چگونه به فردی که عزیزی را از دست داده است، کمک کنیم؟ (دلداری و کمک به فرد داغدیده)

اکثریت مردم مرگ را به عنوان اتفاقی منفی میبینند،چرا که به از دست رفتن عزیزانشان منجر میشود.من هم بار ها تجربه رنجِ از دست دادن فردی را داشته ام و اصلا هم آسان نیست.

رنج از دست دادن پدر بزرگم و مادر بزرگم،سگم و اعضای خانواده ام را داشته ام،اگرچه ممکن است حسّشان متفاوت باشد.

واضح است که مرگ با تغییر در سبک زندگی همراه است،به خصوص که این واقعه ای بدون برگشت است و زمانی که مردم رنج از دست دادن فردی را تجربه میکنند،دوستانشان میخواهند که به آنها دلداری دهند و حمایتشان کنند.

ولی چگونه میتوان به فردی که  احساسات و عواطف بسیاری را تجربه میکند کمک کرد؟افرادی که عضوی از خانواده را از دست داده اند افسرده،ناامید،عصبی،محزن و  خود را مقصر میدانند.تمام این عواطف میتواند آنها را به سمت و سوی گوشه گیری از دیگران و زندگی تنها با دردشان بکشاند.عادت به مرگ عزیزی ممکن است سخت باشد اما با حمایت دوستان و خانواده ممکن میشود.

مطالعات نشان داده است این افراد حمایت دوستان را فقط در مدتی محدود قبول میکنند.حمایت مردمی میتواند به راحتی به فرد برسد اما نمیتواند ماه ها ادامه پیدا کند و افراد رنج برده اغلب خود را تنها حس میکنند.

برای اینکه بتوانید به فردی که رنج از دست دادن عزیزش را تجربه کرده است، دلگرمی دهید و حمایتش کنید چند راه وجود دارد.

تمام گفتار و رفتار شما میتواند زمینه ایجاد تغییری باشد و باعث شود تا احساس بهتری داشته باشند.اما تمام راه ها نمیتواند مناسب لحظات پر رنج آنها باشد،پس باید محتاطانه عمل کنید تا باعث سخت تر شدن احساسات منفی نشوید.

۱- به آنها دلگرمی دهید.

من اخیرا خود را در وضعیت ناخوشایندی حس کردم.پدر یکی از همکارانم توسط سرطان از دنیا رفت.این اتفاقی سریع و ناگهانی بود که هیچکس انتظارش را نداشت.پدر همکارم با پسرش و دوستان پسرش(از جمله من)صمیمی بود و این خبر(فوت وی)مرا مات و مبهوت کرد.

اگرچه نمیدانستم چه بگویم و چگونه کمک کنم،به همکارم دلگرمی دادم و سعی کردم که به او آرامش دهم.

قبول کردن اینکه هر چه بگوییم نمیتواند آنها را دوباره به زندگی برگرداند عاقلانه است، اما دلگرمی دادن به اعضای خانواده ای که شدیدا غم و ناراحتی را تجربه میکنید میتواند بسیار موثر باشد.آنها میدانند که شما همیشه آماده به حمایت و کمک به آنها هستید تا بتوانند این شرایط را پشت سر بگذارند.دانستن اینکه فردی هست تا شما را بفهمد و دردتان را حس کند، میتواند بسیار موثر باشد.این روش میتواند برای پشت سر گذاشتن شرایط سخت از دست دادن، بسیار موثر باشد.

 

۲- برای ابراز علاقه راهی پیدا کنید.

هیچ راه صحیحی را نمیتوان در این شرایط برای عرض تسلیت پیدا کرد.عامه ترین درک از چنین شرایطی این است که هر چه بگویید و هر کاری هم انجام دهید نمیتوانید افراد داغدار را آرام کنید.حتی اگر نمیدانید چه بگویید حمایت و دلداری به داغدار میتواند پاسخ گو باشد.بعد از فارغ التحصیل شدنم، پدر بزرگم را از دست دادم.او بسیار بیمار بود و مرگش نیز بسیار دردناک.ولی از دوستانم برای اینکه این شرایط را تحمل کنم، کمک بسیاری دریافت کردم.از چند غصه دار پیام دریافت کردم،همینطور نامه ای از طرف باشگاه ورزشی محلّی که حرکات یوگا در آن آموزش داده میشد به علاوه گل،کتاب،محصولات افزایش روحیه و … دریافت کردم .

همینطور مقاله های قدیمی پدربزرگم(او روزنامه نگاری مشهور بود)به دستم رسید.

در نهایت متوجه شدم که مردم راه های متفاوتی را برای نشان دادن عشق و تاسف و دلداری دادن به افراد اندوهگین دارند.شما راه مخصوص به خودتان را، برای اینکار(دلداری) دارید.

باید نکته ای مهم را در ذهنتان بسپارید.اجازه ندهید شک در روش تاسف و عشق ورزی شما به فردی که داغ از دست دادن عزیزی را تجربه میکند ، از انجام کارتان جلوگیری کند.

من سریعا از نسخه یوگا استفاده نکردم،اما از دوماه بعد شروع به انجام حرکات کردم که به من کمک کرد تا به خود بیایم و مرگ پدربزرگم را بپذیرم.هر چه که میگویید و انجام میدهید زمینه ایجاد تغییری خواهد شد.

