گیاه سانسوریا یک گیاه پر طاقت می باشد و رشد آن به آرامی انجام می شود به هیمن دلیل سال های زیادی سبز و با طراوت باقی می ماند و یکی از گیاهان آپارتمانی محبوب است. اگر یک گلدان سانسوریا دارید قدر آن را بدانید زیرا هوای خانه را تصفیه می کند و قیمت تقریبا بالایی دارد. پس بهتر است با روش زود پاجوش زدن سانسوریا آشنا شوید تا آن را تکثیر کنید. اگر قصد تکثیر سانسوریا با روش پاجوش که بهترین روش زیاد کردن سانسوریا می باشد را دارید در ادامه با سایت مینویسم همراه باشید.

آموزش پاجوش زدن سانسوریا

پاجوش بهترین روش برای تکثیر سانسوریا است به همین دلیل از بین انواع روش های زیاد کردن گل سانسوریا می خواهیم چگونگی پاجوش زدن سانسوریا را یاد بگیریم. در اواخر بهار و اوایل تابستان این گیاه نسبت به جابه جایی مقاوم است بنابراین بهترین زمان برای پاجوش زدن گل سانسوریا می باشد. هر چقدر گلدان کوچکتر و جای گلدان تنگ تر باشد سانسوریا زودتر ریشه پر می کند و امکان پاجوش زدن بیشتر می باشد وجود نور فیلتر شده و کافی برای گیاه لازم است نور کم باعث کندی رشد و عدم تولید پاجوش می شود بهترین دما برای رشد و پاجوش سانسوریا بین 18 تا 25 درجه است. آبیاری به موقع و منظم باعث سلامت سانسوریا و احتمال بیشتر پاجوش زدن می شود. استفاده از کودهای مناسب مثل کود هربان که دارای فسفر کافی باشد باعث قوی تر شدن ریشه و افزایش احتمال پاجوش می شود خاک گیاه باید تقریبا سنگین باشد ترکیب شن ،ماسه و خاک برگ برای این گیاه مناسب است. حال ببینیم روش پاجوش زدن سانسوریا چگونه است؟

این مطلب مفید را بخوانید: شرایط گلدهی گل قاشقی چیست؟ چرا گل قاشقی گل نمی دهد؟

طریقه پاجوش زدن سانسوریا

طریقه پاجوش زدن سانسوریاسانسوریا گیاه مقاومی می باشد و گاهی پاجوش ها آنقدر قوی میباشد که ممکن است گلدان پلاستیکی را شکاف داده و مجبور به برش گلدان باشیم موقع برش دادن باید دقت کنیم که به گیاه آسیبی نرسانیم. نحوه پاجوش زدن سانسوریا به این شکل است که گیاه بعد از اینکه در شرایط مناسبی قرار بگیرد از اطراف تنه شروع به پاجوش زدن می کند بنابراین نیازی نیست ما کار خاصی انجام دهیم اما جداسازی پاجوش سانسوریا چگونه است؟

نحوه جداسازی پاجوش سانسوریا

یکی از روش های تکثیر سانسوریا جدا کردن پاجوش از گیاه مادر و انتقال آن به گلدان جدید می باشد در این حالت باید بعد از جدا کردن پاجوش و قبل از انتقال به خاک و گلدان جدید انتهای ساقه ها که برش داده شده در محلول قارچ کش قرار بدهیم که ضدعفونی شود. سانسوریا در گلدان های بلند شیک تر می باشد. برای ایجاد زهکش مناسب سنگ ریزه یا پوکه کف گلدان می ریزیم خاک باغچه را به نسبت مساوی با شن و ماسه مخلوط می کنیم و کود هربان را برای تقویت و غنی سازی خاک به آن اضافه می کنیم و بعد سانسوریا را به گلدان جدید منتقل می کنیم بهتر است برای ضدعفونی شدن خاک اولین آبیاری با محلول قارچ کش انجام شود.

