درمان پوست خشک اطراف چشم

در ای بخش از سایت مینویسم درباره راهنمای گام به گام برای درمان و بهبود خشکی اطراف چشم (دور چشم)

پوست خشک اطراف پلک ها، در فصل های سرد سال همچون زمستان، شایع است. هوای سرد موجب خشکی پوست می گردد اما لزوما تنها دلیل خشکی و پوسته پوسته شدن پوست دور چشم ها نیست. خشکی پوست اطراف چشم ها ممکن است برای هرکسی و در هر شرایطی رخ دهد اما افراد مبتلا به بیماری های پوستی همچون اگزما، بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند. از آنجا که پوست زیر چشم ها و پلک ها نازک تر از پوست سایر نقاط بدن همچون کف پا هستند، کمتر قابلیت نگهداری رطوبت را دارند و مستعد خشکی هستند.

داشتن پوست خشک و پوسته پوسته شده اطراف چشم ها، زیبا و قطعا راحت نیست. خشکی، خارش، فلسی شدن، سوزش، درد و حتی تورم می تواند از سایر مشکلات مربوط به آن باشند. از آنجا که عوامل زیادی می توانند موجب خشکی پوست اطراف چشم ها شوند، شناسایی علت دقیق آن اغلب کار راحتی نیست. نفوذ شامپوهای نامناسب به لایه های درونی پوست حین حمام، مواد مضر آرایشی، پاک کننده های ناملایم، صابون و آفتاب سوختگی، از جمله دلایل ایجاد خشکی پوست هستند.

دلیل آن هرچه که باشد، لازم است اقدامی درباره آن انجام دهید! مراقب و احتیاط با روش های صحیح به منظور داشتن پوستی لطیف اطراف چشمانتان، به شما در داشتن پوستی نرم، سالم و زیبا کمک می کند.

۱ . هرگونه عامل مضری را حذف کنید.

اولین قدم برای داشتن پوستی لطیف و سالم، حذف هرگونه مواد مضری است که با پوست شما تماس دارند و می توانند موجب خشکی پوست و مشکلات متعاقب آن گردند. برخی پاک کننده های آرایشی، رطوبت پوست را جذب می کنند که در نواحی حساس همچون دور چشم ها، اثر آنها بیشتر نمایان می شود. از یک پاک کننده آرایشی ملایم و فاقد الکل به منظور آماده سازی پوست خود برای گام دوم استفاده کنید و یادتان باشد که از تماس مستقیم این مواد با چشمانتان خودداری کنید.

۲ . پوست خود را تمیز نگاه دارید.

هرروز صورت خود را بشویید و از پاکی نواحی دور چشم، اطمینان حاصل کنید. آب تازه و گرم (نه خیلی داغ) به شما در حذف هرگونه چرک، چربی و مواد مضر بر روی صورتتان کمک می کند و شما را از عوامل مخرب پوستی که برای چشمانتان مضر هستند، خلاص می کند. یادتان باشد که برخی صابون ها و پاک کننده ها می توانند موجب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست زیر چشم شوند پس از پاک کننده ای ملایم و عاری از صابون و یا شوینده صورتی که موجب خشکی پوست نمی شود، استفاده کنید.

۳ . از ژل وازلین زیر چشم ها استفاده کنید.

حال که پوستتان تمیز و خشک شده است، نوبت آن رسیده است که از مرطوب کننده ای استفاده کنید که به حفظ رطوبت پوست کمک کرده و از خشکی آن جلوگیری می کند. این لایه محافظ، مانع عملکرد هوای سرد و مواد آزار دهنده پوست می شود. در حقیقت، استفاده منظم از وازلین برای پوست فلسی و خشک پلک ها، موجب تسریع روند بهبود خشکی پوست می گردد.

در هنگام استفاده از هر محصولی روی پلک هایتان، احتیاط لازم را به خرج دهید و دستورالعمل استعمال آن را از روی برچسب راهنمایش بخوانید. اگر تصادفا مقداری وازلین وارد چشمانتان شد، نگران نباشید. وازلین چربی دوست است یعنی تنها در چربی و روغن حل می شود. لایه مرطوب محافظ چشمانتان، از انحلال وازلین جلوگیری می کند و به آسانی به کمک یک حوله مرطوب قابل رفع است.

۴ . پیشگیری کنید.

در حقیقت برخی لوسیون ها و مرطوب کننده ها موجب وخیم تر شدن وضعیت پوست خشک می شوند. در عوض سعی کنید از محصولات مناسب پوست های خشک و حساس استفاده کنید. کالاهایی با نشان هایپوآلرژنیک همچون وازلین اصل، به منظور کاهش حساسیت و خشکی پوست طراحی شده اند.

پیشنهاد می کنیم که از ژل وازلین بر روی پلک های خود استفاده کنید زیرا برخی از کرم ها و مرطوب کننده ها، مناسب استعمال در این نواحی نیستند. پوست اطراف چشم ها بسیار به مواد آلرژن حساس تر است بنابراین بهترین راه این است که از محصولات هایپوآلرژنیک که از عناصر سالم تشکیل شده است، استفاده کنید. ژل واندر اصل، سه بار مورد فیلتراسیون قرار گرفته است؛ بنابراین می توانید از ایمن بودن این قوطی آبی وازلین که از نفت ۱۰۰ درصد غنی شده تهیه شده است، اطمینان داشته باشید.

استفاده از ژل وازلین دور چشم ها، روشی مطمئن به منظور حفظ رطوبت، نرمی، لطافت و جوانسازی پوست خشک است.

اگرچه ممکن است سرتان شلوغ باشد، اما مهم است که از مرطوب کننده و پاک کننده ای بطور منظم استفاده کرده و اجازه ندهید پوستتان خشک و آزرده شود. در عوض ژل وازلین را شب ها بطور مرتب اطراف چشمان یا دیگر نواحی حساس صورت تان قرار دهید. داشتن برنامه ای منظم برای استفاده از وازلین، می تواند تفاوت عظیمی در ظاهر و جنس پوست خشک ایجاد کند.

توصیه کارشناس:

مطالب موجود در این مقاله، جنبه علمی و پزشکی ندارد و صرفا قابل استفاده برای اطلاعات عمومی است.

ونیسا

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید