدار می شوند. بنابراین، برای جلوگیری از انتقال پرزها به لباس های دیگرتان در شستشو، آنها را جداگانه بشویید. اگر این امکان برای شما وجود ندارد، قبل از این که آن ها را در ماشین لباسشویی بریزید، آن ها را به طرف آستر برگردانید.

سرکه سفید را به ماشین لباسشویی اضافه کنید

یک چهارم فنجان سرکه سفید را به ماشین لباسشویی خود اضافه کنید. این کار به از بین رفتن پرزهای روی لباس کمک می کند. همچنین در کاهش میزان چسبندگی پرزها نیز موثر است.

جیب های لباس را قبل از شستشو خالی کنید

چکار کنیم لباس پرز نگیرد

قبل از شروع لباسشویی، جیب های لباس را کامل خالی کنید. هرگونه موادی که هنگام شستشو متلاشی می شود و باعث ایجاد پرز می شود، مانند دستمال کاغذی را از داخل جیب خارج کنید.

پرزهای روی لباس را قبل از شستن آن ها بردارید

اگر لباس مقدار زیاد پرز دارد، ابتدا با استفاده از ترفندهای ذکر شده در این مقاله پرزها را از روی لباس بردارید و سپس آن را بشویید. اگر این کار را نکنید، پرز به لباس های دیگر درون ماشین لباسشویی منتقل خواهد شد. در نتیجه، لباس های بیشتری با پرز خواهید داشت.

لباس های شسته شده را خوب بتکانید

قبل از خشک کردن لباس ها، آن ها را خوب بتکانید. این کار باعث می شود تا پرزهای چسبیده به لباس از روی آن افتاده و از بین روند.

از ورق های خشک کن در ماشین خشک کن استفاده کنید

چگونه از شر پرز لباس خلاص شویم

اگر تنها چند لباس برای خشک کردن دارید، نصف یک ورق خشک کن برای شما کافی خواهد بود. برای یک شستشوی معمولی،‌ باید یک ورق خشک کن کامل را استفاده کنید. الکتریسیته ساکن همان چیزی است که باعث چسبیدن پرز به لباس می شود. ورق خشک کن به از بین بردن آن کمک خواهد کرد.

همچنین بخوانید: روش گرفتن الکتریسیته لباس

بعد از هر شستشو فیلتر پرز در ماشین لباسشویی را تمیز کنید

در صورت امکان، فیلتر را جدا کنید و پرز را داخل سطل بریزید. اگر نمی توانید فیلتر را جدا کنید، با استفاده از انگشتان پرز را خارج کنید. بدون انجام این کار، دفعه بعد که لباس هایتان را خشک می کنید پرز به آن ها می چسبد.

فیلتر پرز را به طور منظم تمیز کنید. هنگامی که تمام پرزها را خارج کردید، فیلتر را با استفاده از یک پارچه تمیز کنید. تمیز کردن کمی زمان بر است، اما ارزشش را دارد.

لباس های شسته شده را در فضای باز خشک کنید

ماشین های خشک کن پرز را جمع می کنند و آن را به لباس های تمیز منتقل می کنند. به همین دلیل خشک کردن لباس ها در فضای باز و با استفاده از جریان هوا تجمع پرز را کاهش می دهد. هر تکه پرز باقیمانده نیز با جریان هوا از روی لباس جدا می شود.

لباس های باارزش خود را با دست بشویید

چگونه پرز لباس را از بین ببریم

از آنجایی که در هنگام شستشو با دست لباس ها مانند ماشین لباسشویی نمی چرخند، الیاف پارچه نیز کمتر آسیب می بینند. اما شستشو را دست زمان بر است، بنابراین گزینه مناسبی برای شستشوی لباس های روزانه نیست.

از این روش فقط برای شستن اقلامی استفاده کنید که اگر با ماشین لباسشویی شسته شوند، زیبایی ظاهری خود را از دست خواهند داد.

ماشین لباسشویی را خود تمیز کنید

شستشوی عمیق لباسشویی خود را هر دو ماه یکبار با یک چرخه خالی با سرکه یا مواد شوینده انجام دهید. تمیز کردن عمیق باعث از بین رفتن پرز و کثیفی انباشته شده در ماشین لباسشویی شما می شود.

سخن پایانی

پرز روی لباس هیچ گاه جالب نیست. با این وجود، ترفندهای خانه داری گفته شده در این مقاله بهترین روش ها برای از بین بردن پرز لباس هستند. با این اقدامات می توانید لباس های مورد علاقه تان را در هر زمانی بپوشید.

همچنین، اگر نکات آسان گفته شده در بالا را رعایت کنید، از بین بردن پرز لباس آسان تر از همیشه خواهد بود.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.