راه‌های پیشگیری از موخوره مو به همراه راهکارهای درمانی مفید

روش های جلوگیری از موخوره مو

موخوره مو یکی از اثرات ناامیدکننده‌ی بلند شدن مو به شمار می‌رود. مهم نیست چقدر به موهای خود رسیدگی می‌کنید، موخوره مو اجتناب‌ناپذیر است چراکه در اثر ابزارهای حرارتی، شانه کردن، رنگ زدن و غیره به وجود می‌آید. موخوره در هر نوع مویی به وجود می‌آید. اما برای جلوگیری از موخوره مو چه باید کرد؟

اگر موهای شما دچار موخوره شده است یا مستعد ایجاد موخوره است و نمی خواهید این اتفاق بیافتد باید به فکر راهی برای پیشگیری از موخوره باشید. در صورت عدم برطرف کردن این مشکل، موها خشک، ناسالم و فرسوده به نظر خواهند رسید. در حالی که هیچ روش درمانی قطعی و جادویی برای برطرف کردن موخوره مو وجود ندارد اما چند روش موثر را برای پیشگیری و درمان آن در این مقاله ارائه خواهیم داد.

در ادامه، دلایل به وجود آمدن موخوره مو و 8 روش موثر برای پیشگیری از آن را بیان خواهیم کرد.

دلایل به وجود آمدن موخوره مو

موخوره مو بر اساس چندین فاکتور داخلی و خارجی به وجود می‌آید که البته 93 درصد موارد بر اساس عوامل خارجی هستند. دکتر کن اندرسون، متخصص مو در آتلانتا جورجیا درباره عوامل ایجاد موخوره، توضیح می‌دهد: رایج‌ترین عوامل خارجی که موجب به وجود آمدن موخوره مو می‌شوند، عبارتند از:

1- آسیب فیزیکی مو

آسیب مکانیکی مو در اثر برس و شانه زدن و خشک کردن بیش از اندازه‌ی موها به وجود می‌آید. حتی به وجود آمدن اصکاک میان مو و لباس یا پارچه نیز باعث ایجاد این نوع آسیب به موها می‌شود.

2- رنگ زدن، دکلره کردن و استفاده از روش‌های شیمیایی

یکی دیگر از دلایل خارجی ایجاد موخوره مو، بکار بردن مواد شیمیایی است؛ به طور خاص، رنگ زدن، دکلوره کردن و فر کردن به خصوص اگر به روش درست و مناسب انجام نشوند.

3- حرارت

استفاده‌ی بیش از اندازه از سشوار و صاف‌کننده‌های مو با دماهای بسیار بالا موجب ایجاد موخوره و آسیب رسیدن به موها می‌شود.

فاکتورهای خارجی بسیار زیادی وجود دارند که با آسیب رساندن به کوتیکول ساقه‌ی مو باعث ایجاد موخوره می‌شوند. اما سه مورد مذکور را می‌توان دلایل اصلی موخوره مو در نظر گرفت. هر چه لایه‌های کوتیکول مو بیشتر آسیب می‌بینند، مو ضعیف‌تر و فرسوده‌تر می‌شود. دانستن اینکه قبل از سشوار چه چیزی به مو بزنیم نیز می تواند در جلوگیری از ایجاد موخوره مفید باشد.

راههای جلوگیری از ایجاد موخوره مو

در ادامه، 8 روش موثر به منظور پیشگیری از موخوره مو آورده شده است:

1- موهای خود را با حوله خشک کنید

تارهای مو در طول فرایند خشک کردن بسیار آسیب‌پذیر هستند. نحوه‌ی خشک کردن موهایتان در به وجود آمدن موخوره و همچنین آسیب رسیدن به مو بسیار موثر است. در حالی که وسوسه‌کننده به نظر می‌رسد، به خصوص هنگامی که عجله دارید، اما هیچ‌گاه موهای خود را به حوله‌ی خشک نمالید. این کار تنها موجب شکستگی و موخوره مو می‌شود.

در عوض، از یک حوله با جذب بالا استفاده کنید، آن را به آرامی روی موها فشار دهید تا آب اضافی درون موها جذب حوله شود. شستن بیش از حد موها می تواند باعث ایجاد موخوره شود. بنابراین با توجه به جنس موی خود بهتر است بدانیم هفته ای چند بار موهایمان را بشوییم.

2- استفاده‌ی صحیح از سشوار برای خشک کردن موها

اگر عادت دارید که موهای حجیم خیش خود را با سشوار خشک کنید، همین حالا دست نگه دارید!

پیش از استفاده از سشوار، همواره موهای خود را با یک حوله‌ی مناسب کمی خشک کنید. خشک کردن مو با حوله تا 90 درصد ایده‌آل است چراکه قرار موها در معرض حرارت باعث آسیب رسیدن به آن می‌شود. دکتر برونو فریرا از جمله برترین متخصصان مو معتقد است: همواره از سشوار زدن و اعمال حرارت مستقیم بر روی موها اجتناب کنید تا آسیبی بر آن‌ها وارد نشود.

بر روی ریشه و قسمت میانی موها تمرکز کنید، نازل را به منظور توزیع یکنواخت حرارت حرکت دهید و در صورت امکان، از هوای سرد سشوار برای این منظور استفاده نمایید. علاوه بر این، استفاده از یک سشوار خوب می‌تواند تفاوت بسیار زیادی ایجاد کند.

طراحی خلاقانه‌ی برخی از سشوارها موجب افزایش سرعت خشک کردن و درخشندگی موها می‌شوند در حالی که از به وجود آمدن موخوره و مجعد شدن موها نیز جلوگیری می‌کنند.

3- استفاده از دمای بهینه برای اتو مو

همگی ما دوست داریم تا از دمای بالای اتوی موی خود وقتی عجله داریم یا زمانی که موها ضخیم و خارج از کنترل به نظر می‌رسند، استفاده کنیم. اما گذاشتن اتو مو روی بیشترین دما باعث سریع‌تر یا بهتر صاف کردن موها نمی‌شود.

به گفته‌ی دکتر اندروسن، این تصور وجود دارد که هر چه دما بیشتر باشد، ماندگاری فر یا صافی مو بیشتر خواهد بود. با یان وجود، مو در 180 درجه می‌تواند به بهترین شکل ممکن حالت بگیرد. هر دمایی بیشتر از آن موجب آسیب رسیدن به موها می‌شود.

دمای بالا همچنین کراتین مو که نقش اساسی در استحکام، درخشندگی، حالت‌پذیری و نرمی موها دارد را از بین می‌برد. موهای سالم حاوی مقدار زیادی کراتین هستند که در دماهای بالاتر از 200 درجه از بین می‌روند. بنابراین برای این که کراتین موها از بین نرود، ابزارهای خود را روی دمای بیشتر از 180 درجه تنظیم نکنید. نقش روش های ساده ی مراقبت از مو در پیشگیری از موخوره مو را نادیده نگیرید.

4- موهای خود را به روش درست شانه کنید

در حالی که انعطاف‌پذیرتر هستند، موهای خیس در معرض آسیب‌های بیشتری قرار می‌گیرند. از شانه زدن موهای خیس اجتناب کنید زیرا اسیب بیشتری به مو وارد می‌شود. از شانه‌های دارای دندانه‌های پهن استفاده کنید و موهایتان را از پایین به سمت بالا شانه بزنید.

در غیر این صورت، تنها باعث ایجاد گره در میان موهایتان می‌شوید. اگر موهایتان مجعد و متراکم است، بهتر است که موهایتان را به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را جداگانه شانه بزنید.

5- شامپو و نرم‌کننده‌ی موهای خود را تغییر دهید

هیچ شامپو یا نرم‌کننده‌ی جادویی برای برطرف کردن موخوره مو وجود ندارد. با این وجود، استفاده از شامپو‌ها و نرم‌کننده‌های دارای مواد مرطوب‌کننده‌ی ضروری می‌توانند به از یبن بردن و جلوگیری از ایجاد موخره کمک بسیار زیادی بکنند.

علاوه بر این، شامپوها و نرم‌کننده‌های خوب موجب تقویت و حفاظت از تارهای مو در برابر اکثر فاکتورهای خارجی از قبیل آسیب مکانیکی مو یا رنگ زدن می‌شوند.

6- کراتینه کردن مو

کراتینه کردن مو ارزش هزینه کردن را دارد ؛ به خصوص اگر از موهای دارای موخوره رنج می‌برید. روش‌های کراتیه کردن از طریق میزان زیادی از پروتئین‌های کلیدی مو (به خصوص کراتین) عمل می‌کنند. کراتین موجب نرم کردن و تقویت تارهای مو مستعد آسیب دیدن می‌شود.

به زبان ساده، کراتین مانند یک نوع پرکننده عمل می‌کند. زمانی که استفاده می‌شود، نقاط از دست رفته را پوشش می‌دهد و ساقه‌ی مو را تقویت می‌کند. زمانی که به صورت یکنواخت بر روی مو زده شود، با حرارت تثبیت می‌گردد و برای چند ماه باقی می‌ماند. اگر کراتینه کردن به درستی انجام شود، موجب درخشندگی موها نیز می‌گردد.