 

۳- به آنها گوش دهید

جامعه زمینه گسترش مهارت های حل مسئله و نیاز به پاسخگو بودن را برای ما ایجاد کرده است افراد داغدار به فضا و کسی که به آنها گوش بدهد نیاز دارند. باید دلسوز بود و زمانی که نیاز به صحبت با کسی دارند به کمکشان برویم.

آنها راهی برای نشان دادن غم و اندوه پیدا میکنند مهم نیست که چه میگویید به هر حال نمیتوانید آنها را از غم برهانید، ولی میتوانید دلگرمی دهید و اجازه بدهید تا احساسات و عواطفشان را بیرون بریزند به آنها فضا و زمان دهید، مسلما بعید است که بتوانید جادو کنید و مهم تر از همه این است که به آنها گوش دهید و زمانی که به شما نیاز دارند به کمکشان بروید.

 

۴- قبول کنید که وضعیت سخت است

همه ی ما، یک سری از رفتار های ناسالم و اشتباهی را داریم. این مورد، شامل رفتاراتی از قبیل به کار بردن جمله هایی که به طور حتم نباید در برخی از موارد به کار برده شود، می باشد . از دست دادن عزیز ممکن است یک ترومای جدّی برای برخی از افراد باشد و گفتن اینکه اوضاع میتوانست بدتر از این باشد،در کل هیچ کمکی به آنها نمیکند. من دلگرمی و حمایت را زمانی حس کردم که مردم قبول به دشوار بودن وضعیت کردند.

دردناک و رنجور می باشد.به آنها فضا دهید و اجازه دهید تا اشک بریزند.گریه کردن به آنها کمک میکند تا احساسات و عواطفشان را رها کنند،پس به آنها شهامت گریه کردن بدهید.سکوت کردن و اطمینان دادن به آنها پسندیده است.

 

۵- برای بدتر از این برنامه داشته باشید.

پذیرفتن اینکه یکی از اعضای خانواده از دنیا رفته نیاز به زمان دارد.تمام برنامه زندگیتان مختل شده و هیچ چیزی نمیتواند حس لذت و شادی را به شما بدهد.من اغلب خودم را ناامید و به طور عمیقی ناراحت حس میکردم.اما در واقع درخواست کمک به دوستانم و یاری آنها مرا نجات داد.

واضح است که آنها نمیتوانستند با من زندگی کنند و من هم چنین درخواستی نداشتم اما زمانی که احساس بسیار بدی داشتم با یک پیام، خود را به خانه من میرساندند برای حمایت فردی که عضوی از خانواده او از دنیا رفته، زمانی که به شما نیاز دارند باید در کنارشان باشید باید زمانی که نیاز به اعتماد و آرامش دارند آماده دلگرمی دادن به آنها باشید.

 

۶- عمل کنید.

علاوه بر گفتن: “من همیشه کنارت هستم”،به آن عمل نیز کنید.اگر متوجه شده اید که فرد داغدار در انجام کار های روزانه به مشکل برخورده است،مثل گرفتن فرزندانش در روز مشخصی از مهد کودک،این کار را برای وی انجام دهید.به آرامی مرگ عضو خانواده را میپذیرند و به سبک زندگی خود باز میگردند.اما زمان میبرد،چون هر فردی به طور متفاوتی حس غم را تجربه میکند و روز های اوّل سخت ترین روز ها به شمار میاید.

 

۷- تجربیات روزانه خود را به اشتراک بگذارید.

من متوجه شدم که غم در مواقع صحبت با دوستانم کنترل ذهنم را بدست میگیرد.انها تجربیات روزانه ای خودشان را به اشتراک گذاشتند که مرا به خنده آورند.داستان هایشان مرا برای لحظاتی سرگرم کرد و باعث شد احساس خوبی داشته باشم و تمام افکار منفی را فراموش کنم.

انجام این کار طی مدّت مرا کمک کرد تا با شرایط کنار بیایم و همیشه به من یادآوری کرد که زندگی سخت اما زیباست.

همچنان آن لحظات زمینه ای شد برای قدرتمند تر شدنم.آنها همان نگاه هایی از امید بودند که احتیاج داشتم.

پس از قسمت کردن تجربیاتتان هراسی نداشته باشید.از خنداندن فردی داغدار نترسید.

آنها از تلاشتان تقدیر میکنند که باعث میشود با لحظات سخت کنار بیایند و با آنها مقابله کنند.

تجربه از دست دادن عزیزی سخت است. برنامه روزانه تان بهم ریخته شده و پیدا کردن راهی برای این فقدان سخت می باشد. اوایل از باور اینکه چنین اتفاقی برایتان افتاده است امتناع میورزید ولی به آرامی شرایط پیش آمده را میپذیرید.

اگر شخصی میشناسید که، در چنین موقعیتی قرار گرفته است، راه هایی برای کمک به آنها وجود دارد. به آنها رسیدگی کنید و حامی باشید. از خنداندن آنها نترسید و داستان خودتان را نیز به اشتراک بگذارید. راه هایی برای ابراز علاقه پیدا بکنید و در کار های روزانه به آنها یاری برسانید. به آنها فضا دهید،گوش بدهید و قبول کنید که وضعیت سخت است. زمانی که بیشتر به شما نیاز دارند در کنارشان باشید.

مگ تک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.