کودک بیش فعال را چگونه درمان کنیم؟

روش های درمان کودکان بیش فعال

در این مطلب درباره نحوه رفتار با کودک بییش فعال و برخورد صحیح با آنها صحبت خواهیم کرد.

امروزه روش های درمانی بسیاری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند که چگونه با کودک بیش فعال خود رفتار کنید یا چگونه کودک بیش فعال خود را درمان کنید. کنار آمدن با کودک بیش فعال می تواند سخت باشد. والدین و اطرافیان باید طرز رفتار با این کودکان را آموزش ببینند. درمان های استاندارد ADHD در کودکان شامل داروها، رفتار درمانی، مشاوره و خدمات آموزشی است. این درمان ها می توانند بسیاری از علائم ADHD را بهبود بخشند، اما آن را درمان نمی کنند. برای آگاهی بیشتر نگاهی به مقاله رفتار با کودکی که کتک میزند و رفتار با کودکی فحش می دهد داشته باشید.

کودک بیش فعال را چگونه درمان کنیم؟

یک کودک بیش فعال می تواند خستگی ناپذیر به نظر برسد و از فعالیتی به فعالیت دیگر با انرژی به ظاهر بی حد و حصر می پرد. به نظر می رسد که او در گوش دادن یا پیروی از دستورالعمل ها مشکل دارد. او ممکن است در مدرسه عملکرد ضعیفی داشته باشد، نمرات کمتر از حد قابل قبول را بگیرد و مشکلات رفتاری نشان دهد. در حالی که هیچ پاسخ درستی برای رفتار با کودک بیش فعال وجود ندارد، رعایت چند نکته می تواند تحمل کودک بیش فعال را کمی آسان تر کند. نظم را برقرار کنید.

بسیاری از والدین ترجیح می‌دهند که خانه‌ای ریلکس و آرام و بدون زیاده‌روی قوانین داشته باشند. این سبک والدین آرام برای بسیاری از کودکان به خوبی جواب می دهد. با این حال، کودکان بیش فعال معمولا در محیط های نامشخص دچار مشکل می شوند. اگر با یک کودک بیش فعال کنار می آیید، خانه را به شیوه ای شفاف و منظم نگه دارید. به این ترتیب کودک می داند که روز به روز از او چه انتظاری می رود.

1. موضع خود را مشخص کنید!

برای درمان کودک بیش فعال، باید در گام اول موضع خود را مشخص کنید! یعنی تصمیم بگیرید کدام مسائل ارزش مبارزه را دارند. یک کودک بیش فعال “بچه بد” نیست. بیش فعالی ناشی از یک اختلال روانی است که به نام اختلال بیش فعالی با کمبود توجه شناخته می شود. این یک مشکل در ساختار مغز است که بر توانایی مغز برای انتقال اطلاعات بین سلول های مغز تأثیر می گذارد.

در محدودیت های زندگی روزمره برای او یک مبارزه خواهد بود، بنابراین روی مسائلی تمرکز کنید که واقعاً مهم هستند و اجازه دهید حوزه های دیگر از بین بروند.شکستن دستورالعمل های پیچیده، پیروی و به خاطر سپردن فهرست طولانی از دستورالعمل ها برای کودک مبتلا به ADHD دشوار است.

2. کار را به تکه های کوچکتر تقسیم کنید

یکی از روش های درمانی برای کودک بیش فعال، سپردن مسئولیت های کوچک و سبک به او می باشد. اصرار کنید که کودک هنگام توضیح دادن چیزها به چشمان شما نگاه کند و اطلاعات را در قطعات کوچک و آسان برای هضم ارائه دهد. از کودک بخواهید هر مرحله را دوباره تکرار کند.

نوشتن دستورالعمل ها نیز می تواند به کودک کمک کند تا آنها را دنبال کند. یک لیست نوشته شده و گام به گام به کودک بیش فعال اجازه می دهد تا هر بار روی یک قدم کوچک تمرکز کند. او می‌تواند به لیست مراجعه کند تا به حافظه خود از آنچه به او گفته شده است، کمک کند و مراحل را در حین تکمیل کردن آنها خط بزند.

3. حواس پرتی را به حداقل برسانید

چیزهایی که اکثر مردم هرگز متوجه آن نمی شوند به راحتی حواس کودکی را که از ADHD رنج می برد، منحرف می کند. بنابراین، کارهایی که نیاز به تمرکز دارند، مانند تکالیف درسی، باید در منطقه ای انجام شوند که حداقل حواس پرتی را ایجاد کند. کودک را به راحتی در مکانی دور از پنجره ها و درها بنشانید. به او اجازه حرکت دهید اما اجازه ندهید حواس او به چیزهای دیگر پرت شود.

مطمئن باشید که کودک می فهمد که تنبیه نمی شود. یک فضای کاری گرم و جذاب ایجاد کنید. به کودک بگویید که فضای کار برای کمک به تمرکز او است و او را تشویق کنید تا در طراحی فضایی که در آن احساس راحتی کند، مشارکت کند.

4. از تقویت مثبت استفاده کنید

تکمیل کار برای یک کودک بیش فعال یک گام بزرگ است. بنابراین، مهم است که کودک متوجه شود که کار ارزش تکمیل کردن را دارد. هر زمان که کودک کاری را با موفقیت انجام داد تحسین و پاداش دهید. همچنین، به او اجازه دهید با تعیین وظایفی که منجر به جایزه می شود، مانند پخت کلوچه، به خود پاداش دهد.
هنگام کنار آمدن با کودک بیش فعال، نگران نباشید که ممکن است به کودک “رشوه” بدهید تا مشارکت کند. تقویت مثبت پاداشی برای پشت سر گذاشتن تلاش برای تکمیل کار است.