7- به فاکتورهای داخلی ایجاد موخوره مو توجه کنید

زمانی که موخوره رخ می‌دهد، نمی‌توان آن را به طور کامل از بین برد اما باید کاری کرد که کمتر به چشم بخورد. ایده‌آل این است که از تمام عوامل خارجی ایجاد موخوره جلوگیری شود. با این وجود، اگر تمام این کارها را بکنید و باز هم دچار موخوره مو شوید، شاید لازم باشد برای پیشگیری از موخوره مو بر روی فاکتورهای داخلی از قبیل رژیم غذایی، کمبود ویتامین‌ها و مواد معدنی تمرکز نمایید.

8- از یک روبالشی ابریشمی استفاده کنید

یک راه ساده برای جلوگیری از موخوره مو استفاده از روبالشی ابریشمی است. داشتن موهای درخشان و فوق‌العاده زیبا نیاز به مراقبت دارد. اکثر آرایشگران توصیه می‌کنند که اگر به دنبال موهای خیرکننده هستید، حتماً باید مراقبت بیشتری از موهای خود انجام دهید. بله، روبالشی ابریشمی نمی‌تواند موخوره به وجود آمده را از بین ببرد. اما به عنوان یک اقدام پیشگیرانه، هیچ چیز بهتر از یک روبالشی ابریشمی نیست.

بهترین روش‌های درمان موخوره مو

پیش از شروع، این نکته حائز اهمیت است که بدانید هیچ یک از درمان‌های ارائه شده نمی‌توانند موخوره مو را به طور کامل از بین ببرند. با این وجود، ظاهر موها را بهتر می‌کنند. امی اسکیپا، آرایشگری از نیویورک، توضیح می‌دهد که محصولات برطرف‌کننده‌ی موخوره‌ای که در بازار وجود دارند، به منظور درست کردن ظاهر موها در نظر گرفته شده‌اند. زمانی که موخوره مو به وجود می‌آید، هیچ روشی در جهان وجود ندارد که بتواند موها را به حالت اولیه بازگرداند؛ حداقل نه به صورت دائمی.

با این وجود، چندین روش برطرف‌کننده‌ی موخوره وجود دارند که استفاده از آن‌ها موجب بهبود ظاهر موها می‌شند. در این بخش از بکار بردن روغن‌هایی از قبیل آووکادو و نارگیل گرفته تا روغن ماهی و مواد دیگری که موجب مرطوب نگه داشتن موها می‌شوند، بهترین روش‌های از بین بردن موخوره بدون نیاز به مراجعه به سالن‌های زیبایی را ارائه خواهیم داد.

1- روغن نارگیل برای تقویت موها

مطمئن هستم که این اولین باری نیست که از مزایای روغن نارگیل برای زیبایی شنیده‌اید (و احتمالاً آخرین بار هم نخواهد بود). روغن نارگیل برای مراقبت از پوست، ناخن و حتی پاک کردن آرایش عالی است. به طور مشابه، روغن نارگیل را می‌توان برای مراقبت از مو نیز استفاده کرد.

به منظور گرفتن بهترین نتایج حاصل از بکار بردن روغن نارگیل، یک قاشق چایخوری از آن را روی موهای خود بزنید. از انتهای مو شروع کنید و به سمت میانه‌ی ساقه‌ی مو بروید. سپس، موهای خود را جمع کنید و آن را برای 30 دقیقه با حوله یا یک پارچه‌ی ابریشمی ببندید.

پس از 30 دقیقه، موهای خود را با شامپو بشویید. برای گرفتن بهترین نتایج، این کار را یک هفته در میان انجام دهید.

2- روغن‌های روزانه‌ی مخصوص از بین بردن موخوره

اکثر متخصصان معتقدند که روغن‌های آبرسان روزانه‌ی موها از جمله بهترین محصولاتی هستند که می‌توان از آن‌ها برای جلوگیری از موخوره مو استفاده کرد. این بدان دلیل است که این عصاره‌ها و ترکیبات موجب براقیت موها می‌شوند و در عین حال قسمت‌های موخوره مو را نیز نرم می‌کنند.

محصولات بدون سیلیکون و بدون چربی از جمله بهترین محصولات ضد موخوره موجود رد بازار به شمار می‌روند. مهم‌تر از همه، بوی بسیار خوبی هم دارند. افرادی با موهای فر عاشق این نوع محصولات خواهند شد.

3- روغن جوجوبا

من سال‌هاست که از روغن جوجوبا به عنوان یک روش مراقبت از مو استفاده کرده‌ام و قصد ندارم استفاده زا ان را کنار بگذارم. روغن جوجوبا خاصل که برای نرم کردن مو عالی است، باعث مرطوب شدن موهای رنگ زده می‌شود. علاوه بر این، روغن جوجوبا دارای خواص تقویت‌کننده نیز می‌باشد و در نتیجه، برای محافظت از موها در برابر آب شور و آفتاب نیز ایده‌ال هستند.

4- روغن کرچک

روغن کرچک برای از بین بردن موخوره‌های شدید بسیار ایده‌آل هستند و حتی می‌توان آن را به عنوان محافظ مو در برابر حرارت نیز دانست. من شخصاً همیشه از کمی روغن کرچک برای ماساژ موها پیش از سشوار یا اتو زدن مو استفاده می‌کنم.

5- روغن ماهی

اگرچه روغن ماهی را زیاد استفاده نمی‌کنم اما آن یک ماده‌ی ضروری برای از بین بردن موخوره مو در حالت اضطرار به شمار می‌رود. روغن ماهی، انتخاب شماره‌ی یک برای موهای معمولی نیست زیرا اگر بخواهم صادقانه بگویم، بوی بدی دارد و گزینه‌های بهتر از آن وجود دارند.

با این وجود، روغن ماهی حاوی مواد لازم برای رشد و ترمیم موهاست و در نتیجه، برای کسانی که به دنبال موهای نرم هستند، ایده‌ال می‌باشد. روغن ماهی حاوی مقدار بسیارزیادی اسیدهای چرب است و از تارهای قوی‌تر مو پشتیبانی می‌کند و به گردش خون نیز کمک می‌نماید.

برای شروع، دو کپسول روغن ماهی را با یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل و یک قاشق چای‌خوری اسطوخدوس ترکیب کنید. این ترکیب را برای 5 دقیقه در یک ماهی‌تابه حرارت دهید و سپس در یک کاسه‌ی بزرگ‌تر بریزید. بگذارید کمی خنک شود و انتهای موهای خود را به آن آغشته کنید. اجازه ندهید ریشه‌ی مو با این ترکیب تماس پیدا کند.

زمانی که تمام تارهای مو به خوبی به این ترکیب آغشته شدند، موهای خود را ببندید و یک کلاپلاستیکی قابل شستشو و قابل استفاده‌ی مجدد را روی موهای خود بکشید. اجازه دهید تا مواد مغذی برای 40 دقیقه وارد موهایتان شوند و سپس، موهایتان را بشویید. با وجود بوی بد، روغن امگا-3 و امگا-6 موجود در روغن ماهی باعث از بین بردن موخوره مو در کمترین زمان ممکن می‌شود.

6- سرم نرم‌کننده مو

اگر موهایتان در حالت طبیعی چرب است، استفاده از سرم‌های مو که لوسیون مانند هستند را امتحان کنید. مقداری از سرم را پس از شستن موها، زمانی که هنوز کمی خیس است، بر روی موهایتان بمالید. این سرم‌ها برای موهای خشک نیز بسیار عالی هستند. با این وجود، برای گرفتن نتیجه‌ی بهینه حتماً باید بر روی موهای خشک زده شوند.

7- سرم مو شب

برخی از سرم‌های مو برای استفاده در شب طراحی شده‌اند. برخی از این این سرم‌ها حاوی ترکیبی از مولکول‌های کراتین و روغن‌های طبیعی محافظی هستند که عملکرد فوق‌العاده‌ای دارند. کراتین موجود در این سرم‌ها باعث تغذیه موها می‌شود در حالی که روغن آن‌ها از خشک شدن مو جلوگیری می‌کند. سرم را بر روی موهای خود بزنید و اجازه دهید یک شب باقی بماند. سرم‌های مو شب موجب تقویت، نرم کردن و از بین بردن موخوره مو می‌شوند.

8- اسپری ضد موخوره

شخصاً استفاده از اسپری‌های ضد موخوره را ترجیح می‌دهم چراکه استفاده از آن‌ها بسیار راحت است و در عین حال، عملکرد فوق‌العاده‌ای بر روی موهای خشک، آسیب دیده و حتی رنگ زده دارند. محتی می‌توان این ترکیبات را روی موی خود اسپری کرد و از خانه بیرون رفت. زمانی که به خانه برگشتید، موهای خود را بشویید تا انتهای تارهای مو نرم‌تر و زیباتر شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.