روش نگهداری سیر تازه برای مدت طولانی

طرز نگهداری سیر تازه به مدت طولانی

برای اینکه سیر تازه به مدت طولانی تازه باقی بماند می توان روش های مختلفی را به کار برد. در این نوشته بهترین روش نگهداری سیر تازه برای مدت طولانی و همچنین نکات مهمی که باید به آن توجه کنید تا سیر تازه کپک نزند آورده شده است.

برای آنکه سیر را تازه نگه دارید باید شرایط مناسب نگداریش را بدانید. در این مقاله شما را با روش نگهداری سیر تازه برای مدت طولانی آشنا میکنیم. سیر به اشکال مختلفی وجود دارد ، از بته کامل و پوره شده تا پودرها و مکمل هایی مانند عصاره سیر و روغن سیر.

روش نگهداری سیر تازه به مدت طولانی

سیر را می توان به طرق مختلف نگهداری و ذخیره کرد ، اما قانون شماره یک این است که همیشه سیر تازه را در فضایی تاریک و خنک و نگهداری کنید. سیرها محیط های خنک و تاریک را دوست دارند.

یک بوته کامل سیر که به درستی نگهداری شود به راحتی می تواند چند ماه دوام بیاورد. سیرها هنگامی که در بوته هستند ماندگاری بیشتری دارند و به محض اینکه حبه های سیر را جدا کنید شروع به کپک زدن می کنند.

بهترین روش برای نگهداری سیر تازه به مدت طولانی این است که سیرها را به صورت درسته در یک کمد یا کابینت تاریک و دور از اجاق گاز و نزدیک زمین نگهداری کنید به این روش سیر باید چند ماه دوام بیاورد. سیر کامل را در کیسه پلاستیکی ذخیره نکنید مگر اینکه یخ زده باشد. سیر برای تنفس نیاز به تهویه و هوا دارد. اگر ترجیح می دهید آن را در یک کیسه ذخیره کنید ، کیسه های توری بهترین انتخاب هستند و کیسه های کاغذی در رتبه دوم قرار دارند. با این حال، هنگام نگهداری سیر در فریزر ، از یک کیسه پلاستیکی برای جلوگیری از رطوبت استفاده کنید.

طرز نگهداری سیر تازه در یخچال

همان طور که گفتیم نگهداری سیر در یخچال بهترین روش نیست. اما اگر سیر تازه را در یخچال نگهداری می کنید، مطمئن شوید که در کشوی مخصوص نگهداری مواد خشک است زیرا محل نگهداری سیر نباید مرطوب باشد. هرچه رطوبت کمتر باشد امکان رشد کپک ها کمتر می شود.

سیر را در چه دمایی نگهداری کنیم؟

دمای ایده آل حدود 15-18 درجه سانتیگراد است ، اما دمای اتاق مناسب نیست.

 نحوه نگهداری سیر تازه در فریزر

 • سیرها را پوست کنید و در ظرف در بسته قرار دهید در صورت نیاز از یک یا دو حبه آنها استفاده کنید.
 • روش دیگر برای نگهداری سیر تازه در فریزر این است که سیر را در غذاساز با کمی آب خرد کنید تا خمیر سیر درست شود. سپس این خمیر را روی یک ورقه سیلیکون پهن کنید، یا آن را در سینی های یخ ریخته و فریز کنید. پس از یخ زدن، ورق را خرد کنید یا مکعب ها را بردارید و آنها را در ظرفی محکم نگه دارید تا زمانی که نیاز به استفاده از آن دارید!
 • سیر کامل با حبه های جدا نشده را در کیسه پلاستیکی محکم در فریزر قرار دهید، تمام هوای داخل کیسه را خارج کنید، درب آن را محکم ببندید.

مخلوط روغن زیتون و سیر

یک روش معمول برای استفاده از سیر این است که چند حبه سیر تازه را با پرس فشار دهید ، سپس آن را با روغن زیتون فوق بکر و کمی نمک مخلوط کنید.

نگهداری سیر تازه در روغن زیتون

 1. نصف شیشه را روغن مایع بریزید. سیر ها را داخل روغن بریزید.
 2. روغن روی سیر را گرفته و سرشیشه خالی باشد و در یخچال نگهداری کنید.
 3. در این روش از نمک استفاده نمی شود.
 4. با این روش سیر یکسال سالم و بدون تغییر رنگی تازه میماند.

خشک کردن سیر در فر

حبه های سیر را ورقه ورقه کرده و روی تابه بچینید. آنها را در فر با حرارت حدود 115 درجه با درب فر کمی باز بگذارید. این کار باعث می شود سیرها به آرامی در فر خشک شوند. یا در صورت وجود می توانید از دستگاه خشک کننده استفاده کنید. سیر خشک را می توان تا یک سال در دمای اتاق در ظرفی که هوا به ان نفوذ نکند نگهداری کرد.

طرز نگهداری سیر تازه به مدت طولانی در سرکه 

مقدار زیادی سیر را در سرکه قرار دهید و سیر ترشی درست کنید.

حبه‌های سیر را داخل ظرف شیشه‌ای بریزید و نمک و سرکه به آن‌ها اضافه کنید. درب ظرف را ببندید و در یخچال بگذارید.

مصرف سیر جوانه زده

پوستش را بگیرید، جوانه را در بیاورید و از  قسمت بدون جوانه سیر استفاده کنید.

جوانه زدن ، نشانه فساد سیر نیس

نکات نگهداری طولانی مدت سیر در خانه

برای اینکه سیرها بدون تغییر رنگ و طعم برای مدت زیاد سالم بمانند به نکات زیر توجه کنید.

سیرها را در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید

سیر را در جایی خشک و خنک و یا یخچال بگذارید. سیر را در کیسه زیپ دار نگه داری کنید تا بوی سیر در یخچال پخش نشود. هرچه جای نگداشتن سیر گرم باشد، جوانه زدن بیشتر خواهد شد.

سیر را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید

نور خورشید باعث فاسد شدن سیر می شود و گرما بوی سیر را پخش میکند . بوته های سیر را در سبدی کنار آشپزخانه آویزان کنید.

جریان مناسب هوا

بوته های سیر را پوست نکنید و در دمای اتاق نگه دارید. سیر در محل تاریک ، خشک با جریان مناسب هوا، روش بسیار عالی برای نگهداری سیر است.

ریشه های سیر را بکارید

سیرهای ریشه دار را در باغچه بکارید.

11 مزیت سیر برای سلامتی

بگذار غذا داروی تو باشد و دارو نیز غذای تو .

علم مدرن اخیراً بسیاری از اثرات مفید سیر بر سلامتی را تأیید کرده است.

1.سیر حاوی ترکیباتی دارویی

سیر گیاهی از خانواده Allium است.

ارتباط نزدیکی با پیاز ، موسیر و تره فرنگی دارد. به هر قسمت از پیاز سیر یک حبه می گویند. حدود 10-20 حبه در یک بته وجود دارد.

سیر در بسیاری از نقاط جهان رشد می کند و به دلیل بوی قوی و طعم لذیذ آن جزء محبوب غذاها است.

اکنون دانشمندان می دانند که بیشتر مزایای سلامتی آن ناشی از ترکیبات گوگردی است که هنگام خرد شدن ، خرد شدن یا جویدن یک حبه سیر ایجاد می شود.

آلیسین یک ترکیب ناپایدار است که پس از برش یا خرد شدن در سیر تازه به طور مختصر وجود دارد.

ترکیبات دیگری که ممکن است در مزایای سیر نقش داشته باشند عبارتند از دیالیل دی سولفید و s-allyl cysteine

2. سیر غنی از مواد مغذی

کالری برای کالری ، سیر فوق العاده مغذی است.

یک حبه (3 گرم) سیر خام حاوی:

 • منگنز
 •  ویتامین B6
 • ویتامین C
 • سلنیوم
 • فیبر
 • کلسیم
 • مس
 • پتاسیم
 • فسفر
 • آهن
 • ویتامین B1

3. سیر با سرماخوردگی مقابله میکند

مکمل های سیر به عنوان عملکرد سیستم ایمنی بدن شناخته شده اند. طول متوسط ​​علائم سرماخوردگی را تا 70 درصد کاهش داد.

4. سیر فشار خون را کاهش میدهد

بیماریهای قلبی عروقی مانند سکته های قلبی و مغزی بزرگترین قاتلان جهان هستند. فشار خون بالا یا فشار خون بالا یکی از مهمترین عوامل محرک این بیماری ها است.

مکمل های سیر تأثیر قابل توجهی در کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار خون بالا دارند. در یک مطالعه ، 600-1،500 میلی گرم عصاره سیر کهنه به اندازه داروی آتنولول در کاهش فشار خون در مدت 24 هفته موثر بوده است.

5. سیر خطر بیماری های قلبی را کاهش میدهد

سیر می تواند کلسترول کل و LDL را کاهش دهد. برای کسانی که کلسترول بالا دارند ، به نظر می رسد مکمل های سیر کلسترول کل را 10 تا 15 درصد کاهش می دهد.

سطوح بالای تری گلیسیرید یکی دیگر از عوامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی است ، اما به نظر می رسد سیر تأثیر قابل توجهی بر سطح تری گلیسیرید ندارد.

به نظر می رسد مکمل های سیر کلسترول کل و LDL را کاهش می دهد ، به ویژه در افرادی که کلسترول بالا دارند. به نظر می رسد کلسترول HDL و تری گلیسیرید تحت تأثیر قرار نمی گیرند.

6. سیر به جلوگیری از آلزایمر کمک میکند

آسیب اکسیداتیو سبب افزایش روند پیری می شود. سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از مکانیسم های محافظتی بدن در برابر آسیب اکسیداتیو حمایت می کند.

دوزهای بالای مکمل های سیر باعث افزایش آنزیم های آنتی اکسیدانی در انسان و همچنین کاهش قابل توجه استرس اکسیداتیو در افراد مبتلا به فشار خون بالا می شود.

سیر حاوی آنتی اکسیدان هایی است که از آسیب سلولی و پیری محافظت می کند. ممکن است خطر بیماری آلزایمر و زوال عقل را کاهش دهد.

7. سیر عمر را طولانی میکند

اثبات اثرات بالقوه سیر بر طول عمر اساساً در انسان غیرممکن است.

اما با توجه به اثرات مفید بر عوامل خطر مهم مانند فشار خون ، منطقی است که سیر می تواند به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید.

این واقعیت که می تواند با بیماری های عفونی مبارزه کند عامل مهمی است ، زیرا علل شایع مرگ و میر هستند ، به ویژه در افراد مسن یا افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند.

سیر دارای اثرات مفیدی بر علل شایع بیماری مزمن است ، بنابراین منطقی است که می تواند به شما کمک کند عمر طولانی تری داشته باشید.

8. عملکرد ورزشی با مصرف سیر بهبود میابد

به طور سنتی در فرهنگهای باستانی برای کاهش خستگی و افزایش ظرفیت کار کارگران استفاده می شد.

مهمتر از همه ، به ورزشکاران المپیکی در یونان باستان داده شد.

افراد مبتلا به بیماری های قلبی که روغن سیر را به مدت 6 هفته مصرف کردند ، 12 درصد در اوج ضربان قلب و ظرفیت ورزش بهتر کاهش یافتند.

9. سیر به حذف فلزات سنگین کمک میکند

ترکیبات گوگرد موجود در سیر در برابر آسیب اندام ها در برابر سمیت فلزات سنگین محافظت می کند.

سیر سطح سرب را در خون 19 درصد کاهش می دهد.

10. سیر سلامت استخوان را بهبود میبخشد

سیر یک خوراکی حاوی استروژن است. سیر می تواند با افزایش استروژن در زنان ، پوکی استخوان را به حداقل برساند. سیر با افزایش سطح استروژن در زنان فوایدی برای سلامت استخوان ها دارد.

11. مصرف سیر در برنامه غذایی روزانه

قرار دادن سیر در رژیم غذایی به ویژه سوپ و سس عالی است.

سیر نکات منفی مانند بوی بد دهان دارد. برخی افراد به آن حساسیت دارند.

مصرف سیر برای چه افرادی مناسب نیست؟

سیر جزو خوراکی های رقیق کننده خون است. بنابراین اگر از داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنید ، قبل از افزایش مصرف سیر با پزشک خود مشورت کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.