چگونه برای خودمان هدف تعیین کنیم (نحوه تعیین اهداف زندگی)

چگونه هدف داشته باشیم

اگر میخواهید که در زندگی به فردی موفق تبدیل شوید بهتر است برای زندگی خود برنامه داشته باشید و اهداف بلندمدت و کوتاه مدت تعیین نمایید. اکثر افراد بسیار مصمم یکسری اهداف برای زندگی خود تعیین میکنند اما در میانه راه اعتماد به نفس خود را از دست میدهند و یا آن را رها میکنند این به دلیل آن است که برنامه درستی نریخته اند. در اینجا به شما می گوییم که چگونه برای خودمان هدف تعیین کنیم.

آیا هرسال همان تصمیمات سال پیش را دارید؟ یا دوباره به همان هدف متعهد می شوید و به خودتان قول می دهید که بالاخره آن را تمام میکنید؟ اگر پاسختان مثبت است بدانید که تنها نیستید، زیرا بسیاری از افراد در یک چرخه تعیین اهداف گیر کرده اند، آن را فراموش میکنند یا به سرانجام نمیرسانند و سپس دوباره همان هدف را با عزم جزم موقت تعیین می کنند. دراین مقاله شیوه های هدف گذاری و اینکه چگونه برای خودمان هدف تعیین کنیم را به شما می گوییم.

چگونه تعیین هدف کنیم

هدف گذاری فرآیندی قدرتمند برای تفکر در مورد آینده ایده آل شما و ایجاد انگیزه در خود برای تبدیل دیدگاه خود به واقعیت است. فرآیند تعیین اهداف به شما کمک می کند تا جایی که می خواهید در زندگی بروید را انتخاب کنید. با دانستن دقیق آنچه می خواهید به دست آورید، می دانید کجا باید تلاش خود را متمرکز کنید. همچنین به سرعت عوامل حواس پرتی را که می توانند به راحتی شما را به بیراهه بکشانند، تشخیص دهید.

هدف گذاری فرآیندی هدفمند و صریح است که با شناسایی هدف، مهارت یا پروژه جدیدی که می خواهید به آن برسید شروع می شود. سپس به برنامه ریزی برای رسیدن به هدف می پردازید و برای تکمیل آن تلاش می کنید.

چگونه برای خودمان هدف تعیین کنیم

 

برای تعیین اهداف زندگی ابتدا “تصویر بزرگ” خود را از آنچه می خواهید در زندگی خود انجام دهید (یا مثلاً در 10 سال آینده) ایجاد کنید و اهداف کلانی را که می خواهید به آنها برسید پیدا کنید.
سپس، آنها را به اهداف کوچکتر و کوچکتر تقسیم می کنید که باید برای رسیدن به اهداف بلندمدت آنها را انجام دهید. در نهایت، با داشتن برنامه ای دقیق و منظم برای رسیدن به اهداف خود دست به کار می شوید.
ما به کارهایی می پردازیم که می توانیم در پنج سال آینده، سپس سال آینده، ماه آینده، هفته آینده و امروز انجام دهیم تا به سمت آنها حرکت کنید.

تعیین اهداف مادام العمر

اولین قدم در تعیین اهداف شخصی این است که آنچه را که می خواهید در طول زندگی خود (یا حداقل در یک سن مهم و دور در آینده) به دست آورید، در نظر بگیرید. تعیین اهداف مادام العمر به شما چشم اندازی کلی می دهد.

برای ارائه یک پوشش گسترده و متوازن از تمام زمینه های مهم زندگی خود، سعی کنید اهدافی را در برخی از مقوله های زیر تعیین کنید.

 • شغل: می خواهید در حرفه خود به چه سطحی برسید یا به چه چیزی می خواهید برسید؟
 • مالی: تا چه میان میخواهید کسب درآمد کنید؟
 • تحصیلات: آیا دانشی وجود دارد که بخواهید به طور خاص کسب کنید؟ برای دستیابی به اهداف دیگر باید چه اطلاعات و مهارت هایی داشته باشید؟
 • خانواده: آیا می خواهید پدر و مادر باشید؟ اگر چنین است، چگونه می‌خواهید پدر و مادر خوبی باشید؟
 • هنری: آیا می خواهید به اهداف هنری برسید؟
 • جسمانی: آیا اهداف ورزشی وجود دارد که بخواهید به آنها برسید یا اینکه تا سنین بالا سلامتی خوبی می خواهید؟

سپس یک یا چند هدف را در هر دسته انتخاب کنید که به بهترین شکل نشان دهنده کاری است که می خواهید انجام دهید.

تعیین اهداف کوچکتر

هنگامی که اهداف بلند مدت خود را تعیین کردید، یک برنامه پنج ساله از اهداف کوچکتر تنظیم کنید که اگر می خواهید به برنامه بلندمدت خود برسید باید آنها را تکمیل کنید.

