شرایط استرداد بلیط هواپیما (پس گرفتن پول بلیط هواپیما بعد از کنسل کردن)

شرایط استرداد بلیط هواپیما

در برخی شرایط امکان دارد پرواز مختل و کنسل شود در اینگونه موارد شما مستحق استرداد بلیط و دریافت پول از خطوط هواپیمایی می باشید. در این پست برای شما شرایطی که می توانید پول بلیط هواپیما را پس بگیرید و نحوه استرداد بلیط هواپیما را برایتان آورده ایم. با ما همراه باشید.

در مواقعی که پرواز لغو شده باشد یا به دلایلی تاخیر داشته باشد یا هر شرایطی پیش بیاید که تمایل به پرواز نداشته باشید و موارد این چنینی امکان استرداد بلیط هواپیما برای شما فراهم می شود که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم.

مراحل استرداد بلیط هواپیما

آیا برای شما پیش آمده که پروازی را رزرو کرده باشید اما متوجه شوید که امکان سفر در آن زمان مشخص به هر دلیلی وجود ندارد؟ در برخی شرایط خیلی از شرکت های هواپیمایی هزینه های لغو سنگینی را دریافت می نمایند اما شرایطی وجود دارد که به شما امکان می دهد که بلیط هواپیما را استرداد نمایید.

انواع استرداد بلیط هواپیما

لغو بلیط از سمت مسافر  به دلایل شخصی مثل انصراف از سفر، تغییر تاریخ سفر و…
لغو بلیط از سمت ایر لاین به دلایلی مثل شرایط جوی نامناسب، نقص فنی هواپیما و…

چگونه بلیط پرواز بدون جریمه استرداد می شود

بر اساس قوانین سازمان هواپیمایی کشور، در شرایطی جز تاخیر بیش از دو ساعت و باطل شدن پرواز ، مسافر می تواند بدون جریمه، بلیط هواپیما را استرداد و کنسل نماید.

نحوه استرداد بلیط هواپیما

جریمه ی استرداد بلیط هواپیما چقدر می باشد

نکته اول برای استرداد بلیط هواپیما دانستن مقدار مبلغ جریمه آن می باشد. چرا که در خیلی از موارد اتفاق می افتد که فرد بدون اطلاع از شرایط استرداد بلیط و مبلغ جریمه آان بلیط را استرداد می کند اما هنگام پرداخت جریمه از مبلغ آن شاکی میشود. بهتر است هنگام خرید به مشخصات بلیط خریداری شده دقت کنید و از مبلغ و شرایط استرداد بلیط آگاهی یابید.

انواع بلیط

اگر در شرایطی هستید که ناچار به کنسل بلیط پرواز می باشید بهتر است نوع بلیط خود را بدانید. به طور کلی دو نوع بلیط داریم:

  • بلیط سیستمی

در خرید بلیط هی سیستمی اگر نزدیک زمان پرواز بلیط را خریداری نمایید گران تر است اما اگر بلیط شما از نوع سیستمی باشد کار شما آسان است و می توانید به آسانی بلیط خو را کنسل کنید و مسترد کنید و خسارت و باید مبلغ بلیط را دریافت نمایید.

  • بلیط چارتری

اما بلیط های چارتری ارزان تر هستند ولی کنسل کردنشان کار راحتی نیست. این نوع بلیط ها فقط توسط چارتر کنند لغو میشود. شرکت های چارتر کننده قوانین خود را دارند و نمیتوان به صورت یکسان شرایط لغو و جریمه بلیط های آنها را بیان کرد. برخی از این شرکت ها حتی ملغی به عنوان مبلغ استرداد به مشتری برنمیگردانند.

در صورت کنسل شدن پرواز آیا بلیط مسترد می شود

در شرایطی چون بدی آب و هوا یا مشکلات ایرلاین ممکن است پروازها کنسل شوند که بر اساس قانون سازمان هواپیمایی کشور اگر پرواز توسط ایرلاین کنسل شود موظف هستند تمام مبلغ بلیط بدون جریمه را به مسافر بازگردانند.

شرایط استرداد بلیط چارتر

بلیط های چارتر در خیلی موارد قابل استرداد نیستند به دلیل اینکه در  آژانش های  هواپیمایی آن را به فروش می رسند و ایرلاین آن را ارائه نمی دهد. در برخی موارد نیز مبلغی جزیی از بلیط را استرداد می نمایند.

آیا بلیط دو طرفه را می شود کنسل کرد

در پرواز رفت و برگشتی که معمولا در سفرهای خارجی دیده می شود، در هر سمت سفر اگر بلیط را استرداد نمایید، مجبور به پرداخت جریمه می شوید. همچنین در زمانی که مسافر پرواز رفت خود را انجام نداده باشد یا no-show باشد بخشی از هزینه بلیط برای جریمه کم می شود و بقیه آن به حساب شخص واریز می شود.

شرایط استرداد بلیط هواپیما زمانیکه به پرواز نرسید

در برخی مواقع امکان دارد به دلایل مختلف به پرواز نرسید و یا از پرواز پشیمان شوید. بهتر است بدانید بلیط هواپیما پس از انجام پرواز یا نزدیک به پرواز در حالت عدم از استفاده از پرواز یا no-show می شود. که در این حالت هم در برخی موارد امکان استرداد بلیط وجود دارد و مبلغ جریمه را بپردازید و باقی هزینه بلیط را دریافت نمایید که این موضوع به نوع بلیط چارتر یا سیستمی بودن آن و نوع ایر لاین، کلاس نرخی بلیط هواپیما و کلاس پرواز بستگی دارد. با این حال توجه داشته باشید که در حالj عدم استفاده از پرواز مقدار مبلغ جریمه استرداد بلیط بیشتر از حالت پیش از از پرواز است.

 

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.