چگونه بفهمیم می توانیم طبیعی زایمان کنیم؟ این ۸ نکته را در نظر بگیرید

چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند و چه کسانی نمی توانند زایمان طبیعی کنند؟ 8 نکته آورده شده که به شما کمک می کند چگونه بفهمیم می توانیم طبیعی زایمان کنیم.

زایمان طبیعی چیزی است که بیشتر زنان باردار آن را مد نظر قرار می دهند. اما انتخاب بین زایمان طبیعی و سزارین همیشه تصمیم آسانی نیست. چگونه بفهمیم که بدن ما توانایی انجام زایمان طبیعی را دارد و آیا زایمان طبیعی برای ما مناسب است یا خیر؟

در اینجا 8 نکته وجود دارد که باید هنگام تصمیم گیری در مورد اینکه آیا زایمان طبیعی برای شما مناسب است یا نه، در نظر بگیرید.

1. بیش از حد در مورد آن مضطرب نباشید

برخی از زنان در مورد زایمان طبیعی، درد و عدم اطمینانی که در آن وجود دارد اضطراب شدیدی را تجربه می کنند، به خصوص اگر فرزند اول آن ها باشد و تجربه ناشناخته ای برایشان محسوب می شود. آوردن یک زندگی دیگر به این جهان باید یک تجربه لذت بخش باشد و اگر مضطرب باشید این احساس را تجربه نخواهید کرد.

2. شما در معرض خطر خاصی قرار ندارید

اگر مشکلات تیروئید، فشار خون یا دیابت دارید، زایمان طبیعی ممکن است گزینه خوبی برای شما نباشد. در چنین شرایطی احتمال بروز عوارض در حین زایمان وجود دارد. اما اگر در سلامت کامل هستید و پزشک بعد از معاینه و آزمایش اجازه زایمان طبیعی را به شما داده است، باید آن را در نظر بگیرید.

3. وضعیت نوزاد خوب است

اگر سر نوزاد در وضعیت درستی برای زایمان قرار دارد، زایمان طبیعی می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. اما اگر به نظر می رسد که اول پا یا شانه و پهلو نوزاد به سمت کانال زایمان قرار دارد، به احتمال زیاد به سزارین نیاز خواهید داشت و برای این منظور، باید در محیطی کنترل شده با امکانات جراحی زایمان خود را انجام دهید.

4. شما سطح معینی از تحمل درد دارید

زایمان می تواند بسیار دردناک باشد و مجبور به فشار دادن برای مدت زمان طولانی خود استرس زا و خسته کننده است تا جایی که ممکن است دیگر توان لازم برای آن را نداشته باشید. اگر نسبت به درد حساس هستید، زایمان طبیعی ممکن است گزینه مناسبی برای شما نباشد.

5. ممکن است دوست داشته باشید در حین زایمان حرکت کنید

یکی از مزایای نداشتن اپیدورال که بلوک عصبی نخاعی نیز نامیده می‌شود، این است که می‌توانید بلند شوید و راه بروید یا به دلخواه وضعیت خود را تغییر دهید. اگر اپیدورال انجام دهید، در قسمت پایین تنه خود بی حس خواهید شد و به دلیل وجود کاتتر در پشت باید نسبتاً بی حرکت باشید.

6. ریکاوری سریع تر می خواهید

بسیاری از زنانی که زایمان طبیعی را تجربه می کنند، بلافاصله می توانند بلند شوند و ریکاوری آن ها سریع تر است. حرکت کردن بلافاصله بعد از زایمان برای سلامت مفید است و باعث می شود تا عوارض کمتری برای مادر داشته باشد.

7. عرض لگن و اندازه کودک را در نظر بگیرید

اگر عرض لگن شما کم و جثه نوزاد بزرگ است، زایمان طبیعی از گزینه های شما حذف می شود. برای دریافت مشورت با پزشک متخصص زنان یا ماما صحبت کنید.

8. شکل لگن خود را در نظر بگیرید

شاید مهمترین نکته ای که برای پاسخ به سوال چه کسانی زایمان طبیعی راحتی دارند باید در نظر گرفت شکل لگن است. 4 نوع لگن وجود دارد، افرادی که دارای لگن زنانه یا Gynaecoid دارند در صورتی که مشکلات دیگری نداشته باشند زایمان طبیعی راحتتری خواهند داشت. شکل لگن زنانه به صورتی است که موجب خروج راحتتر نوزاد به سمت بیرون می شود. دیگر انواع لگن عبارتند از لگن مردانه یا Android، لگن میمونی یا Anthropoid و لگن پهن یا Platypelloid.

همچنین بخوانید: چرا بعد از زایمان شکم بزرگ می ماند

یک طرح جایگزین داشته باشید

یکی از مزایای زایمان به صورت طبیعی در یک مرکز پزشکی این است که در صورت نیاز کمک در دسترس می باشد. شما همچنان می توانید بدون از دست دادن راحتی یا در معرض خطر قرار دادن نوزاد، تجربه کامل یک زایمان طبیعی را داشته باشید. اگر تصمیم گرفتید که زایمان طبیعی را در محیطی آرام و مجهز انجام دهید، مراکز زایمان را در نظر داشته باشید.

این مراکز دارای اتاق های خصوصی متعدد با محیطی شبیه به اسپا هستند، بنابراین در حالی که منتظر آمدن نوزاد خود هستید احساس آرامش خواهید کرد. امروزه انتخاب های زیادی پیش روی شما قرار دارد. اگر فکر می کنید که زایمان طبیعی گزینه مناسبی برای شماست، با پزشک متخصص خود صحبت کنید و مرکزی را انتخاب کنید که نیازهای شما و نوزادتان را برآورده می سازد.

دمنوش گیاهی سریع‌ترین راه برای لاغری شکم و پهلو تا عید

‎ نوشیدن یک فنجان دمنوش و چای گیاهی در روز به شما کمک خواهد کرد تا وزن خود را به میزان دلخواهتون پایین بیاورید. دمنوش‌های گیاهی علاوه بر سم‌زدایی و فوایدی که برای بدن دارند، سریع‌ترین روش لاغری و چربی‌سوزی هم هستند و شما در مدت زمان کم، صاحب تناسب اندام شگفت‌انگیزی خواهید شد. برای شرکت در چالش ۱۲ کیلو لاغری با دمنوش گیاهی تا عید، همین الان میتونین مشاوره رایگان بگیرین.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.