سپس یک برنامه یک ساله، برنامه شش ماهه و یک برنامه یک ماهه از اهداف به تدریج کوچکتر ایجاد کنید که باید برای رسیدن به اهداف زندگی خود به آنها برسید. هر کدام از اینها باید بر اساس طرح قبلی باشد. پس از آن یک لیست کارهای روزانه ایجاد کنید از کارهایی که باید امروز انجام دهید تا به اهداف زندگی خود برسید.

در مراحل اولیه، اهداف کوچکتر شما ممکن است خواندن کتاب و جمع آوری اطلاعات در مورد دستیابی به اهداف سطح بالاتر باشد. این به شما کمک می کند تا کیفیت و واقع گرایی هدف گذاری خود را بهبود بخشید.

ماندن در دوره

هنگامی که در مورد اولین مجموعه اهداف خود تصمیم گرفتید، با مرور و به روز رسانی لیست کارهای خود به صورت روزانه، این روند را ادامه دهید. برنامه های بلندمدت را به صورت دوره ای مرور کنید و آنها را تغییر دهید تا اولویت ها و تجربه شما را در حال تغییر نشان دهند.

چرا هدف گذاری مهم است؟

وقتی اهدافی را تعیین می‌کنید، کنترل مسیر زندگی یا کارتان را به دست می‌گیرید. اهداف شما را متمرکز می کنند. تصمیماتی که می گیرید و اقداماتی که انجام می دهید باید شما را به دستیابی به آن اهداف نزدیک تر کند. تعیین اهداف شما را در حرکت نگه می دارد، شادی شما را افزایش می دهد و به طور قابل توجهی به نفع شما است. وقتی اهدافی را تعیین می کنید، چشم اندازی از زندگی یا کسب و کارتان ایجاد می کنید. سپس شروع به مجبور کردن خود می کنید تا بهترین نتایج ممکن را بگیرید.

تهیه یک صفحه اهداف بولت ژورنال می تواند به شما کمک کند راحتتر هدف هایتان را پیگیری کنید

ورزشکاران سطح بالا، تاجران موفق و افراد موفق در همه زمینه ها، اهداف تعیین شده دارند. تعیین اهداف به شما چشم انداز بلند مدت و انگیزه کوتاه مدت می دهد. کسب دانش شما را متمرکز می کند و به شما کمک می کند تا زمان و منابع خود را سازماندهی کنید تا بتوانید بهترین استفاده را از زندگی خود ببرید. با تعیین اهداف واضح و مشخص اعتماد به نفس خود را بالا می برید ، زیرا توانایی و شایستگی خود را در دستیابی به اهدافی که تعیین کرده اید تشخیص می دهید.

نکات بیشتر برای تعیین اهداف

دستورالعمل های کلی زیر به شما کمک می کند تا اهداف موثر و قابل دستیابی را تعیین کنید:

 • هر هدف را به عنوان یک جمله مثبت بیان کنید، اهداف خود را مثبت بیان کنید.
 • دقیق باشید. اهداف دقیقی را تعیین کنید، تاریخ ها، زمان ها و مقادیر را تعیین کنید تا بتوانید میزان موفقیت را بسنجید. اگر این کار را انجام دهید، دقیقاً متوجه خواهید شد که چه زمانی به هدف رسیده اید و می توانید از دستیابی به آن رضایت کامل داشته باشید.
 • اولویت ها را تعیین کنید. وقتی چندین هدف دارید، به هر کدام یک اولویت بدهید. این به شما کمک می‌کند تا از داشتن اهداف بیش از حد تحت تأثیر قرار نگیرید و توجه خود را به مهم‌ترین آنها معطوف کنید.
 • اهداف را یادداشت کنید. این کار آنها را متبلور می کند و به آنها قدرت بیشتری می دهد.
 • اهداف عملیاتی را کوچک نگه دارید. اهداف سطح پایینی را که برای رسیدن به آنها تلاش می کنید کوچک و قابل دستیابی نگه دارید. اگر هدفی خیلی بزرگ باشد، به نظر می رسد که به سمت آن پیشرفت نمی کنید. کوچک و افزایشی نگه داشتن اهداف فرصت های بیشتری برای پاداش می دهد.
 • اهداف عملکردی را تعیین کنید. باید مراقب باشید که اهدافی را تعیین کنید که تا حد امکان کنترل بیشتری روی آنها داشته باشید. شکست در دستیابی به یک هدف شخصی به دلایلی که خارج از کنترل شماست، می تواند بسیار آزاردهنده باشد. اگر اهداف خود را بر اساس عملکرد شخصی قرار دهید، می توانید کنترل دستیابی به اهداف خود را حفظ کنید و از آنها رضایت داشته باشید.
 • اهداف واقع بینانه تعیین کنید. تعیین اهدافی که بتوانید به آنها برسید مهم است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.