همچنین بخوانید: ۱۸ گیاه دور کننده حشرات که در آپارتمان نیز قابل استفاده می باشند

علت پاجوش ندادن گیاه سانسوریا

یکی از ساده ترین راه های تکثیر گیاه سانسوریا از طریق جدا کردن پاجوش ها است. گیاه سانسوریا پاجوش های زیادی تولید می کند و گلدان را پر می کند و گیاه و گلدان بسیار زیباتر می شود. در زیر به دلایلی که باعث پاجوش ندادن این گیاه می شود اشاره می کنیم:

نور

مهترین و اولین شرایط پاجوش زدن سانسوریا وجود نور کافی و مناسب برای گیاه می باشد. اگر گیاه نور کافی دریافت نکند رشد آن کند شده و متوقف می شود و  از تولید پاجوش جلوگیری می شود. سانسوریا به نور مستقیم خورشید مخصوصا در تابستان نیاز ندارد اگر در برابر نور مستقیم خورشید قرار بگیرد از بین می رود ولی به نور فیلتر شده که از پشت شیشه تابیده می شود نیاز دارد تا رشد مناسب داشته باشد و تولید پاجوش کند. این گیاه به 6 ساعت نور خورشید در روز نیاز دارد.

دمای مطلوب

دمای مطلوب و متعادل در رشد گیاه سانسوریا و پاجوش زدن تاثیر زیادی دارد و یکی از شرایط پاجوش زدن سانسوریا می باشد. دمای مناسب برای رشد این گیاه 18 تا 25 درجه می باشد  تا دمای 30 درجه هم به خوبی تحمل می کند اما رشد آن در دمای بالاتر از 25 درجه توقف می کند و پاجوش تولید نمی کند و همچنین سانسوریا به سرما حساس می باشد و در دمای کمتر از 18 درجه رشد آن متوقف می شود .

آبیاری مناسب و به موقع

اگر در آبیاری گیاه سانسوریا زیاده روی کنید به دلیل حساس بودن گیاه از بین می رود. افراط در آبیاری باعث بیماری قارچی می شود و باعث گندیدگی ریشه و چلوگیری از پاجوش زدن می شود. آبیاری منظم به رشد مناسب گیاه کمک می کند و باعث تولید پاجوش های زیادی می شود.

اندازه گلدان

سعی کنید گلدانی که برای گیاه سانسوریا انتخاب می کنید متناسب با اندازه گیاه باشد. گل سانسوریا زمانی که ریشه هایش پر شود شروع به پاجوش زدن می کند پس بهتر است از گلدان های بزرگ استفاده نکنیم زیرا گلدان های بزرگ باعث تولید نشدن پاجوش می شود.

استفاده از کود فسفر

زمانی که ریشه های گیاه سانسوریا پر شود و قوی باشد تولید پاجوش اتفاق می افتد برای اینکه ریشه های گیاه پر و قوی باشد از کود فسفر استفاده می کنیم زیرا کود فسفر گیاه را قوی می کند و باعث رشد ریشه ها می شود این کود در تولید پاجوش بسیار موثر می باشد.

برگ های سانسوریا مستقیم و شمشیری می باشد. گیاه سانسوریا خاصیت تصفیه و پاکسازی هوا را دارد و گاز و سم های آلوده در هوا و محیط را تصفیه می کند به همین دلیل از این گیاه بیشتر در آپارتمان ها استفاده می شود. گیاه سانسوریا مقاومت بالایی در برابر هوای گرم و خشک دارد و مقدار زیادی آب در برگ و ساقه هایش ذخیره می کند به همین دلیل به آبیاری زیادی احتیاج ندارد.

امیدواریم آموزش نحوه پاجوش زدن سانسوریا برای شما مفید بوده باشد. همچنین پیشنهاد می کنیم درباره علت سوختن نوک برگ گیاهان آپارتمانی بیشتر بخوانید.

فروشگاه قطعات آسانسور

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید