بهترین روش نگهداری برنج برای مدت طولانی؛ ۱۴ نکته آسان

برای نگهداری برنج به مدت طولانی بدون کرم افتادن، شپشک زدن و بوی کهنگی گرفتن باید نکاتی را رعایت کنید مثل محل نگهداری، دما و ظرف نگهداری برنج. 14 نکته برای نگهداری بهتر برنج را به شما معرفی می کنیم.

روش نگهداری برنج برای طولانی مدت. برنج غذای اصلی بسیاری از افراد در قاره آسیا است. هنگام خرید برنج، معمولا فرد مقادیر زیادی از آن را خریداری می‌کند و آن را برای مدت طولانی نگه می‌دارد.

خرید برنج در مقادیر زیاد مقرون به صرفه‌تر است زیرا در مقایسه با وقتی که از خرده‌فروشی خریداری می‌شود، قیمت بهتری دارد. اما متاسفانه، وقتی مقادیر زیادی برنج می‌خرید و آن را برای مدت طولانی نگه می‌دارید، احتمال حمله شپشک‌های برنج وجود دارد. در ادامه چند ترفند برای نگهداری برنج در خانه معرفی می کنیم که کمک می کند برنج ها سالم و بدون شپشک باقی بمانند. همراه مینویسم باشید.

روش نگهداری برنج برای طولانی مدت به منظور جلوگیری از شپشک برنج

در ادامه، چند مورد از بهترین روش نگهداری برنج برای طولانی مدت به منظور جلوگیری از حمله شپشک برنج و خراب شدن آن را برای شما آورده ایم.

1. برنج تازه و باکیفیت خریداری کنید

هنگام خرید برنج اطمینان حاصل کنید که برنج تازه و باکیفیت است. برنج بی کیفیت و قدیمی بیشتر مستعد شپشک قرار دارد.

2. برنج را در یک مکان خشک و تمیز نگهداری کنید

توصیه می کنیم که برنج را در یک ظرف پلاستیکی مخصوص برنج نگهداری کنید.

3. بهترین ظرف برای نگهداری برنج

ظرف نگهداری برنج

ظروف باکیفیت برای نگهداری برنج به مدت طولانی مورد نیاز است. ظروف محکم بسته شده می توانند رطوبت، هوا و آفات را از برنج دور نگه دارند.

ظروف پلاستیکی که برای نگهداری مواد غذایی دارای گواهی تایید می باشند، بهترین گزینه برای نگهداری برنج در مقادیر زیاد هستند. در همین حال، شیشه های پلاستیکی کوچک تر نیز می توانند برای نگهداری برنج در نقاط دور از دسترس استفاده شوند.

همچنین می توانید از ظروف فلزی سفارشی برای نگهداری طولانی مدت استفاده کنید. این نوع ظروف مناسب برای نگهداری برنج و مقاوم در برابر زنگ زدگی هستند.

همچنین بخوانید: با برنج کرم افتاده چه کنیم

4. برنج را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید

بستن در ظرف برنج باعث می شود که کیفیت برنج حفظ شود و بتوانید برنج را برای مدت طولانی خوب نگهداری کنید.

5. چند برگ لیموترش در برنج قرار دهید

اعتقاد بر این است که عطر برگ های لیموترش می تواند شپشک برنج را دفع کند یا از ورود شپشک یا سایر آفات به داخل برنج جلوگیری کند.

6. برگ های پرتقال در برنج قرار دهید

50 گرم برگ پرتقال له شده و بسته بندی شده را در 10 کیلوگرم برنج ترکیب کنید تا نگهداری شود. اعتقاد بر این است که این به طور موثری شپشک ها را از برنج دور می کند و برگ پرتقال نیز عطر تازه ای به برنج می دهد.

7. به برنج سیر، پیاز و فلفل چیلی اضافه کنید

اگر برگ لیموترش در دسترس ندارید، می توانید کمی سیر، پیاز و فلفل چیلی به برنج اضافه کنید. مقادیر زیاد نیاز نیست، تنها 2 تا 3 حبه سیر و 3 فلفل چیلی برای این منظور کافی است.

8. یک مکان مناسب برای نگهداری برنج انتخاب کنید

مهمترین نکته برای نگهداری برنج برای طولانی مدت محل نگهداری آن است. بهترین مکان برای نگهداری برنج این است که آن را در جایی دور از نور خورشید نگه دارید. بهتر است آن را در جایی تاریک در آشپزخانه نگهداری کنید. این مکان باید تاریک، خشک و با رطوبت کم باشد تا از هرگونه اسیب به ظروف نگهداری جلوگیری شود. برنج بهتر است در دمای نزدیک به 70 درجه فارنهایت (21 درجه سانتیگراد) نگهداری شود.

دمای بالاتر از این دما می تواند بر کیفیت طعم و مواد مغذی موجود در آن تاثیرگذار باشد. اما نکته این است که دمای خنک تر از این دما تاثیر زیادی بر نگهداری برنج نخواهد داشت. در همین حال، برنجی که دارای شپشک است را در دمای سرد نگهداری کنید تا حشرات و آفات از از بین بروند.

9. از نگهداری برنج در جای مرطوب اجتناب کنید

بهتر است برنج را در یک مکان خشک نگهداری کنید و از آب یا هر آنچه باعث رطوبت می‌شود دور باشد.

10. هرچند وقت یکبار ظرف نگهداری برنج را تمیز کنید

قبل از نگهداری برنج، ابتدا باید ظرف نگهداری آن را خوب تمیز کنید تا باقیمانده برنج قبلی در ظرف نباشد. برنج کهنه باقیمانده در ظرف می تواند باعث ایجاد شپشک شود و بوی کهنگی به برنج بدهد.

11. برگ پاندان در آن قرار دهید

علاوه بر برگ لیموترش، شما می توانید برای نگهداری برنج چند برگ پاندان در آن قرار دهید زیرا بوی معطر پاندان کمتر مورد پسند حشرات است، در نتیجه برنج از حمله این آفات در امان می ماند. علاوه بر این، بوی خوب پاندان باعث می شود کخ برنج بوی کهنگی و نم ندهد.

12. یک برگ بو یا میخک در برنج بگذارید

ترفندهای نگهداری برنج

گذاشتن برگ بو یا میخک در برنج یکی از بهترین روش ها برای نگهداری برنج است. میخک همچنین برای مقابله با حشراتی که در اطراف کابینت ها و قفسه های آشپزخانه وجود دارند، بسیار موثر است.

همچنین بخوانید: سبوس برنج را چگونه مصرف کنیم

13. برنج شپشک زده را زیر نور خورشید خشک کنید

اگر برنج شما پر از شپشک شده است،‌ کافی است آن را زیر نور خورشید خشک کنید. این کار باعث دفع شپش و حشرات برنج می شود، زیرا آن ها از نور خورشید بیزارند و به دنبال مکان های تاریک و مرطوب می گردند.

13. پودر قهوه به برنج اضافه کنید

مقدار کمی پودر قهوه را در یک کیسه پلاستیکی بریزید و سپس کیسه پلاستیکی را کمی سوراخ کنید. شپشک برنج به شدت از بوی قهوه بیزار است.

از خواندن مقاله روش های نحوه نگهداری دانه های برنج برای طولانی مدت بسیار متشکریم، امیدوارم مفید باشد.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.