5. به کودک کمک کنید فهرستی از کارها را درست کند

داشتن فهرستی از مسئولیت‌های خلق شده خود می‌تواند به کودک در ایجاد استقلال کمک کند. یک فهرست مکتوب همچنین به کودک یک مرجع بصری می دهد تا زمانی که حواسش پرت می شود یا فراموش می کند کاری که قرار است انجام دهد از آن استفاده کند. به کودک بیاموزید هر زمان که حوصله اش سر رفت یا مطمئن نیست چه کاری باید انجام دهد به لیست مراجعه کند.

کودک را به خاطر ناتوانی در تکمیل لیست کارها در مدت زمان معین تنبیه نکنید. از تقویت مثبت برای پاداش دادن به کودک برای کارهایی که انجام می دهد استفاده کنید. به کودک این آزادی را بدهید که وظایف را به هر ترتیبی انجام دهد نه اینکه از بالا شروع کند و به سمت پایین حرکت کند.

6. در مصرف دارو خیلی عجله نکنید

در دنیای قرص‌های امروزی، کنار آمدن با یک کودک بیش‌فعال ممکن است فقط یک موضوع به نظر برسد که او را مجبور به مصرف دارو کنید. درست است که برخی داروها می توانند به متعادل کردن مواد شیمیایی مغز کسانی که واقعاً به آنها نیاز دارند کمک کنند.

با این حال، داروها دارای عوارض جانبی هستند و نباید گزینه پیش فرض باشند. اگر روش‌های اصلاح رفتار در یک دوره زمانی مؤثر نبود، شما و پزشک فرزندتان باید با هم کار کنید تا تصمیم بگیرید که آیا دارو مورد نیاز است یا خیر. با این حال، این باید آخرین راه حل باشد تا اولین انتخاب.

7. زمانی برای بازی کودک مشخص کنید

یکی از راه های مناسب برای درمان کودک بیش فعال، تعیین زمان مشخص برای بازی شیطنت او می باشد. آیا این صرفاً تصادفی است که همزمان با کاهش تعداد مدارسی که دوره تعطیلی را ارائه می دهند، به نظر می رسد که میزان بیش فعالی در حال افزایش است؟ کودکان به فرصتی برای دویدن و بازی در یک محیط بدون ساختار نیاز دارند. همانطور که والدین و معلمان به طور فزاینده ای مشغول می شوند، برنامه های کودکان بیش از هر زمان دیگری منظم می شود. اطمینان حاصل کنید که هر کودکی، به ویژه کودکی که نشانه های بیش فعالی را نشان می دهد، هر روز زمانی برای بازی در بیرون از خانه دارد.

8. از فرزند خود دفاع کنید

به محض اینکه تشخیص داده شد، تیمی از “متخصصان” برای ارائه نظرات خود وارد عمل می شوند. از مربیان گرفته تا پزشکان و متخصصان، همه فکر می‌کنند که می‌دانند چه چیزی برای فرزند شما بهتر است. در حالی که هر فرد به معنای خوب است، نظرات کارشناسان اغلب متناقض و گیج کننده هستند. شما کودک خود را بهتر می شناسید، که باعث می شود در مورد آن کودک متخصص باشید. از همکاری و مذاکره برای ایجاد طرحی استفاده کنید که تخصص دیگران را در مورد این اختلال و دانش خودتان در مورد انگیزه های فردی فرزندتان را در بر گیرد.

اجازه دهید افرادی که مسئول کودک شما هستند از اختلال او مطلع شوند. کنار آمدن با کودک بیش فعال برای کسانی که درک می کنند دشوار است، اما برای افراد ناآگاه دشوارتر است. بحث در مورد وضعیت از قبل همچنین به شما این فرصت را می دهد که به فرد مسئول در مورد روش هایی که در حال حاضر استفاده می کنید بگویید. ثبات در محیط کودک مهم است، بنابراین اگر از پاداش یا وسیله خاصی برای مقابله با رفتار منفی استفاده می کنید، به مراقب خود اطلاع دهید که چه کار می کنید.

9. اطلاعات خود را ارتقاء دهید

تا جایی که می توانید در مورد اختلال فرزندتان بیاموزید. هر جزوه یا مطالب اطلاعاتی که به شما داده می شود را بخوانید و هضم کنید. تحقیقات خود را نیز انجام دهید. در نظر داشته باشید که اطلاعات موجود در اینترنت همیشه قابل اعتماد نیستند. برای اطلاعات به منابع قابل اعتماد بچسبید. اجازه ندهید که برای تصمیم گیری در مورد درمان فرزندتان تحت فشار قرار بگیرید. درخواست نظر دوم و حتی سوم حق و مسئولیت شماست. سوالاتی بپرسید تا نکاتی را که متوجه آنها نمی‌شوید روشن کنید و به همان اندازه که نیاز دارید زمان بگذارید تا در بحث مشکلات فرزندتان راحت شوید.

10. کنار آمدن با کودک بیش فعال

مجموعه ای منحصر به فرد از چالش ها را به همراه دارد. با این حال، پیروی از چند نکته می تواند تحمل بار را آسان تر کند. با ارائه اطلاعات به صورت آسان هضم و نوشتن مطالب به فرزندتان کمک کنید تمرکز کند. خود را در مورد اختلال کودک آموزش دهید و با متخصصان از او حمایت کنید. نظم را برقرار کنید و دیگرانی را که با فرزندتان در تعامل هستند تشویق کنید تا همین کار را انجام دهند. به این ترتیب می توانید موفقیت های فرزندتان را به حداکثر برسانید و در عین حال رفتارهای منفی او را به حداقل برسانید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.